شناسه خبر: ۹۰۱۹۶
لینک کوتاه کپی شد

دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به آنفلوانزای پرندگان هشدار داد

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان با توجه به فرارسیدن فصل سرما و مشاهده این بیماری در برخی از مناطق کشور هشدار داد.

دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به آنفلوانزای پرندگان هشدار داد

به گزارش مشهد فوری ، محمد رشتی باف صبح امروز اظهارداشت: خراسان رضوی پارسال شرایط بهتری از نظر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نسبت به سایر مناطق کشور داشت، به همین دلیل امسال عده ای از مرغداران استانهای آلوده به صورت غیرمجاز مبادرت به اجاره سالنهای فاقد پروانه در خراسان رضوی کرده اند.
وی ادامه داد: خراسان رضوی بعد از استان آذربایجان شرقی بیشترین جمعیت مرغ تخمگذار را در سطح کشور دارد و در صورت انتقال و شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان با رخدادهای سختی از این یبماری مواجه می شود.

معاون اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: هم اینک رقم قابل توجهی از واحدهای مرغداری گوشتی و تخمگذار استان به صورت غیرمجاز و فاقد پروانه فعالیت می کنند. خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداریهای تخمگذار غیرمجاز بالاتر است.

وی افزود: پارسال تنها یک کانون ابتلا به آنفلوانزای حاد پرندگان در شهرستان طرقبه و شاندیز در خراسان رضوی مشاهده گردید که بلافاصله در همان زمان عملیات معدوم سازی انجام و بیماری در استان کنترل شده بود.

رشتی باف ادامه داد: سویه کنونی بیماری آنفلوانزای پرندگان، مرغهای تخمگذار را در برمی گیرد. کمتر از پنج درصد مرغهای درگیر آنفلوانزای پرندگان در کشور و خراسان رضوی مرغ گوشتی بوده اند.

وی گفت: اطلاعیه ای از سوی دامپزشکی خراسان رضوی برای رعایت اصول حفاظتی و پیشگیری از بیماری ابلاغ شده تا مرغداران اعم از تخمگذار و یا گوشتی به محض اطلاع از موارد ذکر شده، شبکه های دامپزشکی محل سکونت خود را مطلع کنند.

270واحد مرغداری تخمگذار و دو هزار 200 واحد مرغداری گوشتی در سطح خراسان رضوی دایر است. این استان رتبه سوم تولید گوشت مرغ و تخم مرغ را در ایران دارد.

159

ارسال نظر