شناسه خبر: ۱۵۳۷۰۵
لینک کوتاه کپی شد

هوای زمستانی مشهد نسبت به گذشته گرمتر شده است

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: میانگین دمای هوای کلانشهر مشهد ظرف بهمن‌ ماه جاری در مقایسه با دوره آماری بلندمدت به میزان چهار درجه سلسیوس افزایش یافته و گرمتر شده است.

هوای زمستانی مشهد نسبت به گذشته گرمتر شده است

به گزارش مشهد فوری ، محسن عراقی‌زاده پیرامون گرمای کم‌سابقه هوای مشهد در میانه فصل زمستان اظهار کرد: هوای بهمن ماه امسال در استان خراسان رضوی نسبت به دوره آماری گرمتر شده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی افزود: پیش‌بینی‌های قبلی هواشناسی نیز موید افزایش دو درجه‌ای میانگین دمای هوای بهمن ماه جاری نسبت به دوره آماری بود.

وی بیان کرد: پیش‌بینی کنونی نیز حاکی از ماندگاری هوای گرم در این استان برای ۱۰ روز آتی است.

عراقی‌زاده ادامه داد: بر اساس پیشینه معمول همه ساله، در این موقع سال "جبهه پرفشار جوی سیبری" حامل هوای سرد به سمت این استان مایل شده و در جو خراسان رضوی تقویت می‌شود.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی عنوان کرد: امسال این پدیده معمول جوی و هوای سرد آن در خراسان رضوی رخ نداده و به شکلی ضعیف‌تر از فعالیت معمول سالهای گذشته عمل کرده است.

وی اضافه کرد: پدیده تابش بالای نور خورشید که در میانه فصل زمستان بخاطر ابرناکی آسمان کمتر رخ می‌دهد، امسال در خراسان رضوی اتفاق افتاده لذا دمای روزانه هوا را در این استان بالا برده و این فرآیند باعث افزایش میانگین دمای هوای خراسان رضوی شده است.

عراقی‌زاده در ادامه به نتیجه بررسی دمای هوا در "سال زراعی" که مهر ماه هر سال آغاز می‌شود نیز اشاره و بیان کرد: با این وجود، ظرف سال زراعی جاری تاکنون میانگین دمای هوای خراسان رضوی یک درجه کمتر از مدت مشابه پارسال دوره آماری ثبت شد.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی همچنین به کاهش ۳۴ درصدی میزان بارندگی در خراسان رضوی از ابتدای سال زارعی جاری تاکنون نسبت به دوره آماری اشاره و بیان کرد: حجم بارش نزولات جوی در این استان به میزان ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته نیز کمتر شده است.

وی گفت: سال زراعی جاری تاکنون یعنی از مهر گذشته تا بهمن ماه جاری میانگین حجم بارندگی در خراسان رضوی ۵۱ میلیمتر بوده است.

عراقی‌زاده به توزیع جفرافیایی بارشهای سال زراعی جاری در نقاط مختلف خراسان رضوی اشاره و عنوان کرد: کمترین حجم بارش ظرف این مدت در گناباد واقع در جنوب و جغتای واقع در غرب استان ثبت شد.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی متذکر شد: بیشترین میزان بارندگی ثبت شده در این استان ظرف سال زراعی جاری تاکنون هم مربوط به ریوش مرکز شهرستان کوهسرخ واقع در جنوب غربی خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: میانگین بارندگی در ایستگاه مشهد نیز ظرف همین مدت ۴۲ درصد نسبت به پارسال و ۵۲ درصد نسبت به دوره آماری بلندمدت کمتر شده است.
عراقی‌زاده گفت: حجم ثبت شده بارندگی در مشهد از ابتدای امسال تاکنون ۴۳ میلیمتر است.

منبع: ایرنا

326

ارسال نظر