شناسه خبر: ۱۶۱۰۷۲
لینک کوتاه کپی شد

حاج‌علی‌اکبری: جای خالی مساجد در شهرهای جدید احساس می‌شود‌

رئیس شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه ‌گفت: مساجد منطبق با معماری اسلامی، باید در هر شهر به سهولت در دسترس مؤمنین باشد، اما متأسفانه جای خالی آن در پروژه‌های کلان مسکن‎ سازی به شدت احساس می‌‌شود.

حاج‌علی‌اکبری: جای خالی مساجد در شهرهای جدید احساس می‌شود‌

به گزارش مشهد فوری ، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی ‎اکبری، امروز در گردهمایی نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه شهرستان‌های شرق کشور که با عنوان «عهد حضور»، امروز برگزار شد، اظهارداشت: در طول تاریخ، برخی نهادها توسط حکومت‌ها و برخی تشکل‌ها توسط مردم‌پایه‌ریزی شده‌اند. در نوع اول، نهادهای حکومتی برای رسیدگی به یک بحران یا اداره اوضاع شکل گرفته‌اند و در نوع دوم، تشکل‌های مردم ‎نهاد برای حل گرفتاری مردم ایجاد شده‌اند.

وی افزود: فقط یک نهاد است که فراتر از حکومت‌ها و ملت‌ها، شارع مقدس خودش به میدان آمده و آن را پایه‌ریزی کرده است. این نهاد همان مسجد است که در انقلاب اسلامی، به حدی از شکوفایی رسیده که می‌توان گفت نهادها و تشکل‌های بسیاری از این بستر به قدرت رسیده و جامعه را به سمت تعالی برده‌اند.

‌حاج علی ‎اکبری ابراز کرد: مسجد دو آسیب مهم دارد؛ یکی تبدیل‎شدن این کانون مقدس به یک مسجد ضرار که عزت اسلام را بفروشد و زن و بچه مسلمان را به مسلخ بکشاند، یکی هم همان سکولاریزه شدن مسجد که از کنش‌گری اجتماعی، وحدت‌آفرینی، تربیت بنیه ایمان و امید در نسل‌های آینده و انسان‌سازی خود عدول کند و منحصر در یک معبد باقی بماند.

رئیس شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: خدمتی که انقلاب اسلامی به نهادهای عمومی و کانون‌های دینی انجام داد، غیرقابل‌اغماض است اما صد افسوس که شرایط کنونی جامعه از الگوی انقلاب اسلامی فاصله بسیار دارد. در یک نمونه می‌توان به نایاب بودن مساجد در شهرهای جدید اشاره کرد که منطبق با معماری اسلامی، باید در هر شهر به سهولت در دسترس مؤمنین باشد اما متأسفانه جای خالی آن در پروژه‌های کلان مسکن‎ سازی به‌شدت احساس می‌شود.

امامت جمعه، توفیق خدمت به مردم است

آیت‌الله سید‌احمد علم‌الهدی نیز، اظهارداشت: وجود اقدس امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید «مَن فُتِحَ بابُ الخَیرِ فَلیَنتَهَزّه فَاِنَّه لایُدری مَتی یَغلُقَ عَنه» یعنی هرکس که دری از خیر به رویش گشوده شود، باید آن را غنیمت بداند زیرا هرگز معلوم نیست چه زمان این نعمت قرار است تمام شود.

وی افزود: مسئله امامت جمعه و نمایندگی ولی‌فقیه نیز باب خیری است که برکات زیادی دارد و برای همه برکاتی که در این عرصه داریم، اگر بتوانیم اخلاص خود را حفظ کنیم، سرمایه و توشه بسیار عظیمی برای آخرت تک‌تک ما خواهد بود؛ ضمن اینکه در دنیا هم عزتمند هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: البته همه این مسائل مربوط به محاسبه دنیایی امور است و برکات این کارها، گاهی اوقات امکاناتی برای ما به وجود می‌آورد که فرد بتواند خدمتی ماندگار به ساحت مقدس رسول خدا(ص)، اهل‌بیت(ع) و دین خدا انجام دهد. ائمه جمعه بدانند در میدانی قرار دارند که اگرچه موقعیت‌ها فشار می‌آورند و فراز و نشیب‌های بسیاری در آن وجود دارد اما ما به ازای این سختی‌ها، برکات و دستاوردهایی می‌تواند باشد که قابل‌احصا نیستند. اگر این میدان نبود، ما در کدام عرصه می‌توانستیم دین خود را به ساحت دین خدا برآورده کنیم؟

وی ادامه داد: حضور در این عرصه را موفقیتی برای خود بدانید و برای این برکت، به درگاه خدا شکرگزار باشید زیرا همین امر نیز توفیقی است که خدا به بنده خود اعطا می‌کند تا با هرچه دارد، در راه تبیین حق سخن بگوید و ایستادگی کند.

منبع: تسنیم

368

ارسال نظر