شناسه خبر: ۱۶۱۲۲۲
لینک کوتاه کپی شد

بزرگترین «مجموعه‌دار» یادمان تاریخ ایران دارفانی را وداع گفت

بزرگترین «مجموعه‌دار» یادمان تاریخ ایران و عضو انجمن میراث‌فرهنگی خراسان رضوی در ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بزرگترین «مجموعه‌دار» یادمان تاریخ ایران دارفانی را وداع گفت

به گزارش مشهد فوری و به نقل از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، مرحوم «سیدحسن موسوی» در سال ۱۳۱۹ در «کدکن»، که آن زمان در تابعیت شهرستان نیشابور بود، به دنیا آمد و فعالیت در حوزه میراث‌ فرهنگی را از حدود سال ۱۳۴۴ آغاز کرد.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی روز شنبه در این خصوص گفت: وی در دوران پیش از انقلاب اسلامی طراح پوشاک بوده و چندین جایزه دریافت کرده است، اما علاقه‌اش به آثار تاریخی او را به سمت میراث فرهنگی و تاریخی کشور سوق داد و موفق شد در طول ۵۰ سال گذشته، مجموعه‌ای ارزشمند از میراث گذشتگان را جمع‌آوری کند.

احسان زهره وندی ادامه داد: این مجموعه دارای ۶۰ نوع اثر شامل انواع ظروف، سکه و اسکناس، دوربین، وسایل مردم شناسی، روشنایی، دخانیات و سیر مراحل تحول مصرف چای است.

170661238

وی بیان کرد: برای مجموعه‌ استاد موسوی نمی‌توان قیمتی تعیین کرد، به طوریکه وی امروز بزرگ‌ترین مجموعه یادمان تاریخ ایران را در اختیار دارد و تاکنون توانسته است بیش از ۵۰ نمایشگاه کشوری و ۲ نمایشگاه بین‌المللی برگزار کند.

زهره وندی گفت: آبان ماه سال ۱۳۹۹ بزرگداشت این پیشکسوت میراث‌فرهنگی در مشهد برگزار و به پاس تلاش بیش از نیم قرن، کاشی ماندگار بر سر در مجموعه این پیشکسوت به نام «باغ شاهنامه» واقع در بلوار توس ۳۳ مشهد نصب شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: پیکر آن مرحوم امروز، بیست و دوم مهر ماه در قطعه هنرمندان و نام آوران بهشت رضا (ع) مشهد به خاک سپرده خواهد شد.

ارسال نظر