شناسه خبر: ۱۶۰۸۳۸
لینک کوتاه کپی شد

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

صنایع‌ دستی شناسنامه هویت و تمدن هر کشوری است/صادرات ۱۶ میلیون دلاری صنایع‌ دستی در ۱۴۰۱

کار گفت: صنایع‌ دستی شناسنامه هویت هر کشور و یک نشان از تمدن آن کشور است که به لحاظ اشتغال و ارزآوری اهمیت بسیار زیادی دارد.

صنایع‌ دستی شناسنامه هویت و تمدن هر کشوری است/صادرات ۱۶ میلیون دلاری صنایع‌ دستی در ۱۴۰۱

سید جواد موسوی در خصوص برنامه‌های هفته گرامیداشت صنایع‌ دستی اظهار کرد: همگان اهمیت ویژه صنایع‌ دستی در زمینه اشتغال‌زایی و ارزآوری را می‌دانیم. خراسان رضوی با توجه به حضور اقوام و موقعیت خاصی که در مسیر جاده ابریشم دارد، میزبان حدود ۲۳ هزار هنرمند در رشته‌های مختلف صنایع‌ دستی است و از این حیث جایگاه نخست کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

وی افزود: رشته‌هایی مانند سنگ‌تراشی، زیورآلات، حکاکی و رشته‌هایی با موضوع زیارت برگرفته از آداب زیارت است و با توجه به اینکه یک‌سوم جمعیت ایران هر سال به مشهد مشرف می‌شوند، فرصتی در حوزه صنایع‌ دستی به وجود می‌آید که باید آن را ترویج و توسعه دهیم و از آن حمایت کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی تصریح کرد: راه‌اندازی خانه‌های صنایع‌ دستی در مشهد، بیمه تامین اجتماعی توسط هنرمندان صنایع‌ دستی، ایجاد اشتغال برای حدود ۳۰۰۰ نفر، صدور و تمدید مجوز انفرادی و کارگاهی برای حدود ۴۰۰۰ نفر از اقدامات مهم در حوزه صنایع‌ دستی استان است که هنرمندان در زمینه تسهیل‌گری و مشاغل خانگی رتبه اول را کسب کردند.

وی اضافه کرد: نیاز است که این هنرمندان به صورت بهتری به مردم معرفی شوند. البته در کنار اقداماتی که انجام شده، توافقاتی نیز برای ایجاد اشتغال در اطراف مشهد منعقد خواهیم کرد.

موسوی خاطرنشان کرد: رشته‌هایی مانند شیشه‌گری فوتی، سماورسازی و حجاری مورد بی‌مهری قرار گرفته و با برگزاری یکسری بازدید از کارگاه‌ها می‌توان آن‌ها را مجددا به همگان معرفی کرد. یکی از هنرهای فراموش شده تهیه و ساخت ابزار تعزیه است که آیین آن در فهرست آثار ناملموس نیز به ثبت رسیده اما تنها در مشهد کارگاه‌ این هنر فعال است و محصولات آن به سراسر کشور ارسال می‌شود.

وی گفت: در شهرستان‌ها و در حوزه سرامیک اقدامات خاصی انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم در توسعه این حوزه گام موثری برداریم و دنبال چند شهر و روستا هستیم که بحث شهر ملی و سپس شهر جهانی را پیگیری کنیم. این برنامه در ابتدا به صورت سراسری و ملی در اصفهان برگزار می‌شود و بعد از هفته صنایع‌ دستی در مشهد نیز شکل خواهد گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی اظهار کرد: با همکاری شهرداری مشهد برگزاری جمعه‌بازار صنایع‌ دستی در ۲ الی سه مکان پیشنهاد شده در دست اقدام است و اتفاقات خوبی در بازارچه‌های شهرداری در شهرستان‌ها و مراکز گردشگری رخ داده که قابل تقدیر است. همچنین اتفاقات خوبی در حوزه صادرات صنایع‌ دستی انجام شده است./ایسنا

منبع: ایسنا

368

ارسال نظر