الف

توسعه ۲۳ هکتاری آرامستان بهشت رضا(ع) مشهد/ بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور در مشهد احداث می‌شود


29 آبان 1401 - 12:48
a13f485f59
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد از خرید و در اختیار گرفتن ۲۳ هکتار زمین در ضلع شمالی بهشت رضا برای توسعه این آرامستان خبر داد و گفت: از ابتدای شورای ششم احداث ۲۸ هزار و ۴۰۰ قبر آماده در برنامه قرار گرفته که تا الان ۱۰ هزار و ۹۰۰ قبر آماده شده و تا پایان سال هم بقیه به انجام می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مشهدفوری، علی نجفی، پیش از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه که در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، دلیل اصلی طولانی شدن پروژه ساخت تصفیه خانه سپتاژ را عدم تامین منابع مالی از سوی دولت عنوان کرد و افزود: قرار بود ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبارات دولتی تخصیص یابد اما فقط ۳۰ میلیارد تامین کرد، شهرداری تا الان حدود ۹۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. دلیل عمده عدم تامین منابع مالی بوده است.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در ادامه گفت: عمده آبگرفتگی‌ها را در حاشیه شهر داریم که به خاطر ساخت و سازهای غیر اصولی است، در عین حال ۳۵۰ نقطه بوده که اصلاحات انجام شده و الان ۱۳۰ نقطه باقی مانده است که برخی اقدامات زیرساختی خاص لازم دارد.

 وی از پایش هوشمند کانالهای آب برای جلوگیری از آبگرفتگی خبر داد و در پاسخ به سوال خبرنگار قدس خراسان آنلاین در خصوص ساماندهی زباله گردها، این پدیده را معلول یک سری علت مانند وجود انبارهای غیرمجاز ضایعات برشمرد و ادامه داد: برخورد با انبارهای غیرمجاز حوزه مداخلاتی صددرصدی شهرداری ها نیست قبلا صمت آنها را در قالب اتحادیه ساماندهی کرد و کد فعالیت به آنها داد در حالی وزیر کشور چند روز قبل در جلسه ای تاکید کرد که بر اساس قانون زباله ای که از منزل شهروندان خارج می‌شود در مالکیت شهرداری است بنابراین اگر انبارها و صنایع تبدیلی غیرمجاز وجود نداشته باشند محلی برای خرید و فروش زباله توسط زباله گردها نخواهد بود.

 نجفی با بیان اینکه در صدد احداث انبارهای مرکزی برای ساماندهی ضایعات هستیم که موضوع دیگری که میتواند به کاهش پدیده زباله گردی کمک کند تفکیک زباله در مبدا است، گفت: مشهد با ۱۲ درصد تفکیک زباله در مبدا بالاترین درصد واقعی تفکیک زباله در مبدا را دارد که فکر میکنم ما در این بخش توفیق نسبی داشته ایم.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در بخش دیگری از این نشست گفت: بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور تا یک ماه آینده در محل دفن شماره دو سازمان مدیریت پسماند با مشارکت ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی کلنگ‌زنی می‌شود که دو تا سه مگابایت قابلیت افزایش دارد.

 وی احداث پارک ۴۱ هکتاری جهان‌شهر با اعتبار فضای سبز ۱۳ میلیارد تومان را از اقدامات برجسته این دوره دانست و ادامه داد: در خصوص توسعه بازیافت ساختمانی اولین خط بازیافت آسفالت در مشهد راه‌اندازی شد و ظرفیت آن از ۹۷۱ تن در سال به ۸ هزار تن در سال افزایش یافته که رشدی معادل ۸۰۰ درصد است، همچنین در حوزه مدیریت شیرابه ها به عنوان یکی از مشکلات بزرگ شهری، موفق شدیم مساحت حوضچه‌ها را به ۱۷۳ هزار و ۸۰۰ متر مربع برسانیم.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در حوزه ایمنی شهری، ایستگاه آتش‌نشانی در رسالت احداث و چهار ایستگاه استانداردسازی شده است؛ گفت: همچنین ۱۳ دستگاه نردبان خریداری شد از جمله اولین نردبان مفصلی با سرعت ۵۳ ثانیه بازگشایی و ۱۲ دستگاه هم اورهال شد؛ در مجموع تعداد تجهیزات ایمنی و آتش نشانی از ۳۰ هزار و ۷۰۰ به ۳۲ هزار و ۱۰۰ مورد رسیده است.

 احداث ۴ سقاخانه جدید و افزایش سرویس‌های بهداشتی عمومی از سه هزار و ۸۷۶ به چهار هزار و ۱۵۷ از دیگر اقداماتی بود که وی به آن اشاره کرد.

 نجفی با بیان اینکه نوسازی ناوگان خدمات شهری توسط بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: با نوسازی ۳۱ دستگاه متوسط عمر از ۷ سال به ۵ سال کاهش یافته است‌.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد از خرید و در اختیار گرفتن ۲۳ هکتار زمین در ضلع شمالی بهشت رضا برای توسعه این آرامستان خبر داد و گفت: از ابتدای شورای ششم احداث ۲۸ هزار و ۴۰۰ قبر آماده در برنامه قرار گرفته که تا الان ۱۰ هزار و ۹۰۰ قبر آماده شده و تا پایان سال هم بقیه به انجام می‌رسند.

بازپیرایی ۱۶ بوستان ویژه توانیابان

وی در بخش دیگری از این نشست گفت: حسب تأکیدات مقام معظم رهبری کاشت گیاهان مثمر در مشهد افزایش یافت و در این حوزه ۹۰ درصد رشد داشتیم. اصلاح الگو کاشت و حرکت به سمت طرح خشک منظر انجام شد.

نجفی افزود: در حوزه شهر همگان و افراد با نیازهای ویژه علاوه بر ۱۷ بوستان برای عموم و ۷ بوستان برای معلولان بازپیرایی شد، ۹ بوستان نیز در سال جاری در دستور کار است.

معاون شهردار مشهد تصریح کرد: در حوزه نوآوری در خدمت اقداماتی نظیر راه‌اندازی مرکز مشاوره و امداد گل و گیاه، ترویج درختکاری با رویکرد کاشت درختان مثمر در شهرها طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، طراحی لباس جدید برای پاکبان‌ها، طراحی و ساخت مخازن ضد سرقت مخازن ۱۱۰۰ گالوانیزه، تجهیز پاکبان‌ها به دوچرخه برقی برای نخستین بار در کشور، اجرای طرح هوشمندسازی بازدید از کانال‌های سرپوشیده به وسیله دستگاه ویدئومتری، برگزاری جشنواره باغبان برتر برای اولین بار در کشور که قرار است در سال ۱۴۰۲ در سطح ملی برگزار شود، برنامه ریزی و اجرای برنامه رفاهی برای پاکبان‌ها و خانواده آنان از جمله اقدامات انجام شده است.

 ایجاد مرکز حمایت از پرندگان شهری برای نخستین بار در بوستان وکیل آباد، اطلاح الگو کشت متناسب با اقلیم و با هدف مصرف بهینه آب و بازنگری فرایندهای سازمان فردوس ها با رویکرد تکریم ارباب رجوع از طریق کاهش زمان پذیرش از ۴۹ دقیقه به ۴۰ دقیقه از دیگر اقدامات نوآورانه در خدمت بود که معاون شهردار مشهد به آن اشاره کرد.

وی کاهش مخازن زباله را یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد دانست و عنوان کرد: مخازن زباله تاثیر منفی در تفکیک زباله از مبدأ دارد بنابراین طبق برنامه هر سال ۲۰ درصد کاهش خواهیم داشت، همچنین برای کاهش سرقت سطل زباله سعی شد از موادی در ساخت استفاده شود که ارزش سرقت نداشته باشد.

نجفی در ادامه از راه اندازی مرکز حمایت و رصد پرندگان شهری در بوستان وکیل‌آباد برای اولین بار خبر داد و گفت: بخشی از ناظرین ما اصحاب رسانه هستند، با حساسیتی که اصحاب رسانه ایجاد کردند خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ حتی یک مورد مرگ پاکبان حین کار نداشتیم.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه سرانه فضای سبز ۱۸/۱ بودم الان ۱۸/۹ رسیده است، در خصوص ایجاد فضای سبز در لشکر ۷۷، تصریح کرد: تمام اقدامات زیرساختی در فضای سبز قسمت شمالی انجام شده اما متاسفانه عدم همکاری لشکر مانع بازدید و بهره برداری شهروندان از این مکان است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه طبق مطالعات باید سالی سه ایستگاه بسازیم و الان ۱۶ ایستگاه کمبود داریم؛ چرا اقدامی انجام نمی‌شود، بیان کرد: برای این موضوع مشکل تامین زمین داریم که در حال پیگیری هستیم، طبق استانداردها به ازای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت به یک نیروی آتش نشان نیاز داریم که بر این اساس برای مشهد سه هزار و ۳۸۰  آتش نشان نیاز داریم، با این حال، الان با هزار و ۷۰۰ نیرو، مدت زمان  استاندارد جهانی برای رسیدن به محل حادثه را که   ۵ دقیقه است ما بطور میانگین در  ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه طی میکنیم و به محل می‌رسیم.

نجفی در  خصوص پروژه پارک ۷۳ هکتاری در شهرک رجایی هم گفت: یک زمینی تحویل شده که امکان اجرای عیج اقدام عمرانی و فضای سبزی نیست هیچ منبع آبی ندارد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در راستای توسعه سایت‌های بانوان برنامه ریزی برای توسعه پنج سایت به مساحت ۱۶ هکتار انجام شده است که سایت بوستان وکیل آباد در زمستان به بهره‌برداری خواهد رسید، از ایجاد بازارهای حمایتی برای افراد حبس کشیده و بازار سرمد ویژه زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: این بازارها منجر به اشتغال زایی ۶ هزار و ۲۰۰ نفر در بازارها و ۲۳۴ نفر در جمع اوری پسماند خشک شده است.

وی در خصوص توسعه خدمات در محله‌های کم برخوردار افزود: انجام پویش خدمت در حاشیه شهر در قالب طرح های محله بهاری و رضوی و راه‌اندازی بیش از ۲۱۰ غرفه ارزاق عمومی با تمرکز بر حاشیه شهر و مناطق پیرامونی حرم مطهر رضوی از جمله این اقدامات است.

نجفی اضافه کرد: در زمینه هوشمندسازی فرایندها نیز اقداماتی نظیر توسعه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک انجام شده است که در این راستا مشترکین پنج برابر افزایش یافتند و از ۳۵ هزار به ۱۷۸ هزار نفر رسیده اند همچنین افزایش ۱۲۵ درصدی در میزان جمع‌‎آوری پسماند خشک را اشهد بودیم که از ۱۲ تن در روز به ۳۵ تن در روز رسیده است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص هوشمند سازی نظارت بر فضای سبز و توزیع آب گفت: الکترونیکی شده فرایند تامین و توزیع گونه‌های گیاهی، هوشمند سازی سنجش تراکم کاشت، سامانه نظارت تامین و توزیع منابع آبی تحت وب و نصب کنتورهای هوشمند از جمله این اقدامات است همچنین امکان درج مشخصات قبور آرامستان بهشت رضا در نرم افزار نشان فراهم شده است.

وی با اشاره به افزایش پنج برابری جشنواره‌ها نسبت به سال گذشته در خصوص اقدامات انجام شده در محیط زیست شهری اظهار کرد: در زمینه جداسازی آب شرب از آب خام، شبکه توزیع از ۱۳۹ هزار و ۲۰۰ متر به ۱۵۹ هزار و ۲۰۰ متر، آبیاری مکانیکی از هفت هزار متر به ۶۷ هزار متر و خطوط انتقال اصلی از ۹۳ هزار و ۲۰۰ متر به ۹۹ هزار متر رسیده است. علاوه بر این در مدیریت منابع آبی کاهش میزان آب مصرفی از ۴۴ صدم متر مکعب در متر مربع در سال به ۴۲ صدم متر مکعب در متر مربع در سال است که سبب صرفه جویی معادل ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر شده است.

احداث ۸ پل عابرپیاده به صورت مشارکتی

نجفی بیان کرد: در حوزه مشارکت شهروندی نیز اقداماتی نظیر ایجاد هشت پل عابر پیاده به صورت مشارکتی و با آورده مالی ۳۰ میلیارد ریال برای مدیریت شهری، انعقاد دو قرارداد مشارکتی پارک طبیعت و خانواده و پارک ژوراسیک با اعتبار ۴۷ میلیارد ریال، پیگیری انعقاد قرارداد سرمایه گذاری در بوتیک هتل در باغ مشهد، پارک مینیاتوری، زیست پارک، پارک غدیر و کوهشار به ارزش پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، تشکیل ۱۳ اکیپ مصالحه گر برای نخستین بار، ایجاد بلوک اختصاصی برای متوفیان اهدای عضو انجام شده است و قرار است در آینده پروژه خدمات خودرویی آسکوپارس در منطقه ۱۰ و پروژه بازار پرندگان زینتی اجرا شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در محور فرایندی هزینه در فرایندها اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد در فضای دو هزار متر مربعی و اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و ۱۰۰ میلیارد ریال صرفه جویی در مقایسه با نرخ های بروز شده سال ۹۸، صرفه جویی معادل ۵۰۰ میلیارد ریال در اعتبار ۱۴۰۱ تنظیف شهری و تولیدی گل و گیاه با استفاده از ظرفیت داخلی شهرداری معادل یک میلیون بوته گل تا پایان سال ۱۴۰۱ از جمله این اقدامات است.

 

 

 

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد از خرید و در اختیار گرفتن ۲۳ هکتار زمین در ضلع شمالی بهشت رضا برای توسعه این آرامستان خبر داد و گفت: از ابتدای شورای ششم احداث ۲۸ هزار و ۴۰۰ قبر آماده در برنامه قرار گرفته که تا الان ۱۰ هزار و ۹۰۰ قبر آماده شده و تا پایان سال هم بقیه به انجام می‌رسد.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

a13f485f59

به گزارش خبرنگار مشهدفوری، علی نجفی، پیش از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه که در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، دلیل اصلی طولانی شدن پروژه ساخت تصفیه خانه سپتاژ را عدم تامین منابع مالی از سوی دولت عنوان کرد و افزود: قرار بود ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبارات دولتی تخصیص یابد اما فقط ۳۰ میلیارد تامین کرد، شهرداری تا الان حدود ۹۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. دلیل عمده عدم تامین منابع مالی بوده است.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در ادامه گفت: عمده آبگرفتگی‌ها را در حاشیه شهر داریم که به خاطر ساخت و سازهای غیر اصولی است، در عین حال ۳۵۰ نقطه بوده که اصلاحات انجام شده و الان ۱۳۰ نقطه باقی مانده است که برخی اقدامات زیرساختی خاص لازم دارد.

 وی از پایش هوشمند کانالهای آب برای جلوگیری از آبگرفتگی خبر داد و در پاسخ به سوال خبرنگار قدس خراسان آنلاین در خصوص ساماندهی زباله گردها، این پدیده را معلول یک سری علت مانند وجود انبارهای غیرمجاز ضایعات برشمرد و ادامه داد: برخورد با انبارهای غیرمجاز حوزه مداخلاتی صددرصدی شهرداری ها نیست قبلا صمت آنها را در قالب اتحادیه ساماندهی کرد و کد فعالیت به آنها داد در حالی وزیر کشور چند روز قبل در جلسه ای تاکید کرد که بر اساس قانون زباله ای که از منزل شهروندان خارج می‌شود در مالکیت شهرداری است بنابراین اگر انبارها و صنایع تبدیلی غیرمجاز وجود نداشته باشند محلی برای خرید و فروش زباله توسط زباله گردها نخواهد بود.

 نجفی با بیان اینکه در صدد احداث انبارهای مرکزی برای ساماندهی ضایعات هستیم که موضوع دیگری که میتواند به کاهش پدیده زباله گردی کمک کند تفکیک زباله در مبدا است، گفت: مشهد با ۱۲ درصد تفکیک زباله در مبدا بالاترین درصد واقعی تفکیک زباله در مبدا را دارد که فکر میکنم ما در این بخش توفیق نسبی داشته ایم.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در بخش دیگری از این نشست گفت: بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور تا یک ماه آینده در محل دفن شماره دو سازمان مدیریت پسماند با مشارکت ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی کلنگ‌زنی می‌شود که دو تا سه مگابایت قابلیت افزایش دارد.

 وی احداث پارک ۴۱ هکتاری جهان‌شهر با اعتبار فضای سبز ۱۳ میلیارد تومان را از اقدامات برجسته این دوره دانست و ادامه داد: در خصوص توسعه بازیافت ساختمانی اولین خط بازیافت آسفالت در مشهد راه‌اندازی شد و ظرفیت آن از ۹۷۱ تن در سال به ۸ هزار تن در سال افزایش یافته که رشدی معادل ۸۰۰ درصد است، همچنین در حوزه مدیریت شیرابه ها به عنوان یکی از مشکلات بزرگ شهری، موفق شدیم مساحت حوضچه‌ها را به ۱۷۳ هزار و ۸۰۰ متر مربع برسانیم.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در حوزه ایمنی شهری، ایستگاه آتش‌نشانی در رسالت احداث و چهار ایستگاه استانداردسازی شده است؛ گفت: همچنین ۱۳ دستگاه نردبان خریداری شد از جمله اولین نردبان مفصلی با سرعت ۵۳ ثانیه بازگشایی و ۱۲ دستگاه هم اورهال شد؛ در مجموع تعداد تجهیزات ایمنی و آتش نشانی از ۳۰ هزار و ۷۰۰ به ۳۲ هزار و ۱۰۰ مورد رسیده است.

 احداث ۴ سقاخانه جدید و افزایش سرویس‌های بهداشتی عمومی از سه هزار و ۸۷۶ به چهار هزار و ۱۵۷ از دیگر اقداماتی بود که وی به آن اشاره کرد.

 نجفی با بیان اینکه نوسازی ناوگان خدمات شهری توسط بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: با نوسازی ۳۱ دستگاه متوسط عمر از ۷ سال به ۵ سال کاهش یافته است‌.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد از خرید و در اختیار گرفتن ۲۳ هکتار زمین در ضلع شمالی بهشت رضا برای توسعه این آرامستان خبر داد و گفت: از ابتدای شورای ششم احداث ۲۸ هزار و ۴۰۰ قبر آماده در برنامه قرار گرفته که تا الان ۱۰ هزار و ۹۰۰ قبر آماده شده و تا پایان سال هم بقیه به انجام می‌رسند.

بازپیرایی ۱۶ بوستان ویژه توانیابان

وی در بخش دیگری از این نشست گفت: حسب تأکیدات مقام معظم رهبری کاشت گیاهان مثمر در مشهد افزایش یافت و در این حوزه ۹۰ درصد رشد داشتیم. اصلاح الگو کاشت و حرکت به سمت طرح خشک منظر انجام شد.

نجفی افزود: در حوزه شهر همگان و افراد با نیازهای ویژه علاوه بر ۱۷ بوستان برای عموم و ۷ بوستان برای معلولان بازپیرایی شد، ۹ بوستان نیز در سال جاری در دستور کار است.

معاون شهردار مشهد تصریح کرد: در حوزه نوآوری در خدمت اقداماتی نظیر راه‌اندازی مرکز مشاوره و امداد گل و گیاه، ترویج درختکاری با رویکرد کاشت درختان مثمر در شهرها طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، طراحی لباس جدید برای پاکبان‌ها، طراحی و ساخت مخازن ضد سرقت مخازن ۱۱۰۰ گالوانیزه، تجهیز پاکبان‌ها به دوچرخه برقی برای نخستین بار در کشور، اجرای طرح هوشمندسازی بازدید از کانال‌های سرپوشیده به وسیله دستگاه ویدئومتری، برگزاری جشنواره باغبان برتر برای اولین بار در کشور که قرار است در سال ۱۴۰۲ در سطح ملی برگزار شود، برنامه ریزی و اجرای برنامه رفاهی برای پاکبان‌ها و خانواده آنان از جمله اقدامات انجام شده است.

 ایجاد مرکز حمایت از پرندگان شهری برای نخستین بار در بوستان وکیل آباد، اطلاح الگو کشت متناسب با اقلیم و با هدف مصرف بهینه آب و بازنگری فرایندهای سازمان فردوس ها با رویکرد تکریم ارباب رجوع از طریق کاهش زمان پذیرش از ۴۹ دقیقه به ۴۰ دقیقه از دیگر اقدامات نوآورانه در خدمت بود که معاون شهردار مشهد به آن اشاره کرد.

وی کاهش مخازن زباله را یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد دانست و عنوان کرد: مخازن زباله تاثیر منفی در تفکیک زباله از مبدأ دارد بنابراین طبق برنامه هر سال ۲۰ درصد کاهش خواهیم داشت، همچنین برای کاهش سرقت سطل زباله سعی شد از موادی در ساخت استفاده شود که ارزش سرقت نداشته باشد.

نجفی در ادامه از راه اندازی مرکز حمایت و رصد پرندگان شهری در بوستان وکیل‌آباد برای اولین بار خبر داد و گفت: بخشی از ناظرین ما اصحاب رسانه هستند، با حساسیتی که اصحاب رسانه ایجاد کردند خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ حتی یک مورد مرگ پاکبان حین کار نداشتیم.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه سرانه فضای سبز ۱۸/۱ بودم الان ۱۸/۹ رسیده است، در خصوص ایجاد فضای سبز در لشکر ۷۷، تصریح کرد: تمام اقدامات زیرساختی در فضای سبز قسمت شمالی انجام شده اما متاسفانه عدم همکاری لشکر مانع بازدید و بهره برداری شهروندان از این مکان است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه طبق مطالعات باید سالی سه ایستگاه بسازیم و الان ۱۶ ایستگاه کمبود داریم؛ چرا اقدامی انجام نمی‌شود، بیان کرد: برای این موضوع مشکل تامین زمین داریم که در حال پیگیری هستیم، طبق استانداردها به ازای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت به یک نیروی آتش نشان نیاز داریم که بر این اساس برای مشهد سه هزار و ۳۸۰  آتش نشان نیاز داریم، با این حال، الان با هزار و ۷۰۰ نیرو، مدت زمان  استاندارد جهانی برای رسیدن به محل حادثه را که   ۵ دقیقه است ما بطور میانگین در  ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه طی میکنیم و به محل می‌رسیم.

نجفی در  خصوص پروژه پارک ۷۳ هکتاری در شهرک رجایی هم گفت: یک زمینی تحویل شده که امکان اجرای عیج اقدام عمرانی و فضای سبزی نیست هیچ منبع آبی ندارد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در راستای توسعه سایت‌های بانوان برنامه ریزی برای توسعه پنج سایت به مساحت ۱۶ هکتار انجام شده است که سایت بوستان وکیل آباد در زمستان به بهره‌برداری خواهد رسید، از ایجاد بازارهای حمایتی برای افراد حبس کشیده و بازار سرمد ویژه زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: این بازارها منجر به اشتغال زایی ۶ هزار و ۲۰۰ نفر در بازارها و ۲۳۴ نفر در جمع اوری پسماند خشک شده است.

وی در خصوص توسعه خدمات در محله‌های کم برخوردار افزود: انجام پویش خدمت در حاشیه شهر در قالب طرح های محله بهاری و رضوی و راه‌اندازی بیش از ۲۱۰ غرفه ارزاق عمومی با تمرکز بر حاشیه شهر و مناطق پیرامونی حرم مطهر رضوی از جمله این اقدامات است.

نجفی اضافه کرد: در زمینه هوشمندسازی فرایندها نیز اقداماتی نظیر توسعه جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک انجام شده است که در این راستا مشترکین پنج برابر افزایش یافتند و از ۳۵ هزار به ۱۷۸ هزار نفر رسیده اند همچنین افزایش ۱۲۵ درصدی در میزان جمع‌‎آوری پسماند خشک را اشهد بودیم که از ۱۲ تن در روز به ۳۵ تن در روز رسیده است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص هوشمند سازی نظارت بر فضای سبز و توزیع آب گفت: الکترونیکی شده فرایند تامین و توزیع گونه‌های گیاهی، هوشمند سازی سنجش تراکم کاشت، سامانه نظارت تامین و توزیع منابع آبی تحت وب و نصب کنتورهای هوشمند از جمله این اقدامات است همچنین امکان درج مشخصات قبور آرامستان بهشت رضا در نرم افزار نشان فراهم شده است.

وی با اشاره به افزایش پنج برابری جشنواره‌ها نسبت به سال گذشته در خصوص اقدامات انجام شده در محیط زیست شهری اظهار کرد: در زمینه جداسازی آب شرب از آب خام، شبکه توزیع از ۱۳۹ هزار و ۲۰۰ متر به ۱۵۹ هزار و ۲۰۰ متر، آبیاری مکانیکی از هفت هزار متر به ۶۷ هزار متر و خطوط انتقال اصلی از ۹۳ هزار و ۲۰۰ متر به ۹۹ هزار متر رسیده است. علاوه بر این در مدیریت منابع آبی کاهش میزان آب مصرفی از ۴۴ صدم متر مکعب در متر مربع در سال به ۴۲ صدم متر مکعب در متر مربع در سال است که سبب صرفه جویی معادل ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر شده است.

احداث ۸ پل عابرپیاده به صورت مشارکتی

نجفی بیان کرد: در حوزه مشارکت شهروندی نیز اقداماتی نظیر ایجاد هشت پل عابر پیاده به صورت مشارکتی و با آورده مالی ۳۰ میلیارد ریال برای مدیریت شهری، انعقاد دو قرارداد مشارکتی پارک طبیعت و خانواده و پارک ژوراسیک با اعتبار ۴۷ میلیارد ریال، پیگیری انعقاد قرارداد سرمایه گذاری در بوتیک هتل در باغ مشهد، پارک مینیاتوری، زیست پارک، پارک غدیر و کوهشار به ارزش پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، تشکیل ۱۳ اکیپ مصالحه گر برای نخستین بار، ایجاد بلوک اختصاصی برای متوفیان اهدای عضو انجام شده است و قرار است در آینده پروژه خدمات خودرویی آسکوپارس در منطقه ۱۰ و پروژه بازار پرندگان زینتی اجرا شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در محور فرایندی هزینه در فرایندها اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد در فضای دو هزار متر مربعی و اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و ۱۰۰ میلیارد ریال صرفه جویی در مقایسه با نرخ های بروز شده سال ۹۸، صرفه جویی معادل ۵۰۰ میلیارد ریال در اعتبار ۱۴۰۱ تنظیف شهری و تولیدی گل و گیاه با استفاده از ظرفیت داخلی شهرداری معادل یک میلیون بوته گل تا پایان سال ۱۴۰۱ از جمله این اقدامات است.

 

 

 

منبع: قدس آنلاین

368

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان