شناسه خبر: ۱۶۰۸۱۱
لینک کوتاه کپی شد

وزیر ارشاد در اختتامیه جشنواره ‌امام رضا(ع)؛

اهالی فرهنگ و ادب برای خلق آثار جدید درباره امام رضا(ع) همت کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در بیستمین دوره خود خوش درخشید، افزود: از ۱۸ کشور جهان آثار بسیار ارزشمندی به جشنواره رسیده است.

اهالی فرهنگ و ادب برای خلق آثار جدید درباره امام رضا(ع) همت کنند

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که ‌در برج سپید برگزار شد اظهارداشت: در طول دهه کرامت، عرض ارادت و ادب محضر فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) داشتیم و هجرت تاریخی امام رضا(ع) که از مدینه به مرو و خراسان اتفاق افتاد، هجرت تاریخ ساز و نقطه عطف است.

وی افزود: آغاز درخشش تمدن اسلامی با وجود امام اتفاق افتاد اما مورخین کمتر به این پرداختند پس از آن.جریانی علمی قوی شکل گرفت و این شجره طیبه با حضور امام رئوف در اینجا به یک درخت تناور تبدیل شده است.خداوند متعال را به وجود ذوات مقدس ایام اطهار و ذریه نورانی شاکریم. فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) همگی منشا خیر و برکت بودند‌ و از زمانی که خاک ایران عزیز را متبرک به حضور کردند برکت و خیز نازل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نام پر آوازه امام خمینی(ره) در دنیا طنین انداز شده است، خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران در ایامی به سر می برد که متعلق به امام راحل است و نکته قابل توجه این است که این نهضت توسط یکی از سادات موسوی شکل گرفته است و پرچمدار این نهضت، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر بزرگ جهان اسلام و سید حسینی و از نسل و ذریه فاطمه زهرا است.

اسماعیلی گفت: از همکاران در مجموعه وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و تمام نهادها و دستگاه های مختلف‌ آستان قدس رضوی و مجموعه های دینی و نهادها که در برگزاری هر چه باشکوه تر این جشنواره همکاری کردند صمیمانه تشکر می کنیم.

وی به فعالیت‌ها و اقدامات بی نظیر بنیاد بین المللی امام رضا در دوره جدید اشاره کرد و گفت: امروز کار در اختیار جوانان خوش‌فکر ‌قرار گرفته است و آقای سعیدی زاده خوش درخشیدند و با اخلاص و ایمان عمیقی که داشتند در 27 استان، 21 رویداد شکل گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در 12 قرن آثار بسیاری ایجاد شده است و امام رئوف با عمق جان عاشقان در ارتباط است. حجم گسترده ای از فعالیت ها حول محور امام رضا(ع) شکل گرفته است اما کافی نیست.سالانه بیش از 35 میلیون زائر در حرم مطهر رضوی حضور پیدا می کنند، این گنج بزرگی که در اختیار ماست و اعداد و ارقام نشانه انس با امام رئوف است

اسماعیلی ابراز کرد: اگر ذهن مشتاقان به امام رئوف را کند و کاو کنیم آکنده از خاطرات شیرین وصل به ایشان و حزن و اندوه از هجرت و جدایی است. هنر امر ذوقی اشت نه دستوری، این میران آثار بدیع هنری، مجموعه هنرهای بی نظیری است و هر هنرمندی قله کارهای فرهنگی و هنریش در رابطه با امام رئوف(ع) شکل می گیرد، استاد فرشچیان ضریح را طراحی می‌کند و گوهرشاد مسجدی را در حرم مطهر رضوی بنا می کند.

وی اظهارکرد: خداوند افتخار میزبانی از این ذات عظیم و مقدس را به ما ایرانی ها و خراسانی ها داده است و محبت تنها به پیروان اهل بیت تعلق ندارد و تمام مسلمانان عاشق امام رئوف هستند و حتی غیر مسلمان ها از معجزه و کرامات بهره مند شدند. درخشش و تابش این دریای محبت وقتی تابش کند، همه را در بر می‌گیرد و همه در زیر سایه این امام رئوف هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: اهالی فرهنگ و ادب باید همت کنند و بیش از گذشته از این نعمت بزرگ استفاه کنند تا آثار جدید در تئاتر و سینما و هنرهای مختلف تجسمی خلق شود، در این میان وزارت فرهنگ باید تسهیل گیری ایجاد کند تا ذوق هنرمندان بجوشد و آثاری بی نظیری خلق شود.

اسماعیلی افزود: طی قرون مختلف‌ خیلی تلاش کردند جلوی نورافشانی امام رئوف را بگیرند، اما فعالیت های هنری که حول امام رئوف شکل گرفته پایدار و استمرار شده است.

وی در خصوص آثار و نتایج این جشنواره اشاره کرد و گفت: از استان ها و گویش های مختلف حضور داشتند. از 18 کشور جهان خلق اثر شده و این جشنواره در استان و کشورهای عربی گسترش پیدا کرده است./تسنیم

منبع: تسنیم

368

ارسال نظر