شناسه خبر: ۱۴۶۳۲۰
لینک کوتاه کپی شد

«شاه دزدها» مات شدند

باند سرقت طلا وجواهرات که هدفشان منازل مسکونی بود، درحالی با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در چند نقطه کشور ردزنی و دستگیر شدند که حتی به خودشان هم رحم نمی‌کردند.

«شاه دزدها» مات شدند

وصول چند پرونده سرقت‌های سریالی به اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان باعث شد که شناسایی عاملان آن را که به صورت کاملا حرفه‌ای اقدامات خورد را رقم می‌زدند،در دستور کار پلیس قرار بگیرد.
در مرحله اول، کارآگاه «عمارلو»؛ افسر پرونده برای دست یافتن به سرنخ و یا شیوه‌های مورد استفاده در سرقت‌های که سرجمع ارزش آن‌ها چهار میلیارد تومان را رد می‌کرد، بازخوانی ماجرا و دعوت برخی شکات را در دستور کار خود قرار داد.
شناسایی «اتانول» و «دراز»
از همین رو دیگر اعضای تیم اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی بررسی‌های میدانی را کلید زدند، این سلسله اقدامات که چندین روز زمان برد چند سرنخ و حتی فرضیه‌های جدیدی را پیش روی ماموران قرار داد.
در این حین مشخص شد که اعضای باند سرقت را افراد قوی هیکل تشکیل داده‌اند که برخی اقدامات مجرمانه آن‌ها مانند شکستن در‌های ورودی منازل مسکونی با بهره‌گیری از آن رقم می‌خورد.
از سوی دیگر در یکی از پرونده‌ها سارقان دراجرای نقشه سرقت یک آپارتمان سه واحدی را هدف اقدامات مجرمانه قرار داده و طلا و جواهرات و دیگر اموال با ازشی مانند: ظروف عتیقه و گرانقیمت، لپ تاپ، انواع ادوات موسیقی، وجوه نقد را در یک چشم به هم زدن به یغما برده بودند. حتی اعضای باند سرقت«شاه دزدها» با شیوه‌ای پیچیده محتویات گاوصندوق برخی واحدها را هم خارج کرده بودند.
در زاویه دیگر ماموران موفق شدند تصاویری از سارقان که سر و صورت خود را حین اجرای اقدامات مجرمانه می‌پوشاندند به دست آورده چهره‌زنی و دیگر اقدامات فنی و پلیس را هم پیش بردند.
جمع بندی موضوع باعث شد تا هویت برخی از سارقان معرف به «دراز» و«اتانول» مورد شناسایی ماموران قرار بگیرد. رد گیری دقیق محل سکونت اعضای باند حاکی از آن بود که آن‌ها در شهر اسلامشهر زندگی می‌کنند و فقط برای اجرای نقشه‌های سرقت از لانه مخوف خود خارج و به نقاط مختلف کشور رفته و پس از آن به سرعت به مبدا بر می‌گردند و مدتی در منطقه آفتابی نمی‌شوند تا ردی از آن‌ها به جا نماند.
آغاز عملیات دستگیری
باتوجه به اطلاعات جمع آوری شده تیم زبده عملیات ویژه پلیس آگاهی استان راهی شهر مذکور شد، به محض رسیدن ماموران به محل و کنترل نامحسوس منطقه مشخص شد که اولین عضو باند که تا لحظاتی دیگر عملیات دستگیری‌اش آغاز می‌شد به گردن کلفتی و ایجاد رعب و وحشت مشهور است.
از همین رو تمامی تدابیر پلیسی به کار گرفته شد تا راه فراری برای مجرم باقی نماند، به این واسطه از چند جهت ماموران وارد محل اختفای فرد تحت تعقیب شدند، اما هدف عملیات پلیسی که خود را در محاصره دید، از راه فراری که برای اینگونه موارد در نظر گرفته بود قصد فرار داشت، اما زمانی که دید این مسیر هم تحت کنترل ماموران پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفته تغییر مسیر داد و در حالی که از ارتفاع به پایین پرید تا به فرارش ادامه دهد، بیهوش شد. از ناحیه متهم یک دستگاه خودروی پژو 207 مورد استفاده در سرقت‌ها نیز کشف و توقیف شد. پس از دستگیری فرد مذکور او مراکز درمانی منتقل و پس از بهبودی نسبی به مشهد منتقل و تحت بازجویی قرار گرفت. متهم که باتوجه به مستندات موجود راه فراری برای دورزدن قانون نمی‌دیدید پرده از اقدامات عجیب و پیچیده شان برداشت.
خودروهای نمایشگاهی درخدمت دزدها!
او ضمن لو دادن دیگر اعضای باند اعتراف کرد: خودروهای که ما برای آمدن به شهر مشهد و دیگر مناطق از آن‌ها استفاده می‌کردیم را از بنگاه خرید و فروش خودور بر می‌داشتیم، دلیل آن‌هم این بود که یکی از سارقان در نمایشگاه خودرو کار می‌کرد.
متهم در ادامه عنوان کرد: حدود پنج یا شیش بار از ابتدای سال برای سرقت به مشهد آمدیم و در مناطق بلوار وکیل آباد، سید رضی و ...منازل مسکونی را هدف اقدامات مجرمانه قرار دادیم.
پس از انتخاب منازل مسکونی و اطمینان از خالی بودن آن‌ها (خاموش بودن لامپ‌ها و..)با کمک همدستانم در ورودی را با دیلم می‌شکستیم و وارد محل می شدیم.
مجرم خطرناک در ادامه اعتراف کرد داد که سه نفر دیگر اعضای باند در زندان‌های شهر رشت و قم در حال تحمل کیفر هستند. به این واسطه ماموران اداره مبارز با عملیات ویژه پلیس آگاهی استان هماهنگی‌های قضایی را صورت داده و دیگر اعضای باند را هم به مشهد منتقل کردند.
وقتی دزد به دزد می‌زند!

پس از انتقال آنها به مشهد پرده از راز نهفته دیگری هم برداشته شد و مشخص شد که آنها حتی به خودشان هم رحم نمی کردند و به عنوان نمونه پس از سرقت چند میلیاد تومانی طلا از مشهد، وقتی همه آنها برای استراحت به یک هتل می روند، یکی از اعضای باند که ازقبل نقشه دزی از دیگر همدستانش را کشیده بود، دوستانش را وادار می کند تا به بهانه تفریح و... از هتل خارج شوند،پس از آن به اقوامش که از شهرستان به مشهد آمده بودند اعلام می کند آخرین قطعه پازل را اجرا و تمامی طلا ها را از هتل سرقت کنند که این کار هم انجام می شود!
وقتی دیگر سارقان از وجود شاه دزدی دیگر خبردار می شوند به هم شک می کنند و با قمه و چاقو به جان هم می افتند!
در آخرین مرحله از اقدامات فشرده و شبانه روزی کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان وقتی که همه اعضای باند به اقدامات مجرمانه خود اعتراف کردند، یکی از سارقان مدعی شد که تمامی اموالی که از راه دزدی به دست آورده بودم را به نام زنم کرده ام، اما همسرم تا فهمیده که من دستگیر شده ام، درخواست طلاق کرده و نمی دانم چگونه رد مال کنم!
یکی دیگر از سارقان باند«شاه دزدها» هم در اظهاراتش گفت: وقتی برخی را می‌دیدم که صاحب خودروهای لوکس بودند با خودم می‌گفتم چرا من سوار این خودروها نشوم و برای همین این راه را در پیش گرفتم!
تحقیق از متهمان برای کشف دیگر بعاد مخفی پرونده همچنان ادامه دارد.

منبع: قدس

196

ارسال نظر