شناسه خبر: ۱۵۷۴۸۵
لینک کوتاه کپی شد

60 درصد زائران اربعین از مرز زمینی باز می‌گردند

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه 60 درصد زائران از مرز زمینی بازمی‌گردند، از آمادگی 14 ایستگاه پروازی و 2 مرز زمینی برای پذیرایی از زوار خبر داد و گفت: تصمیم درباره انجام تست PCR بر عهده وزارت بهداشت است.

60 درصد زائران اربعین از مرز زمینی باز می‌گردند

به گزارش مشهد فوری ، احمد محمدی‌فر، درباره تست PCR از زائرانی که به کشور بازمی ‌گردند، اظهار کرد: ابتدا قرار بود عراق از زائران تست کرونا را در فرودگاه بگیرد که با توافق صورت گرفته این امر حذف شد و وزارت بهداشت اعلام کرد که آزمایش PCR زائران را در مبادی ورودی زائران به کشور می‌گیرد، اما اکنون با توجه به حجم بالای زائران در هنگام بازگشت، تصمیم درباره انجام تست کرونا از زائران بر عهده کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین و ستاد مبارزه با کرونا خواهد بود.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه حتی درمان زائران اربعین چند روز بعد از ورود هم در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی قرار است، کنترل سلامت زائران در ورودی‌های کشور انجام شود و حتی اگر زائری مشکوک به کرونا بود و به منزل هم بازگشت مراحل درمان او پیگیری شود.

وی بیان اینکه ما بازگشت زائران اربعین را از عصر امروز پیش‌بینی کرده‌ایم، اظهار کرد: آمادگی‌های لازم برای پذیرایی از زائران اربعین ایجاد شده است و نه تنها ۱۴ ایستگاه پروازی، بلکه مرزهای شلمچه و مهران نیز به عنوان مرزهای بازگشت زائران اربعین مهیا هستند.

مرز شلمچه نیز برای بازگشت زائران باز است

محمدی‌فر با اشاره به اینکه امسال قرار بود فقط مرز مهران برای بازگشت زائران آماده شود، افزود: با توجه به اینکه برخی از زائران از شهرهای جنوبی هستند، پیش‌بینی شد برای کاهش مسیر زائران، مرز شلمچه نیز برای بازگشت زوار باز شود.

آغاز پروازهای بازگشت زائران اربعین به کشور از امشب

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه پروازهای زائران ایرانی به عراق امشب به پایان می‌رسد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در عراق فردا اربعین اعلام شده است، برخی امشب به عراق سفر می‌کنند. همچنین از امشب پروازهای بازگشت نیز آغاز خواهد شد که امیدوارم همه زائران در صحت و سلامت به کشور بازگردند.

وی با اشاره به پیش‌بینی می‌کنیم که حدود ۶۰ درصد زائران اربعین از مرز زمینی بازگردند، خاطرنشان کرد: در مرزهای مهران و شلمچه ناوگان حمل و نقل برای جابه‌جایی زائران پیش‌بینی شده است و تا دهم مهرماه خدمات‌دهی به زائران اربعین در این مرز ادامه دارد.

محمدی‌فر با اشاره به اینکه ۴۰ درصد زائران به صورت هوایی به کشور بازمی ‌گردند، گفت: در ایستگاه‌های پروازی نیز امکانات برای زائران تدارک دیده شده است. همچنین قرار است تیم وزارت بهداشت برای بررسی سلامت زائران در ایستگاه‌های پروازی و دو مرز مهران و شلمچه مستقر شوند.

منبع: فارس

345

ارسال نظر