شناسه خبر: ۱۵۴۵۸۰
لینک کوتاه کپی شد

طرز تهیه کوفته کاری کشمیری؛ تند و خوش طعم

کوفته کاری گوشت از کوفته های لطیف تهیه شده و در سس تند و خوش طعم جوشانده شده است. این دستور العمل تمام عطر و طعم اصیل کوفته قدیمی را دارد اما به روشی آسان تر و قابل دسترس تر درست می شود.

طرز تهیه کوفته کاری کشمیری؛ تند و خوش طعم

به گزارش مشهد فوری ، کوفته کاری گوشت از کوفته های لطیف تهیه شده و در سس تند و خوش طعم جوشانده شده است. این دستور العمل تمام عطر و طعم اصیل کوفته قدیمی را دارد اما به روشی آسان تر و قابل دسترس تر درست می شود.

مواد لازم برای تهیه کوفته کاری کشمیری:

۱ پیاز کوچک (۱۲۰ گرم بعد از پوست گرفتن) تقریباً خرد شده ۱ فلفل قرمز چیلی بدون ساقه و تقریباً خرد شده ¼ لیوان برگ گشنیز ۱ قاشق غذاخوری برگ نعناع، اختیاری ۱ قاشق چایخوری سیر خرد شده ۱ قاشق چایخوری زنجبیل خرد شده ۵۰۰ گرم گوشت گاو (ترجیحاً چربی کامل) ۲ قاشق غذاخوری آرد نخودچی ۱ عدد تخم مرغ، به آرامی زده شود ۱ قاشق چایخوری آب لیمو تازه ۱/۲ قاشق چایخوری پودر زیره ۱/۲ قاشق چایخوری پودر گشنیز ۱/۲ قاشق چایخوری پودر زردچوبه ۱/۲ قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه ۱/۲ قاشق چایخوری پودر چیلی قرمز ۱/۲ قاشق چایخوری گرام ماسالا ۱ قاشق چایخوری نمک برای سس کاری ۱ پیاز بزرگ تقریباً خرد شده ۲ گوجه فرنگی متوسط (یا ۳ ریز) تقریباً خرد شده ۱ فلفل قرمز چیلی بدون ساقه و تقریباً خرد شده ¼ فنجان روغن بی رنگ ۱ قاشق چایخوری دانه های زیره ۳ میخک کامل ۲.۵ سانت چوب دارچین ۱ برگ بو ۱-۲ غلاف هل سبز ۴-۵ حبه سیر خرد شده تکه زنجبیل ۱ سانتی ۳ قاشق غذاخوری ماست پرچرب ۱ قاشق چایخوری پودر زیره ۱ قاشق چایخوری پودر گشنیز ½-۱ قاشق چایخوری پودر چیلی قرمز ۱/۲ قاشق چایخوری پودر زردچوبه ۱/۴ قاشق چایخوری پودر پاپریکا (معمولی یا دودی) (اختیاری) ۱ و ½ قاشق چایخوری نمک ۲ فنجان آب ½ قاشق چایخوری گرام ماسالا ۱-۲ قاشق غذاخوری برگ گشنیز

طرز تهیه و دستور پخت کوفته کاری کشمیری:

۱. پیاز، فلفل چیلی سبز، برگ های گشنیز و برگ نعناع (در صورت استفاده) را در غذاساز ترکیب کنید. از روشی استفاده کنید تا پیازها ریز خرد شوند اما مخلوط نشوند. شما نمی خواهید پیاز خیلی خراب شود و آب آزاد کند. سپس بقیه مواد ذکر شده در زیر کوفته را اضافه کنید (از جمله گوشت) و پردازش را برای ترکیب حدود ۳۰ ثانیه یا فقط تا زمانی که مخلوط شود، انجام دهید.

۲. با استفاده از کمی روغن برای چرب کردن دستان خود، کوفته هایی به قطر ۳ تا ۴ سانت درست کنید. باید حدود ۲۵ کوفته درست کند. کنار بگذارید.

۳. غذاساز خود را بشویید. سپس دوباره از عملکرد قبلی استفاده کنید تا پیاز را خرد کنید. بردارید و کنار بگذارید. سپس گوجه فرنگی و فلفل چیلی سبز را خرد کنید. کنار بگذارید.

۴. یک ظرف بزرگ و سنگین را روی حرارت زیاد گرم کنید. روغن و ادویه جات را به آن اضافه کنید، و اجازه دهید چند ثانیه تفت بخورند. سپس پیاز خرد شده را اضافه کرده و تفت دهید، مرتباً هم بزنید، به مدت ۷-۸ دقیقه یا تا زمانی که طلایی شود. حرارت را متوسط تا زیاد کنید. سیر و زنجبیل را اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر تفت دهید، تا پیازها رنگ بیشتری پیدا کنند. گوجه فرنگی و مخلوط فلفل چیلی سبز و به دنبال آن ماست، ادویه و نمک اضافه کنید. ۵-۴ دقیقه یا تا زمانی که روغن شروع به جدا شدن از مخلوط کند، تفت دهید.

۵. ۲ فنجان آب اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید تا جوش بیاید. وقتی آب به جوش آمد، حرارت را به کمترین مقدار کاهش دهید. هنگامی که جوش آن متوقف شد، کوفته را در یک لایه قرار دهید.

۶. حرارت را به متوسط برسانید، روی آن را بپوشانید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بپزد. کوفته را بیرون آورده و به آرامی به جوش آورید. حرارت را کم و متوسط کنید. روی آن را بپوشانید و اجازه دهید تا ۳۵ دقیقه دیگر دم بکشد، یک بار هم بزنید، تا پخته شود.

۷. اجازه دهید آب تبخیر شود تا کوفته با قوام مورد نظر ساخته شود. در صورت نیاز مزه را تنظیم کرده و به آن نمک اضافه کنید. گارام ماسالا و گشنیز بپاشید. در صورت تمایل، گرم و با تخم مرغ های آب پز شده سرو کنید.

منبع: ایرنا

326

ارسال نظر