شناسه خبر: ۱۶۰۴۱۲
لینک کوتاه کپی شد

جدال اعضاء شورای شهر مشهد بر سر شهردار

امروز در نطق پیش از دستور جلسه شورای شهر مشهد که در آن منتقدان شهردار به اهل مدینه تشبیه شدند، بین برخی از اعضا جدال لفظی رخ داد.

جدال اعضاء شورای شهر مشهد بر سر شهردار

حجت‌الاسلام حسن منصوریان امروز، پنجم دی ماه، در نطق پیش از دستور شصت‌وسومین جلسه علنی ششمین دوره شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: منشا و علت تشکیل حکومت‌ها و به قدرت رسیدن حاکمان از سه حالت بیشتر خارج نیست؛ آنان یا به دلیل سلطه و زور یا با رضایت مردم و یا به دستور خداوند به حکومت رسیده‌اند؛ به عبارت دیگر حکومت‌ها پادشاهی یا دموکراسی و یا دینی و اسلامی است. البته در منظومه فکری الهی حکومت‌ها باید مشروعیت داشته باشند؛ یعنی حق و مجوز حکومت بر مردم را دارا باشند؛ بنابراین اثبات حق حکومت بر مردم و حتی کارگزاری بر مردم یا مدیر شدن در حکومت واجب و لازم است زیرا اگر مشروعیت نباشد، تمام دستورات حاکم، کارگزار و مدیران یک حکومت غصب و تصرف عدوانی در مال و جان مردم و گناهی نابخشودنی است.

وی افزود: در باب منبع مشروعیت باید توجه داشت که از منظر درون‌دینی، خداوند تنها منبع ذاتی و اصلی مشروعیت تشکیل حکومت است زیرا مبانی اعتقادی اسلام توحید در همه ابعاد آن، یعنی توحید ذاتی، صفاتی، افعالی، ربوبی، خالقی و عبادی را از آن خداوند سبحان می‌داند؛ بنابراین برای مشروعیت حکومت باید سلسله حاکمان متصل به ذات اقدس الهی باشند و هرگاه این سلسله در جایی قطع شد ولو در یک دستور و تصمیم از طرف حاکم یا مدیر میانی، این تصمیم مشروعیت ندارد و باطل و ضمان‌آور است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: از طرفی خداوند خالق مطلق و الملک‌ لله است. پس سلسله طولیه مشروعیت از خداوند شروع و با نیابت به پیامبر اکرم(ص) و به روش نصب عینی توسط پیامبر(ص) به ائمه اطهار(ع) رسیده و در زمان غیبت صغری بر عهده نواب اربعه به صورت خاص و در غیبت کبری بر عهده مجتهد جامع‌الشرایط به صورت عام است. همچنین برای تقسیم جغرافیای اعمال حکومت حقه از طرف حاکم الهی، والیان و نمایندگان ایشان نیز واجب‌الاطاعه هستند؛ مثلا تکلیف مردم مصر نسبت به فرامین و دستورات مالک اشتر، والی منصوب امیرالمومنین(ع)، کاملا روشن است؛ کمااینکه تکلیف ما نسبت به فرمایشات مالک اشتر زمان، استان و منصوب از طرف علی زمان کاملا روشن است و نباید کار به جایی برسد که بفرماید ما را با اهل مدینه کاری نیست؛ مگر مردم مدینه چه کردند؟

وی اضافه کرد: تاریخ روسیاهی جبران‌ناپذیری برای بی‌بصیرتی آن‌ها و دل‌خون کردن و تمرد از دستورات این ذوات مقدسه به نمایش گذاشته که عمده دلیل آن اجتهاد در برابر نص است. حرف صریح و موضع واضح امام را که بدون واسطه و از ۲ لب ایشان می‌شنیدند، با پیش‌فرض‌های ذهنی خود تفسیر و با چند اصطلاح علمی توجیه می‌کردند و می‌گفتند این اوامر مولوی نبود بلکه ارشادی بود و ما باید کار خودمان را بکنیم و تصمیم را ما باید بگیریم. غافل از آن‌که، این ما دقیقا همان قطع سلسله طولیه مشروعیت حکومت بود. آنان عقل و عاقبت‌اندیشی خود را کامل‌تر و کارآمدتر از نظر حاکمان الهی می‌دیدند. زمان حضرت امام هم نمونه‌هایی بود و در زمان رهبری مقام معظم رهبری نیز مثال‌هایی وجود دارد؛ کسانی که در این شهر بارها امتحان خود را پس داده‌اند.

این عضو شورا بیان کرد: در جریان اختلافات، ذی‌نفعان صورت‌مساله را پاک می‌کردند؛ یعنی به جای اجماع بر رفع موانع سر راه حاکم و فدا شدن و از خود گذشتگی برای اجرای دستورات الهی و اصلاح رویه مخالفان، متاسفانه با آن‌ها مجتمع و همفکر می‌شدند و فشار بر حاکم می‌آوردند و بعضا هم در دام مکر و کینه آن‌ها تا برکناری و عزل مثلا با قبول کردن حکمیت و حتی سکوت در شکافتن فرق آن‌ها پیش می‌رفتند.

قرار نیست دعواهای درون‌خانوادگی را به این شکل پشت تریبون بکشانیم

در ادامه مجید طهوریان عسکری، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد، در تذکر به نطق پیش از دستور حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، اظهار کرد: به دلیل اینکه همکار ما از تریبون رسمی شورای شهر نکاتی را فرمایش کرد و این بار دوم است که این نکات را می‌گوید، چند نکته را متذکر می‌شوم. در یکی از جلسات اعضائی که نظرشان نسبت به شهردار و ‌اقداماتش منفی و مخالف بود، به اهل جمل تمثیل شدند و امروز نیز در صحن علنی به اهل مدینه تمثیل و رفتارشان با آنان قیاس شد.

وی افزود: این ادبیات اصلا درست نیست. وقتی از نماینده ولی فقیه مایه می‌گذاریم، خوب است این جمله ایشان را هم بگوییم که فرمود من اول باید از شما گلایه کنم که چرا این انتصاب را انجام دادید. قرار ما این نیست که دعواهای درون‌خانوادگی را به این شکل پشت تریبون بکشانیم و به همکاران خود اهل جمل یا مدینه بگوییم.

در ادامه ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد نیز در تذکر به هیات رئیسه شورا عنوان کرد: رئیس جلسه و رئیس شورا موظف هستند احترام و جایگاه شورا را حفظ کنند. از تریبون شورا و در یک جلسه رسمی اتهاماتی به اعضاء شورا وارد و توهین‌هایی به آنان می‌شود.

هیات رئیسه باید جلوی اتهام و توهین به اعضاء شورا را بگیرد

وی ادامه داد: در جلسه امروز جسارت از حد قابل تصور عبور می‌کند و کسانی که خودشان متهم هستند که به شهر آسیب وارد کردند، امروز به جای اینکه مسئولیت اشتباه خود را بپذیرند، به دیگران اتهام وارد می‌کنند. هیات رئیسه باید جلوی اتهام و توهین به اعضاء شورا را بگیرد. من به شما نقد دارم که جلوی این اتهامات را نگرفتید و ما مجبور می‌شویم به روش‌های دیگری ورود پیدا کنیم.

موسی‌الرضا حاجی بگلو، نائب‌رئیس شورای شهر مشهد، در پاسخ به اعضاء معترض تصریح کرد: براساس قوانین و مقررات هر عضوی که از قبل وقت نطق پیش از دستور داشته باشد، می‌تواند آن را بیان کند. من نمی‌توانم به کسی که نطق کرده، تذکر دهم اما سخن شما به لحاظ عرفی درست است.

حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، برای دفاع از خود خواستار صحبت شد و بیان کرد: چرا به خودشان گرفتند؟ من آزاد بودم در نطقم هرچه می‌خواهم بگویم. سکوت در این مقطع معنایش بی‌عرضگی است.

مجید دبیریان، عضو شورای شهر مشهد، در اعتراض به رئیس جلسه خواستار اجازه صحبت به منصوریان شد اما حاجی‌بگلو اعضا را به آرامش دعوت کرد و اجازه ادامه بحث را نداد.

در انتهای جلسه حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد خطاب به رئیس جلسه بیان کرد: اگر همان زمان بعد از نطق اجازه می‌دادید توضیح دهم کار به اینجا کشیده نمی‌شد. شما ناظر هستید من نسبت به اعضا و همکاران خودم عرق دارم و در بسیاری از زمان‌ها در فضاهای حقیقی و مجازی از همکاران خودم حمایت کردم. نگاه مطالبی که بیان شد اصلا به اعضا نبود، بلکه در خصوص پشت پرده‌هایی بود که فشار می‌آورند. صحبت‌های من منطبق بر یک جریان تاریخی است که اسم امیرالمومنین(ع) و روایت‌ها مطرح شد. به عنوان ناطق هیچ‌گاه نظر من اعضا نبودند و هر کی این را به اعضا مصادره کرده، خلاف واقع و اخلاق بوده است. خواهش می‌کنم قضاوت نکنید و با خود افراد صحبت کنید.

فاطمه سلیمی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد نیز در پاسخ به این صحبت گفت: اگر این نگاه وجود دارد که پشت پرده‌ها فشار می‌آورند و اعضا تصمیم می‌گیرند، این بدتر از نگاه قبلی شماست که در نطق بیان کردید. رای همه اعضا منطقی است و اگر می‌خواهید به خون شهیدی که صبح تشییع کردید پای‌بند باشید سیاسی‌بازی نکنید.

فاطمه سلیمی، عضو شورای شهر نیز در پاسخ به این صحبت گفت: اگر این نگاه وجود دارد که پشت پرده‌ها فشار می‌آورند و اعضا تصمیم می‌گیرند، این بدتر از نگاه قبلی شماست که در نطق بیان کردید. رای همه اعضا منطقی است و اگر می‌خواهید به خون شهیدی که صبح تشییع کردید پایبند باشید سیاسی‌بازی نکنید.

۳ تذکر اعضاء شورای شهر به شهردار

همچنین در بخشی از این جلسه سه تذکر از سوی برخی اعضاء شورا به عملکرد شهردار توسط موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، نائب رئیس شورای شهر مشهد، قرائت شد.

این تذکرها در خصوص عدم اجرای تبصره ۹۲ بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ مبنی بر مطالعات و اقدامات لازم برای احداث میدان بار مرکزی شهر مشهد، عدم اجرای تبصره ۹۶ بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ شهرداری مبنی بر پیگیری رفع معارض و احداث معراج شهدا و عدم اجرای تبصره ۹۵ بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ شهرداری مبنی بر اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف با حقوق شهروندی و شهر ترمیمی از طریق مساجد بود.

جای خالی حاج قاسم سلیمانی در این ایام برای کشور احساس شد

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، نائب رئیس شورای شهر مشهد، در ابتدای این جلسه اظهار کرد: شهیدی که امروز در صحن میزبان‌شان بودیم، حدود ۳۵ سال از وطن دور بوده است. امروز هر کدام که مسئولیتی داریم، باید قدردان خون شهدا باشیم؛ راه آن‌ها را ادامه دهیم و اگر از این مسیر خارج شویم باید پاسخگوی خون آن‌ها باشیم.

وی بیان کرد: عده‌ای نادان و جاهل که در حوادث اخیر مطالبی را بیان می‌کردند، بدانند این کشور صاحب این شهداست؛ این کشور با نام این شهدا عجین است و استقلال این کشور از این شهداست. شهیدی ۳۵ سال قبل از وطن دفاع کرده است؛ امروز وظیفه ماست که از کشور دفاع کنیم و به دشمنان اجازه نخواهیم داد که جولان دهند. ما اعضاء شورای شهر بر آن عهدی که بستیم، هستیم.

حاجی‌بگلو گفت: سالگرد حماسه ۹ دی، روز بصیرت، را گرامی می‌داریم. روزی که عده‌ای قصد داشتند کشور را به سمت دیگری ببرند اما ملت پاسخ کوبنده‌ای داد تا بدانند کشور صاحب دارد؛ صاحبش مردم هستند و مردم پاسخ خواهند داد. ۱۳ دی سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی است که باید قدردان این شهید بزرگ باشیم. جای خالی این شهید در این ایام برای کشور احساس شد و افسوس که این شهید را از دست دادیم.

منبع: ایسنا

368

ارسال نظر