شناسه خبر: ۱۵۷۳۰۵
لینک کوتاه کپی شد

عامل قتل در نزاع دسته جمعی روستای باغون‌آباد مشهد دستگیر شد

 جوان 21 ساله‌ای که به اتهام جنایت در نزاع دسته جمعی روستای باغون‌آباد مشهد دستگیر شده‌است، هنگام بازسازی صحنه قتل در حضور مقام قضایی، زوایای دیگری از خودنمایی تیغ مرگ در تاریکی شب را فاش کرد.

عامل قتل در نزاع دسته جمعی روستای باغون‌آباد مشهد دستگیر شد

به گزارش مشهد فوری ، شب بیست و دوم تیر سال 98 بود که زنگ تلفن پلیس 110 به صدا درآمد و خبر مرگ مردی 54 ساله با ضربه خنجر، نیروهای انتظامی را به تکاپو انداخت.

بررسی‌های مقدماتی حکایت از یک عده‌کشی مرگبار در پی اختلافات خانوادگی داشت، بنابراین بلافاصله با حضور شبانه قاضی ویژه قتل عمد در صحنه وقوع حادثه، تحقیقات گسترده‌ای در این باره آغاز شد.

تحقیقات میدانی بیانگر آن بود که بروز اختلافات خانوادگی بین دو فامیل به مشاجره‌های لفظی منجر شده‌است اما این درگیری‌های لفظی با خط و نشان و تهدید درحالی ادامه یافت که جوانی به نام «م» در تماس تلفنی خود با طرف مقابل، هیزم آتش این اختلافات را زیادتر کرد تا شعله‌های خشم همچنان زبانه بکشد!

او در این تماس‌های تلفنی با مرد 54 ساله‌ای به نام «پرویز» و دیگر بستگان وی، طوری به این اختلافات و درگیری‌های لفظی دامن زد که ناگهان کار به عده‌کشی و تهدیدهای مرگبار انجامید اما هیچ گونه درگیری فیزیکی رخ نداد.

با وجود این، غرورهای کاذب و خشم و نفرت همچنان از آتش زیر خاکستر زبانه می‌کشید تا اینکه ساعتی بعد دوباره زنگ تلفن‌ها به صدا درآمد و فریادهای تهدید و من منم‌ها گوش آسمان را خراشید.

این بار هیچ کدام از دو طرف کوتاه نمی‌آمدند و آتش غرور هر لحظه شعله ورتر می‌شد. در همین حال «م» در حالی که «محمود» جوان 25 ساله و افراد دیگری را که به نزاع فراخوانده بود، سوار بر چند دستگاه موتورسیکلت کرد و به طرف محل سکونت طرف‌های مقابل در روسعامل جنایت در نزاع دسته جمعی اعتراف کردتای باغون آباد به حرکت درآمدند، طرف‌های دیگر این ماجرا نیز در حالی که تعدادی زن و کودک به همراه آنان بود از خانه‌ها بیرون آمدند و مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند ولی این بار تکانه‌های لفظی چند ثانیه بیشتر طول نکشید چرا که با درخشش تیغه خنجر در تاریکی شب، ناگهان درگیری وحشتناکی بین آنان آغاز شد.

در این هنگام بود که تیغه خنجر بر سینه مرد 54 ساله نشست و خون‌آلود نقش بر زمین شد. یکی از زنان حاضر در این درگیری خونبار، به تی شرت یکی از مهاجمان چنگ انداخت به گونه‌ای که بخشی از تی شرت پاره شد و در دستان وی باقی ماند!

وقتی پرویز (مرد 54 ساله) نفس‌های آخر زندگی خود را می‌کشید، طرف‌های مقابل سوار بر وسایل نقلیه خود شدند و هرکدام به سویی گریختند ولی در این میان یکی از موتورسیکلت‌های مهاجمان در صحنه حادثه جا ماند چرا که آن‌ها برای فرار از محل، فرصت سوار شدن به موتورسیکلت را نیافتند و با وسیله نقلیه دیگر بستگان و آشنایانشان از صحنه خونبار نزاع دسته جمعی گریختند.

دقایقی بعد پیکر غرق در خون پرویز به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل شد اما تلاش‌ها برای نجات وی بی‌نتیجه ماند و این مرد میان‌سال بر اثر عوارض ناشی از اصابت ضربه خنجر جان سپرد.

در حالی که ادامه تحقیقات مقام قضایی و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به بامداد روز بیست و سوم تیر سال 98 کشیده شده بود، برخی از عوامل این نزاع مرگبار شناسایی شدند و تحقیقات برای دستگیری آنان وارد مرحله جدیدی شد.

در این میان گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان با نظارت مستقیم سرهنگ محمدرضا غلامی ثانی (رئیس وقت اداره جنایی آگاهی) وارد عمل شدند و علاوه بر «م» جوان 25 ساله‌ای به نام «محمود» را نیز تحت تعقیب قرار دادند.

آنان در چند شاخه عملیاتی به ردزنی متهمان فراری پرداختند تا اینکه چندین مخفیگاه آنان شناسایی شد اما متهمان در هیچ کدام از این مکان ها حضور نداشتند.

در اثنای این تحقیقات سرنخ‌هایی به دست آمد که نشان می‌داد یکی از متهمان اصلی پرونده در منزل یکی از نزدیکانش پنهان شده‌است، به همین دلیل کارآگاهان با کسب مجوزهای قضایی، مخفیگاه مذکور را به محاصره درآوردند و «محمود» را در حالی دستگیر کردند که هنوز خواب به چشمانش راه نیافته بود.

با اعترافات متهمان این پرونده جنایی، تحقیقات گسترده کارآگاهان برای دستگیری جوان 19 ساله‌ای به نام «یوسف» نیز ادامه یافت چرا که بررسی‌های مقدماتی نشان می‌داد او نقش اصلی را در قتل مرد 54 ساله دارد.

ولی طولی نکشید که سرنخ‌های پلیس به استان زنجان رسید چرا که این جوان به یکی از روستاهای اطراف زنجان گریخته بود. با وجود این، ردیابی‌های کارآگاهان با توجه به تغییر مخفیگاه های متهم، حدود دو سال به طول انجامید تا اینکه مشخص شد «یوسف» دوباره به مشهد بازگشته و در خیابان نجف (شهرک نوده) مخفی شده است.

این گونه بود که کارآگاهان با هدایت سرهنگ مهدی سلطانیان (رئیس اداره جنایی آگاهی) و دستورات ویژه قاضی محمود عارفی راد (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) وارد عملیات ضربتی شدند و او را در حال فرار با شلیک چند تیر هوایی زمین گیر کردند.

این متهم که اکنون 21 سال دارد، پس از اعتراف صریح به قتل مرد 54 ساله، به محل ارتکاب جرم هدایت شد تا زوایای پنهان و جزئیات این جنایت وحشتناک را در حضور قاضی شعبه 208 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازگوکند.

متهم این پرونده جنایی، پس از معرفی کامل خود مقابل دوربین قوه قضاییه قرار گرفت و پس از تفهیم اتهام ارتکاب قتل عمدی مرد مسلمان از سوی قاضی «عارفی راد»، در تشریح این قتل وحشتناک گفت: وقتی درگیری شروع شد، من قصد کشتن او را نداشتم. در همان تاریکی شب تیغه کارد را بالا بردم و ضربه‌ای به یکی از افراد حاضر در صحنه درگیری زدم! چاقو را هم «م» به دست ما داده بود! ولی در میان همان نزاع، زمانی که کارد را بیرون کشیدم، خون را روی تیغه آن دیدم و از صحنه گریختم.

سپس آلت قتاله را در مسیر راه درون سطل زباله‌ای انداختم و خودم به خارج از استان گریختم. با وجود این، نفهمیدم به چه کسی چاقو زده‌ام! اما وقتی از مرگ پرویز مطلع شدم که فهمیدم با ضربه من کشته شده‌است.

در آغاز بازسازی صحنه قتل که سرهنگ ولی نجفی (رئیس دایره قتل عمد آگاهی) نیز حضور داشت، ابتدا ستوان منفرد (افسر پرونده) خلاصه‌ای از محتویات این پرونده را بازگو کرد و در پایان نیز متهمان با دستور بازداشت موقت از سوی قاضی «محمود عارفی راد» روانه زندان شدند تا دیگر مراحل دادرسی در این پرونده جنایی نیز طی شود.

منبع: روزنامه خراسان

345

ارسال نظر