شناسه خبر: ۱۵۷۱۳۸
لینک کوتاه کپی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی:

تامین گوشت مرغ در ماه‌های آینده دچار مشکل می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به مشکلات به وجود آمده در جوجه‌ریزی، ممکن است شرایط تامین گوشت مرغ مورد نیاز خراسان رضوی در ماه‌های آینده دچار مشکل شود که باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای از سوی مسوولان کشور اتخاذ شود.

تامین گوشت مرغ در ماه‌های آینده دچار مشکل می‌شود

به گزارش مشهد فوری ، مرتضی اشرفی در نشست ویدیو کنفرانسی معاونان اقتصادی استانداران با معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، مشکلات اقتصادی خراسان رضوی و هفت استان شرق، شمال و شمال شرق کشور را به نمایندگی از آنها تشریح و اظهار کرد: ضرورت دارد تا وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی، مساله حمل نهاده‌های دامی به این استان‌ها را تدبیر کند.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر تامین به موقع نیاز هفت استان یزد، گلستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان رضوی، گفت: تامین نیاز این استان‌ها باید از طریق حمل و نقل ریلی یا از طریق بنادر شمال کشور در اولویت قرار گیرد و برای پدافند غیرعامل نیز تسهیلات ویژه‌ای اختصاص داده شود.

وی با اشاره به میزان جوجه‌ریزی کافی در ماه‌های گذشته بیان کرد: خراسان رضوی از لحاظ تامین گوشت مرغ کمبودی ندارد و گوشت مرغ با قیمتی کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود.

اشرفی افزود: با این حال با توجه به مشکلات به وجود آمده در جوجه‌ریزی، ممکن است شرایط تامین گوشت مرغ مورد نیاز خراسان رضوی در ماه‌های آینده دچار مشکل شود که باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای از سوی مسوولان کشور اتخاذ شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به مشکلات به وجود آمده در جوجه‌ریزی، ممکن است شرایط تامین گوشت مرغ مورد نیاز خراسان رضوی در ماه‌های آینده دچار مشکل شود که باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای از سوی مسوولان کشور اتخاذ شود.

وی گفت: دوری استان‌های شرق و شمال‌شرق کشور از جمله خراسان رضوی از بنادر جنوب، تامین به‌موقع نهاده‌های دامی را دچار مشکل کرده که نیازمند تدبیر مسوولان در سطح کلان کشور و تغییر رویه حمل‌ونقل در این حوزه است.

اشرفی افزود: نبود زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در زمینه برق، آب و گاز از دیگر مشکلات مهم اقتصادی خراسان رضوی است و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز هم برای واحدهای صنعتی جدید و هم برای اجرای طرح توسعه واحدهای تولیدی موجود در شهرک‌های صنعتی با مشکل جدی مواجه است و باید متولی مشخصی برای این موضوع تعریف شود تا سردرگمی بین وزارت صمت و دیگر وزارتخانه‌های مرتبط در این باره برطرف شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی فعال نبودن مرز باجگیران به علت شیوع ویروس کرونا را از دیگر مشکلات اساسی حوزه اقتصادی خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: با وجود سرمایه‌گذاری عظیمی که در این مناطق انجام گرفته و پیگیری‌های مکرر مسوولان از طریق ترکمنستان برای از سرگیری فعالیت مرز باجگیران، همچنان این مشکل پابرجا است.

وی بیان کرد: فرآیند جذب سرمایه‌گذاران خارجی افغانستان در خراسان رضوی نیز با توجه به تغییر و تحولات اخیری که در آن کشور اتفاق افتاده است، نیازمند بازنگری است که بتوان از ظرفیت موجود در افغانستان به نحو مطلوب بهره گرفت.

اشرفی مشکل جدی تامین مالی بالاخص سرمایه در گردش حوزه‌های اقتصادی به ویژه دامداران را با توجه به خشکسالی‌ها و سهم خراسان رضوی به عنوان قطب دام کشور، از دیگر مشکلات اقتصادی این خطه برشمرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در بررسی مشکلات ۶ استان گلستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گیلان، مازندران و یزد حدود ۲۷ مشکل اقتصادی احصا شده است که مشکلات مربوط به حوزه‌های سرمایه‌گذاری، تامین مالی، نقدینگی و حوزه بانکی، تنظیم بازار و کالاهای اساسی، محدودیت منابع آبی و خشکسالی، تامین نهاده‌های دامی و تولیدات کشاورزی و دامداری از مشکلات مشترک بین این استان‌ها بوده‌است.

در پایان این نشست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، فراهم کردن زمینه برگزاری یک نشست با مهمترین تجار افغانستانی مقیم یا سرمایه‌گذار در مشهد در هفته آینده، تهیه یک گزارش از مشکلات استان‌های هم مرز با ترکمنستان همراه با ارایه پیشنهادها از سوی معاونان استانداران آن استان‌ها را مورد تاکید قرار داد.

منبع: فارس

345

ارسال نظر