شناسه خبر: ۱۵۴۰۹۹
لینک کوتاه کپی شد

مصوبه آمد، نگرانی بازنشستگان نرفت!

با مصوبه 150 هزار میلیاردی مجلس، بازنشستگان تامین اجتماعی به ادامه همسان سازی امیدوار شدند اما این‌که از این مبلغ چقدر نصیب شان شود هنوز مشخص نیست.

مصوبه آمد، نگرانی بازنشستگان نرفت!

به گزارش مشهد فوری ، با مصوبه 150 هزار میلیاردی مجلس، بازنشستگان تامین اجتماعی به ادامه همسان سازی امیدوار شدند اما این‌که از این مبلغ چقدر نصیب شان شود هنوز مشخص نیست

مجلس صدای بازنشستگان تامین اجتماعی را شنید و راه قانونی اجرای کامل همسان‌سازی در سال 1400 را هموار کرد اما مشخص‌نکردن دقیق سهم بازنشستگان از بودجه 150 هزارمیلیاردتومانی مصوب، باعث شد تا نگرانی‌های 3.6 میلیون بازنشسته رفع نشود.
ماجرا چیست؟
اجرای ناقص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و فاصله ایجاد شده بین حقوق آن‌ها با سایر بازنشستگان، دولت و مجلس را مجاب کرد که به مطالبه به‌حق آن‌ها رسیدگی کنند و این پیگیری‌ها خودش را در لایحه بودجه 1400 نشان داد.
دولت در لایحه اولیه برای بند «و» تبصره 2، اعتباری معادل 90 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود که پس از رد کلیات بودجه، این مبلغ به 125 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
اما تعامل دولت و کمیسیون تلفیق، این اعتبار را به 150 هزار میلیارد تومان رساند تا میزان بودجه‌ای که مطالبه فعالان کارگری بود، تثبیت و در جلسه علنی دیروز مجلس تصویب شود.
هرچند افزایش این اعتبار و تصویب آن، اتفاقی خوشایند و نشان‌دهنده توجه دولت و مجلس به بازنشستگان است، اما یک مشکل مهم مانع از رفع نگرانی بازنشستگان شده است.
هووهای بسیار و بودجه غیرشفاف
بند «و» تبصره 2 بودجه 1400، فقط مربوط به صندوق‌های بازنشستگی و رد دیون دولت به تامین اجتماعی نیست و هووهای بسیاری دارد که: «تأمین بخشی از پاداش پایان‌خدمت کارکنان دستگاه‌های اجرایی، رتبه‌بندی معلمان، تأمین بخشی از مطالبات ایثارگران و بیمه‌های تکمیلی، تأمین پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی شهدا و ایثارگران بازنشسته مشمول قانون حالت اشتغال و متناسب‌سازی حقوق شهدای بازنشسته، همسان‌سازی حقوق اعضای هیئت علمی، مطالبات قانون حمایت از حقوق معلولان و نظام تأمین اجتماعی فراگیر». حالا اگرچه پیش از این برخی نمایندگان مجلس گفته بودند 90 هزار میلیارد از این 150 هزار میلیارد تومان مختص بازنشستگان تامین اجتماعی است، اما مجلس از ورود جزئی به آن خودداری کرد و تصمیم‌گیری به دولت واگذار شد.
کارگران: اقدام مجلس مثبت است اما باید شفاف شود
رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان جامعه کارگری، افزایش اعتبارات این حوزه به 150 هزار میلیاردتومان را یکی از اقدامات خوب مجلس دانسته، اما نسبت به شفاف نبودن آن هم ابراز نگرانی کرده است. «حسن صادقی»گفته است: «این اعتبار به شکل کلی نوشته شده است در حالی که باید اولویت تخصیص‌اش سازمان تامین اجتماعی باشد. اگر تمام و کمال کار تخصیص این 150 هزار میلیارد تومان دست دولت بیفتد، سهم تامین اجتماعی ۲۰ یا ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد که این اعتبار قلیل، پاسخگوی خواسته‌های بازنشستگان و تجمعات مکرر هفته‌های اخیر نیست و باز هم تجمعات ادامه پیدا می‌کند». «اکبر شوکت» عضو کارگری هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی هم به ایلنا گفته است: «تصویب ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای بند (و)، اتفاق مثبتی‌ است اما در شرایط فعلی سهم تامین اجتماعی منوط به نحوه تعامل دولت با سازمان است و متاسفانه تجربیات گذشته نشان داده، دولت‌ها هیچ زمان به فکر سازمان و بیمه‌شدگان کم‌درآمد آن نبوده‌اند و همواره همه تصمیمات به ضرر کارگران و بازنشستگان بوده است».
دبیر کمیسیون تلفیق: راهکار لازم در قانون پیش‌بینی شده است
اما «مجتبی رضاخواه» دبیر کمیسیون تلفیق بودجه درباره مشخص‌نشدن سهم تامین اجتماعی می‌گوید: «نحوه هزینه‌کرد این بودجه یک کار اجرایی است، به همین دلیل مجلس به آن ورود نکرد و این کار به عهده هیئت وزیران گذاشته شده تا آیین‌نامه اجرایی آن را تهیه کند». اما رضاخواه درباره نگرانی‌های بازنشستگان هم این توضیح را ارائه می‌کند: یک‌سری قوانین لازم در این مصوبه درنظر گرفته شده، مثلا مصوب کردیم تفاوت حقوق دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان لشکری و کشوری نباید بیشتر از 20 درصد باشد، بنابراین عملا مفهوم مصوبه این است که کارگران بازنشسته تغییر خوبی را احساس می‌کنند».
بلاتکلیفی 3.6 میلیون بازنشسته
هرچند دولت و مجلس گام مهمی برای پاسخ به مطالبه بازنشستگان تامین اجتماعی برداشته‌اند، اما به نظر می‌رسد این حمایت نیازمند گام دومی هم است. یا مجلسی‌ها باید در لایحه بودجه سهم دقیق تامین اجتماعی را مشخص کنند یا دولت سهم این بازنشستگان و تامین اجتماعی از 150 هزار میلیارد مصوب را شفاف کند و 3.6 میلیون بازنشسته را چشم انتظار آیین‌نامه و کاغذبازی‌های زمان‌بر نگاه ندارد.

اولویت با بازنشستگان تامین اجتماعی است
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره مصوبه روز گذشته مجلس گفت: مجلس میزان اعتبار پیشنهادی دولت در بند (و) تبصره 2 را افزایش داد و دولت هم از این تصمیم حمایت کرد، بنابراین متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان قطعا در سال آینده تداوم خواهد یافت. «ولی اسماعیلی» درباره نگرانی کارگران بازنشسته و شفاف نبودن سهم تامین اجتماعی از 150 هزار میلیارد مصوب هم اظهار کرد: این‌که از این رقم تعیین‌شده چه میزان به بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق خواهد یافت، موضوعی است که در آیین‌نامه دولت مشخص می‌شود و باید منتظر ارائه آیین‌نامه اجرایی این قانون در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشیم. البته نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس این نکته مهم را هم گفت که: در بند (و) تبصره 2، موضوعاتی مانند رتبه‌بندی معلمان و پاداش ایثارگران و بازنشستگان مشمول هم قید شده اما بحث اصلی و حائز اهمیت، بازنشستگان تامین اجتماعی و رفع تبعیضی است که با آن مواجه شده‌ان

منبع: روزنامه خراسان

325

ارسال نظر