الف

15 سیاره عجیب بر روی زمین + عکس


19 دی 1397 - 12:31
5c35b881492c0_5c35b881492c2
این که برای تفریحات آخر هفته کوله بار سفر جمع کنی تا راهی سیاره دیگری شوی، بی گمان آرزوی هیجان انگیزی است.

15 سیاره عجیب بر روی زمین + عکس

این که برای تفریحات آخر هفته کوله بار سفر جمع کنی تا راهی سیاره دیگری شوی، بی گمان آرزوی هیجان انگیزی است.

بشر با وجود تمام پیشرفت‌های علمی و کنجکاوی برای سرک کشیدن به گوشه گوشه کهکشان و جهان هستی، هنوز نتوانسته به چنین آرزوی دیرینی دست پیدا کند. با این حال هنوز هم مکان‌های ناشناخته بسیاری بر روی زمین باقی مانده است. کمی که بر روی همین زمین سبز و آبی خودمان بگردید، آن قدر شگفتی و عجایب خواهید دید که چه بسا تا زمانی قید کشف سیاره‌ای دیگر را بزنید.

پدیده‌هایی که گویی برای باور کردن‌شان باید از نزدیک به دیدن‌شان بروی.

مکان هایی که کم از سیارات عجیب و غریب ناشناخته ندارند و تنها با یک پرواز می‌توان به آن‌ها رسید. 

در ادامه به معرفی ۱۵ سیاره بر روی زمین پرداخته ایم که عکس‌های هر مورد را پس از آن خواهید دید.


۱) جزیره سقطرا ، یمن | Socotra  Island
بی شک درختان اعجاب انگیز و عجیب و غریب این جزیره، باعث می‌شود تا در نگاه اول گمان کنیم جزیره سقطرا از سیاره‌ای دیگر به روی زمین آمده است. درختان خون اژدها ( dragon's blood trees )درختان زیبا و بی‌نظیری هستند که تنها در جزیره سقطرا یمن دیده می‌شوند. جزیره کوچک سقطرا در یمن و در حاشیه اقیانوس هند قرار دارد. جالب آن که این جزیره بین ۶ تا ۷ میلیون سال پیش بخشی از قاره آفریقا محسوب می‌شده و به مرور زمان از آن جدا شده است. سقطرا به سبب طیف وسیع موجودات زنده اش شهرت دارد؛ زیستگاه ۸۰۰ گونه نایاب گیاهی است که یک سوم از این گونه‌ها، مانند#درخت خون اژدها در هیچ مکان دیگری  بر روی زمین یافت نمی‌شوند.

به طور کلی محیط زیست جزیره سقطرا از سواحل شنی وسیع، غارهای آهکی و کوه‌های سر به فک کشیده تشکیل شده و ظواهر عجیب و غریب گیاهانش به سبب آب و هوای بسیار گرم و خشک آن است.

آدرس: یمن، عدن، شرق خلیج عدن

در زیر عکس درخت خون اژدها را می‌بینید

۲) دریاچه ناترون ، تانزانیا | Lake Natron
سالیان پیش بقایای تعدادی موجود نمک سود در در دریاچه ناترون کشف شد که باعث شده امروزه شایعات و حرف و حدیث‌های زیادی در مورد این دریاچه به چشم بخورد. کافیست نام دریاچه ناترون را سرچ کنید تا با تعداد بسیاری عکس‌های ساختگی از موجودات مومیایی شده در این دریاچه رو به رو شوید و یا با این تیتر برخورد کنید: دریاچه‌ای که بلافاصله موجودات را به سنگ تبدیل می‌کند!

دریاچه ناترون، دریاچه‌ای قرمز رنگ و متفاوتی است که خاصیت قلیایی آب آن به قدری بالا و سوزاننده است که به دریاچه سوزان شهرت دارد. به دلیل سطح تبخیر بالا، سدیم کربنات دهیدرات و ترونا در دریاچه باقی می‌مانند و شوری و درجه قلیایی دریاچه به بیش از دوازده می‌رسد. همچنین در نتیجه‌ی فعل و انفعالاتی، گدازه آتفشانی این ناحیه نیز دارای مقادیر قابل توجهی از کربنات است. بنابراین آب دریاچه خاصیتی قلیایی و سوزاننده داشته باشد. درجه pH دریاچه نیز در حدود ده و نیم است و به قدری سوزاننده است که می‌تواند پوست و چشمان جانورانی را که به این منطقه سازگاری ندارند، بسوزاند. ولی برخلاف اغراق و گزارشات برخی از رسانه ها سوزش این آب قلیایی به قدری نیست که حیوانات این اقلیم را پس از در تماس قرار گرفتن با آب، بلافاصله به سنگ تبدیل کند.

می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر از دریاچه ناترون به مقاله ناترون | دریاچه ای مرموز که حیوانات را مومیایی می کند مراجعه کنید.

آدرس: آفریقا، تانزانیا، ناترون۳) غارهای کرم شبتاب وایتومو، نیوزیلند | Glowworm Waitomo Caves 

 اغلب از تصور مواجهه با چیزی که تو غار خواهید دید، کیف می‌کنم! مطمئنم هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کند که قرار است با چه چیزی رو به رو شود. 

 غاری با سقفی مملو از ستاره‌های درخشان! گرچه در حقیقت ستاره‌ای در کار نیست، ولی این از زیبایی و شگفتی منظره درون غار کم نمی‌کند.

#غارهای وایتومو نیوزیلند، یک اکوسیستم مملو از کرم‌های شب تاب زیبا و دیگر جانوران است. نورهای درخشان و تزئینات آویزان از آن حاصل کار نوعی کرم شب تاب به نام Arachnocampa luminosa است که تنها در غارهای نیوزیلند دیده شده است. اندازه تقریبی این کرم‌ها در حدود یک پشه است. جالب توجه است بدانید که امروزه این غار توسط تیم های علمی محافظت می‌شود. به طوری که دائما درجه حرارت هوا و رطوبت آن بررسی می‌شود تا با مدیریت آنان گردشگران بتوانند هر روز از این غار درخشان بازدید کنند. 

می‌توانید برای اطلاعات بیش تر و دیدن ویدیویی از این غارهای شگفت انگیز، غار کرم های شب تاب را بخوانید. 

آدرس: اقیانوس آرام، نیوزلند، شهر ” اوتوروهانگا “، جاده ی غار وایتومو، غار کرم های شبتاب۴) جزیره دوون ، کانادا | Devon Island
دوون جزیره‌ای متروک در مرزهای کاناداست که  آب و هوای ناملایم و زمین قرمز رنگش آن را به جزیره‌ای مریخی بر روی زمین بدل کرده است. زمین این جزیره تقریبا در تمام طول سال یخ زده است، به طوری که بخشی از جزیره همواره پوشیده از کلاه‌های یخی است و دمای باقی جزیره نهایتا تا ۸ درج سانتیگراد بالا می‌رود. ویژگی آب و هوایی دوون باعث شده تا پوشش بسیاری ناچیزی داشته باشد و در نتیجه حیوانات بسیار کمی هم در این جزیره زندگی کنند. جزیره دوون در خلیج بافین قرار دارد و جزیره ای غیر مسکونی محسوب می‌شود. با این حال، جزیره دوون مکان محبوب دانشمندان و محققان ناساست. 

به سبب شباهتی که دوون با سیاره مریخ دارد، سال‌هاست محققان و دانشمندان ناسا در این جزیره رفت و آمد دارند و در کارها و پژوهش های تحقیقاتی خود از آن استفاده می‌کنند.

می‌توانید برای اطلاعات بیش تر از پروژه‌های ناسا در جزیره دوون، مریخ بر روی زمین | جزیره شگفت انگیز دِوون را بخوانید.

آدرس: کانادا، خلیج بافین، جزیره دوون۵) پارک ملی ژانگ جیاجی ، چین | Zhangjiajie National Forest Park
به کار بردن تنها منظره دیدنی برای پارک ملی ژانگ جیاجی، جفای بزرگی به این شاهکار عظیم و طبیعی است. این پارک ملی ۳۰۰ کیلومتر مربعی، زمینی شگفت انگیز از آسمان خراش‌های سنگیست. برخی از این ستون‌های سنگی حتی از برج امپایر استیت نیویورک نیز بلندترند. جالب است بدانید که برای ساخت دنیای پاندورا در فیلم آواتار از این پارک ملی اعجاب انگیز الهام گرفته شده است.  

از جمله جذابیت‌های مهم این پارک ملی طولانی ترین پل شیشه‌ای دنیا، تله‌کابین این پارک ملی و جاده پیچ در پیچ تونیان است.

برای اطلاعات جالب و کامل تر از جذابیت‌های این پارک ملی به مطلب پارک ملی ژانگ جیاجی مراجعه کنید. 

آدرس: چین، هونان، ژانگ جیاجی، وولینگیوآن۶) غار سون دونگ ، ویتنام | Hang Son Doong
#غار سون دونگ ویتنام، قطعا یکی از زیبا ترین و عجیب‌ترین غارهای دنیاست که اولین‌ وجه تمایزش وسعت بی‌نظیر آن است. در واقع غار سون دونگ بزرگ‌ترین غار شناخته شده در جهان است که بزرگ‌ترین تالار آن ۹ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر عرض و ارتفاعی ۱۵۰ متری دارد و وسعت حفره‌ی زیرزمینی‌َش به قدری‌ست که یک شهر با تمام خیابان‌ها و آسمان خراش هایش در آن جای می‌گیرد! همچنین چند تا از بزرگ‌ترین استالاگمیت‌های دنیا که طولی ۷۰ متری دارند، در غار سون دونگ قرار دارند. از دیگر عجایب این غار، ناشناخته ماندن این عظمت تا سال ۲۰۰۹ است. در سال ۲۰۰۹ گروهی از غارنوردان انگلیسی به سرپرستی هاوارد لیمبرت به پیمایش و جستجو درون غار پرداختند و درست در همین هنگام دریافتند که شاید با #بزرگترین غار جهان رو به رو شده‌اند. غار سون دونگ با این وسعت، «غار گوزن» بزرگ‌ترین غار در مالزی را پشت سر گذاشت. 

می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر مطلب هانگ سون دونگ | بزرگترین غار دنیا | ویتنام را بخوانید. 

آدرس: ویتنام، ایالت کوانگ بین، غار سون دونگ


۷) دریاچه جوکولسارلون ، ایسلند | Jökulsárlón

 دریاچه یخی جوکولسارلون و ساحل یخ زده اش یکی از شگفتی‌های طبیعی ایسلند محسوب می‌شوند. شن‌های آتشفشانی سیاه این دریاچه زمینه منحصربفردی برای قطعه‌های یخ این دریاچه است و منظره ای شگفت انگیز ایجاد کرده است. دریاچه جوکولسارلون در حاشیه پارک واتناجوکول و جنوب شرقی ایسلند قرار دارد.

پس از آن که یک یخچال طبیعی از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله گرفت، دریاچه جوکولسارلون پدید آمد که به مرور زمان و به سبب آب شدن تدریجی یخ‌ها، دریاچه هم بزرگ‌تر می‌شد. هم اکنون دریاچه جوکولسارلون ۱.۵ کیلومتر از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله دارد و خود مساحتی به وسعت ۱۸ کیلومتر مربع را می‌پوشاند. این دریاچه با عمق ۲۴۸ متر، عمیق ترین دریاچه ایسلند است.

آدرس: ایسلند، جاده ۱، پارک ملی واتناجوکول


۸) کوه برمو ، اندونزی | Mount Bromo

این منطقه تنها مکان در دنیاست که می‌توانید همزمان دو آتفشان فعال برمو سمرو را ببینید. کوه برمو در شرق جاوا قرار دارد و یکی از دیدنی ترین مناظر طبیعی اندونزی است که به سبب طلوع زیبا و چشم انداز پانورامایی که به دست می‌دهد، شهرت دارد. برمو بخشی از توده کوهستانی تِنِگر است و گرچه ارتفاعش ۲,۳۲۹ متر است و بلندترین قله توده کوهستانی تنگر محسوب نمی شود، اما مشهورترین قله این توده است. کوه برمو در میان دشتی قرار دارد که به دریایی از شن معروف است. این دشت از سال ۱۹۱۹ مورد حفاظت قرار گرفته است و ظاهری منحصربفرد دارد. بهترین و راحت ترین راه برای دیدن کوه برمو، کوه کمورو لاوانگ است.

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو۹) چشمه آبگرم گرند پریسماتیک یلواستون ، آمریکا | Grand Prismatic Spring
چشمه آبگرم پریسماتیک به سبب حلقه‌ای از رنگ‌های چشمگیر و خیره کننده اش که در طی فصول مختلف فرق می‌کند، شهرت دارد. بسیاری تابستان‌ها به این چشمه می‌آیند تا رنگ‌های قرمز و زرد منحصربفردش را ببینند و یا در زمستان‌ها به دیدار رنگ سبز و خاصش می‌روند. 

یکی از جاذبه‌های عمده این چشمه آب گرم، راه‌های متفاوت پیاده روی برای رسیدن به آن است. 

چشمه پریسماتیک در پارک ملی یلواستون آمریکا قرار دارد و بزرگ‌ترین چشمه آب گرم طبیعی در ایالات متحده محسوب می‌شود. همچنین چشمه پریسماتیک، یکی از سه چشمه بزرگ آبگرم بر روی کره زمین است. قطر این دریاچه ۹۱ متر است و دمای آب آن ۷۱ درجه سانتیگراد است. 

آدرس: ایالات متحده آمریکا، پارک ملی یلواستون، جاده گرند لوپ۱۰) غار آبی دوس اوجوس ، مکزیک | Dos Ojos cave

غار آبی دوس اوجوس یکی از شگفت انگیزترین غارها و مکان‌های گردشگری دنیاست که برای  غواصی و ماجراجویی بسیار محبوب است. این غار آبی در شمال تولوم، ساحل کارائیبی مکزیک قرار دارد. وسعت شناخته شده این غار ۸۲ کیلومتر است و تا به حال ۲۸ ورودی یا غارچال در آن کشف شده است. این غار همچنین یکی از طولانی ترین غارهای آبی دنیاست که اتفاقا یکی از عمیق ترین گذرگاه‌های غاری دنیا نیز هست. عمق این گذرگاه ۱۱۹.۱ متر است که توسط پیت و پس از طی مسیری ۱,۵۰۰ متری از گذرگاه اصلی، کشف شده است. 

آدرس: مکزیک، کیوآروو، تولوم، جاسینتو پات، ۳۰۷ کیلومتری کاررترا


۱۱) زمین‌های دالول ، اتیوپی | Dallol, Ethiopia

زمین‌های دالول نوعی پدیده جغرافیایی و بی‌نظیر است که بر روی آن ساختارهایی نمکی، چشمه‌های اسیدی آب گرم و آبفشان‌های گازدار دیده می‌شود. رنگ‌های جذاب و چشمگیر این زمین‌های هیدروترمال سالانه بسیاری از گردشگران را روانه اتیوپی می‌کند. منتها تا پیش از اختراع دوربین، حتی با وجود بازدید از این مکان عکسی از زمین‌های داغ دالول در دست نبود. چرا که این زمین‌های منحصربفرد هیدروترمال یکی از داغ ترین نقاط زمین است و به طور متوسط در تابستان‌ها دما تا ۱۱۴ درجه سانتیگراد بالا می‌رود و در نتیجه نگاتیو درون دوربین ذوب می‌شد!

برای اطلاعات بیش تر از این زمین‌های جالب به زمین های هیدروترمال اتیوپی | سوزان ترین منطقه دنیا بروید. 

آدرس: اتیوپی، آفار تراینگل، بیابان داناکیل


۱۲) آتشفشان مونا کیا ، هاوایی | Mauna Kea , Hawaii
گرچه مسیر پیمایش آتشفشان مونا کیا یکی از طولانی ترین مسیرهای بدون توقف کوهنوردی در دنیاست، اما قطعا ارزش آن را دارد که دنیا را از بالای ابرها به نظاره بنشینید. موناکیا آتشفشان خاموشیست که ۴ هزار متر بالاتر از سطح دریا ایستاده و در جزیره هاوایی قرار دارد. جالب ان که بخش عمده این کوهستان زیر آب قرار دارد و اگر از پایین ترین قسمت کوه اندازه بگیریم، ارتفاعی ۱۰,۰۰۰ متری دارد که#بلندترین کوه  دنیا محسوب می‌شود و قله اورست را نیز پشت سر می‌گذارد. قله موناکیا مرتفع ترین نقطه در ایالت هاوایی نیز محسوب می‌شود. عمر این قله افشانی یک میلیون سال است .

آدرس: هاوایی، کائیلا کونا۱۳) دره ماه ، شیلی | Moon Valley , Chile
تا به حال آرزوی #سفر به کره ماه را در سر پرورانده اید؟ گرچه هنوز هم این خواسته دست نیافتنی می‌نماید، اما سفر به دره ماه شیلی می‌تواند جایگزین هیجان انگیز و مناسبی باشد! قطعه ای از ماه در روی زمین و میان دره‌های سان پدروی شیلی، تجربه راه رفتن بر روی سیاره ماه را برای شما شبیه سازی می‌کند. این دره در ۱۳۳ کیلومتری غرب و شمال سان پدرو قرار دارد. در این زمین‌ها ساختار و سازهای سنگی متفاوتی به چشم می‌خورد که بر اثر فرسایش آب و باد شکل گرفته اند. طیف رنگ و بافت این ساختارهای سنگی بسیار چشمگیر است و شباهتی انکار ناشدنی با سطح ماه دارد. در این دره دریاچه‌های خشک شده ای که لایه‌ای سفید و نمکی بر روی آن تشکیل شده نیز به چشم می‌خورد. 

آدرس: شیلی، سان پدرو، دره ماه۱۴) پارک ملی لینسویز ماراینسز ، برزیل | Lencois Maranhenses National Park
پارک ملی شنی لنسوئیس مارانهنسس در برزیل، بدون شک یکی از زیباترین و بی‌نظیرترین پدیده‌های جغرافیایی بر روی زمین است. این پارک ملی به سبب تپه‌های شنی اش شهرت دارد که هر ساله دچار پدیده جالب انگیزی می‌شوند. چاله‌های زمین این پارک در طی فصول بارانی در ماه‌های ژوئن مملو از آب می‌شوند و منظره‌ای شگفت انگیز پدید می‌آورند که بی شباهت به دریایی از تپه های شنی نیست! در واقع بارش باران باعث ایجاد تالاب بر روی زمین شنی این پارک می‌شود. جالب آن که عمق این تالاب‌ها تا سه متر هم می‌رسد و متوسط بارش سالانه این منطقه در حدود ۱۲۰ میلی لیتر است. جالب تر آن که گاهی با پیوستن رودخانه‌های اطراف به تالاب‌های این بیابان، منظره‌ای بدیع تر شکل می‌گیرد و می‌توانید ماهیان را در این بیابان به چشم ببینید.

برای اطلاعات کامل از این پارک ملی بخوانید: عجیب ترین پارک ملی دنیا | لینسویز ماراینسیز برزیل

و همچنین گزارش تصویری از این پارک ملی با عنوان پدیده دریای تپه های شنی برزیل را از دست ندهید!

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو۱۵) صحرا سفید فرافره ، مصر | White Desert: Farafra, Egypt
صحرا سفید فرافره، صحرای منحصر به فردی سپید رنگی است که در در نگاه اول همانند زمینی پوشیده از برف به چشم می‌آید. به سبب همین سپیدی است که فرافره را صحرای سفید می‌نامند. البته رنگ سفید این صحرا تنها جاذبه اش نیست و صخره‌های عظیم و قارچ مانندش نیز بر زیبایی‌اش افزوده است. 

صحرا فرافره ۲.۵ میلیون کیلومتر مساحت دارد و در غربی ترین منطقه مصر قرار گرفته است و تنها قسمت شمالی آن سفید رنگ است. می‌گویند در قرون وسطی این منطقه دارای آب بوده که پس از تبخیر آب و رسوب بقایای بدن جانوران، این صخره‌های زیبا و غول پیکر ایجاد شده اند. 

برای اطلاعات بیش‌تر از صحرای فرافره به صحرایی به سفیدی برف | بیابان فرافره مصر سر بزنید. 

آدرس: مصر، فرافره، ۴۵ کیلومتری روستای فرافره.این که برای تفریحات آخر هفته کوله بار سفر جمع کنی تا راهی سیاره دیگری شوی، بی گمان آرزوی هیجان انگیزی است.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

5c35b881492c0_5c35b881492c2
19 دی 1397 - 12:31

15 سیاره عجیب بر روی زمین + عکس

این که برای تفریحات آخر هفته کوله بار سفر جمع کنی تا راهی سیاره دیگری شوی، بی گمان آرزوی هیجان انگیزی است.

بشر با وجود تمام پیشرفت‌های علمی و کنجکاوی برای سرک کشیدن به گوشه گوشه کهکشان و جهان هستی، هنوز نتوانسته به چنین آرزوی دیرینی دست پیدا کند. با این حال هنوز هم مکان‌های ناشناخته بسیاری بر روی زمین باقی مانده است. کمی که بر روی همین زمین سبز و آبی خودمان بگردید، آن قدر شگفتی و عجایب خواهید دید که چه بسا تا زمانی قید کشف سیاره‌ای دیگر را بزنید.

پدیده‌هایی که گویی برای باور کردن‌شان باید از نزدیک به دیدن‌شان بروی.

مکان هایی که کم از سیارات عجیب و غریب ناشناخته ندارند و تنها با یک پرواز می‌توان به آن‌ها رسید. 

در ادامه به معرفی ۱۵ سیاره بر روی زمین پرداخته ایم که عکس‌های هر مورد را پس از آن خواهید دید.


۱) جزیره سقطرا ، یمن | Socotra  Island
بی شک درختان اعجاب انگیز و عجیب و غریب این جزیره، باعث می‌شود تا در نگاه اول گمان کنیم جزیره سقطرا از سیاره‌ای دیگر به روی زمین آمده است. درختان خون اژدها ( dragon's blood trees )درختان زیبا و بی‌نظیری هستند که تنها در جزیره سقطرا یمن دیده می‌شوند. جزیره کوچک سقطرا در یمن و در حاشیه اقیانوس هند قرار دارد. جالب آن که این جزیره بین ۶ تا ۷ میلیون سال پیش بخشی از قاره آفریقا محسوب می‌شده و به مرور زمان از آن جدا شده است. سقطرا به سبب طیف وسیع موجودات زنده اش شهرت دارد؛ زیستگاه ۸۰۰ گونه نایاب گیاهی است که یک سوم از این گونه‌ها، مانند#درخت خون اژدها در هیچ مکان دیگری  بر روی زمین یافت نمی‌شوند.

به طور کلی محیط زیست جزیره سقطرا از سواحل شنی وسیع، غارهای آهکی و کوه‌های سر به فک کشیده تشکیل شده و ظواهر عجیب و غریب گیاهانش به سبب آب و هوای بسیار گرم و خشک آن است.

آدرس: یمن، عدن، شرق خلیج عدن

در زیر عکس درخت خون اژدها را می‌بینید

۲) دریاچه ناترون ، تانزانیا | Lake Natron
سالیان پیش بقایای تعدادی موجود نمک سود در در دریاچه ناترون کشف شد که باعث شده امروزه شایعات و حرف و حدیث‌های زیادی در مورد این دریاچه به چشم بخورد. کافیست نام دریاچه ناترون را سرچ کنید تا با تعداد بسیاری عکس‌های ساختگی از موجودات مومیایی شده در این دریاچه رو به رو شوید و یا با این تیتر برخورد کنید: دریاچه‌ای که بلافاصله موجودات را به سنگ تبدیل می‌کند!

دریاچه ناترون، دریاچه‌ای قرمز رنگ و متفاوتی است که خاصیت قلیایی آب آن به قدری بالا و سوزاننده است که به دریاچه سوزان شهرت دارد. به دلیل سطح تبخیر بالا، سدیم کربنات دهیدرات و ترونا در دریاچه باقی می‌مانند و شوری و درجه قلیایی دریاچه به بیش از دوازده می‌رسد. همچنین در نتیجه‌ی فعل و انفعالاتی، گدازه آتفشانی این ناحیه نیز دارای مقادیر قابل توجهی از کربنات است. بنابراین آب دریاچه خاصیتی قلیایی و سوزاننده داشته باشد. درجه pH دریاچه نیز در حدود ده و نیم است و به قدری سوزاننده است که می‌تواند پوست و چشمان جانورانی را که به این منطقه سازگاری ندارند، بسوزاند. ولی برخلاف اغراق و گزارشات برخی از رسانه ها سوزش این آب قلیایی به قدری نیست که حیوانات این اقلیم را پس از در تماس قرار گرفتن با آب، بلافاصله به سنگ تبدیل کند.

می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر از دریاچه ناترون به مقاله ناترون | دریاچه ای مرموز که حیوانات را مومیایی می کند مراجعه کنید.

آدرس: آفریقا، تانزانیا، ناترون۳) غارهای کرم شبتاب وایتومو، نیوزیلند | Glowworm Waitomo Caves 

 اغلب از تصور مواجهه با چیزی که تو غار خواهید دید، کیف می‌کنم! مطمئنم هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کند که قرار است با چه چیزی رو به رو شود. 

 غاری با سقفی مملو از ستاره‌های درخشان! گرچه در حقیقت ستاره‌ای در کار نیست، ولی این از زیبایی و شگفتی منظره درون غار کم نمی‌کند.

#غارهای وایتومو نیوزیلند، یک اکوسیستم مملو از کرم‌های شب تاب زیبا و دیگر جانوران است. نورهای درخشان و تزئینات آویزان از آن حاصل کار نوعی کرم شب تاب به نام Arachnocampa luminosa است که تنها در غارهای نیوزیلند دیده شده است. اندازه تقریبی این کرم‌ها در حدود یک پشه است. جالب توجه است بدانید که امروزه این غار توسط تیم های علمی محافظت می‌شود. به طوری که دائما درجه حرارت هوا و رطوبت آن بررسی می‌شود تا با مدیریت آنان گردشگران بتوانند هر روز از این غار درخشان بازدید کنند. 

می‌توانید برای اطلاعات بیش تر و دیدن ویدیویی از این غارهای شگفت انگیز، غار کرم های شب تاب را بخوانید. 

آدرس: اقیانوس آرام، نیوزلند، شهر ” اوتوروهانگا “، جاده ی غار وایتومو، غار کرم های شبتاب۴) جزیره دوون ، کانادا | Devon Island
دوون جزیره‌ای متروک در مرزهای کاناداست که  آب و هوای ناملایم و زمین قرمز رنگش آن را به جزیره‌ای مریخی بر روی زمین بدل کرده است. زمین این جزیره تقریبا در تمام طول سال یخ زده است، به طوری که بخشی از جزیره همواره پوشیده از کلاه‌های یخی است و دمای باقی جزیره نهایتا تا ۸ درج سانتیگراد بالا می‌رود. ویژگی آب و هوایی دوون باعث شده تا پوشش بسیاری ناچیزی داشته باشد و در نتیجه حیوانات بسیار کمی هم در این جزیره زندگی کنند. جزیره دوون در خلیج بافین قرار دارد و جزیره ای غیر مسکونی محسوب می‌شود. با این حال، جزیره دوون مکان محبوب دانشمندان و محققان ناساست. 

به سبب شباهتی که دوون با سیاره مریخ دارد، سال‌هاست محققان و دانشمندان ناسا در این جزیره رفت و آمد دارند و در کارها و پژوهش های تحقیقاتی خود از آن استفاده می‌کنند.

می‌توانید برای اطلاعات بیش تر از پروژه‌های ناسا در جزیره دوون، مریخ بر روی زمین | جزیره شگفت انگیز دِوون را بخوانید.

آدرس: کانادا، خلیج بافین، جزیره دوون۵) پارک ملی ژانگ جیاجی ، چین | Zhangjiajie National Forest Park
به کار بردن تنها منظره دیدنی برای پارک ملی ژانگ جیاجی، جفای بزرگی به این شاهکار عظیم و طبیعی است. این پارک ملی ۳۰۰ کیلومتر مربعی، زمینی شگفت انگیز از آسمان خراش‌های سنگیست. برخی از این ستون‌های سنگی حتی از برج امپایر استیت نیویورک نیز بلندترند. جالب است بدانید که برای ساخت دنیای پاندورا در فیلم آواتار از این پارک ملی اعجاب انگیز الهام گرفته شده است.  

از جمله جذابیت‌های مهم این پارک ملی طولانی ترین پل شیشه‌ای دنیا، تله‌کابین این پارک ملی و جاده پیچ در پیچ تونیان است.

برای اطلاعات جالب و کامل تر از جذابیت‌های این پارک ملی به مطلب پارک ملی ژانگ جیاجی مراجعه کنید. 

آدرس: چین، هونان، ژانگ جیاجی، وولینگیوآن۶) غار سون دونگ ، ویتنام | Hang Son Doong
#غار سون دونگ ویتنام، قطعا یکی از زیبا ترین و عجیب‌ترین غارهای دنیاست که اولین‌ وجه تمایزش وسعت بی‌نظیر آن است. در واقع غار سون دونگ بزرگ‌ترین غار شناخته شده در جهان است که بزرگ‌ترین تالار آن ۹ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر عرض و ارتفاعی ۱۵۰ متری دارد و وسعت حفره‌ی زیرزمینی‌َش به قدری‌ست که یک شهر با تمام خیابان‌ها و آسمان خراش هایش در آن جای می‌گیرد! همچنین چند تا از بزرگ‌ترین استالاگمیت‌های دنیا که طولی ۷۰ متری دارند، در غار سون دونگ قرار دارند. از دیگر عجایب این غار، ناشناخته ماندن این عظمت تا سال ۲۰۰۹ است. در سال ۲۰۰۹ گروهی از غارنوردان انگلیسی به سرپرستی هاوارد لیمبرت به پیمایش و جستجو درون غار پرداختند و درست در همین هنگام دریافتند که شاید با #بزرگترین غار جهان رو به رو شده‌اند. غار سون دونگ با این وسعت، «غار گوزن» بزرگ‌ترین غار در مالزی را پشت سر گذاشت. 

می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر مطلب هانگ سون دونگ | بزرگترین غار دنیا | ویتنام را بخوانید. 

آدرس: ویتنام، ایالت کوانگ بین، غار سون دونگ


۷) دریاچه جوکولسارلون ، ایسلند | Jökulsárlón

 دریاچه یخی جوکولسارلون و ساحل یخ زده اش یکی از شگفتی‌های طبیعی ایسلند محسوب می‌شوند. شن‌های آتشفشانی سیاه این دریاچه زمینه منحصربفردی برای قطعه‌های یخ این دریاچه است و منظره ای شگفت انگیز ایجاد کرده است. دریاچه جوکولسارلون در حاشیه پارک واتناجوکول و جنوب شرقی ایسلند قرار دارد.

پس از آن که یک یخچال طبیعی از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله گرفت، دریاچه جوکولسارلون پدید آمد که به مرور زمان و به سبب آب شدن تدریجی یخ‌ها، دریاچه هم بزرگ‌تر می‌شد. هم اکنون دریاچه جوکولسارلون ۱.۵ کیلومتر از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله دارد و خود مساحتی به وسعت ۱۸ کیلومتر مربع را می‌پوشاند. این دریاچه با عمق ۲۴۸ متر، عمیق ترین دریاچه ایسلند است.

آدرس: ایسلند، جاده ۱، پارک ملی واتناجوکول


۸) کوه برمو ، اندونزی | Mount Bromo

این منطقه تنها مکان در دنیاست که می‌توانید همزمان دو آتفشان فعال برمو سمرو را ببینید. کوه برمو در شرق جاوا قرار دارد و یکی از دیدنی ترین مناظر طبیعی اندونزی است که به سبب طلوع زیبا و چشم انداز پانورامایی که به دست می‌دهد، شهرت دارد. برمو بخشی از توده کوهستانی تِنِگر است و گرچه ارتفاعش ۲,۳۲۹ متر است و بلندترین قله توده کوهستانی تنگر محسوب نمی شود، اما مشهورترین قله این توده است. کوه برمو در میان دشتی قرار دارد که به دریایی از شن معروف است. این دشت از سال ۱۹۱۹ مورد حفاظت قرار گرفته است و ظاهری منحصربفرد دارد. بهترین و راحت ترین راه برای دیدن کوه برمو، کوه کمورو لاوانگ است.

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو۹) چشمه آبگرم گرند پریسماتیک یلواستون ، آمریکا | Grand Prismatic Spring
چشمه آبگرم پریسماتیک به سبب حلقه‌ای از رنگ‌های چشمگیر و خیره کننده اش که در طی فصول مختلف فرق می‌کند، شهرت دارد. بسیاری تابستان‌ها به این چشمه می‌آیند تا رنگ‌های قرمز و زرد منحصربفردش را ببینند و یا در زمستان‌ها به دیدار رنگ سبز و خاصش می‌روند. 

یکی از جاذبه‌های عمده این چشمه آب گرم، راه‌های متفاوت پیاده روی برای رسیدن به آن است. 

چشمه پریسماتیک در پارک ملی یلواستون آمریکا قرار دارد و بزرگ‌ترین چشمه آب گرم طبیعی در ایالات متحده محسوب می‌شود. همچنین چشمه پریسماتیک، یکی از سه چشمه بزرگ آبگرم بر روی کره زمین است. قطر این دریاچه ۹۱ متر است و دمای آب آن ۷۱ درجه سانتیگراد است. 

آدرس: ایالات متحده آمریکا، پارک ملی یلواستون، جاده گرند لوپ۱۰) غار آبی دوس اوجوس ، مکزیک | Dos Ojos cave

غار آبی دوس اوجوس یکی از شگفت انگیزترین غارها و مکان‌های گردشگری دنیاست که برای  غواصی و ماجراجویی بسیار محبوب است. این غار آبی در شمال تولوم، ساحل کارائیبی مکزیک قرار دارد. وسعت شناخته شده این غار ۸۲ کیلومتر است و تا به حال ۲۸ ورودی یا غارچال در آن کشف شده است. این غار همچنین یکی از طولانی ترین غارهای آبی دنیاست که اتفاقا یکی از عمیق ترین گذرگاه‌های غاری دنیا نیز هست. عمق این گذرگاه ۱۱۹.۱ متر است که توسط پیت و پس از طی مسیری ۱,۵۰۰ متری از گذرگاه اصلی، کشف شده است. 

آدرس: مکزیک، کیوآروو، تولوم، جاسینتو پات، ۳۰۷ کیلومتری کاررترا


۱۱) زمین‌های دالول ، اتیوپی | Dallol, Ethiopia

زمین‌های دالول نوعی پدیده جغرافیایی و بی‌نظیر است که بر روی آن ساختارهایی نمکی، چشمه‌های اسیدی آب گرم و آبفشان‌های گازدار دیده می‌شود. رنگ‌های جذاب و چشمگیر این زمین‌های هیدروترمال سالانه بسیاری از گردشگران را روانه اتیوپی می‌کند. منتها تا پیش از اختراع دوربین، حتی با وجود بازدید از این مکان عکسی از زمین‌های داغ دالول در دست نبود. چرا که این زمین‌های منحصربفرد هیدروترمال یکی از داغ ترین نقاط زمین است و به طور متوسط در تابستان‌ها دما تا ۱۱۴ درجه سانتیگراد بالا می‌رود و در نتیجه نگاتیو درون دوربین ذوب می‌شد!

برای اطلاعات بیش تر از این زمین‌های جالب به زمین های هیدروترمال اتیوپی | سوزان ترین منطقه دنیا بروید. 

آدرس: اتیوپی، آفار تراینگل، بیابان داناکیل


۱۲) آتشفشان مونا کیا ، هاوایی | Mauna Kea , Hawaii
گرچه مسیر پیمایش آتشفشان مونا کیا یکی از طولانی ترین مسیرهای بدون توقف کوهنوردی در دنیاست، اما قطعا ارزش آن را دارد که دنیا را از بالای ابرها به نظاره بنشینید. موناکیا آتشفشان خاموشیست که ۴ هزار متر بالاتر از سطح دریا ایستاده و در جزیره هاوایی قرار دارد. جالب ان که بخش عمده این کوهستان زیر آب قرار دارد و اگر از پایین ترین قسمت کوه اندازه بگیریم، ارتفاعی ۱۰,۰۰۰ متری دارد که#بلندترین کوه  دنیا محسوب می‌شود و قله اورست را نیز پشت سر می‌گذارد. قله موناکیا مرتفع ترین نقطه در ایالت هاوایی نیز محسوب می‌شود. عمر این قله افشانی یک میلیون سال است .

آدرس: هاوایی، کائیلا کونا۱۳) دره ماه ، شیلی | Moon Valley , Chile
تا به حال آرزوی #سفر به کره ماه را در سر پرورانده اید؟ گرچه هنوز هم این خواسته دست نیافتنی می‌نماید، اما سفر به دره ماه شیلی می‌تواند جایگزین هیجان انگیز و مناسبی باشد! قطعه ای از ماه در روی زمین و میان دره‌های سان پدروی شیلی، تجربه راه رفتن بر روی سیاره ماه را برای شما شبیه سازی می‌کند. این دره در ۱۳۳ کیلومتری غرب و شمال سان پدرو قرار دارد. در این زمین‌ها ساختار و سازهای سنگی متفاوتی به چشم می‌خورد که بر اثر فرسایش آب و باد شکل گرفته اند. طیف رنگ و بافت این ساختارهای سنگی بسیار چشمگیر است و شباهتی انکار ناشدنی با سطح ماه دارد. در این دره دریاچه‌های خشک شده ای که لایه‌ای سفید و نمکی بر روی آن تشکیل شده نیز به چشم می‌خورد. 

آدرس: شیلی، سان پدرو، دره ماه۱۴) پارک ملی لینسویز ماراینسز ، برزیل | Lencois Maranhenses National Park
پارک ملی شنی لنسوئیس مارانهنسس در برزیل، بدون شک یکی از زیباترین و بی‌نظیرترین پدیده‌های جغرافیایی بر روی زمین است. این پارک ملی به سبب تپه‌های شنی اش شهرت دارد که هر ساله دچار پدیده جالب انگیزی می‌شوند. چاله‌های زمین این پارک در طی فصول بارانی در ماه‌های ژوئن مملو از آب می‌شوند و منظره‌ای شگفت انگیز پدید می‌آورند که بی شباهت به دریایی از تپه های شنی نیست! در واقع بارش باران باعث ایجاد تالاب بر روی زمین شنی این پارک می‌شود. جالب آن که عمق این تالاب‌ها تا سه متر هم می‌رسد و متوسط بارش سالانه این منطقه در حدود ۱۲۰ میلی لیتر است. جالب تر آن که گاهی با پیوستن رودخانه‌های اطراف به تالاب‌های این بیابان، منظره‌ای بدیع تر شکل می‌گیرد و می‌توانید ماهیان را در این بیابان به چشم ببینید.

برای اطلاعات کامل از این پارک ملی بخوانید: عجیب ترین پارک ملی دنیا | لینسویز ماراینسیز برزیل

و همچنین گزارش تصویری از این پارک ملی با عنوان پدیده دریای تپه های شنی برزیل را از دست ندهید!

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو۱۵) صحرا سفید فرافره ، مصر | White Desert: Farafra, Egypt
صحرا سفید فرافره، صحرای منحصر به فردی سپید رنگی است که در در نگاه اول همانند زمینی پوشیده از برف به چشم می‌آید. به سبب همین سپیدی است که فرافره را صحرای سفید می‌نامند. البته رنگ سفید این صحرا تنها جاذبه اش نیست و صخره‌های عظیم و قارچ مانندش نیز بر زیبایی‌اش افزوده است. 

صحرا فرافره ۲.۵ میلیون کیلومتر مساحت دارد و در غربی ترین منطقه مصر قرار گرفته است و تنها قسمت شمالی آن سفید رنگ است. می‌گویند در قرون وسطی این منطقه دارای آب بوده که پس از تبخیر آب و رسوب بقایای بدن جانوران، این صخره‌های زیبا و غول پیکر ایجاد شده اند. 

برای اطلاعات بیش‌تر از صحرای فرافره به صحرایی به سفیدی برف | بیابان فرافره مصر سر بزنید. 

آدرس: مصر، فرافره، ۴۵ کیلومتری روستای فرافره.202

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان