شناسه خبر: ۱۶۱۶۰۱
لینک کوتاه کپی شد

کتب خطی و دست‌نوشته‌های مرتبط با فلسطین در کتابخانه مرکزی رضوی رونمایی شد

یکصد و هشتاد و نهمین برنامه سه شنبه های علمی و فرهنگ آستان قدس رضوی به رونمایی و معرفی مجموعه کتب خطی و دست‌نوشته مرتبط با فلسطین موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی اختصاص یافت.

کتب خطی و دست‌نوشته‌های مرتبط با فلسطین در کتابخانه مرکزی رضوی رونمایی شد

به گزارش مشهد فوری به نقل از آستان نیوز، همزمان با سی و یکمین دوره هفته «کتاب کتابخوانی و کتابدار» یکصد و هشتاد و نهمین برنامه سه شنبه های علمی و فرهنگ آستان قدس رضوی به رونمایی و معرفی مجموعه کتب خطی و دست‌نوشته مرتبط با فلسطین موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی اختصاص یافت.

محمد وفادار مرادی پژوهشگر و محقق کتب خطی در این مراسم که در محل ورودی تالار قدس کتابخانه مرکزی رضوی برگزار شد، به توضیحی پیرامون ردیه نویسی بر منابع دینی پرداخت. 

وی، امام رضا(ع) را آغازگر ردیه نوشتن بر قوم یهود خواند و ردیه و مناظره آن حضرت با رأس‌الجالوت دانشمند مطرح یهود را یکی از مهم‌ترین این ردیه‌ها عنوان کرد که بنا به گواه منابع تاریخی به مسلمان شدن این دانشمند انجامید. 

این پژوهشگر به دو دلیل بر ردیه نوشتن در تاریخ اشاره کرد و گفت: برخی همچون ابوالبرکات در قرن 6 هجری برای تقرب به سلاطین کتاب المعتبر را در خصوص دین اسلام و رد تحریفات یهود نوشت و برخی نیز با تحقیق به این نتیجه رسیدند که دین اسلام، منجی است و محققانه به این کار اقدام کردند. 

وفادار مرادی، ضمن معرفی جمعی از ردیه نویسان بر قوم یهود، به بزرگان ایشان اشاره کرد و احتجاج شیخ طبرسی را آیین‌نامه ردیه‌نویسی بیان کرد. 

طاهره عظیم‌زاده دیگر سخنران این مراسم به پیشینه ردیه‌نویسی در تاریخ اشاره کرد و گفت: از قرون نخستین کتاب‌هایی داشتیم که در رد برخی کتاب‌های علما نوشته می‌شد که این ردیه‌ها را علمای مسلمان و سیاستمداران و یا تازه مسلمانان می‌نوشتند. 

وی تصریح کرد: از اواخر حکومت صفویه بیشتر ردیه‌ها از غرب و تمدن غرب بود، زیرا غرب در کنار کسب دانش، روحیه استعماری نیز داشت و میسیونرها و فراماسون‌ها دو بازوی این استعمار زمان ورود به کشورهای مسلمان و یا جهان سوم کتاب‌هایی را با خود می‌آوردند و به ترجمه و توزیع آن اقدام می‌کردند که این امر باعث شد علمای مسلمان و نیز جدیدالاسلام‌ها کتاب‌های زیادی بر ضد آنها بنویسند، چنان‌که ادبیات گسترده‌ای در این‌زمینه به وجود آمد.

وی افزود: از قرن 570 قمری کتابهایی داریم که یهودیان مسلمان شده نوشتند که از آن جمله می‌توان به سموئل بن یحیی مغربی اشاره کرد که در آن به مطالب تحریف شده و نادرست وارد شده در تورات پرداخته است. 

استاد دانشگاه آزاد مشهد ضمن بیان تاریخچه از ظهور و گسترش قوم یهود گفت: کتاب «باستان‌شناسی کتاب مقدس نگاهی نو به تاریخ قوم یهود و منشأ کتاب‌های مقدس آن» اثر پروفسور ایسرائل فینکلشتاین استاد باستان‌شناسی بر اساس اسناد و مدارک باستان‌شناسی و تحقیقات وسیع به این نتیجه رسیده است که کتاب مقدس نه متنی اصیل و وحیانی، بلکه تلفیقی از چند متن اولیه عبری با مجموعه‌ای از افسانه‌ها، پیشگویی‌ها و باورهای ملل باستان است و براین اساس آنچه صهیونیسم برای خود مطرح می‌کند با واقعیت اسناد نمی‌خواند.

رونمایی از متون قدیم در ردیه یهود 

فلسطین یا ارض مقدس سرزمینی در انتهای جنوب شرقی دریای مدیترانه درمنطقه خاورمیانه است که نام آن  از واژه فلسطیا نام قومی قدیمی گرفته شده است. این سرزمین سه قاره آسیا، افریقا و اروپا را به هم متصل میکند و حلقه اتصالی بین شرق و غرب است. چنین موقعیت مهمی این کشور را به یکی از مناطق استراتژیک جهان مبدل کرده است.

شهر بیت المقدس، مرکز فلسطین یکی از قدیمی ترین شهرهای مذهبی جهان به شمار می آید که در دو بخش قدیم و جدید مسجد الاقصی و مسجد قُبه الصخره در جنوب شرقی بخش قدیم قرار گرفته است.  

در کتابخانه آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران و جهان اسلام نسخه های خطی و دستنوشتهای مختلفی پیرامون فلسطین و لبنان، و رد یهود  به زبانهای عربی و فارسی نگهداری می شود 

تورات طوماری، جواب مسائل علمای یهود، تاریخچه یهود از عباسعلی صائبی تربتی، قصه اصحاب کهف و محاربه حضرت علی(ع) با یهود از این جمله هستند. 

یکی از کتب خطی نفیس این کتابخانه سروده‌های سیدمجتبی حسینی‌شیرازی درباره فلسطین است که این نسخه 15 برگی به خط نسخ در سال 1360 توسط شاعر آن به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا شده است. 

از دیگر نفایس این کتابخانه نسخه خطی هدایه الضالین و تقویه المومنین تألیف علی قلی جدیدالاسلام است که این نسخه متشکل از مقدمه و دو باب است که باب اول در رد اصول نصارا مشتمل بر چهارده فصل و باب دوم در ثبوت اصول دین مبین محمدی است. نسخه مذکور به خط نستعلیق شکسته 15 سطری کتابت شده و توسط جلال‌الدین تهرانی در 1361 هجری شمسی به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

دیگر نسخه خطی نفیس ما کتاب محضر الشهود فی الرد علی الیهود تألیف حاج بابا بن محمداسماعیل قزوینی به خط نسخ 14 سطری در 170 برگ است که همه آن دلایل و شواهد در رد بر یهود و اعتقادات آنها به زبان فارسی کتابت شده است.

 

ارسال نظر