شناسه خبر: ۱۴۵۲۵۴
لینک کوتاه کپی شد

فرصت باقی مانده تا پایان شورای پنجم فرصت مفید برای کادرشناسی و کادرسازی

مجید طهوریان عسکری مدرس دانشگاه و دانشجوی دکتری مدیریت دولتی

فرصت باقی مانده تا پایان شورای پنجم فرصت مفید برای کادرشناسی و کادرسازی

با پيروزي انقلاب و تلاش مجدانه حضرت آيت الله طالقاني رحمه الله علیه، اصل 6، 7 و اصول 100 الي 106 قانون اساسي به موضوع شوراهاي اسلامي اختصاص و بر اساس تاکیدات اسلام بر مشورت و اهمیت دادن به این صفت نیک مومنانه حتی سوره‌ای در قرآن به نام شوری نامگذاری شده است. از این رو در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها نامگذاری شد.
تشكيل شوراها به عنوان يكي از برنامه‌هاي اصلي انقلاب اسلامي در دوران مبارزه از سوي امام خميني(ره) عنوان و اين موضوع به يكي از خواست‌هاي مردمی در طول دوران مبارزه تبديل گردید و با پيروزي انقلاب و پس از تصویب قانون اساسی و توجه به موضوع شوراها در آن، پنج نوبت قانون شوراهاي اسلامي دستخوش تغييرات و اصلاحات شد تا پس از تشكيل دولت هفتم مقدمات انتخابات شوراهاي اسلامي فراهم گردد و در اسفند ماه سال 1377، اولين دوره انتخابات سراسري شوراهاي اسلامي كشور با استقبال چشمگير مردم در بيش از 40 هزار حوزه انتخاباتي برگزار گرديد.
اکنون که در آغاز سال چهارم، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم باید یادآور شد که مردم از شوراهاي اسلامي شهر و روستا انتظار خدمت صادقانه را داشته و دارند، بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری از آن‌ها توقع است از پرداختن به مسايل حاشيه‌اي و سياسي پرهيز نمايند، انگیزه سیاسی آن‌ها را از کار اصلی‌شان باز ندارد و ارتباط دائمی با مردم داشته، نیت خدمت به مردم را خالص کنند،
فرهنگ سازی و تقویت روحیه معنوی شهر و روستا را در اولویت برنامه‌ها و مسائل مدیریت خود قرار دهند، توجه به حفظ هویت تاریخی و اسلامی شهر به عنوان یک ضرورت انکار نشدنی همیشه در برنامه‌های مدیریتی گنجانده شود و با تجملگرایی در شهرداری و مدیریت شهری به‌شدت برخورد و در تسهیل و تسریع کار مردم کوشا باشند.
از آنجا که تشکیل شوراهای اسلامی، مبتنی بر حرکتی آگاهانه با عنوان مردم سالاري در نظام مقدس جمهوری اسلامي است، شوراهاي اسلامي نیز مسئوليت سنگيني در قبال مردم بر عهده دارند و بايد به عنوان پل ارتباطي بين مردم و مسئولان به رسالت اصلي خود عمل كنند. برخورداری معنوی و مادی شهر و جلب حداکثری رضایت و مشارکت شهروندی در گرو فعالیت شوراهاست که مردم با نگاهی مثبت وآگاهانه اعضای آن را به عنوان نماینده قانونی خود انتخاب می‌نمایند.
در واقع تشکیل شوراها، نشانگر ایجاد فرصت حکمروایی در بستر نظام مدیریت شهری و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی محلی است که موجب ساماندهی وضعیت شهرها شده و منشاء مشارکت شهروندان در امور شهر خواهد بود و زمینه پای کار بودن مردم را فراهم می‌کند.
حکمروایی استفاده صحیح از سرمایه‌های آشکار و پنهان، بهره‌مندی از فرصت‌ها و ظرفیت‌های انسانی و مادی موجود و خلق فرصت‌های جدید و نو، بسترسازی روحیه معنوی، رفاه اجتماعی، پیشرفت اقتصادی و افزایش کیفیت زیست بشری و... است، در حکمروایی، عدالت و با انصاف بودن، درجه شفافیت، پاسخگویی، مسئولیت ‌پذیری، حمایت از حقوق و آزادی‌های مدنی و زندگی مشارکتی وجود دارد و نقطه قوتش آنجاییست که قدرت در حکمروایی دائمی نیست.
با مدیریت کارا، اثربخش و تداوم‌بخش است که به توسعه پایدار می‌رسیم و حکمروایی راه دستیابی بهتوسعه پایدار بوده و برای تحقق حکمروایی در نظام پارلمان محلی، تغییر دوره‌‌ای صاحبان قدرت اجتناب ناپذیر است.
حال که یک سال به پایان دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد باقی مانده است، بجاست جریان‌های انقلابی نیز برای تغییر از هم اکنون گام مهم و جدی دیگری را برای خدمت مومنانه و همراه با بهره‌مندی از دانش و علم روز مدیریت و توجه به تفکرات نو و جوانان پر انرژی در کنار صاحب نظران با تجربه آغاز کرده؛ همچنین بطور مثال با شناسایی 3 برابر ظرفیت صندلی‌های شورای شهر، افراد شاخص را در بازه یک ساله مورد تربیت نظام مدیریت شهری قرار داده، ایشان را با نقاط روشن و تاریک نظام پارلمان محلی و دردهای مردم و گره‌های کور موجود در بستر شهری آشنا نموده و شرایط را برای انتخاب افرادی اصلح، متخصص، آشنا به مدیریت شهری فراهم نمایند.
شهر اگر قرار است یک تجلی‌گاه مدینه فاضله باشد بایستی به تصمیم سازان شهری، مدیران شهری در هر رده و جایگاه (از شخص جناب شهردار و معاونین ایشان تا مدیران مناطق و سازمان‌های شهرداری)، کارشناسان داخل بدنه مدیریت شهری و حتی پیمانکارانی که نگاه خدایی در کسب و کار حلال دارند توجه نماید.
اگر قرار است باز یک سال دیگر تازه بفکر این موارد باشیم، بدانیم سال اول فرصت خدمت مومنانه و صادقانه و بی‌منت به مردم را، ما نیز از دست داده‌ایم و آنچه از یک نگاه انقلابی و حزب اللهی توقع است محقق نخواهد شد. فرصت باقی مانده تا پایان شورای پنجم برای کادرشناسی و کادرسازی، فرصت مفید و مغتنمی است، بیش از پیش از آن بهره‌مند شویم.

منبع: مشهد فوری

196

ارسال نظر