شناسه خبر: ۱۵۸۴۸۶
لینک کوتاه کپی شد

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی افراد دیابتی

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تغذیه سالم یکی از عوامل موثر در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر از جمله دیابت است.

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی افراد دیابتی

به گزارش مشهد فوری ، فرشته فزونی اظهار کرد: تغذیه سالم یکی از عوامل موثر در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر از جمله دیابت است.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: مصرف قند، نمک و چربی در کشور ما در حال حاضر بیشتر از مقدار توصیه شده سازمان جهانی بهداشت است.

وی، تغییر الگوی غذایی و مصرف بی‌رویه فست فودها، نوشابه‌های گازدار، غذاهای چرب و سرخ شده، مصرف زیاد مواد قندی و شیرین، کاهش مصرف میوه و سبزی و نداشتن تحرک بدنی کافی را از جمله عوامل مؤثر در بروز اضافه وزن و چاقی و دیابت در کشور برشمرد.

فزونی ضمن بیان نکات کلیدی برای جلوگیری از افزایش وزن و حفظ سلامتی توصیه کرد: غذا باید به آرامی و در محیطی سرشار از آرامش میل شود. همچنین ساعت صرف غذا حتی المقدور باید منظم باشد تا از نوسان قند خون جلوگیری شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: غذا باید به اندازه مناسب مصرف شود و وعده‌های غذایی را به سه وعده اصلی و دو میان وعده کم حجم تقسیم کنیم.

وی مصرف روزانه سبزی‌های خام و پخته در وعده‌های اصلی غذایی و میان وعده‌ها را الزامی دانست و بر مصرف روزانه ۲ تا ۴ واحد میوه تاکید کرد.

فزونی بیان کرد: در برنامه غذایی روزانه خود باید از انواع گوشت ترجیحاً ماهی و مرغ بدون پوست و تخم مرغ استفاده کنیم. همچنین باید مصرف نان‌های سفید و برنج را کاهش داده و بیشتر نان‌های سبوس دار، جو و گندم کامل پوست نگرفته مصرف کنیم.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استفاده روزانه از انواع حبوبات در وعده‌های غذایی و ۲ تا ۳ واحد لبنیات کم چرب خصوصاً پروبیوتیک را ضروری دانست.

وی همچنین افزود: توجه به نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای محصولات غذایی و انتخاب محصولاتی که قند، نمک و روغن کمتری دارد، استفاده از روغن مایع به میزان کم برای پخت و پز، محدود کردن غذاهای سرخ کردنی و استفاده از روغن سرخ کردنی برای تهیه آن‌ها از دیگر توصیه‌هایی است که باید مدنظر داشته باشیم.

فزونی در ادامه به محدود کردن مصرف قند، شکر، نوشابه و مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین، کاهش مصرف نمک و مواد غذایی شور و کنسرو شده، مصرف چای یا دمنوش با یک عدد توت خشک یا کشمش یا یک عدد خرمای کوچک، نوشیدن آب کافی روزانه اشاره کرد.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام فعالیت بدنی مناسب و حداقل ۴۰ دقیقه پیاده روی روزانه را از دیگر نکات کلیدی در پیشگیری از دیابت و حفظ و ارتقای سلامتی عنوان کرد.

وی در پایان به افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند توصیه کرد برای کاهش وزن تحت نظر کارشناس تغذیه اقدام کرده و با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه می‌توانند برنامه غذایی و مراقبت‌های تغذیه‌ای را به صورت رایگان دریافت کنند.

منبع: مهر

345

ارسال نظر