شناسه خبر: ۱۴۵۷۰۴
لینک کوتاه کپی شد

هزینه‌های بالای پروانه ساختمانی علت افزایش قیمت مسکن و اجاره بها

محمد علیزاده، کارشناس اقتصادی حوزه مسکن

هزینه‌های بالای پروانه ساختمانی علت افزایش قیمت مسکن و اجاره بها

با افزایش قیمت‌های عجیب و غریب در بازار مسکن پیش بینی می‌شد که امسال شاهد بالارفتن سرسام آور اجاره بهای مسکن باشیم. صاحبخانه‌ها هم با توجه به افزایش قیمت منزل به همان نسبت اجاره خانه را زیاد کرده‌اند و اگر قرار باشد به همان کرایه خانه‌های قبل بسنده کنند ترجیح می‌دهند که خانه خالی بماند و به مستاجر ندهند و با توجه به اینکه اجاره دادن در واقع خانه را در اختیار گذاشتن فرد است و هزینه‌هایی برای مالک اعمال می‌شود بنابراین صاحبخانه‌ها نیز در این قضیه حق دارند.

دولت می‌تواند اقداماتی در جهت کاهش قیمت مسکن و اجاره خانه‌ها انجام دهد اما متاسفانه کاری نمی‌کند. یکی از مهمترین کارهایی که می‌تواند انجام دهد و به طور مستقیم دست خودش بوده نظارت برشهرداری‌ها است. از ابتدای سال 99 با وجود شیوع کرونا پروانه‌های ساختمانی بسیار گران شده و طبیعتا با این افزایش بی‌رویه پروانه ساختمانی، سازنده نیز این هزینه‌ها را بر سر مصرف کننده اعمال می‌کند در این میان مصرف کننده‌ای که مستاجر بوده و می‌خواهد خانه‌دار شود تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد و متاسفانه هیچ حمایت و قانون بازدارنده‌ای برای حمایت از مصرف کننده‌ای که می‌خواهد خانه بخرد و استفاده کند وجود ندارد.

دولت باید شهرداری‌ها را سامان دهد نه اینکه شهرداری هر تصمیمی که خواست بگیرد. حتی بعضی از طرح‌های شهرداری را هیئت نظارت استانداری تائید نمی‌کند و با افزایش قیمت‌ها موافق نیست اما این موارد را اعمال می‌کند بنابراین فردی که می‌خواهد پایان کار بگیرد مجبور است که به این قیمت‌های جدید پروانه ساختمانی تن دهد.

تنها راه جلوگیری از افزایش قیمت اجاره بهای مسکن، کاهش هزینه پروانه ساختمان است بنابراین سرنخ اصلی قیمت مسکن و اجاره بهای آن در دست شهرداری است.

منبع: مشهد فوری

196

ارسال نظر