شناسه خبر: ۱۶۰۸۸۹
لینک کوتاه کپی شد

آتش‌ ۸۰ هکتار از مراتع کلات خراسان رضوی را در بر گرفت

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات گفت: اگرچه آتش سوزی ظهر دیروز در منطقه حفاظت شده ارس سیستان در کلات نادری مهار شد اما برخاستن شعله های زیر خاکستر موجب شد آتش دوباره سطح ۸۰ هکتار از مراتع و اراضی حفاظت شده این بخش در کلات نادری را فراگیرد.

آتش‌ ۸۰ هکتار از مراتع کلات خراسان رضوی را در بر گرفت

مسعود معصوم شاهی گفت: آتش اولیه که از ساعت ۱۲ ظهر دیروز آغاز شد پس از ۶ ساعت تلاش نفسگیر در منطقه حفاظت شده ارس سیستان در ارتفاعات هزار مسجد این شهرستان پس از نابودی ۳۰ هکتار از بافت گیاهی مهار شد.

وی ادامه داد: ساعاتی پس از پایان آتش، بار دیگر به دلیل خشکی مراتع آتش از مناطق شرقی زبانه کشید و بار دیگر سطح وسیعی از مراتع را فرا گرفت و این بار نیز ۳۰ هکتار دیگر از مراتع و اراضی این منطقه حفاظت شده با شعله های آتش سوخت و از بین رفت.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات گفت: مهار نهایی آتش تا ساعت ۲۳ شب گذشته ادامه داشت و در مجموع ۸۰ هکتار از مراتع این منطقه درگیر آتش سوزی شد که بیش از ۶۰ هکتار آن کاملاً سوخته است.

معصوم شاهی افزود: در مجموع ۹۰ نفر از همیاران محیط زیست، ماموران یگان حفاظت شهرستانهای کلات، مشهد، سرخس و درگز و نیز نیروهای بسیج و منابع طبیعی این شهرستان به همراه افراد بومی در کنترل و خاموش کردن آتش همکاری کردند.

وی با بیان اینکه آغاز آتش سوزی براثر خطای انسانی شناسایی شده است اضافه کرد: علت دقیق و چرایی وقوع این حادثه در دست بررسی است.

منطقه حفاظت‌شده ارس سیستان، در استان خراسان رضوی و در شمال غرب مشهد واقع شده‌است. این منطقه در رشته‌کوه هزارمسجد در راستای رشته‌کوه البرز قرار دارد.

شهرستان مرزی کلات با وسعت سه هزار و ۵۰۳ کیلومتر مربع در فاصله ۱۵۱ کیلومتری شمال مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

این شهرستان با داشتن ۱۴۳ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، ۳۶ هزار و ۲۳۷ نفر جمعیت بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ دارد./ایرنا

منبع: ایرنا

368

ارسال نظر