شناسه خبر: ۱۶۰۸۹۲
لینک کوتاه کپی شد

۶ استاندارد ملی برای صنایع‌‌ دستی خراسان رضوی تدوین شد

مدیر کل استاندارد خراسان رضوی گفت: برای صنایع‌‌دستی خراسان رضوی ۶ استاندارد ملی تدوین شده که دو استاندارد مربوط به سنگ هرکاره، و دو استاندارد مربوط به تراش فیروزه و استانداردهای دیگر برای مرصع‌کاری( گوهرنشانی) و حکاکی روی عقیق تدوین شده است.

۶ استاندارد ملی برای صنایع‌‌ دستی خراسان رضوی تدوین شد

محمد سجادی در حاشیه همایش تخصصی هنر سنگ‌تراشی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهارداشت: استانداردسازی کالا و خدمات نقش مهمی در توسعه صادرات دارد و با استانداردسازی صنایع‌دستی نیز کیفیت محصولات در این حوزه ارتقا پیدا می‌کند.

مدیرکل استاندارد خراسان رضوی تدوین استاندارد را نیازمند همکاری و همراهی فعالان و متخصصان آن حوزه عنوان کرد و ادامه داد: برای تدوین استاندارد برای رشته‌های مختلف صنایع‌دستی نیازمند حمایت و همکاری هنرمندان صنایع‌دستی هستیم.

وی یادآور شد: برای صنایع‌‌دستی خراسان رضوی 6 استاندارد ملی تدوین شده که دو استاندارد مربوط به سنگ هرکاره، و دو استاندارد مربوط به تراش فیروزه و استانداردهای دیگر برای مرصع‌کاری( گوهرنشانی) و حکاکی روی عقیق تدوین شده است.

مدیرکل استاندارد خراسان رضوی درباره اهمیت استانداردسازی صنایع‌دستی گفت: با توجه به وجود مضجع شریف حضرت رضا (ع) در مشهد، حضور میلیونی زائران در خراسان رضوی فرصت مغتنمی برای فروش محصولات صنایع‌دستی است البته به ارزیابی و رتبه‌بندی کیفیتی برای این محصولات نیاز است.

سجادی با اشاره به مصوبه شورای استاندارد خراسان رضوی برای تشکیل کارگروه سوغات استاندارد اظهارکرد: 12 گروه سوغات باید استاندارد سازی شوند که صنایع دستی یکی از این موارد است تا با استانداردسازی، زائران با اطمینان کافی سوغات را خریداری کنند.

منبع: تسنیم

368

ارسال نظر