شناسه خبر: ۱۶۰۷۹۷
لینک کوتاه کپی شد

آتش‌سوزی در پارک ملی تندوره خراسان رضوی به موقع مهار شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:مهار به موقع آتش‌ در پارک ملی تندوره شهرستان درگز از تکرار خسارت در این منطقه تحت حفاظت جلوگیری کرد.

آتش‌سوزی در پارک ملی تندوره خراسان رضوی به موقع مهار شد

سرهنگ ابوالفضل شعبانی افزود: صبح امروز بر اثر بی احتیاطی گردشگران هزار متر مربع از عرصه های این پارک ملی در آتش سوخت اما با هوشیاری محیط‌بانان و شناسایی به موقع، آتش در کمترین زمان ممکن با تلاش محیط بانان، نیروهای اعزامی هلال احمر و منابع طبیعی و پس از حدود سه ساعت تلاش مهار شد اما هزار متر مربع از عرصه ها در آتش سوخت.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل بی توجهی گردشگران شاهد وقوع آتش سوزی در هفته گذشته و امروز در این منطقه بوده ایم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: هفته گذشته به دلیل بی مسوولیتی تعدادی گردشگر شاهد ایجاد حریق گسترده در بخشی از منطقه پارک ملی تندوره بودیم که منجر به نابودی حدود هشت هکتار از اراضی مرتعی منطقه شد.

شعبانی افزود:همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت این استان وجود دارد.

وی ادامه داد:همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمکهایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت:علاوه بر گرمای هوا و وقوع آتش در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند "ه‌" ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آنها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

شعبانی از شهروندان و گردشگران طبیعت خواست در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

وی ادامه داد:مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق "سامانه تلفنی ۱۵۰۴" مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی، "سامانه تلفنی۱۵۴۰" متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره همراه ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ اطلاع دهند.

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست است و این اداره به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط‌بان دارد. مساحت زیستگاه‌های این استان نیز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی دارای ۴۱ منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است.

حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، ۲ گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می‌کنند.

گونه‌های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است./ایرنا

منبع: ایرنا

368

ارسال نظر