شناسه خبر: ۱۵۵۵۹۴
لینک کوتاه کپی شد

بی‌اطلاعی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از سرانجام خصوصی‌سازی سالن تئاتر شهر مشهد!

این روزها مشخص نیست دقیقا به چه دلیلی سالن اصلی تئاتر شهر تعطیل است. حتی مشخص نیست سرانجام عمل به مصوبه وزارت ارشاد که اماکن فرهنگی زیر نظر این وزارتخانه برای بهره‌برداری باید به بخش خصوصی واگذار شود، چه می‌شود.

بی‌اطلاعی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از سرانجام خصوصی‌سازی سالن تئاتر شهر مشهد!

به گزارش مشهد فوری ، تنها و مهم‌ترین سالن تئاتر شهر مشهد از اسفند 98 تعطیل است و تاکنون نمایشی در آن اجرا نشده است. پیش از این معاون هنری سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی علت تعطیلی سالن را بازسازی آن عنوان کرده بود. اما در همان روزهای سال 98 مصوبه‌ای از وزارت ارشاد ابلاغ شده که اماکن فرهنگی زیر نظر این وزارتخانه برای بهره‌برداری باید به بخش خصوصی واگذار شود.

این روزها مشخص نیست دقیقا به چه دلیلی سالن اصلی تئاتر شهر تعطیل است. حتی مشخص نیست سرانجام عمل به این مصوبه وزارت ارشاد چه می‌شود.

سالن اصلی تئاتر شهر بلاتکلیف است، حتی بیمه ندارد!

محمد جهانپا در گفت‌وگو با خبرنگار مشهد فوری گفت: تئاتر شهر مشهد تعطیل است برای اینکه می‌گویند سال‌هاست دستورالعمل آمده ارشاد نباید از هنرمندان پول دریافت می‌کرده اجازه قانونی نداشته است.

این کارگردان تئاتر گفت: وقتی در سالن‌های ارشاد مانند بهار و اصلی اجرا می‌کردیم، انجمن از بلیط فروشی ما درصدی را برای سهم خودش و کارمندانی که از ارشاد یا بیرون بودند از ما دریافت می‌کرد و در برابر این پول هیچ خدماتی به ما نمی‌دادند مثلا انجمن که برای باز کردن در گیشه پول دریافت می‌کرد هیچ تبلیغی نکرده بود و بنری برای ما نزده بود و پول هم در راستای تجهیز سالن استفاده نمی‌کرد. پس این پول‌ها چه می‌شد؟

وی خاطرنشان کرد: انجمن زیر نظر ارشاد اداره می‌شود وقتی ارشاد به کار انجمن نظارت نکرده است، او هم در این ماجرا مقصر است.

جهانپا با گلایه از نا مناسب بودن تجهیزات و امکانات سالن اصلی تئاتر شهر گفت: در سالن اصلی تئاتر بعد از سال‌ها مثلا ورودی و دری برای آکسسوار طراحی کردند معلوم نیست کاربردی است یا نه! تجهیزات نور قدیمی است الان نورهای ال ای دی در دنیا استفاده می‌شود اما ما همچنان از نورهای مداری استفاده می‌کنیم.

این کارگردان تئاتر افزود: خیلی از هنرمندان به خاطر اینکه جذابیت نوری استفاده کنند مجبورند نور کرایه کنند پس این پولی که ما می‌دهیم برای چیست؟ مگر قرار نبوده انجمن از ما هنرمندان حمایت کند؟ پس پول‌ها چه شده؟ در این 10 سال چه تغییری در سالن ایجاد شده است؟

وی متذکر شد: قبل از کرونا کلی نمایش در سالن تئاتر شهر اجرا شده اگر این‌ها سالانه 60 میلیون درآمد داشتند این مبلغ را کجا هزینه کردند؟ وقتی به انجمن مراجعه می‌کنی انجمن می‌گوید وظیفه من نیست باید ارشاد هزینه کند و ارشاد می‌گوید سالن تحویل انجمن است یعنی یک پاسکاری خنده دار که کاملا عبث است.

جهانپا: نتوانستند برای سالن اصلی به جمع بندی برسند

جهانپا با اشاره به مصوبه وزارت ارشاد گفت: در این دو سال به خاطر کرونا آنها نتوانستند جمع بندی کنند که بالاخره این سالن را به عنوان بخش خصوصی می‌خواهند بدهند به انجمن نمایش یا یک شخص حقیقی یا حقوقی که در فضای استعلام گونه برنده شوند و مبلغی اجاره دهد. اگر کسی برنده شود قطعا قصد بهره برداری مالی دارد، اگر بگوید تئاتر برای من صرفه اقتصادی ندارد و اگر به فلان سمینار یا جنگ یا جشنواره بدهم هزینه بهتری می‌گیرم هنرمند تئاتر باید کجا مراجعه کند؟

این کارگردان تئاتر افزود: این‌ها همه مواردی است که باید در قرارداد آن ذکر شود اگر قصد دارند انجمن صفر تا صد مدیریت آن را به عهده بگیرد همه این‌ها باید اصولی باشد و ثبت شود تا زمانی که این‌ها اتفاق نیفتد مجموعه تئاتر شهرمان هر روز دچار استهلاک بیشتری می‌شود و از بین می‌رود.

وی به دریافت هزینه از سوی ارشاد برای اجرای نمایش‌ها اشاره کرد و گفت: انجمن نمایش براساس متن قراردادی که دارد به طور مثال از یک سالن شبی 200 تومان از یک سالن شب 400 تومان و برای سالنی دیگر در قراردادش می‌بنند و انسجامی نداشته است.

جهانپا با تاکید براینکه باید روند اجرای نمایش در سالن اصلی تئاتر شهر ساختاری داشته باشد، گفت: سالن اصلی، پیشانی تئاتر ما است محل آزمون و خطا نیست آنجا باید نمایش‌هایی بیاید که ما به آن مطمئن هستیم و اگر می‌دانیم نمی‌تواند به ظرفیت خوبی برسد چه اجباری است که ترافیک اجرایی به وجود بیاوریم. همه این‌ها به انجمن بر می‌گردد که انجمن بازوهای خود را قوی کند.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: مجموعه تئاتر شهر از اسفند تا امروز تعطیل بوده و فعالیتی نداشته است این مجموعه حتی بیمه ندارد و اگر کسی در این سالن دچار حادثه‌ای شود بیمه ندارد چه کسی می‌خواهد آن را بیمه کند ارشاد یا انجمن نمایش؟ این سالن کاملا بلاتکلیف است و هیچ کس نمی‌داند می‌تواند در این سالن اجرا کند یا نه.

سالن اصلی تئاتر شهر مشهد از دست رفته است

کارگردان دیگر تئاتر مشهد در این خصوص گفت: این قانون از 10 سال گذشته وجود داشته و گروه‌های نمایشی که در این سالن نمایش اجرا می‌کردند مبلغی را به انجمن می‌دادند. مبالغ را خاطرم نیست و با توجه به شرایط هر سال متفاوت بود گاهی درصدی، گاهی مبلغ ثابت شبانه بود اما از همه گروه‌ها دریافت می‌شد از شبی 200 هزار تومان تا 800 هزار تومان بود.
عبدالله برجسته خاطرنشان کرد: دو سال گذشته مصوبه‌ای آمد که سالن باید به بخش خصوصی واگذار شود اما اکنون در یک سکوت خبری است و هیچ کس نمی‌گوید چه اتفاقی برای این سالن قرار است بیفتد و عملا سالن اصلی تئاتر شهر مشهد از دست رفته است.

معاون هنری ارشاد: من نمی توانم پاسخ بدهم!

برای دریافت پاسخ هنرمندان به سراغ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی رفتیم اما مدیرکل حاضر به مصاحبه نشد و پاسخگویی را به معاون هنری و سینمایی خود واگذار کرد.
معاون هنری اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار مشهد فوری در خصوص وضعیت سالن اصلی تئاتر شهر مشهد اظهار کرد: موضوعات بازسازی و تعمیرات سالن در حوزه اختیارات معاونت توسعه مدیریت منابع است، معاونت هنری بهره برداری از سالن را به عهده دارد.

جواد روشندل گفت: در سال 99 با توجه به بسته بودن سالن‌های تئاتر ناشی از شرایط کرونا سالن اصلی تئاتر شهر هم مستثنا نبوده است. عمدتا سالن‌های نمایش ناشی از کرونا تعطیل شده است اینکه اگر برای بازگشایی سالن نیاز به تعمیرات دارد در حوزه من نیست.

وی با بیان اینکه تئاتر نیازمند تولید و تمرین و هماهنگی است، تصریح کرد: در سالن‌های خصوصی هم که سریع بازگشایی می‌شود مجوزهایی هست که چون در شرایط کرونا تعطیل شده و پس از رفع محدودیت کرونا به جهت انعقاد قرارداد مالی روزهای باقی مانده نمایش در سالن اجرا می‌شود.

روشندل در خصوص وضعیت کنونی سالن اصلی تئاتر شهر مشهد گفت: با توجه به اینکه سالن‌های نمایش در حال بازگشایی است از حوزه دفتر معاونت توسعه و مدیریت درخواست کردیم که اگر سالن نیاز به تعمیر دارد یا نیاز است با شرایطی برای تمرینات نمایشی واگذار شود درخواست ارائه شده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پاسخ به وضعیت اتمام بازسازی‌های سالن اصلی تئاتر شهر که پیش از این توسط رسانه ها و معاون هنری پیشین اطلاع رسانی شده بود، گفت: اطلاعی درباره بازسازی سالن ندارم، اولویت یک برای ما سلامت جامعه و هنرمند است محدودیت‌ها رفع شود ما پیگیری بهره برداری از سالن را انجام می‌دهیم.

وی در خصوص مصوبه وزارت ارشاد برای واگذاری اماکن دولتی ارشاد به بخش خصوصی که سال 98 ابلاغ شده بود گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد این مصوبه را ارائه کرده یعنی یک تصمیم کلان کشوری که از اراده هر استان به صورت تک تک خارج است شما موضوعی را از من سوال می‌کنید که از اراده من خارج است و این را من نمی‌توانم پاسخ بدهم.

روشندل در ادامه تصریح کرد: اگر اتفاقی هم قرار است بیفتد چه من چه بهره برداری، تابع تصمیمات وزارتخانه و حوزه توسعه منابع انسانی و حقوقی است. ارشاد استان تابع تصمیمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اگر ممنوعیت بهره برداری وجود داشته باشد ما هم مستثنا نیستیم.

منبع: مشهد فوری

316

ارسال نظر