شناسه خبر: ۱۵۴۹۳۶
لینک کوتاه کپی شد

نحوه مطالعه در ماه مبارک رمضان 1400 ؛ سبک برنامه ریزی حرفه ای

یکی از نکات خیلی مهمی که یک کنکوری باید به اون توجه داشته باشد این است که سعی کند از شرایط پیش آمده حداکثر بهره برداری را داشته باشد.

نحوه مطالعه در ماه مبارک رمضان 1400 ؛ سبک برنامه ریزی حرفه ای

به گزارش مشهد فوری ،نحوه مطالعه در ماه مبارک رمضان یکی از نقاط مثبت ماه رمضان استفاده از ساعات اولیه روز است. همینطور که مقالات بسیاری به این موضوع اشاره دارند، ساعات مطالعاتی صبح یکی از بهترین و پربازده ترین ساعات مطالعاتی محسوب می شود.

نقطه مثبت دیگر ماه رمضان گرسنگی طولانی مدته!

بی شک این یکی از بهترین نقاط قوت ماه رمضان است. ما در طول روزهای عادی حداقل سه وعده غذایی داریم.

و این بدین معنی است که ما روزانه ۳بار گرسنه می شویم و ۳بار سیر. و اگر بخوایم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم، ما زمان نزدیک به وعده های غذایی روزانه را بدلیل گرسنگی و زمان بعد از غذا خوردن را بدلیل پر بودن معده از مواد غذایی از دست می دهیم یعنی روزانه غیر از خواب حدود ۴الی ۵ساعت را بدلیل پروسه غذاخوردن ازدست می دهیم.

اما در ماه رمضان دو وعده غذا داریم و اگر بصورتی اصولی برنامه ریزی کنیم می تونیم این ۴_۵ساعت پرتی را به ۲ ساعت کاهش بدهیم.

از طرفی چون بدن بصورت طولانی مدت گرسنگی را تجربه می کند حساسیتش نسبت به گرسنگی کاهش پیدا میکند و می‌توانیم از خالی بودن معده (جریان خون بیشتر در مغز) به نحو احسن در راستای یک مطالعه مفید و سودمند استفاده کنیم.

اما نقطه ضعف ماه رمضان، ضعف و بی حالی نزدیک افطار است و همچنین عوض شدن سبک زندگی. خیلی از کنکوری ها شب های ماه رمضان بیدارند و روزها خواب. که این تغییر در ساعت بیولوژیک بدن برای یک کنکوری بسیار خطرناک می باشد و برگرداندن این تغییر به حالت اولیه کار بسیار دشواری است و ادامه دادن به این کارِ اشتباه،مضر می‌باشد.

به این جمع بندی می رسیم که مطالعه در ماه مبارک رمضان می تواند از بعد از خوردن سحری و خواندن نماز صبح حدودا ساعت ۵ صبح شروع شود و تا ۱۲ظهر ادامه پیدا کند. این ۷ساعت از ساعات طلایی مطالعه است که باید در آن به دروس اختصاصی پرداخت.

از ساعت ۱۲ تا ۱۷هم استراحت را در برنامه داریم تا هم مقداری انرژی ذخیره و هم خواب کم شب ها جبران شود. از ساعت ۱۷تا ۲۰ یعنی زمان پایان روزه داری، زمان مناسبی برای مطالعه دروس سبک تر مانند دروس عمومی است. بهترین موقع خواب شب هم ساعت ۲۲:۳۰ تا ۳:۳۰صبح می باشد. البته اجرای این نحوه مطالعه در ماه رمضان که بدان اشاره کردیم در روزهای اول ممکن است مشکل باشد اما مطمئنا به آن عادت خواهید کرد.

پس با یک برنامه ریزی خوب می شود مطالعه خوبی در ماه مبارک رمضان داشت و حتی با استفاده از ساعات طلایی مطالعه، بیشترین استفاده را از مطالعه در ماه رمضان نمود.

325

ارسال نظر