شناسه خبر: ۱۶۱۳۱۳
لینک کوتاه کپی شد

وزیر آموزش و پرورش:

مساله کمبود معلم در آموزش و پرورش اواخر مهرماه امسال رفع شد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مساله کمبود معلم در آموزش و پرورش اواخر مهرماه امسال رفع شد، گفت: طی این یک ماه بر هدف رفع کمبود متمرکز بودیم و چیزی نگفتیم، اما اگر اکنون چیزی نگوییم جفا کرده‌ایم.

مساله کمبود معلم در آموزش و پرورش اواخر مهرماه امسال رفع شد

به گزارش مشهد فوری؛ رضا مراد صحرایی ظهر پنجشنبه در مراسم استقبال نو معلمان آموزش و پرورش خراسان رضوی در سالن شهدای سلامت مشهد خطاب به مسوولان گذشته که کاستی‌های امروز را رقم زده اند، اظهار کرد: روزی که شما وظیفه تان را انجام ندادید کسی شما را شماتت نکرد، حالا که ما میخواهیم آن کاستی را جبران کنیم چه مشکلی دارید.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کاستی های امروز ما بیش از دوران جنگ نیست، بیان کرد: در دوران جنگ معلمان جزو اداره کنندکان اصلی جنگ بودند و ۳۶ هزار شهید معلم نشانی از این حقیقت است.

وی با بیان اینکه مساله کمبود معلم در آموزش و پرورش اواخر مهرماه امسال رفع شد، افزود: طی این یک ماه بر هدف رفع کمبود متمرکز بودیم و چیزی نگفتیم، اما اگر اکنون چیزی نگوییم جفا کرده ایم.

مراد صحرایی با اشاره به تأسیس دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۱ و جایگاه این دانشگاه در مسیر جذب معلم، اظهار کرد: متاسفانه این دانشگاه در دست کسانی افتاد که به راه، روش و هدفش اعتقادی نداشتند، لذا دانشگاهی که قرار بود سالانه ۳۰ هزار معلم را تربیت و تحویل می‌داد، پذیرش چهار هزار معلم را در دستور کار قرار داد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: برای اولین بار در اردیبهشت ۱۳۹۷ که نقطه عطف تربیت معلم است، بساط برخی جمع شد و مهر آن سال ۲۵ هزار نفر وارد آموزش و پرورش شدند.

وی با بیان اینکه در آن سالها گفته می‌شد ۳۰۰ هزار معلم در کشور داریم، افزود: پس کمبود امروز از کجا آمده است!

مراد صحرایی گفت: در اواخر مهر امسال هفت هزار معلم جدید به آموزش و پرورش خراسان رضوی افزوده شد که این میزان جذب تاکنون سابقه نداشته است.

هوشیاری معلمان نقشه شوم دشمن را بر ملا کرد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز معلمان ما هوشیارند، بیان کرد: اگر هوشیاری معلمان نبود اکنون سرنوشت کشور متفاوت بود و این هوشیاری معلمان بود که نقشه شوم دشمنان را در سال گذشته برملا کرد.

وی با اشاره به اینکه جهل، درد بی درمان هر جامعه‌ای است، افزود: معلم چراغ آگاهی در دنیای تاریک را به دست دانش آموز می دهد و شایسته احترام ویژه و از جایگاه والایی برخوردار است.

مراد صحرایی تاکید کرد: رسالت ما در انتخاب معلمان خطیر است و برای انتخاب معلمانی که قرار است آینده و هویت ایران را معماری کنند، دقت نشان می دهیم، چراکه ارزشمند ترین سرمایه کشور یعنی کودکان را به دست معلمانی می سپاریم که آماده نگهداری از این امانت بوده و صلاحیت کافی دارند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کسانی که بنده را نقد می‌کنند معلمی را شغل می دانند، در حالیکه ما معلمی را شغل نمی‌دانیم بلکه معلمی عشق و هنر است.

وی تاکید کرد: امروز آموزش و پرورش به دنبال کشف استعدادهای معلمی است که در هر کسی دیده نمی شود، زیرا معلمی فن و هنر و حرفه است.

مراد صحرایی با طرح این پرسش که آیا اینقدر که در انتخاب معلمان دقت می شود در انتخاب دیگر کارکنان هم باید دقت شود، گفت: انتخاب معلم برای مدرسه به مراتب سخت تر و مهم تر از انتخاب یک دانشمند هسته ای است زیرا همان دانشمند را معلم تربیت کرده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: انتخاب یک معلم خوب بالاتر از انرژی هسته ای است و معلم از انرژی هسته ای مهمتر است، زیرا یک معلم انرژی تجدید پذیرنده است.

وی خطاب به معلمان گفت: چه شده است که امروز برای انتخاب معلم خوب وزیر آموزش و پرورش را شماتت می‌کنید، آمده ایم معلمی را انتخاب کنیم که آینده کشور را تضمین کند، ایران قوی نمی شود مگر از مسیر آموزش و پرورش و معتقدیم در مدرسه بذر قدرت یک کشور کاشته می شود.

سند تحول بنیادین نقشه راه آموزش و پرورش است

وزیر آموزش و پرورش سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را نقشه راه دانست که مورد تاکید رییس جمهوری هم هست، گفت: اگر این سند از ابتدا اجرا می شد، امروز حال و روز مدارس و دانشگاه‌ها و حتی خیابانهای ما بهتر از امروز بود.

مراد صحرایی تاکید کرد: معلمانی که امسال جذب شده اند، بهترین معلمان سه دهه اخیر هستند، زیرا بر خلاف سالهای پیشین معلمی فرد را در چندین ساحت سنجیده ایم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه میانگین معدل معلمان پذیرفته شده کارشناسی ارشد و لیسانس بیش از ۱۷ است، افزود: افزون بر پنج هزار نفر پذیرفته شدگان سابقه چندساله تدریس دارند.

به گفته وی، موفقیت روحانیون در آزمون جذب معلمان حاصل عملکرد خودشان بوده است.

مراد صحرایی با بیان اینکه آموزش و پرورش به عنوان دستگاه سازنده ایران باید از نو مورد توجه قرار گیرد، افزود: سیمای آینده هر کشور از آموزش و پرورش کنونی اش رقم می خورد و برای اینکه بخواهیم بدانیم ایران ۲۰ سال آینده چگونه است، کافی است در مورد کنشهای درون مدرسه تحقیق کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: پیام ما به همه مسوولان کشور این است که میزان اثرگذاری شما در آینده کشور رابطه مستقیم با اهتمام امروز شما به آموزش و پرورش دارد، اگر جامعه و ایران قوی میخواهیم از کوچه آموزش و پرورش باید به آن برسیم و در مدرسه باید آن را بسازیم.

وی گفت: روزگاری نه چندان دور، کوچک انگاری آموزش و پرورش دستور کار شد زیرا اگر آموزش و پرورش ضعیف شود فرهنگ، دین و تمدن ما ضعیف می شود.

مراد صحرایی با بیان اینکه معلم شخصیت فرد را شکل می‌دهد، اظهار کرد: معلم همان فردی است که آینده کشور را می سازد و بحث امروز ما همین آینده و چگونگی ساختن درست آن است.

وی در ادامه سخنانش بیان کرد: امروز رفتار بسیاری مسوولان به خاطر آسیب‌های مختلف ایجاد شده واکنشی است، اگر در مدرسه سرمایه گذاری می‌کردید کنشگر بودید نه واکنش گر، لذا انتخاب معلم برای مدرسه بسیار مهم است زیرا معلم خوب جبران کننده تمام کاستی های ما است.

گفتنی است؛ مراسم استقبال نو معلمان آموزش و پرورش خراسان رضوی چهارم آبان ماه با حضور وزیر آموزش و پرورش در سالن شهدای سلامت مشهد برگزار شد.

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر