شناسه خبر: ۱۶۱۰۷۳
لینک کوتاه کپی شد

نرخنامه حق العمل املاک در سال ۱۴۰۲ در مشهد چقدر است؟

بر اساس اعلام اتحادیه مشاورین املاک مشهد، نرخ نامه حق العمل املاک در سال ۱۴۰۲ مشخص است که بنگاه‌های املاک موظف به رعایت آن هستند.

نرخنامه حق العمل املاک در سال ۱۴۰۲ در مشهد چقدر است؟

دریافت حق الزحمه از سوی مشاور املاک منوط به تنظیم قرارداد با فرمت مخصوص هلوگرام وثبت آن در سامانه املاک و مستغلات کشور با ارائه کد رهگیری و تحویل نسخ مربوط به طرفین قرارداد به انظمام فاکتور معادل حق الزحمه دریافتی ذینفعان خواهد بود.

حق الزحمه یاد شده نیز همزمان با تحویل نسخ قرارداد به طرفین دریافت خواهد شد. با توجه به وظایف قانونی فرد صنفی در عرضه خدمات، مشاور معاملات املاک مجاز به دریافت هیچگونه وجه و یاکالا و امثال آن به عنوان حق المشاوره یا حق داوری و یا حق مشارکت در ساخت و ... به عنوان شروط ضمن قرارداد یا با تنظیم قرارداد جداگانه از طرفین نمیباشد.
مشاورین معاملات املاک موظفند مبلغ حق الزحمه دریافتی را در متن قرارداد درج نمایند. بدیهی است در صورت بروز اختلاف، اظهارات طرفین قرارداد در خصوص میزان حق الزحمه ملاک عمل قرار خواهد گرفت. مشاورین معاملات املاک موظف به صدور قبض سه برگی به ازای اخذ حق الزحمه و ارائه یک نسخه از آن به طرفین قرارداد میباشند و اخذ هرگونه مبلغ جداگانه بابت بازدید محل، ثبت قرارداد در سامانه و ارائه کد رهگیری فاقد وجاهت قانونی و ممنوع میباشد.

تنظیم هرگونه قرارداد منوط به رویت اصل اسناد قانونی ملک و احراز هویت طرفین قرارداد بوده و واحد صنفی مکلف به اسکن شناسنامه و کارت ملی و اسناد موضوع قرارداد از طرفین و ضمیمه آن به نسخه قرارداد‌های منعقده نگهداری شده در واحد صنفی میباشد. نصب نرخنامه در محل واحد صنفی، در محل مناسب و در معرض دید عموم الزامی بوده و نرخنامه فاقد مهر اتحادیه مشاورین معاملات املاک فاقد اعتبار و وجاهت قانونی میباشد.

در صورت فسخ معامله پس از عقد قرارداد، حق الزحمه متعلق به مشاور معاملات املاک میبایست به صورت یکسر) از سوی فسخ کن نده (و در مورد مبایعه نامه‌ها به میزان ۲۰ درصد کل حق الزحمه معاملات و در خصوص اجاره نامه‌ها به میزان ۲۵ درصد کل حق الزحمه اجاره نامه‌ها پرداخت گردد.

مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف خراسان رضوی با تایید این مطلب تصریح کرد: نظارت بر واحد‌های صنفی بنگاه املاک همچنان ادامه دارد و سعی شده در نقاط مختلف شهر این بازرسی همراه با تیم تعزیرات و اماکن بر قرار باشد. دریافت حق الزحمه مازاد، عدم صدور کد رهگیری، عدم نصب نرخنامه و عدم درج حق الزحمه در اجاره نامه و مبایعه نامه از جمله مواردی است که به طور معمول بنگاه‌های املاک در آن تخلف می‌کنند.

محسن صیادی در باره میزان حق الزحمه بنگاه‌های املاک مشهد یادآورشد: حق الزحمه تنظیم قرارداد‌های خرید و فروش (مبایعه نامه) با ارزش ملک مورد معامله تا سقف پنج ۵ میلیارد تومان پانزده صدم درصد( ۰۱۵ ٪ ) از هر طرف، حق الزحمه تنظیم قرارداد‌های خرید و فروش (مبایعه نامه) با ارزش ملک مورد معامله از ۵ میلیارد تومان به بالا دو دهم درصد هر طرف است. همچنین سقف حق الزحمه دریافتی بابت تنظیم قرارداد‌های خرید و فروش (مبایعه نامه) حد اکثر بیست ۲۰ میلیون تومان از هر طرف است.

منبع: شهرآرا

368

ارسال نظر