شناسه خبر: ۱۵۷۱۶۰
لینک کوتاه کپی شد

توسعه تعاملات اقتصادی با افغانستان مستلزم امنیت است

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران در حوزه افغانستان گفت: توسعه هر تعامل اقتصادی با افغانستان و یا ورود سرمایه‌گذاران اقتصادی به عرصه ظرفیت‌های اقتصادی این کشور باید در سایه ثبات و تضمین امنیت، صورت بگیرد.

توسعه تعاملات اقتصادی با افغانستان مستلزم امنیت است

محمود سیادت اظهار کرد: توسعه هر تعامل اقتصادی با افغانستان و یا ورود سرمایه‌گذاران اقتصادی به عرصه ظرفیت‌های اقتصادی این کشور باید در سایه ثبات و تضمین امنیت، صورت بگیرد.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران در حوزه افغانستان افزود: به‌طور قطع نباید از این نکته غافل شد که کشورهایی نظیر چین و ترکیه نیز از همین حالا در حال برنامه‌ریزی برای حضور در اقتصاد افغانستان هستند.

وی اضافه کرد: افغانستان از منظر اقتصادی، شریک بسیار مهمی برای ایران تلقی می‌شود و آینده‌پژوهی در این باب، یک ضرورت مهم به‌شمار می‌آید که ما آن را مجدانه دنبال خواهیم کرد.

سیادت گفت: طی دو دهه اخیر، افغانستان نقش مهمی در تجارت خارجی ایران داشته و توامان حضور ایران نیز در بازارهای افغانستان و نقش کشورمان در تأمین انرژی مورد نیاز این کشور، بسیار پررنگ بوده است.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران در حوزه افغانستان افزود: قرابت فرهنگی، زبانی و تاریخی دو ملت، طی سنوات گذشته به تقویت روابط اقتصادی نیز منجر شد و از سوی دیگر، عمده فعالیت‌های تجاری در افغانستان با محوریت بخش خصوصی و فراتر از رویکردهای دولتی دنبال می‌شود و همین امر، پیوند عمیقی در تعاملات بخش خصوصی دو کشور ایجاد نموده است.

وی ادامه داد: با این وجود، تحولات اخیر افغانستان، موازنه قدرت و حضور نیروهای خارجی در این کشور را دستخوش تغییر کرده و دغدغه‌هایی را نسبت به آینده شکل داده است و امیدواریم در آینده شاهد صلح و ثبات در این کشور همسایه باشیم و دولتی برگرفته از خواست همه آحاد جامعه افغانستان در این کشور قوام بگیرد.

سیادت گفت: در حال حاضر مقصد بخشی از کالاهای صادراتی خراسان، بازار افغانستان است و تقاضا نیز از طرف بازار این کشور برای تأمین کالای مصرفی مردم، وجود دارد. به همین استناد باید در سایه تحولات جدید، موضوع تعاملات اقتصادی دو کشور نیز به طور جدی مورد توجه دستگاه‌های متولی در ایران باشد.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: بخش خصوصی خراسان رضوی و در رأس آن اتاق بازرگانی، تلاش دارد تا با بررسی ظرفیت‌های موجود، تحلیل اقتضائات آینده و پیش‌بینی تحولات، پیشنهادات و راهبردهای کارآمدی را به نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز ارائه کند و علاوه بر آن، مطالعات و بررسی‌های لازم را نیز در چهارچوب رویکردهای آینده‌نگر، به انجام برساند.

منبع: فارس

316

ارسال نظر