شناسه خبر: ۱۶۱۴۳۱
لینک کوتاه کپی شد

ثبت حضور یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در ‌سبزوار

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: یک قلاده یوزپلنگ در شهرستان سبزوار مشاهده و حضور آن برای نخستین بار در این شهرستان توسط محیط بان بلال قانعی تصویربرداری و مستند سازی شد.

ثبت حضور یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در ‌سبزوار

به گزارش مشهد فوری به نقل از  روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، مهدی اله‌پور اظهارداشت: یک قلاده یوزپلنگ در شهرستان سبزوار مشاهده و حضور آن برای نخستین بار توسط محیط‌بان بلال قانعی تصویر‌برداری و مستند‌سازی شد.

وی افزود: زیستگاه‌های شهرستان سبزوار به عنوان یکی از محل‌های زیست و دالان بسیار مهم گذر یوزپلنگ ایرانی است، که مشاهده این گونه ارزشمند در این مناطق که در حاشیه منطقه توران استان سمنان قرار دارد، به عنوان یکی از مهمترین عوامل زیستی گونه‌های ارزشمندی همچون یوزپلنگ که می‌تواند به عنوان زیستگاه اصلی این گونه در خراسان رضوی قلمداد شود، و بار‌ها در فصول مختلف خصوصاً فصل زمستان حضور این گونه بار‌ها توسط اشخاص محلی مشاهده و گزارش شده است، نشان از غنای زیستی و امنیت مناطق شهرستان سبزوار می‌باشد، از اینرو مطالعه و بررسی مناطق مستعد حضور یوز در استان که در مجاورت با پارک ملی توران قرار دارند، از اهمیت خاصی برخوردار است و دارای جمعیت یوزپلنگ آسیایی است.

اله‌پور گفت: از مهم‌ترین اقدامات این گونه ارزشمند در مناطق حفظ طعمه و ایجاد امنیت در زیستگاه می‌باشد، که طی اقدامات خوبی که در چند سال اخیر در این مناطق صورت گرفته، احیاء این مناطق غنی در دستور کار قرارگاه تحول محیط زیست استان با محوریت استانداری خراسان رضوی و دبیری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان معین و تصویب شد و در همین راستا در این منطقه مهم و ارزشمند تعدادی آبشخور و آب انبار، افزایش گشت‌های فاظتی توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سبزوار، آموزش جوامع محلی، توزیع بسته‌های زیست محیطی، دوربین‌گذاری و رصد دقیق مرز‌های مشترک برای حفظ و مشاهده یوزپلنگ در دستور کار قرار گرفت و در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرد: آخرین مشاهده مستند‌سازی شده گونه یوزپلنگ در استان خراسان رضوی در 2 خرداد ماه سال جاری در شهرستان جغتای رکورد شد و پس از 5 ماه این رکورد جدید در شهرستان سبزوار به ثبت رسید.

وی با اشاره به اهمیت حضور این گونه ارزشمند در مناطق تحت حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، حفاظت و نجات این گونه ارزشمند را نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه و استانداری خراسان رضوی بیان کرد و عنوان داشت: برای حفاظت بهتر این مناطق نیازمند افزایش تعداد خودرو، نیروی انسانی و اعتبار جهت ایجاد پاسگاه محیط بانی جدید و نیز احداث آبشخور‌های بیشتری برای حفظ طعمه و حضور این گونه ارزشمند بصورت دائم در استان هستیم.

اله‌پور تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در شهرستان سبزوار که از جمله مهمترین زیستگاه‌های مطلوب و‌ایده‌آل برای حضور یوزپلنگ ایرانی در استان خراسان رضوی قلمداد می‌شود و مشاهدات حضور گونه مذکور توسط دوستداران و محیط‌بانان گزارش شد، لکن مستند‌سازی تا کنون صورت نپذیرفته است.

محمد رضا بسملی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سبزوار نیز اظهارداشت:  با مشارکت فعال جوامع محلی و افزایش آموزش در راستای ارتقاء فرهنگ حفظ محیط زیست مناطق حاشیه زیستگاه یوزپلنگ و انجام اقدامات حمایتی از این گونه چتر، می‌توان از این گونه ارزشمند در معرض خطر انقراض حفاظت کرد.

وی افزود: در سال جاری این اداره و با مشارکت دوستداران محیط زیست اقدامات بسیار خوبی در خصوص فرهنگ‌سازی و آموزش و آگاه‌سازی مردم صورت پذیرفت، که می‌توان از این اقدامات ارزشمند به درج تصویر یوز با پیام‌های هشدار‌آمیز در جاده‌های حوزه شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی که مشاهده و امکان حضور یوز در آنجا وجود داشت و اعلام شده بود، اشاره کرد.

این مقام محیط زیست سبزوار در ادامه گفت: پایش مناطق یوزخیز و نصب دوربین‌های پایشی در شهرستان‌های سبزوار و داورزن که محل تردد و حضور یوزپلنگ در استان می‌باشد، از برنامه‌های این اداره در سال جاری است.

تلاش برای حفاظت و افزایش نسل این گونه گربه سان ارزشمند در استان نیز ادامه دارد.

 

ارسال نظر