شناسه خبر: ۱۶۰۱۵۱
لینک کوتاه کپی شد

برنامه‌های شهری مشهد در دهه پایانی ماه صفر

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برنامه‌های آخر صفر در چند بخش برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم استقبال بهتری از زائران داشته باشیم.

برنامه‌های شهری مشهد در دهه پایانی ماه صفر

به گزارش مشهد فوری ، سید جلیل بامشکی در خصوص برنامه‌های شهرداری در دهه پایانی صفر اظهار کرد: از مهم‌ترین برنامه‌های مزبور می‌توان به ایستگاه‌های استقبال از زائر اشاره کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر ورود حدود ۸۰۰ هزار زائر پیاده به مشهد به شکل گسترده‌تر، ایستگاه‌های ویژه‌ای در ورودی شهر برپا خواهد شد که در این ایستگاه‌ها تقریبا ۱۲ خدمت عمومی و ۱۳ یا ۱۴ خدمت تخصصی ارائه خواهد شد.

بامشکی ادامه داد: این خدمات با مشارکت تشکل‌ها، خادمان افتخاری و نیروهای مردمی انجام خواهد شد. در واقع شهرداری بستری فراهم کرده تا این خدمت‌رسانی انجام شود اما به طور مستقیم به موضوع ورود پیدا نمی‌کند. در حال حاضر ایستگاه‌های استقبال از زائر سواره نیز در ورودی‌های محورهای نیشابور و قوچان برقرار است.

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص برنامه‌ریزی‌ها برای اسکان موقت و اضطراری زائران طی این ایام نیز بیان کرد: ساختمان‌ها و مراکزی که در اختیار ما قرار دارد، برای اسکان موقت زائران پیاده در روزهای پایانی دهه آخر صفر آماده و تجهیز خواهد شد. همچنین ۲۰ سالن ورزشی در حالت آماده‌باش برای اسکان اضطراری آماده می‌شود تا اگر ظرفیت اسکان موقت تکمیل شد، این سالن‌ها بر اساس اولویت در اختیار زائران قرار گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این ایستگاه‌های صلواتی یا ایستگاه‌های ویژه‌ای در سطح شهر برپا خواهد شد که اکثر آن‌ توسط هیات‌ها، مساجد و تشکل‌ها برپا می‌شود. شهرداری نیز ایستگاه‌های ویژه‌ای در محورهای مواصلاتی منتهی به حرم مطهر رضوی مانند میدان شهدا و... ایجاد می‌کند. بنابراین فضاهایی در اختیار هیات‌ها و تشکل‌های مذهبی مشهدی و حتی کشوری که آماده خدمت‌رسانی در این ایستگاه‌ها هستند، برای خدمات‌رسانی قرار می‌گیرد. شهرهایی مانند اهواز و قزوین از شهرهایی است که درخواست برپایی چنین ایستگاه‌هایی داشته‌اند.

بامشکی عنوان کرد: برنامه‌های خدمات شهری مانند نظافت، جمع‌آوری زباله و... به صورت ویژه‌تری در این روزها انجام خواهد شد. همچنین در مسیرهای منتهی به حرم سرویس‌های بهداشتی سیار ایجاد می‌شود. به علاوه برنامه‌ریزی‌هایی در بخش حمل‌ونقل صورت می‌گیرد تا با توجه به محدودیت‌های ترافیکی، سرویس‌دهی در این روزها به وسیله اتوبوس، تاکسی و مترو با افزایش ساعت کاری و تقویت خطوط پوشش داده شود و تشرف به حرم به راحتی صورت گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی معاونت گردشگری و زیارت شهرداری مشهد تصریح کرد: علاوه بر اکران شهری، تبلیغات و فضاآرایی محیطی مانند سیاه‌پوش کردن و مزین کردن فضاها به احادیث رضوی در این روزها، برپایی گروه‌های تعزیه‌خوانی و شبیه‌خوانی نیز از برنامه‌هایی است که طی این ایام اجرا خواهد شد. همچنین برگزاری مسابقات کتابخوانی، تجمع ملیت‌های مختلف و برپایی نمایشگاه عکسی از اربعین تا انتهای ماه صفر از دیگر برنامه‌های مربوط به این ایام است.

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در تمام ایستگاه‌ها غرفه خدمات درمانی و بهداشت و سلامت استقرار یافته که خادمان افتخاری پزشک و پرستار در این غرفه‌ها حضور دارند. همچنین مرکز پزشکی شهرداری مشهد در این ایام فعال خواهد بود تا اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی زائران در خصوص مسائل بهداشتی و توزیع اقلام درمانی مورد نیاز انجام شود.

بامشکی خاطرنشان کرد: طرح خادمان افتخاری نیز طرح دیگری است که برای این ایام در نظر گرفته شده است. بر اساس این طرح آن دسته از مردم مشهد که قصد کمک به زائران امام رضا(ع) را دارند، در این طرح ثبت‌ نام کرده و سامان‌دهی خواهند شد؛ به گونه‌ای که هر فرد متناسب با تخصص، توانمندی و علاقه خود خدمت‌رسانی به زائران خواهد کرد. اطلاع‌رسانی درباره این طرح به زودی آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا

316

ارسال نظر