الف

افزایش قیمت بلیت اتوبوس از این هفته/ کوه پارک پیوست زیست محیطی دارد


25 خرداد 1399 - 20:15
645f41969b
شهردار مشهد گفت: مدیریت شهری برای اینکه به مردم فشار نیاید گزینه حداقلی را برای سهم مردم از هزینه حمل و نقل عمومی را در نظر گرفته که از این هفته برای هر سفر 100 تومان به کرایه بلیت اتوبوس اضافه می‌شود.

محمدرضا کلائی امروز در نشست خبری که در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد اظهار کرد: در زمینه بافت پیرامون حرم مطهر ما با پروژه‌ای مواجه هستیم که سرعت رسیدن به اهداف آن کسی را راضی نکرده است.نیازمند به هماهنگی میان عناصر تصمیم گیرنده هستیم و این بحث با چالش هایی مواجه است.

وی افزود: چالش اول چالش بین استان‌ و تهران است که تصمیم‌گیری در این زمینه در نهادهای تهران است یا خراسان.چالش دوم تامین منابع مالی طرح است که آیا برای تصمیمات اتخاذ شده منابع مالی تامین شده یا نه؟

شهردار مشهد بیان کرد: چالش سوم به آینده نگاه کردن یا به گذشته نگاه کردن است، برخی معتقدند باید به گذشته نگاه کرد و ریشه یابی کرد برخی معتقدند این روش کار را طولانی‌تر می‌کند و باید امروز به سمت آینده نگاه کنیم.پیش‌بینی من این است که فرآیند این چالش‌ها همچنان زمان خواهد برد، ما در مدیریت شهری معتقدیم در تصمیمات کلان ذی نفعان متعددی وجود دارد.

کلایی عنوان کرد: ما می‌خواهیم بافت اطراف حرم، کارگاه ساختمانی نباشد و به آماده سازی آن برای خدمت رسانی به زائران بپردازیم؛ چهار صورتجلسه بین وزیر راه و شهرسازی و استاندار و سایر مسئولین وجود داشته اما هیچکدام عملی نشده؛ما مرجع تصمیم نیستیم، صرفا می توانیم کمک کنیم.

وی تصریح کرد: از ابتدای دوره خدمتم دو راهبرد اصلی را دنبال کردیم؛ اول اینکه ما در هنگام آغاز کار با حجم زیادی از بدهی های سنگین مواجه بودیم و اوراقی که بابت قطار شهری خریداری شده بود، بازپرداخت نشده بودند و حدود پنج هزار و 800 میلیارد تومان بدهی معوقه در شهرداری وجود داشت که سررسید همه آن ها عملا از ابتدای سال 98 شروع می شد، در واقع اگر در سال 98 برای هر ماه 10 میلیارد تومان هزینه داشتیم، حدود 200 میلیارد تومان اقساط تعهدات قبلی هم داشتیم که به آن اضافه می شد و در کنار آن هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران نیز وجود داشت که خداروشکر در این دوران 83 دستگاه در استان همچون ظرفیت تبصره پنج، دانشگاه فردوسی، نیروی انتظامی و... به ما کمک کردند و توانستیم تمام بدهی ها را تسویه کنیم.
کلائی با اشاره به اینکه در فرآیند پروژه های عمرانی حدود 10 هزار میلیارد تومان پروژه تعریف شده است، اضافه کرد: اگر امروز پیمانکاری بگوید که به دلیل کمبود بودجه، بدهی معوقه دارد، بنده شخصا پاسخگو خواهم بود، این در حالی است که دوره ای در تاریخ فعالیت شهرداری مشهد نبوده که کمتر از 400 الی 500 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار نباشد.
شهردار مشهد گفت: مجموعه پروژه هایی که تعریف کرده ایم یا تعریف خواهیم کرد، همگی تا پایان این دوره مدیریت شهری خاتمه پیدا می کند و پیش پرداخت پروژه های بلند مدت نیز پرداخت خواهد شد زیرا نمی خواهیم بدهی برای دوره های بعدی ایجاد شود و تمام پرداخت ها باید به روز باشد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر با قرارگاه خاتم الانبیا(ص) چندین پروژه چند هزار میلیاردی اجرا شده است اما یک ریال در نقد و غیر نقد به آن ها بدهکار نیستیم. در حال حاضر در ان شرایط اقتصادی، حدود چهار هزار نفر در پروژه زیر زمینی قطاری شهری در حال فعالیت هستند و همگی این را می دانیم که اگر تاخیری در پرداختی آنان ایجاد شود، کار را متوقف خواهند کرد.
کلایی بیان کرد: یکی از تلاش های ما این است که هیچگونه باری بر دوش دوره بعدی نباشد و در این راستا امروز هیچگونه بدهی معوق در شهرداری مشهد وجود ندارد. نکته دوم این است که مجموعه پروژه های تعریف شده ما نباید ادامه دار باشد و تمامی پروژه ها باید تا آخر دوره کاری ما تمام شود اما از ابتدای سال 99 پروژه های ادامه دار را تعریف کرده ایم و پیش پرداخت آن نیز پرداخت خواهد شد.
شهردار مشهد افزود: در روز ابتدایی فعالیتم با حضور در شورای اسلامی شهر مشهد به اعضای شورای شهر تعهد کردم تا یک سال آینده بیش از پنج هزار میلیارد تومان بدهی را تسویه کنیم که در همان زمان هم یکی از اعضای شورا گفتند که اگر تا سال آینده 10 درصد از بدهی های قبلی تسویه شود، اتفاق بسیار بزرگی خواهد بود که خوشبختانه به فضل الهی و کمک همه دستگاه ها در استان تا عید همان سال بخش عمده ای از بدهی ها تسویه شد که این امر کمک بسیار زیادی به سبک شدن کار ما کرد.

وی اضافه کرد : همه این اتفاق ها در حالی انجام شده است که شهردار تهران اعلام می کند 53 میلیارد تومان بدهی دارد و در حال حاضر تمام پرداختی های آنان به بانک ها مبنی بر پرداخت بهره پول است در صورتی که تهران دارای ظرفیت های بسیاری از جمله حضور شهردار تهران در هیات دولت است و نگاه متفاوتی به تهران به عنوان پایتخت و ... وجود دارد. اما تاکنون یک ریال از این بدهی تسویه نشده است و در کنار این بدهی هشت هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران نیز وجود دارد بنابراین موفقیت ما در استان مرهون موهبت الهی است.

افزایش 100 تومانی قیمت بلیت اتوبوس از پایان هفته

کلایی در خصوص افزایش قیمت حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: هزینه‌های سوخت، قطعات یدکی، اتوبوس و دستمزد افزایش پیدا کرده، در حالی که دولت سهم خود را از حمل و نقل عمومی نمی‌دهد و ما سهم دولت را پرداخت می‌کنیم تا به شهروندان فشار نیاید. شهرداری برای مردم سهم حداقلی نیز در نظر گرفته است. همچنین قرار شد سازمان اتوبوسرانی بخشی از سهم شهروندان را پرداخت کند. برای هر سفر تنها 100تومان به کرایه بلیت اتوبوس اضافه و اواسط این هفته یا هفته آینده اعمال خواهد شد.

وی در خصوص فعالیت‌های پروژه قطار شهری مشهد، بیان کرد: سال ۹۷، شهرداری تهران 900 میلیارد تومان و شهرداری مشهد 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای قطارشهری منتشر کرد، ما این ۷۰۰ میلیارد تومان را خرج کردیم و تمام آن وارد پروژه شد، اما شهرداری تهران حتی نتوانسته آن را از بانک برداشت کند.

 

پرونده رئیس کل دادگستری خراسان رضوی نیز مانند دیگر پرونده‌هاست 

شهردار مشهد در پاسخ به شبهه ایجاد شده در مورد تبانی شهرداری با تخلفات ملک شخصی رییس کل دادگستری گفت: اگر تمرکز را روی کار نمی‌گذاشتیم اکنون درگیر حواشی بودیم. برخی از مطالب عنوان شده از روی حب و بغض است.

وی اظهار کرد: ۲۷هزار رأی ماده صد در سال‌های ۹۷‌ و ۹۸ صادر شده است و برای ما هیچ فرقی بین پرونده‌ها وجود ندارد و هر ساختمان تا زمان پایان کار از نظر مالی تعیین تکلیف نمی‌شود. برای هیچ پرونده‌ای اعمال نفوذ نشده است.

کلایی تصریح کرد: پرونده رئیس کل دادگستری استان نیز مانند پرونده‌های دیگر است. در این خصوص صورت جلسه نوشته شده است اما هنوز پایانکار این ملک صادر نشده و بنابراین رای کمیسیون ماده صد اعلام نشده است و تا زمانی که رای ماده صد صادر نشود رقم جریمه مشخص نیست.

افزایش ۱۸ درصدی میزان پروانه‌های جدید ساخت و ساز از ابتدای سال

شهردار مشهد درباره افزایش هزینه صدور پروانه‌های ساخت، گفت: از ساخت و سازهای شهری باید سهمی برای توسعه زیرساخت‌های شهری در اختیار شهرداری قرار گیرد، ۱۰ درصد از هزینه تمام شده ساختمان سهم شهرداری است اما همچنان شهرداری این رقم را به خاطر مصلحت دریافت نمی‌کند.

وی افزود: از ابتدای امسال میزان پروانه‌های جدید دریافت شده ۱۸ درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

کلایی متذکر شد: باید گونه‌ای رفتار کنیم که ساخت و ساز از رونق نیفتد و سهم مدیریت شهری نیز دریافت شود که بالانس آن سخت است.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد:گاهی از تخفیف‌ها سوداگرانه استفاده می‌کنند و تاثیری بر اشتغال ندارد برای همین در حال تدوین برنامه‌ مدون هستیم. ما باید منابع مالی را از سایر نقاط کشور به مشهد بیاوریم.

۲۹۰پروژه در اطراف حرم مطهر رضوی درگیر حقوق مکتسبه هستند

وی در مورد طرح اطراف حرم مطهر هم اظهار کرد: منطقه ثامن نسبت به سه سال قبل وضعیت بهتر و قابل ‌تحمل‌تری دارد و ما سعی کردیم وضعیت را بهبود ببخشیم.

کلایی با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاران و ظرفیت عظیمی که در حرم مطهر وجود دارد و به آن توجه نمی‌شود ناراحت هستم، از اتخاذ تصمیمات شهری مشهد در تهران انتقاد کرد.

شهردار مشهد در بیان مثالی از بی‌اطلاعی تصمیم گیران برنامه‌های شهری مشهد، در تهران گفت: هفته گذشته در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی درباره توس گفتیم که از سال ۹۷ پروژه توس را ارائه کردیم اما هنوز تصویب نشده است و در جلسه گفتم هیچ‌کدام از شما بزرگان این جلسه در طی سه سال گذشته توس را ندیدند و هیچ اطلاعی از توس ندارید و متأسفانه باید برای ما نظر بدهید.

وی تصریح کرد: نهادهای خراسان رضوی را صالح‌تر از این ارگان‌ها می‌دانم و اگر دلسوزی وجود داشته باشد باید اختیار را به استان بدهند.

ساز و کار انبارهای ضایعات باید اصلاح شود

کلایی در پاسخ به سوالی دیگر، اظهار کرد: ما به بهزیستی در جمع‌آوری معتادان متجاهر بر اساس وظایفمان کمک می‌کنیم و تمام مدت همکاران ما درگیر این هستند که یک عده از ما انتقاد می‌کنند چرا به بهزیستی کمک می‌کنیم و واقعاً اگر کمک صورت نگیرد این کار به‌درستی انجام نمی‌شود.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: الان بودجه دولت کفاف حقوق کارکنان دولت را به‌سختی می‌دهد و شهرداری مشهد در این شرایط باید به بهزیستی کمک کند.

وی وضعیت انبارهای ضایعات را فاجعه‌بار توصیف و عنوان کرد: من به انبارها سر زدم و از نزدیک دیدم که برخی از آنها کم کم دارند پرداختی خود را از پول به مواد مخدر تغییر می‌دهند.

کلایی گفت: در بحث مقابله با انبارهای غیرمجاز ضایعات، دستگاه‌های انتظامی و امنیتی وظیفه اصلی را دارند. برای کاهش آسیب‌های این انبارها، نیاز به همکاری چند سازمان داریم.

شهردار مشهد گفت: ما در بازیافت زباله ۶ بار یک کارگاه را پلمب کردیم و گفتیم نباید از کودکان استفاده کند اما متأسفانه بازهم این کار را انجام داده است و این نیازمند همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر است.

وی انتقال انبارهای ضایعات موجود در اطراف مشهد به مکانی دیگر را نیازمند هماهنگی با سایر دستگاه‌ها دانست.

کلایی با بیان اینکه انبارهای ضایعات نباید چسبیده به محدوده شهری باشد و این مسئله باید ساختاری رفع شود، بر اصلاح سازوکار انبارهای ضایعات تاکید کرد.

اگر در دهه ۸۰ من شهردار مشهد بودم پروژه کمربند جنوبی را آغاز نمی‌کردم

شهردار مشهد با بیان اینکه ما کار می‌کنیم و حرف نمی‌زنیم، گفت: درباره کمربند جنوبی هنوز متعجب هستم. یک پرونده‌ای ۱۰ تا ۱۵ سال پیش بازشده است و گفته از باغچه تا برونسی بزرگراهی به عرض ۷۵ متر احداث شود و اقدامات آن نیز آغاز شده، حالا به خاطر مسائل زیست محیطی تعطیل شده اما الان با تصمیم و مجوز ستاد تدبیر استانداری در ایجاد دسترسی مردم به کوه، پارکینگ و مسیر دوچرخه ایجاد می‌کند اما سمن‌ها به شهرداری مشهد اعتماد ندارند و اصرار دارند که ما داریم کمربند را ادامه می‌دهیم!

وی تصریح کرد: اگر در دهه ۸۰ من شهردار مشهد بودم این پروژه را آغاز نمی‌کردم. اما حالا این پروژه پیش رفته است، تخریب‌هایی صورت گرفته و بخشی از مسیر نیز ساخته شده است.

کلایی افزود: موضوع کمربندی جنوبی آغاز شده عملیات اجرایی آن پیش رفته و اولین فاز آن از شهرک طالقانی تا برونسی بوده است که بخش زیادی از کار آن انجام شده است.

شهردار مشهد یادآور شد: اسفند ۹۶ دادستانی اعلام کرد که پروژه فعلا متوقف شود و گفته شد که به محیط زیست صدمه می‌زند. مجریان اعتقاد دارند در زمان آغاز کسی از ما پیوست زیست محیطی نخواسته است.

وی افزود: اتاق فکر در دانشگاه فردوسی تشکیل شد. احساس کردیم این پروژه نیاز به بررسی ریشه‌ای‌تر دارد. دو راه داشتیم؛ اول اینکه ضرورت ترافیکی در مشهد را احساس می‌کنم و پروژه را اجرا می‌کنم و راه دیگر هم این بود که ببینیم با محیط زیست سازگار هست یا خیر؟ بنابراین در جلسه ستاد تدبیر با دوستان گفت‌وگو کردیم و به این نتیجه رسیدیم خدماتی همچون پارکینگ و یک سری خدمات را در این ارتفاعات به مردم ارائه دهیم که سبب نشاط شهروندان شود. ظرفیت ارتفاعات در مشهد بسیار بالا است.

کلایی گفت: ما راه دوم را انتخاب کردیم. از اختیارات من این است که پروژه نیمه کاره را تا سطحی تکمیل کنیم تا تعیین تکلیف شود. با نهادهای مختلف از جمله دادستانی مشورت و مطالعه کردیم، به این نتیجه رسیدیم که یکی از مشکلات این فضای سبز گسترده عدم دسترسی مردم است. برای همین ترکیبی از پارکینگ و خدمات عمومی را در دستور کار قرار دادیم.

شهردار مشهد ادامه داد: من معتقد هستم این نگرانی درباره فضای ارتفاعات مشهد وجود داشته که مانند ارتفاعات تهران شود، اگر آنجا را تفرجگاهی برای مردم کنیم قطعا مردم نخواهند گذاشت ساخت وسازی صورت گیرد، حالا شهردار هرکسی که می‌خواهد باشد.

کوه پارک، پیوست زیست محیطی دارد

وی با بیان اینکه تفرجگاه کوه‌پارک دارای پیوست زیست محیطی است، گفت: در بازدیدی که اسفندماه ۹۸، از کمربندجنوبی داشتیم، آقای پژمانفر به من گفتند ما اعتماد نداریم! من توضیح دادم که نمی‌خواهم کمربند بسازم.

کلایی افزود: طرفداران محیط‌زیست می‌گویند در زمان شهرداران پیشین سر ما کلاه رفته و ما اعتماد نداریم و پیشنهاد دادند در تقاطع هاشمیه به جای دو پل تنها یک پل را بسازیم، حتی گفتند انتهای کوه پارک را هم ببندید که ترافیکی نشود که باز هم قبول کردیم، از ما خواستند کوه را برش ندهیم قبول کردیم. گفتند واحد تجاری نسازید قبول کردیم اما هنوز ادامه دارد و من با این همه ایراد مشکوک شدم که چرا می‌خواهند این پروژه را به کام ما تلخ کنند؟ چرا نمی‌گذارند از این طرح لذت کافی را ما و مردم ببریم؟

شهردار مشهد بیان کرد: پروژه کوه پارک را که یک پروژه سه ساله است با ۳۰ اکیپ و در مجموع ۵ هزار کارگر می‌خواهیم ۱۰۰ روزه تمام کنیم. تاریخ اتمام سوم تیر ماه است.

برآورد اولیه پروژه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است

وی با بیان اینکه برآورد اولیه پروژه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است، گفت: استقبال مردم مشخص می‌کند که علاقه‌مند به آن هستند یا خیر، نوع علاقه‌مندی مردم مشخص می‌کند که چه زیرساختی را بیشتر پرورش دهیم.

کلایی با اشاره به اینکه از بخش خصوصی در کوه پارک استفاده خواهیم کرد، گفت: شب گذشته در بولوار نماز از تقاطع دلاوران تا اطلس ۱۳۰۰ خودرو در لاین کندرو پارک کرده بودند که نشان دهنده استقبال مردم از فضای آنجاست.

پای هزینه شفافیت می‌ایستیم

شهردار مشهد با اشاره به اینکه در این دوره بازترین راه برای نظارت بر عملکرد و بیشترین بازخورد را داریم، تصریح کرد: نگاه ما شفافیت است و پای هزینه‌های آن نیز می‌ایستیم، دستگاه قضایی هم کار خود را انجام می‌دهد. راه اصلاح فرایندها همین است. هر روز سامانه‌ها و پروژه‌ها شفاف‌سازی می‌شوند و همه چیز باید در مسیر شفافیت پیش برود.

سیاسی عمل نمی‌کنم

وی با طرح این سوال که آیا جایی در شهر بوده که سیاسی عمل کنیم، گفت: هیچ اجباری در رابطه با هیچ نهادی احساس نمی‌کنم، نگاه به شهر و استان نگاه همدلانه است، این را بسیاری در درون و بیرون دستگاه برنمی‌تابند، آنها که بر نمی‌تابند، نگاه سیاسی دارند.

کلایی با بیان اینکه طرح شهرداری الکترونیک تا آبان ماه راه‌اندازی می‌شود، عنوان کرد: این طرح بر نیروی انسانی شهرداری تاثیری ندارد، اما از نظر سرعت خدمات‌دهی پیشرفت خواهیم داشت.

 

شهردار مشهد گفت: مدیریت شهری برای اینکه به مردم فشار نیاید گزینه حداقلی را برای سهم مردم از هزینه حمل و نقل عمومی را در نظر گرفته که از این هفته برای هر سفر 100 تومان به کرایه بلیت اتوبوس اضافه می‌شود.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

645f41969b
25 خرداد 1399 - 20:15

محمدرضا کلائی امروز در نشست خبری که در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد اظهار کرد: در زمینه بافت پیرامون حرم مطهر ما با پروژه‌ای مواجه هستیم که سرعت رسیدن به اهداف آن کسی را راضی نکرده است.نیازمند به هماهنگی میان عناصر تصمیم گیرنده هستیم و این بحث با چالش هایی مواجه است.

وی افزود: چالش اول چالش بین استان‌ و تهران است که تصمیم‌گیری در این زمینه در نهادهای تهران است یا خراسان.چالش دوم تامین منابع مالی طرح است که آیا برای تصمیمات اتخاذ شده منابع مالی تامین شده یا نه؟

شهردار مشهد بیان کرد: چالش سوم به آینده نگاه کردن یا به گذشته نگاه کردن است، برخی معتقدند باید به گذشته نگاه کرد و ریشه یابی کرد برخی معتقدند این روش کار را طولانی‌تر می‌کند و باید امروز به سمت آینده نگاه کنیم.پیش‌بینی من این است که فرآیند این چالش‌ها همچنان زمان خواهد برد، ما در مدیریت شهری معتقدیم در تصمیمات کلان ذی نفعان متعددی وجود دارد.

کلایی عنوان کرد: ما می‌خواهیم بافت اطراف حرم، کارگاه ساختمانی نباشد و به آماده سازی آن برای خدمت رسانی به زائران بپردازیم؛ چهار صورتجلسه بین وزیر راه و شهرسازی و استاندار و سایر مسئولین وجود داشته اما هیچکدام عملی نشده؛ما مرجع تصمیم نیستیم، صرفا می توانیم کمک کنیم.

وی تصریح کرد: از ابتدای دوره خدمتم دو راهبرد اصلی را دنبال کردیم؛ اول اینکه ما در هنگام آغاز کار با حجم زیادی از بدهی های سنگین مواجه بودیم و اوراقی که بابت قطار شهری خریداری شده بود، بازپرداخت نشده بودند و حدود پنج هزار و 800 میلیارد تومان بدهی معوقه در شهرداری وجود داشت که سررسید همه آن ها عملا از ابتدای سال 98 شروع می شد، در واقع اگر در سال 98 برای هر ماه 10 میلیارد تومان هزینه داشتیم، حدود 200 میلیارد تومان اقساط تعهدات قبلی هم داشتیم که به آن اضافه می شد و در کنار آن هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران نیز وجود داشت که خداروشکر در این دوران 83 دستگاه در استان همچون ظرفیت تبصره پنج، دانشگاه فردوسی، نیروی انتظامی و... به ما کمک کردند و توانستیم تمام بدهی ها را تسویه کنیم.
کلائی با اشاره به اینکه در فرآیند پروژه های عمرانی حدود 10 هزار میلیارد تومان پروژه تعریف شده است، اضافه کرد: اگر امروز پیمانکاری بگوید که به دلیل کمبود بودجه، بدهی معوقه دارد، بنده شخصا پاسخگو خواهم بود، این در حالی است که دوره ای در تاریخ فعالیت شهرداری مشهد نبوده که کمتر از 400 الی 500 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار نباشد.
شهردار مشهد گفت: مجموعه پروژه هایی که تعریف کرده ایم یا تعریف خواهیم کرد، همگی تا پایان این دوره مدیریت شهری خاتمه پیدا می کند و پیش پرداخت پروژه های بلند مدت نیز پرداخت خواهد شد زیرا نمی خواهیم بدهی برای دوره های بعدی ایجاد شود و تمام پرداخت ها باید به روز باشد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر با قرارگاه خاتم الانبیا(ص) چندین پروژه چند هزار میلیاردی اجرا شده است اما یک ریال در نقد و غیر نقد به آن ها بدهکار نیستیم. در حال حاضر در ان شرایط اقتصادی، حدود چهار هزار نفر در پروژه زیر زمینی قطاری شهری در حال فعالیت هستند و همگی این را می دانیم که اگر تاخیری در پرداختی آنان ایجاد شود، کار را متوقف خواهند کرد.
کلایی بیان کرد: یکی از تلاش های ما این است که هیچگونه باری بر دوش دوره بعدی نباشد و در این راستا امروز هیچگونه بدهی معوق در شهرداری مشهد وجود ندارد. نکته دوم این است که مجموعه پروژه های تعریف شده ما نباید ادامه دار باشد و تمامی پروژه ها باید تا آخر دوره کاری ما تمام شود اما از ابتدای سال 99 پروژه های ادامه دار را تعریف کرده ایم و پیش پرداخت آن نیز پرداخت خواهد شد.
شهردار مشهد افزود: در روز ابتدایی فعالیتم با حضور در شورای اسلامی شهر مشهد به اعضای شورای شهر تعهد کردم تا یک سال آینده بیش از پنج هزار میلیارد تومان بدهی را تسویه کنیم که در همان زمان هم یکی از اعضای شورا گفتند که اگر تا سال آینده 10 درصد از بدهی های قبلی تسویه شود، اتفاق بسیار بزرگی خواهد بود که خوشبختانه به فضل الهی و کمک همه دستگاه ها در استان تا عید همان سال بخش عمده ای از بدهی ها تسویه شد که این امر کمک بسیار زیادی به سبک شدن کار ما کرد.

وی اضافه کرد : همه این اتفاق ها در حالی انجام شده است که شهردار تهران اعلام می کند 53 میلیارد تومان بدهی دارد و در حال حاضر تمام پرداختی های آنان به بانک ها مبنی بر پرداخت بهره پول است در صورتی که تهران دارای ظرفیت های بسیاری از جمله حضور شهردار تهران در هیات دولت است و نگاه متفاوتی به تهران به عنوان پایتخت و ... وجود دارد. اما تاکنون یک ریال از این بدهی تسویه نشده است و در کنار این بدهی هشت هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران نیز وجود دارد بنابراین موفقیت ما در استان مرهون موهبت الهی است.

افزایش 100 تومانی قیمت بلیت اتوبوس از پایان هفته

کلایی در خصوص افزایش قیمت حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: هزینه‌های سوخت، قطعات یدکی، اتوبوس و دستمزد افزایش پیدا کرده، در حالی که دولت سهم خود را از حمل و نقل عمومی نمی‌دهد و ما سهم دولت را پرداخت می‌کنیم تا به شهروندان فشار نیاید. شهرداری برای مردم سهم حداقلی نیز در نظر گرفته است. همچنین قرار شد سازمان اتوبوسرانی بخشی از سهم شهروندان را پرداخت کند. برای هر سفر تنها 100تومان به کرایه بلیت اتوبوس اضافه و اواسط این هفته یا هفته آینده اعمال خواهد شد.

وی در خصوص فعالیت‌های پروژه قطار شهری مشهد، بیان کرد: سال ۹۷، شهرداری تهران 900 میلیارد تومان و شهرداری مشهد 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای قطارشهری منتشر کرد، ما این ۷۰۰ میلیارد تومان را خرج کردیم و تمام آن وارد پروژه شد، اما شهرداری تهران حتی نتوانسته آن را از بانک برداشت کند.

 

پرونده رئیس کل دادگستری خراسان رضوی نیز مانند دیگر پرونده‌هاست 

شهردار مشهد در پاسخ به شبهه ایجاد شده در مورد تبانی شهرداری با تخلفات ملک شخصی رییس کل دادگستری گفت: اگر تمرکز را روی کار نمی‌گذاشتیم اکنون درگیر حواشی بودیم. برخی از مطالب عنوان شده از روی حب و بغض است.

وی اظهار کرد: ۲۷هزار رأی ماده صد در سال‌های ۹۷‌ و ۹۸ صادر شده است و برای ما هیچ فرقی بین پرونده‌ها وجود ندارد و هر ساختمان تا زمان پایان کار از نظر مالی تعیین تکلیف نمی‌شود. برای هیچ پرونده‌ای اعمال نفوذ نشده است.

کلایی تصریح کرد: پرونده رئیس کل دادگستری استان نیز مانند پرونده‌های دیگر است. در این خصوص صورت جلسه نوشته شده است اما هنوز پایانکار این ملک صادر نشده و بنابراین رای کمیسیون ماده صد اعلام نشده است و تا زمانی که رای ماده صد صادر نشود رقم جریمه مشخص نیست.

افزایش ۱۸ درصدی میزان پروانه‌های جدید ساخت و ساز از ابتدای سال

شهردار مشهد درباره افزایش هزینه صدور پروانه‌های ساخت، گفت: از ساخت و سازهای شهری باید سهمی برای توسعه زیرساخت‌های شهری در اختیار شهرداری قرار گیرد، ۱۰ درصد از هزینه تمام شده ساختمان سهم شهرداری است اما همچنان شهرداری این رقم را به خاطر مصلحت دریافت نمی‌کند.

وی افزود: از ابتدای امسال میزان پروانه‌های جدید دریافت شده ۱۸ درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

کلایی متذکر شد: باید گونه‌ای رفتار کنیم که ساخت و ساز از رونق نیفتد و سهم مدیریت شهری نیز دریافت شود که بالانس آن سخت است.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد:گاهی از تخفیف‌ها سوداگرانه استفاده می‌کنند و تاثیری بر اشتغال ندارد برای همین در حال تدوین برنامه‌ مدون هستیم. ما باید منابع مالی را از سایر نقاط کشور به مشهد بیاوریم.

۲۹۰پروژه در اطراف حرم مطهر رضوی درگیر حقوق مکتسبه هستند

وی در مورد طرح اطراف حرم مطهر هم اظهار کرد: منطقه ثامن نسبت به سه سال قبل وضعیت بهتر و قابل ‌تحمل‌تری دارد و ما سعی کردیم وضعیت را بهبود ببخشیم.

کلایی با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاران و ظرفیت عظیمی که در حرم مطهر وجود دارد و به آن توجه نمی‌شود ناراحت هستم، از اتخاذ تصمیمات شهری مشهد در تهران انتقاد کرد.

شهردار مشهد در بیان مثالی از بی‌اطلاعی تصمیم گیران برنامه‌های شهری مشهد، در تهران گفت: هفته گذشته در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی درباره توس گفتیم که از سال ۹۷ پروژه توس را ارائه کردیم اما هنوز تصویب نشده است و در جلسه گفتم هیچ‌کدام از شما بزرگان این جلسه در طی سه سال گذشته توس را ندیدند و هیچ اطلاعی از توس ندارید و متأسفانه باید برای ما نظر بدهید.

وی تصریح کرد: نهادهای خراسان رضوی را صالح‌تر از این ارگان‌ها می‌دانم و اگر دلسوزی وجود داشته باشد باید اختیار را به استان بدهند.

ساز و کار انبارهای ضایعات باید اصلاح شود

کلایی در پاسخ به سوالی دیگر، اظهار کرد: ما به بهزیستی در جمع‌آوری معتادان متجاهر بر اساس وظایفمان کمک می‌کنیم و تمام مدت همکاران ما درگیر این هستند که یک عده از ما انتقاد می‌کنند چرا به بهزیستی کمک می‌کنیم و واقعاً اگر کمک صورت نگیرد این کار به‌درستی انجام نمی‌شود.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: الان بودجه دولت کفاف حقوق کارکنان دولت را به‌سختی می‌دهد و شهرداری مشهد در این شرایط باید به بهزیستی کمک کند.

وی وضعیت انبارهای ضایعات را فاجعه‌بار توصیف و عنوان کرد: من به انبارها سر زدم و از نزدیک دیدم که برخی از آنها کم کم دارند پرداختی خود را از پول به مواد مخدر تغییر می‌دهند.

کلایی گفت: در بحث مقابله با انبارهای غیرمجاز ضایعات، دستگاه‌های انتظامی و امنیتی وظیفه اصلی را دارند. برای کاهش آسیب‌های این انبارها، نیاز به همکاری چند سازمان داریم.

شهردار مشهد گفت: ما در بازیافت زباله ۶ بار یک کارگاه را پلمب کردیم و گفتیم نباید از کودکان استفاده کند اما متأسفانه بازهم این کار را انجام داده است و این نیازمند همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر است.

وی انتقال انبارهای ضایعات موجود در اطراف مشهد به مکانی دیگر را نیازمند هماهنگی با سایر دستگاه‌ها دانست.

کلایی با بیان اینکه انبارهای ضایعات نباید چسبیده به محدوده شهری باشد و این مسئله باید ساختاری رفع شود، بر اصلاح سازوکار انبارهای ضایعات تاکید کرد.

اگر در دهه ۸۰ من شهردار مشهد بودم پروژه کمربند جنوبی را آغاز نمی‌کردم

شهردار مشهد با بیان اینکه ما کار می‌کنیم و حرف نمی‌زنیم، گفت: درباره کمربند جنوبی هنوز متعجب هستم. یک پرونده‌ای ۱۰ تا ۱۵ سال پیش بازشده است و گفته از باغچه تا برونسی بزرگراهی به عرض ۷۵ متر احداث شود و اقدامات آن نیز آغاز شده، حالا به خاطر مسائل زیست محیطی تعطیل شده اما الان با تصمیم و مجوز ستاد تدبیر استانداری در ایجاد دسترسی مردم به کوه، پارکینگ و مسیر دوچرخه ایجاد می‌کند اما سمن‌ها به شهرداری مشهد اعتماد ندارند و اصرار دارند که ما داریم کمربند را ادامه می‌دهیم!

وی تصریح کرد: اگر در دهه ۸۰ من شهردار مشهد بودم این پروژه را آغاز نمی‌کردم. اما حالا این پروژه پیش رفته است، تخریب‌هایی صورت گرفته و بخشی از مسیر نیز ساخته شده است.

کلایی افزود: موضوع کمربندی جنوبی آغاز شده عملیات اجرایی آن پیش رفته و اولین فاز آن از شهرک طالقانی تا برونسی بوده است که بخش زیادی از کار آن انجام شده است.

شهردار مشهد یادآور شد: اسفند ۹۶ دادستانی اعلام کرد که پروژه فعلا متوقف شود و گفته شد که به محیط زیست صدمه می‌زند. مجریان اعتقاد دارند در زمان آغاز کسی از ما پیوست زیست محیطی نخواسته است.

وی افزود: اتاق فکر در دانشگاه فردوسی تشکیل شد. احساس کردیم این پروژه نیاز به بررسی ریشه‌ای‌تر دارد. دو راه داشتیم؛ اول اینکه ضرورت ترافیکی در مشهد را احساس می‌کنم و پروژه را اجرا می‌کنم و راه دیگر هم این بود که ببینیم با محیط زیست سازگار هست یا خیر؟ بنابراین در جلسه ستاد تدبیر با دوستان گفت‌وگو کردیم و به این نتیجه رسیدیم خدماتی همچون پارکینگ و یک سری خدمات را در این ارتفاعات به مردم ارائه دهیم که سبب نشاط شهروندان شود. ظرفیت ارتفاعات در مشهد بسیار بالا است.

کلایی گفت: ما راه دوم را انتخاب کردیم. از اختیارات من این است که پروژه نیمه کاره را تا سطحی تکمیل کنیم تا تعیین تکلیف شود. با نهادهای مختلف از جمله دادستانی مشورت و مطالعه کردیم، به این نتیجه رسیدیم که یکی از مشکلات این فضای سبز گسترده عدم دسترسی مردم است. برای همین ترکیبی از پارکینگ و خدمات عمومی را در دستور کار قرار دادیم.

شهردار مشهد ادامه داد: من معتقد هستم این نگرانی درباره فضای ارتفاعات مشهد وجود داشته که مانند ارتفاعات تهران شود، اگر آنجا را تفرجگاهی برای مردم کنیم قطعا مردم نخواهند گذاشت ساخت وسازی صورت گیرد، حالا شهردار هرکسی که می‌خواهد باشد.

کوه پارک، پیوست زیست محیطی دارد

وی با بیان اینکه تفرجگاه کوه‌پارک دارای پیوست زیست محیطی است، گفت: در بازدیدی که اسفندماه ۹۸، از کمربندجنوبی داشتیم، آقای پژمانفر به من گفتند ما اعتماد نداریم! من توضیح دادم که نمی‌خواهم کمربند بسازم.

کلایی افزود: طرفداران محیط‌زیست می‌گویند در زمان شهرداران پیشین سر ما کلاه رفته و ما اعتماد نداریم و پیشنهاد دادند در تقاطع هاشمیه به جای دو پل تنها یک پل را بسازیم، حتی گفتند انتهای کوه پارک را هم ببندید که ترافیکی نشود که باز هم قبول کردیم، از ما خواستند کوه را برش ندهیم قبول کردیم. گفتند واحد تجاری نسازید قبول کردیم اما هنوز ادامه دارد و من با این همه ایراد مشکوک شدم که چرا می‌خواهند این پروژه را به کام ما تلخ کنند؟ چرا نمی‌گذارند از این طرح لذت کافی را ما و مردم ببریم؟

شهردار مشهد بیان کرد: پروژه کوه پارک را که یک پروژه سه ساله است با ۳۰ اکیپ و در مجموع ۵ هزار کارگر می‌خواهیم ۱۰۰ روزه تمام کنیم. تاریخ اتمام سوم تیر ماه است.

برآورد اولیه پروژه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است

وی با بیان اینکه برآورد اولیه پروژه کوه پارک ۱۵۰ میلیارد تومان است، گفت: استقبال مردم مشخص می‌کند که علاقه‌مند به آن هستند یا خیر، نوع علاقه‌مندی مردم مشخص می‌کند که چه زیرساختی را بیشتر پرورش دهیم.

کلایی با اشاره به اینکه از بخش خصوصی در کوه پارک استفاده خواهیم کرد، گفت: شب گذشته در بولوار نماز از تقاطع دلاوران تا اطلس ۱۳۰۰ خودرو در لاین کندرو پارک کرده بودند که نشان دهنده استقبال مردم از فضای آنجاست.

پای هزینه شفافیت می‌ایستیم

شهردار مشهد با اشاره به اینکه در این دوره بازترین راه برای نظارت بر عملکرد و بیشترین بازخورد را داریم، تصریح کرد: نگاه ما شفافیت است و پای هزینه‌های آن نیز می‌ایستیم، دستگاه قضایی هم کار خود را انجام می‌دهد. راه اصلاح فرایندها همین است. هر روز سامانه‌ها و پروژه‌ها شفاف‌سازی می‌شوند و همه چیز باید در مسیر شفافیت پیش برود.

سیاسی عمل نمی‌کنم

وی با طرح این سوال که آیا جایی در شهر بوده که سیاسی عمل کنیم، گفت: هیچ اجباری در رابطه با هیچ نهادی احساس نمی‌کنم، نگاه به شهر و استان نگاه همدلانه است، این را بسیاری در درون و بیرون دستگاه برنمی‌تابند، آنها که بر نمی‌تابند، نگاه سیاسی دارند.

کلایی با بیان اینکه طرح شهرداری الکترونیک تا آبان ماه راه‌اندازی می‌شود، عنوان کرد: این طرح بر نیروی انسانی شهرداری تاثیری ندارد، اما از نظر سرعت خدمات‌دهی پیشرفت خواهیم داشت.

 

منبع: مشهد فوری

196

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان