اسامی عجیب و غریب ثبت شده؛ از "لوله" تا "کفتر خانم"


26 مهر 1397 - 12:35
نام انسان، اصطلاح یا کلمه ای است که برای شناسایی و هویت بخشی به یک انسان داده می شود.

به گزارش مشهدفوری، نام انسان، اصطلاح یا کلمه ای است که برای شناسایی و هویت بخشی به یک انسان داده می شود.

پنیر، انگور، حلوا، پارچه، شنبه، سماور، نیمکت، تیله گرگ و ویلا تنها چند نمونه از اسامی عجیب و غریبی هستند که در طی سال های گذشته برای این هویت بخشی روی برخی افراد به کار رفته اند.

مطابق ماده 20 قانون ثبت احوال، انتخاب نام فرزند بر عهده والدین است، انتخابی که شاید در ابتدا چندان مهم و تاثیرگذار به نظر نرسد، اما حقوقی است که والدین باید به درستی و شایستگی درقبال فرزند خود انجام دهند.

انتخاب نام معمولا بنابر سلیقه والدین از نشانه ها و الگوهای مختلفی منشا می گیرد و برخی برای نامگذاری فرزند خود از اسامی زیبای خداوند، اسامی و القاب ائمه اطهار(ع)، شخصیت های تاریخی و فرهنگی کشور و یا از نام هایی که معرفی کننده فرهنگ و ارزش های جامعه هستند استفاده می کنند.

پنیر خان و نوشابه خانم، نام هایی که نشنیده اید
انتخاب نام نیک و مناسب همواره یکی از دغدغه های والدین بوده و بسیاری از والدین حتی هفته ها و ماه ها از زندگی خود را صرف انتخاب نام مناسب برای فرزند خود کرده و تلاش می کنند تا نامی نیکو و متناسب برای فرزند خود انتخاب نمایند. با این حال در کنار اسامی مناسب و متعارفی که در جامعه وجود دارد گاهی شاهد اسامی عجیب و غریبی هستیم که کمتر به گوشمان آشنا است، نام های باورنکردنی و عجیبی که شاید کمتر کسی باور کند چنین اسامی وجود دارند و به ثبت رسیده اند.

عجیب و غریب ها
بهنام مریدی، مدیر کل ثبت احوال خوزستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص اسامی باورنکردنی افراد که طی سال های گذشته در ثبت احوال به ثبت رسیده است، گفت: گاهی والدین به دلایل مختلفی مانند برهه خاص زمانی، سلیقه، نایاب و متفاوت بودن اسم، برای فرزندان خود اسامی عجیبی انتخاب می کنند که باعث شده است اسامی بی معنی و عجیب زیادی داشته باشیم که در طی سال های گذشته به ثبت رسیده اند.
وی افزود: نام هایی از قبیل؛ بستنی، نوشابه، هزار تومانی، تریاک، امروز، کفتر، مرد، زن، زردآلو، فوری، ملخ، بطری، لوله، افسرده، شب چراغ، خیار، دریاقلی، تیرماه، میش، پشه، پاکت، ادامه، چرت، طوطی، گلابی، گشنه، حیاط، پیرزن، نیمکت، پرتقال، اهواز، فقیر، یکشنبه، فلفل، نخود، قاچاق، گیلاس، کلاغ، صد تومانی، پنبه، تعارف و غیره از جمله مثال هایی از اسامی عجیبی هستند که در سال های پیش ثبت شده اند. مریدی بیان داشت: این اسامی نامتعارف ریشه های گوناگونی دارند و معمولا برگرفته از الگوهای مختلفی مانند مکان های جغرافیایی، اسامی حیوانات، گیاهان، صفات مختلف و اسامی فصل ها، هفته ها و روزهای سال هستند.


گفتنی است پیش از این سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفته بود: با تشکیل کمیته نام، امکان انتخاب هر نامی برای فرزندان توسط والدین وجود ندارد.
سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: اگر والدین به سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کنند و نام انتخابی آن‌ها برای فرزندشان در سامانه وجود نداشته باشد، نام به کمیته نام ارجاع داده می‌شود.

وی افزود: پس از بررسی و تأیید معنی و محتوای نام مربوطه توسط کارشناسان ثبت احوال، اساتید ادبیات فارسی و عربی حاضر در کمیته مذکور، والدین می‌توانند نام فرزند خود را ثبت کنند.

ابوترابی تصریح کرد: انتخاب نام‌های عجیب و نامتعارف برای فرزندان توسط والدین پذیرفتنی نیست.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: آرشیو، آسیب، اجباری، اخی، اردوخان، اشتر، اهریمن، باباقلی، بیابانی، ملخ، فضا، فراری، شفتالو، شربت، قطار، قطاری، قسمت، قربانی، ‌کابوس، گشنه، گرگ آقا، بره، بشم، بهداشت، بوشفر، چاه،‌ چراغ،‌ چیتر، زنگی، ‌سرباز، شوجر، علاقه، غم، غارت، فرار، فراموش، گوپال، گمان،‌ لذت، لشکر، للو، ورندل، یتیم از اسامی نامتعارف برای پسران است که در ثبت احوال ثبت شده است.

وی افزود: آشفته،‌ آفت، اجبار، افسرده، باجی، بیزار، پنبه، تعارف، حلوا، خرما، خیار، شربتی، شقیقه، کفتر، نیمکت، قیمتی، همیشه، نوشابه، ییلاق، لوله، لیاقت، لبو، لباء، مشکی، مشکی‌جان، مغلوبه، مفتول، حاضر، حالتاج، حسرت، حضرت، حبصه، خارا،‌ خابس، پارچه، پاکت، پنیر، پوپول، پولی، انقلاب، اوجق، آمریکا، آلمان،‌ انگلیس، انه، آقابگم، ادامه و اذان بخشی از اسامی نامتعارف برای دختران است.
گفتنی است؛ اغلب این اسامی پیش از سال 1370 توسط والدین برای فرزندان انتخاب شده است که به اصرار والدین مأموران ثبت احوال وادار به ثبت اسم شده بودند.

نام های عجیب و غریب می توانند تغییر کنند
مدیر کل ثبت احوال خوزستان با اشاره به افرادی که مشکلات عجیب و غریب بودن اسم دارند اظهار کرد: بر اساس قانون ثبت احوال، هر فرد بالای 18 سال می تواند در صورت نامناسب بودن نام و نام خانوادگی درخواست تغییر دهد. افرادی که مایل هستند اسم خاص و نامناسب خود را عوض کنند می توانند برای تعویض نام اقدام کنند و درخواست دهند، ثبت احوال با در خواست آن ها موافقت می کند.
این مقام مسئول اذعان داشت: همچنین بر اساس بند 14 قانون ثبت احوال کشور، افراد می توانند نسبت به حذف پیشوند یا پسوند اسم خود اقدام کنند، افرادی که نام هایی با پیشوند یا پسوند نامناسب دارند می توانند به ثبت احوال درخواست داده و پیشوند یا پسوند نام خود را حذف کند.
وی در خصوص ممنوعیت برخی اسامی تصریح کرد: به موجب ماده 21 قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام هایی که باعث هتک حیثیت مقدسات اسلامی باشند و همچنین عناوین و القاب زننده و نام هایی با معانی نامناسب و ناپسند ممنوع است و مورد قبول ثبت احوال نیست.

فاطمه و علی، پر تکرارترین اسم
بهنام مریدی با اشاره به این که نام فاطمه با یک هزار و 254 فراوانی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش ترین تکرار را نسبت به اسامی دیگر داشته است افزود: در استان خوزستان بعد از فاطمه نام علی 930، حسین 818، محمد 684، زهرا 653 و امیر حسین 628 بیش ترین فراوانی را نسبت به دیگر اسامی به خود اختصاص داده اند. رتبه های بعدی اسامی فوق به این ترتیب هستند:

در پسران - امیرعلی ، عباس ، ابوالفضل ، رضا ، مهدی و محمدرضا
در دختران - رقیه ، ریحانه ، آوا ، آتنا ، اسراء ، مریم ، بنین

سفارش نام نیک در اسلام
در تعالیم اسلامی و مذهبی بارها به انتخاب نام نیک برای فرزندان توصیه شده است و احادیث فراوانی از ائمه اطهار(ع) درباره اهمیت نامگذاری فرزندان به نام های نیکو و تاثیر آن در زندگی روایت شده است.

اما چرا در معارف دینی تا این اندازه به نام نیک سفارش شده و چقدر نام نیکو در زندگی و شخصیت افراد تاثیر گذار است؟
ماجد الهایی، کارشناس ارشد مذهبی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص تاکید اسلام به گذاشتن نام نیک و پسندیده بیان کرد: نام نیک همانطور که در آخرت برای انسان مایه سربلندی و شرافت است، در دنیا نیز برکاتی دارد. نام های خوب و نیکو، علاوه بر تاثیرات معنوی، تاثیرات روحی و روانی زیادی روی فرد می گذارند.

وظیفه والدین در قبال نامگذاری فرزندان
وی با اشاره به وظیفه والدین درانتخاب نام نیکو برای فرزندان گفت: پس از تولد نوزاد، اولین وظیفه والدین انتخاب نام خوب و نیکو برای فرزند است. نام خوب و متناسب با فرهنگ اسلامی اهمیت فراوانی دارد، چون نامی که والدین برای فرزند انتخاب می کنند همواره تا پایان عمر همراه وی است و با آن نام شناخته و خوانده می شود. همانطور که پیامبر اسلام (ص) در این زمینه فرمود "یکی از از حقوق فرزند بر پدر و ماد، برگزیدن نام نیکو برای اوست."
الهایی افزود: در فرهنگ مقدس اسلام دستور این است که پیش از تولد فرزند ( دوران تکوین جنین و دمیدن روح در کودک ) بهتر است پدر و مادر تصمیم بگیرند و برای فرزند، چه دختر و چه پسر، نامی تعیین کنند. امام علی (ع) می فرماید: " فرزند خویش را پیش از تولد نامگذاری کنید. هرگاه نمی دانید پسر است یا دختر، آن ها را به تناسب مرد و زن بودن، نامگذاری کنید چرا که مردم در قیامت به نام های خویش خوانده می شوند و فرزندی که سقط شده باشد و نامی برای او تعیین نکرده باشند، در روز قیامت از پدر مؤاخذه خواهد کرد." الهایی بیان کرد: ائمه (ع) گاه انتخاب نام را نوعی مبارزه و پاسداری از حریم ارزش ها می دانستند. امام سجاد (ع) در پاسخ یزید که گفت چرا پدرت همه ی فرزندانش را " علی " نامگذاری کرده است؟ فرمود : اگر پدرم هزار فرزند پسر می داشت همه را " علی " نام می نهاد.

نیکوترین نام ها نزد خداوند
این کارشناس ارشد مذهبی در خصوص بهترین و نیکوترین اسامی نزد خداوند گفت: در دستورات رسول اکرم (ص)، بهترین نام ها، عبدالله و عبدالرحمن هستند و نام هایی همچون حبیب، مؤمن، امین، جمیل، سعد، مسعود، صابر، صدیق، مهدی، هادی، مرتضی، عیسی، مجتبی، صادق، موسی، سعید، مسلم، داوود، طاهره، طیّب، صالح، فضل الله، جلال، جمال، رضا، راضی، رضیّ، تقی ، جواد، هاشم، مصطفی و ... برای پسران پیشنهاد شده است، همچنین توصیه شده است که اسامی دختران را فاطمه، مریم، سوسن، زهره، زکیه، زهرا، عذرا، ریحانه، صدیقه، طیّبه، آمنه ، طاهره، خدیجه، آسیه، راضیه، رضیّه، مرضیه، معصومه، مبارکه، جملیه، حلیمه، حمیده، نرجس، محدثـّه، ساره، منصوره، ملیحه، فریده، وجیهه، عاتکه، عالیه، صفیه، حورا، زینب، عصمت، عفت، عزّت، کبری، رحیمه، ناعمه، شهربانو، و کلثوم و ... انتخاب کنند. وی افزود: امام محمد باقر (ع) فرموده اند: "راست ترین نام ها نامی است که دلالت بر بندگی خدا کند، مانند عبدالله و بهترین نام ها نام پیامبران است." پنیر خان و نوشابه خانم، نام هایی که نشنیده اید

تأثیر گذاری نام مناسب بر شخصیت و هویت افراد
الهایی در خصوص تاثیر نام در شخصیت و رفتار افراد اظهار داشت: نام، یکی از نمودارهای شخصیت و استقلال فرد است. تحقیقات نشان می دهد که کودکان از حدود 2 تا 3 سالگی قادر به تشخیص نام خود هستند. در این دوران که کودک از خود به عنوان یک شخص منفرد و جداگانه سخن می گوید، نام برای به دست آوردن هویت و شخصیت، نقش مهمی دارد. وی تصریح کرد: نام هر فرد کلیدواژه‌ای است که علاوه بر اشاره به یک فرد خاص، هویت و شخصیت فرد را نشان می‌دهد و تمامی تصورات ما از یک فرد آشنا بلافاصله پس از شنیدن نام او در ذهنمان شکل می گیرد بدون آن که نیازی به دیدن آن شخص داشته باشیم.


آیا حتماً باید نام فرزند از اسامی مذهبی باشد؟
کارشناس ارشد مذهبی در پاسخ به این که برگزیدن اسامی نیک و مناسب ایرانی اما غیر مذهبی از نظر دین و اسلام مشکل دارد یا خیر، گفت: اسم هایی که روی فرزندان گذاشته می شود، اگر غیر از اسامی امامان و پیامبران باشد، مشکلی ندارد و می توان اسمی غیر از اسم اهل بیت گذاشت؛ اما در انتخاب نام باید دقت زیادی از سوی والدین صورت گیرد. به دلیل این که فرزند در آینده با این نام شناخته خواهد شد، درصورتی که نامی ناشایست برای او انتخاب شود، ممکن است مورد اهانت و تمسخر اطرافیان قرار گرفته و باعث نارضایتی فرد از نام خود گردد. از این رو بهتر است از ابتدای تولد نامی مناسب و نیکو برای نوزاد در نظر گرفته شود. همانطور که گفته شد علاوه بر تاکید دین اسلام به نامگذاری فرزندان به نام های نیک و پسندیده، نام ها در شخصیت و روحیه افراد نیز اثرگذار هستند و همانگونه که اعتقادات بر روی نامگذاری افراد تاثیر دارند، نام ها نیز روی اعتقادات و رفتار و گفتار فرد موثر هستند.

از این رو لزوم برگزیدن نام مناسب و پسندیده اهمیت فراوانی دارد و در جامعه ی امروز که کشش بسیاری از مردم به سمت نام های کمتر شنیده شده و به اصطلاح مدرن سوق پیدا کرده است، ضروری است که والدین با آگاهی کامل وبا توجه به معنا و مفهوم اسامی فرزند خود را نامگذاری کنند.

نام انسان، اصطلاح یا کلمه ای است که برای شناسایی و هویت بخشی به یک انسان داده می شود.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

26 مهر 1397 - 12:35

به گزارش مشهدفوری، نام انسان، اصطلاح یا کلمه ای است که برای شناسایی و هویت بخشی به یک انسان داده می شود.

پنیر، انگور، حلوا، پارچه، شنبه، سماور، نیمکت، تیله گرگ و ویلا تنها چند نمونه از اسامی عجیب و غریبی هستند که در طی سال های گذشته برای این هویت بخشی روی برخی افراد به کار رفته اند.

مطابق ماده 20 قانون ثبت احوال، انتخاب نام فرزند بر عهده والدین است، انتخابی که شاید در ابتدا چندان مهم و تاثیرگذار به نظر نرسد، اما حقوقی است که والدین باید به درستی و شایستگی درقبال فرزند خود انجام دهند.

انتخاب نام معمولا بنابر سلیقه والدین از نشانه ها و الگوهای مختلفی منشا می گیرد و برخی برای نامگذاری فرزند خود از اسامی زیبای خداوند، اسامی و القاب ائمه اطهار(ع)، شخصیت های تاریخی و فرهنگی کشور و یا از نام هایی که معرفی کننده فرهنگ و ارزش های جامعه هستند استفاده می کنند.

پنیر خان و نوشابه خانم، نام هایی که نشنیده اید
انتخاب نام نیک و مناسب همواره یکی از دغدغه های والدین بوده و بسیاری از والدین حتی هفته ها و ماه ها از زندگی خود را صرف انتخاب نام مناسب برای فرزند خود کرده و تلاش می کنند تا نامی نیکو و متناسب برای فرزند خود انتخاب نمایند. با این حال در کنار اسامی مناسب و متعارفی که در جامعه وجود دارد گاهی شاهد اسامی عجیب و غریبی هستیم که کمتر به گوشمان آشنا است، نام های باورنکردنی و عجیبی که شاید کمتر کسی باور کند چنین اسامی وجود دارند و به ثبت رسیده اند.

عجیب و غریب ها
بهنام مریدی، مدیر کل ثبت احوال خوزستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص اسامی باورنکردنی افراد که طی سال های گذشته در ثبت احوال به ثبت رسیده است، گفت: گاهی والدین به دلایل مختلفی مانند برهه خاص زمانی، سلیقه، نایاب و متفاوت بودن اسم، برای فرزندان خود اسامی عجیبی انتخاب می کنند که باعث شده است اسامی بی معنی و عجیب زیادی داشته باشیم که در طی سال های گذشته به ثبت رسیده اند.
وی افزود: نام هایی از قبیل؛ بستنی، نوشابه، هزار تومانی، تریاک، امروز، کفتر، مرد، زن، زردآلو، فوری، ملخ، بطری، لوله، افسرده، شب چراغ، خیار، دریاقلی، تیرماه، میش، پشه، پاکت، ادامه، چرت، طوطی، گلابی، گشنه، حیاط، پیرزن، نیمکت، پرتقال، اهواز، فقیر، یکشنبه، فلفل، نخود، قاچاق، گیلاس، کلاغ، صد تومانی، پنبه، تعارف و غیره از جمله مثال هایی از اسامی عجیبی هستند که در سال های پیش ثبت شده اند. مریدی بیان داشت: این اسامی نامتعارف ریشه های گوناگونی دارند و معمولا برگرفته از الگوهای مختلفی مانند مکان های جغرافیایی، اسامی حیوانات، گیاهان، صفات مختلف و اسامی فصل ها، هفته ها و روزهای سال هستند.


گفتنی است پیش از این سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفته بود: با تشکیل کمیته نام، امکان انتخاب هر نامی برای فرزندان توسط والدین وجود ندارد.
سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: اگر والدین به سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کنند و نام انتخابی آن‌ها برای فرزندشان در سامانه وجود نداشته باشد، نام به کمیته نام ارجاع داده می‌شود.

وی افزود: پس از بررسی و تأیید معنی و محتوای نام مربوطه توسط کارشناسان ثبت احوال، اساتید ادبیات فارسی و عربی حاضر در کمیته مذکور، والدین می‌توانند نام فرزند خود را ثبت کنند.

ابوترابی تصریح کرد: انتخاب نام‌های عجیب و نامتعارف برای فرزندان توسط والدین پذیرفتنی نیست.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: آرشیو، آسیب، اجباری، اخی، اردوخان، اشتر، اهریمن، باباقلی، بیابانی، ملخ، فضا، فراری، شفتالو، شربت، قطار، قطاری، قسمت، قربانی، ‌کابوس، گشنه، گرگ آقا، بره، بشم، بهداشت، بوشفر، چاه،‌ چراغ،‌ چیتر، زنگی، ‌سرباز، شوجر، علاقه، غم، غارت، فرار، فراموش، گوپال، گمان،‌ لذت، لشکر، للو، ورندل، یتیم از اسامی نامتعارف برای پسران است که در ثبت احوال ثبت شده است.

وی افزود: آشفته،‌ آفت، اجبار، افسرده، باجی، بیزار، پنبه، تعارف، حلوا، خرما، خیار، شربتی، شقیقه، کفتر، نیمکت، قیمتی، همیشه، نوشابه، ییلاق، لوله، لیاقت، لبو، لباء، مشکی، مشکی‌جان، مغلوبه، مفتول، حاضر، حالتاج، حسرت، حضرت، حبصه، خارا،‌ خابس، پارچه، پاکت، پنیر، پوپول، پولی، انقلاب، اوجق، آمریکا، آلمان،‌ انگلیس، انه، آقابگم، ادامه و اذان بخشی از اسامی نامتعارف برای دختران است.
گفتنی است؛ اغلب این اسامی پیش از سال 1370 توسط والدین برای فرزندان انتخاب شده است که به اصرار والدین مأموران ثبت احوال وادار به ثبت اسم شده بودند.

نام های عجیب و غریب می توانند تغییر کنند
مدیر کل ثبت احوال خوزستان با اشاره به افرادی که مشکلات عجیب و غریب بودن اسم دارند اظهار کرد: بر اساس قانون ثبت احوال، هر فرد بالای 18 سال می تواند در صورت نامناسب بودن نام و نام خانوادگی درخواست تغییر دهد. افرادی که مایل هستند اسم خاص و نامناسب خود را عوض کنند می توانند برای تعویض نام اقدام کنند و درخواست دهند، ثبت احوال با در خواست آن ها موافقت می کند.
این مقام مسئول اذعان داشت: همچنین بر اساس بند 14 قانون ثبت احوال کشور، افراد می توانند نسبت به حذف پیشوند یا پسوند اسم خود اقدام کنند، افرادی که نام هایی با پیشوند یا پسوند نامناسب دارند می توانند به ثبت احوال درخواست داده و پیشوند یا پسوند نام خود را حذف کند.
وی در خصوص ممنوعیت برخی اسامی تصریح کرد: به موجب ماده 21 قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام هایی که باعث هتک حیثیت مقدسات اسلامی باشند و همچنین عناوین و القاب زننده و نام هایی با معانی نامناسب و ناپسند ممنوع است و مورد قبول ثبت احوال نیست.

فاطمه و علی، پر تکرارترین اسم
بهنام مریدی با اشاره به این که نام فاطمه با یک هزار و 254 فراوانی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش ترین تکرار را نسبت به اسامی دیگر داشته است افزود: در استان خوزستان بعد از فاطمه نام علی 930، حسین 818، محمد 684، زهرا 653 و امیر حسین 628 بیش ترین فراوانی را نسبت به دیگر اسامی به خود اختصاص داده اند. رتبه های بعدی اسامی فوق به این ترتیب هستند:

در پسران - امیرعلی ، عباس ، ابوالفضل ، رضا ، مهدی و محمدرضا
در دختران - رقیه ، ریحانه ، آوا ، آتنا ، اسراء ، مریم ، بنین

سفارش نام نیک در اسلام
در تعالیم اسلامی و مذهبی بارها به انتخاب نام نیک برای فرزندان توصیه شده است و احادیث فراوانی از ائمه اطهار(ع) درباره اهمیت نامگذاری فرزندان به نام های نیکو و تاثیر آن در زندگی روایت شده است.

اما چرا در معارف دینی تا این اندازه به نام نیک سفارش شده و چقدر نام نیکو در زندگی و شخصیت افراد تاثیر گذار است؟
ماجد الهایی، کارشناس ارشد مذهبی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص تاکید اسلام به گذاشتن نام نیک و پسندیده بیان کرد: نام نیک همانطور که در آخرت برای انسان مایه سربلندی و شرافت است، در دنیا نیز برکاتی دارد. نام های خوب و نیکو، علاوه بر تاثیرات معنوی، تاثیرات روحی و روانی زیادی روی فرد می گذارند.

وظیفه والدین در قبال نامگذاری فرزندان
وی با اشاره به وظیفه والدین درانتخاب نام نیکو برای فرزندان گفت: پس از تولد نوزاد، اولین وظیفه والدین انتخاب نام خوب و نیکو برای فرزند است. نام خوب و متناسب با فرهنگ اسلامی اهمیت فراوانی دارد، چون نامی که والدین برای فرزند انتخاب می کنند همواره تا پایان عمر همراه وی است و با آن نام شناخته و خوانده می شود. همانطور که پیامبر اسلام (ص) در این زمینه فرمود "یکی از از حقوق فرزند بر پدر و ماد، برگزیدن نام نیکو برای اوست."
الهایی افزود: در فرهنگ مقدس اسلام دستور این است که پیش از تولد فرزند ( دوران تکوین جنین و دمیدن روح در کودک ) بهتر است پدر و مادر تصمیم بگیرند و برای فرزند، چه دختر و چه پسر، نامی تعیین کنند. امام علی (ع) می فرماید: " فرزند خویش را پیش از تولد نامگذاری کنید. هرگاه نمی دانید پسر است یا دختر، آن ها را به تناسب مرد و زن بودن، نامگذاری کنید چرا که مردم در قیامت به نام های خویش خوانده می شوند و فرزندی که سقط شده باشد و نامی برای او تعیین نکرده باشند، در روز قیامت از پدر مؤاخذه خواهد کرد." الهایی بیان کرد: ائمه (ع) گاه انتخاب نام را نوعی مبارزه و پاسداری از حریم ارزش ها می دانستند. امام سجاد (ع) در پاسخ یزید که گفت چرا پدرت همه ی فرزندانش را " علی " نامگذاری کرده است؟ فرمود : اگر پدرم هزار فرزند پسر می داشت همه را " علی " نام می نهاد.

نیکوترین نام ها نزد خداوند
این کارشناس ارشد مذهبی در خصوص بهترین و نیکوترین اسامی نزد خداوند گفت: در دستورات رسول اکرم (ص)، بهترین نام ها، عبدالله و عبدالرحمن هستند و نام هایی همچون حبیب، مؤمن، امین، جمیل، سعد، مسعود، صابر، صدیق، مهدی، هادی، مرتضی، عیسی، مجتبی، صادق، موسی، سعید، مسلم، داوود، طاهره، طیّب، صالح، فضل الله، جلال، جمال، رضا، راضی، رضیّ، تقی ، جواد، هاشم، مصطفی و ... برای پسران پیشنهاد شده است، همچنین توصیه شده است که اسامی دختران را فاطمه، مریم، سوسن، زهره، زکیه، زهرا، عذرا، ریحانه، صدیقه، طیّبه، آمنه ، طاهره، خدیجه، آسیه، راضیه، رضیّه، مرضیه، معصومه، مبارکه، جملیه، حلیمه، حمیده، نرجس، محدثـّه، ساره، منصوره، ملیحه، فریده، وجیهه، عاتکه، عالیه، صفیه، حورا، زینب، عصمت، عفت، عزّت، کبری، رحیمه، ناعمه، شهربانو، و کلثوم و ... انتخاب کنند. وی افزود: امام محمد باقر (ع) فرموده اند: "راست ترین نام ها نامی است که دلالت بر بندگی خدا کند، مانند عبدالله و بهترین نام ها نام پیامبران است." پنیر خان و نوشابه خانم، نام هایی که نشنیده اید

تأثیر گذاری نام مناسب بر شخصیت و هویت افراد
الهایی در خصوص تاثیر نام در شخصیت و رفتار افراد اظهار داشت: نام، یکی از نمودارهای شخصیت و استقلال فرد است. تحقیقات نشان می دهد که کودکان از حدود 2 تا 3 سالگی قادر به تشخیص نام خود هستند. در این دوران که کودک از خود به عنوان یک شخص منفرد و جداگانه سخن می گوید، نام برای به دست آوردن هویت و شخصیت، نقش مهمی دارد. وی تصریح کرد: نام هر فرد کلیدواژه‌ای است که علاوه بر اشاره به یک فرد خاص، هویت و شخصیت فرد را نشان می‌دهد و تمامی تصورات ما از یک فرد آشنا بلافاصله پس از شنیدن نام او در ذهنمان شکل می گیرد بدون آن که نیازی به دیدن آن شخص داشته باشیم.


آیا حتماً باید نام فرزند از اسامی مذهبی باشد؟
کارشناس ارشد مذهبی در پاسخ به این که برگزیدن اسامی نیک و مناسب ایرانی اما غیر مذهبی از نظر دین و اسلام مشکل دارد یا خیر، گفت: اسم هایی که روی فرزندان گذاشته می شود، اگر غیر از اسامی امامان و پیامبران باشد، مشکلی ندارد و می توان اسمی غیر از اسم اهل بیت گذاشت؛ اما در انتخاب نام باید دقت زیادی از سوی والدین صورت گیرد. به دلیل این که فرزند در آینده با این نام شناخته خواهد شد، درصورتی که نامی ناشایست برای او انتخاب شود، ممکن است مورد اهانت و تمسخر اطرافیان قرار گرفته و باعث نارضایتی فرد از نام خود گردد. از این رو بهتر است از ابتدای تولد نامی مناسب و نیکو برای نوزاد در نظر گرفته شود. همانطور که گفته شد علاوه بر تاکید دین اسلام به نامگذاری فرزندان به نام های نیک و پسندیده، نام ها در شخصیت و روحیه افراد نیز اثرگذار هستند و همانگونه که اعتقادات بر روی نامگذاری افراد تاثیر دارند، نام ها نیز روی اعتقادات و رفتار و گفتار فرد موثر هستند.

از این رو لزوم برگزیدن نام مناسب و پسندیده اهمیت فراوانی دارد و در جامعه ی امروز که کشش بسیاری از مردم به سمت نام های کمتر شنیده شده و به اصطلاح مدرن سوق پیدا کرده است، ضروری است که والدین با آگاهی کامل وبا توجه به معنا و مفهوم اسامی فرزند خود را نامگذاری کنند.

22 /48

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.