شناسه خبر: ۱۵۲۸۷۶
لینک کوتاه کپی شد

فدراسیون‌ها از هیأت‌های استانی حمایت نمی‌کنند/ تفکر کشتی ایران باید المپیکی شود

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: در این چند سال اخیر مشکل ما عدم حمایت فدراسیون‌ها از هیأت‌های استانی بوده است، حتی 70 درصد حق آن‌ها را پرداخت نمی‌کنند، باید برای ورزش خراسان رضوی فضای خوبی بسازیم و فعالیت بیشتری کنیم.

فدراسیون‌ها از هیأت‌های استانی حمایت نمی‌کنند/ تفکر کشتی ایران باید المپیکی شود

به گزارش مشهد فوری ، علیرضا دبیر صبح امروز در مجمع عمومی سالیانه هیأت کشتی خراسان رضوی که در سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد، اظهار کرد: آقای ریاضی به ادامه لیگ مرحوم سیدجواد موسوی روی آورده است و این کار برای نوجوانان و جوانان ما خوب است، ایشان دین خود را با این تصمیم به کشتی خراسان ادا کرده است.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: طرح سند توسعه کشتی جمهوری اسلامی ایران از 2021 تا 2028 را با دانشجویان دانشگاه شریف نوشتیم و چک نهایی را فرستاده‌ایم که تا دوشنبه این سند ابلاغ می‌شود، مشخص کردیم که سال 2028 کشتی ایران دقیقا کجا باید باشد و در این خصوص نخبگان کشتی ایران هم نظراتشان را دادند.

مشکل مدیران ورزشی ما این است که المپیک محور نیستند

وی با تأکید بر اینکه تفکر باید المپیک ‌محور باشد نه جام جهانی محور، متذکر شد: کشتی را با المپیک باید بالا بیاوریم و باید از جوانان استفاده شود، وزارت ورزش و کمیته المپیک 95 درصد باید المپیک محور باشند، مشکل مدیران ورزشی امروز ما این است که المپیک محور نیستند، ما همه جا می‌خواهیم قهرمان شویم جز المپیک، به آقای حمید سوریان گفتم تا المپیک مدال نیاوری پنج مدال جهانی تو به چشم نمی‌آید، که طلای المپیک را گرفت و با پنج طلای دیگرش برابری می‌کند.

دبیر بیان کرد: قهرمانی نوجوانان و نونهالان جهان به چه درد می‌خورد؟ پدر بچه را در نوجوانی در میاوریم و مربی خودش را می‌خواهد بزرگ کند، بچه‌ای را که مربی وزنش را کم می‌کند باید از ورزش با حقارت بیرون کرد، این خائن است که با بچه مردم چنین کاری می‌کند، برای کشتی باید همه دست به دست هم بگذارند و متعادل کشتی ایران بالا برود.

198 نامه محرمانه فدراسیون گمنام است!

رئیس فدراسیون کشتی تشریح کرد: 198 نامه محرمانه فدراسیون نیست! نه ثبت شده است و نه مقصدش مشخص شده است، شکایت هم کرده‌ایم و در مسیر امور در دادگاه هستیم، لوگو فدراسیون را هم عوض کردیم، روزی که فدراسیون را تحویل گرفتم نزدیک به 60 میلیارد بدهی داشتیم و اکنون بدهی‌ها در دست پرداخت است.

وی با تاکید به اینکه خطاب به رئیسان هیأت استان‌ها می‌گویم هرکس کار نمی‌کند خداحافظ، گفت: حتما از سال 1400 به رئیس هیأت‌هایی که برای هیأت وقت بگذارند و به شهرستان‌های خود سر بزنند شاخص گذاشته و کمک می‌کنیم، کشتی ایران از همه‌ ورزش‌های ایران بزرگتر است، باید این دیدگاه به مسؤولان برگردد.

دبیر ضمن تشکر از مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی که قول دادند باشگاه توکل باز شود و بچه‌های مشهد با رعایت پروتکل به تمرینات خود ادامه دهند، عنوان کرد: امیدوارم در شهرستان‌های ما هم این اتفاق بیوفتد، سیستم تشخیص مربیان هم راه‌اندازی شده‌است که درجه مربی را مشخص می‌کند.

رئیس فدراسیون کشتی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حدود 48 ساعتی است که مهمان حضرت رضا(ع) هستیم، از شورای شهر شروع کرده و با دوستان آموزش و پرورش، سپاه و ارتش، ستاد مشترک، استاندار و شهردار و در آینده جلسه خواهیم داشت، همچنین با هیأت‌های کل استان، کل مربیان استان و بعد هم با رئیس سازمان برنامه بودجه استان جلسه داریم و همه برای این است که کشتی خراسان رضوی به روزهای خوب خودش برگردد، کشتی جزوی از فرهنگ ایران است.

وی در رابطه با سند توسعه کشتی، توضیح داد: ما پس از یک سال کار فشرده توانستیم برنامه‌ای هشت ساله بنویسم و تمام کارشناسان و کسانی که حرف داشتند در کشتی را دعوت کردیم، ابتدا آسیب شناسی کردیم و بعد برنامه هشت سال را تا سال 2028 چیدیم، امروز اصلاح آخرش را انجام می‌دهیم و هیأت رئیسه مشخص شود، از آنجایی که محور مجمع را هم داریم می‌توانیم ابلاغ کرده و شروع کنیم، البته شروع هم کرده‌ایم، برای نخستین‌بار این کار در کشتی ایران اتفاق افتاده است.

دبیر در یک جمله خاصیت این سند را المپیک محور بودن کشتی ایران عنوان و اظهار کرد: نباید جام جهانی را بزرگ کنیم، شاید تصمیم بگیریم به عنوان یک مسابقه آسیایی را برای اینکه به المپیک بازیکن لطمه نخورد، نفرستیم، پیرو این سند تمام استان‌ها باید سند توسعه خود را برای کشتی بنویسند.

رئیس فدراسیون کشتی ادامه داد: زمانی به دوستان می‌دهیم تا آن‌ها نیز برنامه را بنویسند، کاهش حمایت از کشتی برای بی‌برنامگی کشتی است، با برنامه می‌شود خیلی چیزها را مدیریت کرد.

وی در رابطه با برنامه برای لیگ کشتی و تیم ملی کشتی ایران، تأکید کرد: دوران سختی را در دوران کرونا داشتیم و بعضی‌ها به برگزاری لیگ امسال نقد دارند، این عزیزان بروند و لیگ امسال را با لیگ چند سال پیش که لیگ را از بین بردند، مقایسه کنند.

دبیر عنوان کرد: در همین شرایط کرونا انتخابی تیم ملی را برگزار کردیم، دو روز پیش دومین اردو تیم ملی تمام شد، خیلی سخت بود که ما 90 کشتی‌گیر و مربی و کادر را در قرنطینه نگه داریم، هزینه‌ای هم تحت عنوان تست کرونا به ما تحمیل شده که بر هزینه‌های عجیب و غریب ما افزوده شده است.

رئیس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: اردو بعدی فرنگی از دو روز دیگر شروع می‌شود و باز هم این شرایط را داشتیم، در این دوران کرونا مانند قدیم نمی‌توانیم بگوییم حریف تمرینی از بیرون بیاید، باید همه را در اردو آورده تا با هم تمرین کنند، در فروردین نیز مسابقات کسب سهمیه برگزار می‌شود.

وی در رابطه با بودجه کشتی با بیان اینکه هیچوقت از بودجه کشتی راضی نیستم، گلایه کرد: نیاز ما در کشتی نزدیک به 80 تا 90 میلیارد تومان است ولی چیزی که مصوب کردند 12 میلیارد و 700 میلیون تومان بود که در سال 98 به ما داده شد، البته آقای سلطانی‌فر بسیار تلاش می‌کنند که کمک ما باشند و بودجه وزارت ورزش هم انصافا کم است، با این بودجه‌ها نمی‌توان کمکی کرد، امروز هم دیدید که به هیأت استان هم پولی نداشتیم بدهیم، برای 1400 هم لایحه پیشنهادی ‌است و زمانی قانون می‌شود که مجلس تصویب کند.

باید برای کشتی خراسان رضوی برنامه دیگری طراحی شود

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در ادامه اظهار کرد: باید برای کشتی خراسان رضوی برنامه دیگری طراحی شود، کشتی خراسان سابقه بسیار درخشانی دارد، بزرگانی در کشتی مانند آقایان موسوی و خادم را از دست داده‌ایم، کشتی استان ادعایی نداشته است که خود را با سال‌های گذشته مقایسه کند، در خراسان رضوی سال 1397 بسیاری از رشته‌های ورزشی در حاشیه رفته بودند و برای اینکه کشتی به استان برگردد نیاز به اقداماتی مانند برگزاری لیگ و جام‌های مختلف بود که خوشبختانه نتیجه هم داد.

فرزاد فتاحی ادامه داد: جلساتی با اعضای شورای شهر و شهردار ورزش دوست مشهد داشتیم تا با ایجاد شورای عالی ورزش در شهرداری موافقت شد، 10 میلیارد تومان برای ورزش‌های قهرمانی ما مصوب شده است، 314 میلیون تومان به کشتی استان کمک مالی داشتیم و شهرستان‌ها 91 میلیون تومان اعتبار گرفتند، حدود 15 میلیارد تومان برای توسعه کشتی در استان هزینه می‌کنیم و اینها همه با توجه به بحران اقتصادی سال 98 است که حدود 9 میلیارد تومان بودجه ورزش ما کم شد.

وی با بیان اینکه 17 میلیارد تومان بودجه کشتی به دو میلیارد و 640 میلیون تومان تبدیل شده است و ما با اولویت‌بندی این مبلغ را هزینه کردیم، خاطرنشان کرد: آسیب‌شناسی، تدوین برنامه‌های آینده و اقداماتی دیگر از اقدامات ما بود که در فضای مجازی هم در رابطه با این اقدامات فعالیت‌هایی کردیم، به کشتی استان به شرط اینکه برنامه مشخصی داشته باشد باید ویژه رسیدگی شود.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی افزود: در این چند سال اخیر مشکل ما عدم حمایت فدراسیون‌ها از هیأت‌های استانی بوده است، حتی 70 درصد حق آن‌ها را پرداخت نمی‌کنند، باید برای ورزش خراسان رضوی فضای خوبی بسازیم و فعالیت بیشتری کنیم.

200 میلیون تومان پاداش برای راهیابی به المپیک

فتاحی با بیان اینکه دوست داشتیم از خراسان رضوی ورزشکارانی به المپیک اعزام شوند، تشریح کرد: 200 میلیون تومان پاداش که 100 میلیون از سمت ما و 100 میلیون از سمت شهرداری به عزیزان داده می‌شود.

خراسان رضوی 25 مدال در سال 1398 کسب کرد

دبیر هیأت کشتی خراسان رضوی نیز در رابطه با گزارش عملکرد سال 1398 مجمع عمومی سالانه هیأت کشتی، گفت: 15 مسابقه در استان برگزار شده است، جمع شرکت‌کنندگان 2 هزار و 104 نفر و در مجموع 213 تیم که بیشترین 26 با 253 شرکت‌کننده و کمترین تیم پنج تیم با 52 شرکت کننده(بانوان) حضور یافتند.

مسعود ریاضی افزود: میزبانی و اعزام تیم به مسابقات 27 مورد بوده است که 13 مورد میزبانی و 14 مورد اعزام داشته‌ایم، 10 مورد اعزام و میزبانی مسابقات بین‌المللی همراه با کسب 13 طلا 4 نفره و 4 برنز بود، همچنین در مسابقات ملی نیز 25 مدال کسب کردیم که شامل 6 طلا، هفت نفره و 12 برنزبود، 15 مربی و داور اعزامی آسیایی و جهانی نیز داشتیم، 64 نفر به اردو تیم ملی دعوت شدند، همچنین تیم مشهد در لیگ دسته یک اول شد و در لیگ برتر نیز تیم طوس که ثبت جهانی هم شده است، حضور داشت.

وی ادامه داد: 21 تخته تشک با کمک اداره کل تهیه شد، معیارها برای تحویل این تشک‌ها، مدال‌آوری در سطح ملی و نقاط محروم استان بود و اگر خودشان در بخشی از خرید این مشارکت می‌کردند ما به دلیل ایجاد تحرک در هیأت، این کارشان را لحاظ می‌کردیم، همچنین وضعیت شهرستان‌ها را رصد کردیم و نقشه‌هایی برای سلف مجاور سالن حمید توکل در حال جریان است.

دبیر هیأت کشتی خراسان رضوی بیان کرد: 168 نفر مربی در استان داریم، اعضا تیم ملی استان 5 نفر است، آمار مربیان در سمت مربی تیم ملی چهار نفر و همچنین پنج داور بین المللی داشتیم، گزارش مالی ما دو میلیارد و 640 میلیون تومان بوده است که لیگ یک میلیارد و 500 بوده و هزینه‌های هیأت دو میلیارد و 79 میلیون تومان بوده است که اداری و مسابقات و اردوهای کشتی گیران و خرید تشک و تجهیزات اداری بوده و موجودی حساب سال ما 180 میلیون تومان است.

28 شهرستان از 30 شهرستان ما فعال شدند

در ادامه نایب رئیس هیأت کشتی خراسان رضوی تشریح کرد: در بازدید از شهرستان‌ها متوجه شدیم تعداد کمی از هیأت‌های استان فعال هستند، خوشبختانه با تشک‌هایی که خریداری شده با کمک سپاه هر شهرستان توانستیم از 30 شهرستان استان 28 هیأت شهرستان را فعال کنیم، کشتی زمانی فعال می‌شود که شهرستان‌های ما فعال باشند.

منبع: فارس

318

ارسال نظر