شناسه خبر: ۱۳۸۴۹۴
لینک کوتاه کپی شد

تولیت آستان قدس رضوی: بیانیه گام دوم سند بالادستی آستان قدس است

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه هر جا رویکرد انقلابی وجود داشته موفق بودیم گفت: فرمایشات امام خمینی(ره)، حکم مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سند بالادستی آستان قدس رضوی است.

تولیت آستان قدس رضوی: بیانیه گام دوم سند بالادستی آستان قدس است

به گزارش مشهد فوری ،به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در اجلاس مدیران آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به تلاش‌‎های صورت گرفته در دوران تولیت آیت‌الله واعظ طبسی اظهار داشت: 37 سال مدیریت قوی، مثال زدنی، با اخلاص و خدمات خالصانه و ماندگار آیت‌الله واعظ طبسی مورد قبول حضرت ثامن الحجج(ع) قرار بگیرد.

وی ادامه داد: از تلاش‌ها و زحمات حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی که البته دوره تولیت ایشان کوتاه بود اما کارهای ارزشمند، ماندگار و بسیار خوبی انجام دادند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه بنای ما بر استفاده از تمام ظرفیت ‌های این آستان ملکوتی است، گفت: همه با دلگرمی و اتکال به خداوند مشغول به‌کار باشند تا لحظه‌ای که هستیم موظفیم کارمان را به خوبی انجام دهیم.

مروی با بیان اینکه همه ما باید کارمان را با قوت، اعتماد به نفس، روحیه بالا و در خدمت به حضرت رضا(ع) انجام دهیم، گفت: سند بالادستی ما فرمایشات امام خمینی(ره) و رهنمودهای نورانی رهبر معظم انقلاب در 2 حکمی که در این چند سال برای تولیت آستان قدس رضوی مرقوم فرمودند و به ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواهد بود.

وی تأکید کرد: 70 سال تجربه مدیریتی و مبارزاتی مقام معظم رهبری در بیانه گام دوم انقلاب اسلامی جلوه کرد و ایشان وقت بسیار زیادی برای آن صرف کردند، اما آن گونه که شایسته این بیانیه بود اقدامی صورت نگرفت، ولی ما در آستان قدس رضوی با تمام توان به این بیانیه خواهیم پرداخت.

وی در ادامه با اشاره به نقش جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی با جوانان آغاز شد و مدیریت انقلاب هم با همین جوانان بود، پس امروز جوان‌گرایی موضوع جدیدی نیست بلکه رهبر معظم انقلاب آن را احیا کردند، باید میدان را برای نیروهای جوان و کادرسازی جوانان آماده کرد.

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: این موضوع به معنای بی‌توجهی به پیشکسوتان و صاحبان تجربه نیست، آن‌ها سرمایه‌های این نظام هستند و باید با تکریم و تجلیل از آن‌ها استفاده شود.

وی با بیان اینکه استفاده و بهره‌گیری از تجربیات دیگران وظیفه ماست، ادامه داد: پیشرفت هر جامعه‌ای این است که تجربیات نسل قبل به نسل بعد منتقل شود تا جامعه رشد کند؛ این یک زنجیره متصل به هم است و اگر آن را از هم جدا کنیم، عقب گرد خواهیم کرد.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در این 40 سال عمر انقلاب اسلامی چون رویکرد انقلابی داشتیم در برابر تمام فشارها پیروز شدیم، هر جا رویکرد انقلابی وجود داشت ما موفق بودیم و هرجا از این رویکرد عبور کردیم زمین‌گیر شدیم.

وی تصریح کرد: 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ با کل دنیا بود، اما جوان گرایی و رویکرد انقلابی ما را پیروز کرد، در 200 سال اخیر غیر از انقلاب اسلامی، هر گاه در این کشور جنگ شده، ما عقب‌گرد کردیم و بخشی از خاک خود را از دست دادیم اما در جنگ 8 ساله حتی یک وجب از این خاک را از دست ندادیم، جنگی که فقط با یک کشور نبود بلکه کل جهان در مقابل ما قرار گرفت.

مروی با تأکید بر اینکه در مسائل علمی، نظامی و هسته‌ای چون رویکرد انقلابی داشتیم، پیشرفت کردیم، گفت: نزدیک کردن آرمان‌ها با واقعیت‌ها، عملکرد مبتنی بر دغدغه و نگاه «ما می‌توانیم» نشانگر رویکرد انقلابی است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: عملکرد جهادی، تخصص‌گرایی و مدیریت کارآمد از دیگر موضوعاتی است که در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح شده است که باید مورد توجه همه ما قرار گیرد.

وی تصریح کرد: مدیریت کارآمد، مدیریتی است که بر مبنای علم، دانش و تخصص، احساس مسئولیت و ایمان قوی باشد، اگر ایمان وجود نداشته باشد، هرچقدر هم در مسائل گوناگون رشد کنیم نشان دهنده کارآمدی نظام نیست؛ برای کارآمدی نظام باید تخصص در کنار ایمان باشد.

مروی با بیان اینکه ما در آستان قدس رضوی در جایگاه وزارت علوم، ارشاد، کشاورزی، بازرگانی، کمیته امداد و غیره نیستیم اما کار همه آن‌ها را انجام می‌دهیم، گفت: امسال از طرف رهبر معظم انقلاب، سال رونق تولید نام گذاری شده است و ما باید تصور کنیم هیچ مرکز تولید و کارخانه‌ای وجود ندارد، خودمان را مخاطب رهنمودهای ایشان بدانیم و نگوییم دیگران باید این بیانات را انجام بدهند و ما نباید کاری انجام دهیم.

وی افزود: از همه می‌خواهیم برای تحقق شعار سال طرح ارائه کنند، ما باید تا پایان سال برای تحقق این فرمایش رهبری گزارشی مورد قبول ارائه کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: باید امام رضا(ع) را در لحظه لحظه نیات، ایده‌پردازی و اجرای برنامه‌ها حاضر و ناظر ببینیم.
وی با تأکید بر اینکه باید از هرگونه شتابزدگی در کارها پرهیز شود، گفت: ما کار با عجله انجام نمی‌دهیم و همه فعالیت‌ها باید با تأمل انجام شود، نباید بگذاریم زمان به راحتی از دست برود؛ زمان را فدای کیفیت و کیفیت را فدای زمان نمی‌کنیم.

مروی افزود: از ارائه آمارهای غیرواقعی، مبهم و دوپهلو اجتناب کنید؛ گزارش‌هایی که ارائه می‌کنیم باید شفاف و روشن باشد.

وی با بیان اینکه مردم باید از آستان قدس رضوی شفافیت، صداقت و پاکیزگی ببیند و دستگاه در محضر حضرت رضا(ع) باید در همه عرصه‌ها برای بقیه بخش‌های کشور الگو باشد، تأکید کرد: گزارش‌هایی که از طرف مدیران آستان قدس ارائه می‌شود باید همراه با مبانی آن گزارش اعلام شود.

وی با بیان اینکه از مسامحه‌کاری، عافیت طلبی و بی‌تفاوتی پرهیز کنید، همه باید برای دستگاه متعلق به حضرت رضا(ع) دلسوز باشیم، ادامه داد: نسبت به کارتان احساس مسئولیت داشته باشید، باید کاری کنیم که سال‌ها بعد از ما به نیکی یاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: همه برنامه‌ها باید پیوست علمی و هنری داشته باشند، رهبر معظم انقلاب بر فضای هنری و معماری حرم مطهر تأکید داشتند.

مروی با بیان اینکه مجموعه‌های مختلف آستان قدس رضوی جزیره جدا نیستند، گفت: باید همکاری و هماهنگی بین تمام بخش‌ها وجود داشته باشند.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان خاطرنشان کرد: برای ایجاد تحول به دنبال سند چشم‌انداز 20 ساله هستیم و تلاش می‌کنیم با توجه به موارد ابلاغی در حکم رهبر معظم انقلاب و بیانیه گام دوم، سند 20 ساله‌ای را با همکاری بخش‌های مختلف ترسیم کنیم.

159

ارسال نظر