شناسه خبر: ۹۷۹۱۵
لینک کوتاه کپی شد

نظارت‌ در حوزه اشتغال روستایی مطلوب نیست/ خرید و فروش تسهیلات اشتغال در بنگاه‌های املاک

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی کاشمر گفت: نظارت در حوزه اشتغال روستایی رضایت‌بخش و مطلوب نیست.

نظارت‌ در حوزه اشتغال روستایی مطلوب نیست/ خرید و فروش تسهیلات اشتغال در بنگاه‌های املاک

به گزارش مشهد فوری ، اباذر میری امروز در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری که در محل فرمانداری برگزار شد، عنوان کرد: در سال جاری متعهد به ایجاد دو هزار و 37 فرصت شغلی در شهرستان هستیم که تاکنون 70 درصد آن تحقق یافته است.

وی افزود: نام 1417 نفر ثبت سامانه شده اما تاکنون باید 75 درصد از تعهدی که در ایجاد اشتغال داشتیم محقق می‌شد و 1527 نفر ثبت سامانه می‌شدند که تا این لحظه حدود 110 نفر از تعهد خود عقب هستیم.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی کاشمر در ادامه به وضعیت اعتبارات حوزه فراگیر و روستایی اشاره کرد و گفت: از سال گذشته دو نوع تسهیلات اشتغال فراگیر با نرخ 18 درصد و دیگری تسهیلات روستایی در کشور قابل پرداخت است.

وی اظهار کرد: هرچند تاکنون در خصوص تسهیلات اشتغال فراگیر ثبت‌نام‌های متعددی صورت گرفته اما فقط یک میلیارد و 450 میلیون تومان برای دو طرح در شهرستان پرداختی داشته‌ایم که عملکرد قابل قبولی نیست.

وی گفت: تاکنون در حوزه اشتغال فراگیر 77 میلیارد تومان برای 101 طرح تقاضای دریافت تسهیلات داشته‌ایم که در50 درصد این تقاضاها خود متقاضی پیگیر نبوده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی کاشمر افزود: شهرستان کاشمر در بین 28 شهرستان استان برای پرداخت تسهیلات در جایگاه دهم قرار دارد، در حوزه اشتغال روستایی میزان 10 میلیارد و 995 میلیون تومان جذب داشته‌ایم که برای 157 طرح بوده است.

وی اظهار کرد: در حوزه اشتغال روستایی از تعداد 157 طرحی که منجر به پرداخت شده 30 طرح مورد نظارت قرار گرفته‌اند که 4 طرح در حوزه جهاد کشاورزی انحراف داشته است.

میری گفت: تعداد نظارت‌هایی که در حوزه اشتغال روستایی باید انجام می‌شده راضی کننده و مطلوب نیست و از مسئولان می‌خواهیم بازدید با حضور رسانه‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: در شهرستان کاشمر یک میلیارد و 450 میلیون تومان اعتبار مشاغل خانگی داریم که از این میزان 42 طرح مستقل و 33 طرح پشتیبان با مبلغ یک میلیارد و 344 میلیون تومان به بانک معرفی شدند که مبالغ پرداختی در حوزه طرح‌های مستقل 220 میلیون تومان و پشتیبان 559 میلیون تومان است.

خرید و فروش وام اشتغال در بنگاه‌های املاک

در این جلسه فرماندار کاشمر بیان کرد: برخی بانک‌ها در پرداخت به موقع تسهیلات بدسلیقگی می‌کنند و اگر بخواهیم از سرجمع اعتبارات استان استفاده کنیم باید عملکردمان در شهرستان بهتر باشد.

محمدعلی نبی‌پور افزود: هرچند نباید نظارت به گونه‌ای باشد که آسیب به امنیت‌غذایی مردم وارد شود اما باید مقداری استانداردها را برای اشتغال خانگی پائین آورد.

وی از کمیته امداد و بهزیستی خواست نظارت جدی‌تری بر طرح‌ها داشته باشند و گفت: قرار نیست برای کسب رتبه فقط جذب را بالا ببریم بلکه مهم این است که این جذب منجر به اشتغال باشد در غیر این صورت همه باید پاسخگو باشیم.

وی بیان کرد: بدون شک هرکدام از طرح‌ها اگر به انحراف کشانده شوند سود آن از جیب مردم پرداخت می‌شود به همین دلیل اگر انحراف پروژه‌ای قطعی شود به بانک ابلاغ خواهد شد و آن‌ها موظف هستند وام را به‌روز کرده و سود آن را براساس 18 درصد دریافت کنند.

نبی‌پور افزود: بعضی موارد در شهرستان مطرح می‌شود که تسهیلات اشتغال در بنگاه‌های املاک خرید و فروش می‌شود و این نشان می‌دهد نظارت ما کم بوده است. برخی طرح‌های اشتغال‌زایی وجود خارجی ندارد و باید جلوی آن‌ها گرفته شود. باید محاسبه شود تسهیلاتی که پرداخت شده آیا منجر به اشتغال گردیده یا نه و یا مجدد در چرخه معیوب برخی اتفاقات وارد شده است.

فرماندار کاشمر اظهار کرد: به رغم اینکه در خصوص تشکیل کمیسیون نظارت ابلاغ کتبی شده اما هنوز در شهرستان تشکیل نشده در صورتی که این موضوع باید جدی گرفته شود و از طرح‌ها بازدید گردد تا کسانی که تسهیلات دریافت کرده‌اند، بدانند زیر ذره‌بین هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه بیشتر تسهیلات در حوزه جهاد کشاورزی پرداخت شده باید نظارت‌ها جدی‌تر باشد چون در این بخش طرح‌ها می‌تواند انحراف بیشتری داشته باشد.

نبی پور اظهار کرد: در بازدیدی که از یک طرح گلخانه داشتیم مسئول آن 300 میلیون تومان گرفته بود و هنوز هم در تلاش برای اخذ تسهیلات دیگر بودند اما وقتی بررسی شد مشخص گردید طرح رها شده و صرفا به دنبال گرفتن تسهیلاتی هستند.

در ادامه رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر گفت: به رغم اینکه تاکنون چندین طرح به بانک معرفی شده ولی بانک‌ها اعلام کرده‌اند که منابع ندارند و این موضوع مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

جواد خزایی عنوان کرد: با توجه به اینکه طرح‌ها از بانک برگشت می‌شود، انگیزه‌ای برای معرفی طرح‌های جدید نداریم.

160

ارسال نظر