شناسه خبر: ۱۵۴۹۳۱
لینک کوتاه کپی شد

ماه رمضان در قاب تلویزیون مرکز خراسان رضوی

صدا و سیمای خراسان رضوی امسال نیز همچون سالهای گذشته در قالب ویژه برنامه‌های مختلف در لحظات ناب ماه مهمانی خدا حضور دارد و مخاطبانش را تا آنسوی مرزها همراهی می‌کند و دلهای مشتاق را به ضریح حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گره می زند.

ماه رمضان در قاب تلویزیون مرکز خراسان رضوی

به گزارش مشهدفوری، عطر خوش ملکوت در صدا و سیمای خراسان رضوی صدا و سیمای خراسان رضوی امسال نیز همچون سالهای گذشته در قالب ویژه برنامه‌های مختلف در لحظات ناب ماه مهمانی خدا حضور دارد و مخاطبانش را تا آنسوی مرزها همراهی میکند و دلهای مشتاق را به ضریح حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گره می زند. عاشقان و مشتاقانی که این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا و منع تشرف به اماکن مقدسه از جمله حرم امام رضا (ع) دلشان پر می زند تا لحظه ای را با این امام همام خلوت کنند و در این مکان مقدس به راز و نیاز با معبود خویش بپردازند.

برای رفع این دلتنگی سیمای خراسان رضوی برنامه‌های مختلفی تدارک دیده است که بخشی از آن از جمله «ترتیل خوانی قرآن کریم» به صورت روزانه از حرم مطهر رضوی روی آنتن شبکه‌های سراسری و شبکه استانی قرار می‌گیرد. «سفره همدلی» هم برنامه دیگری از این شبکه استانی است که به تهیه کنندگی علی محمد کاظمیان پور ویژه افطار پخش می‌شود. این برنامه شامل بخش های مختلفی همچون تفسیر نهج البلاغه، تفسیر قرآن، ارتباط زنده با حرم مطهر رضوی و دعوت از کارشناسان مذهبی و پزشکی است.

برنامه «بهار مهربانی» ویژه سحرگاهان به تهیه کنندگی محمدرضا امیری، به صورت زنده از حرم مطهر رضوی پخش خواهد شد. «تفسیر قرآن» و «لیالی قدر» از برنامه‌های دیگر سیمای استانی خراسان رضوی است. برای همراهان همیشگی رادیو نیز ویژه برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. «صدای ربنا» عنوان برنامه ای به تهیه کنندگی مصطفی اعلمی اســت که نزدیکی‌های افطار روی آنتن می رود و در برگیرنده بخش های مختلفی همچــون «بهار قرآن»، «نان و خرما»، «فانوس» و «بهار صالحان» است. «نسیم سحری» نیز که رضا سلیمانی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد در سحرگاهان ماه رمضان روی آنتن می رود. گزارش از حرم مطهر رضوی و مشاغل فعال در شب و معرفی آداب و رسوم مردم خراسان در سحرگاهان ماه رمضان از بخش های این برنامه است که تالوت قرآن و دعا و نیایش نیز زینت بخش آن خواهد بود.

همچنین برنامه‌های «گامی‌به سوی نور»، «لحظه‌های آسمانی»، مسابقه «نسیم رحمت»، «هیچ جا خونمون نمیشه»، نمایش در همسایگی بهشـت»، «شــمیم وحی»، «از خود تا خدا»، سبک زندگی اسالمی، از محراب تا معراج، بر شــاخه‌های نور، روشنا، طوبی، پارسایان و ویژه ای شب قدر از دیگر برنامه‌هایی است که رادیو خراسان رضوی تقدیم روزه داران و مهمانان سفره‌های آسمانی می‌کند. همچنین وادی نور و ضربان از ویژه برنامه‌های رادیو دری مرکز خراسان رضوی است که تقدیم مخاطبان در آنسوی مرزها می‌شود.

رادیو سراسری زیارت هم برنامه‌های جذاب، متنوع و فرحبخشــی برای مخاطبان هم استانی و سراســری خود آماده کرده "قرار بندگی" با موضوع شرح و تفسیر و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی از ساعت ۲ الی ۲:۵۷ دقیقه بامداد هر روز به‌صورت زنده به تهیه‌کنندگی "امیر حسن روحانی" از حرم مطهر امام رضا پخش خواهد شد. "نسیم بهشت" ویژه‌برنامه سحرگاهی رادیو زیارت است که همه‌روزه از ساعت ۳:۳۰ دقیقه الی ۴:۴۵ دقیقه به‌صورت زنده از استودیوی حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام پخش می‌شود. در این برنامه شرح و توصیف فضائل ماه مبارک رمضان کارشناسی پیرامون احکام این ماه، فرازهایی از دعای افتتاح و دعای سحر از جمله مهم‌ترین بخش‌های این برنامه می‌باشد. تهیه‌کننده نسیم بهشت امیر حسن روحانی است.

"پخش ترتیل سحرگاهی" کلام‌الله مجید از ساعت ۵:۱۵ دقیقه الی ۶:۱۵ دقیقه صبح به‌صورت زنده از حرم مطهر هر روز قرائت یک جزء از قرآن مجید را منعکس می‌نماید. "در حریم ملکوت" برنامه ویژه اذانگاهی ظهر شبکه رادیویی زیارت می‌باشد که در ظهرهای ماه مبارک رمضان هر روز از ساعت ۱۲ الی ۱۲:۵۵ دقیقه به‌صورت زنده از حرم مطهر پخش خواهد شد. در این برنامه که به تهیه‌کنندگی محمدجواد دهقان پخش خواهد شد از مباحث کارشناسی متنوع همچون مناجات ماه، ادعیه هر روز، احکام، مباحث اخلاقی و فضایل ماه مبارک رمضان بهره خواهیم برد. از ویژگی‌های برنامه پخش زنده قرائت کلام‌الله مجید و اذان ظهر از حرم می‌باشد.
"ترتیل کلام‌الله مجید عصرگاهی" هرروز از ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه الی ۱۷:۳۰ دقیقه به‌صورت زنده از حرم مطهر امام رضا پخش خواهد شد. "زیارت و ضیافت" عنوان ویژه‌برنامه افطار شبکه رادیویی زیارت می‌باشد. این برنامه هرروز از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه الی ۲۰:۳۰ دقیقه به مدت ۱۲۰ دقیقه به‌صورت زنده از حرم مطهر امام رضا پخش می‌شود. این برنامه که به تهیه‌کنندگی مصطفی اعلمی‌پخش می‌شود دارای بخش‌های متنوعی همچون مناجات‌خوانی ماه مبارک رمضان، احکام این ماه، مباحث کارشناسی و غیر است. از جمله مهم‌ترین ویژگی این برنامه پخش زنده قرائت کلام‌الله مجید و اذان مغرب از حرم مطهر امام رضا علیه السلام و انتقال فضای روحانی آن مکان و زمان مقدس به خانه مشتاقان است.

"حدیث دوست" با موضوع شرح و تفسیر و قرائت دعای افتتاح است که هرشب از ساعت ۲۳ الی ۲۳:۵۵ دقیقه به‌صورت زنده از حرم مطهر رضوی پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی محمد گلگونی هرشب لحظات عرفانی را میزبان روزه‌داران خواهد بود. "شب‌های سرنوشت" عنوان ویژه‌برنامه شبکه رادیویی زیارت در شب‌های پرفیض قدر ماه مبارک رمضان است. این برنامه که به انعکاس و پخش مراسم پرفیض احیإ شب قدر از حرم مطهر امام رضا علیه السلام است در شب‌های قدر به‌صورت زنده پخش خواهد شد. "کریمانه" عنوان ویژه‌برنامه ولادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌باشد که در شب میلاد این امام همام از ساعت ۲۱:۳۵ الی ۲۳ به‌صورت زنده از حرم مطهر پخش خواهد شد. برنامه کریمانه همچنین به‌صورت زنده و هماهنگ از شبکه‌های استانی صدا تقویت و پخش خواهد شد.

همچنین مقدمات پخش تصویری برنامه‌های فوق در اپلیکیشن ایران صدا و پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه انجام‌شده است که با تایید و تصویب مدیران برنامه‌های فوق به‌صورت تصویری برای علاقه‌مندان و مخاطبان پوشش داده خواهد شد. شایان‌توجه است واحد گرافیک شبکه با تهیه و تولید قریب ۵۰۰ عکس، پوستر، عکس نوشت و استیکر فضای متنوع بصری را برای پوشش برنامه‌ها در رادیو نما و صفحات شبکه در فضای مجازی تدارک دیده‌است. معاونــت فضای مجازی خراســان رضوی نیز در اســتقبال از مــاه رمضان، ۱۰۰ عکسنوشت، ۲۰ پوستر، ۱۰ اینفوگرافی، چهار نماهنگ، ۲۰ کلیپ و ویدئو آماده کرده است. بازتولید ۱۰۰ ویدئو کوتاه به همراه ۱۶ موشنگرافیک، ۲۰ پادکست و راهاندازی پویش» رمضان «از دیگر تمهیدات این معاونت در همراهی با مهمانان سفرههای آسمانی است که البته نشر بیش از ۱۵۰۰ مطلب، شامل خبر، متن، ادعیه، مناجات و سایر مطالب مرتبط با ماه مبارک رمضان در پایگاههای خبری و شبکههای اجتماعی را نیز باید به این موارد اضافه کرد.

منبع: قدس آنلاین

325

ارسال نظر