تنها 22.8 درصد ظرفیت سدهای استان پر است / دشت نیشابور توان تأمین آب موردنیاز صنایع فولادی را در درازمدت ندارد


20 اردیبهشت 1397 - 10:12
هم اکنون فقط 22.8 درصد ظرفیت سدهای استان پر است و سالانه با حدود نیم متر افت آب سفره‌های زیرزمینی در استان مواجه ایم

در کنار تمام فصل‌های مشترک بین ایران و افغانستان، دو رودخانه تاریخی به نام هیرمند و هریرود به چشم می‌خورد که در دهه‌های گذشته بیشتر از اینکه عامل پیوند و وصال بین دو کشور باشد، به بستری برای مجادلات سیاسی و اختلاف‌ نظرهای آبی بین ایرانی‌ها و افغان‌ها تبدیل شده است.

 همین چند‌روز پیش بود که نمایندگان مجلس، وزیر امور خارجه را برای ارائه توضیحاتی درباره وضعیت نابسامان رودخانه هیرمند به پارلمان کشیدند و از محمدجواد ظریف خواستند تا با همتای همسایه خود به صورت جدی سنگ‌های آبی بین دو کشور را وابکند. از آنجایی که رودخانه‌های هیرمند و هریرود، شباهت‌های زیادی در سرچشمه با یکدیگر دارند، انتظارات فعالان حوزه آبی از وزارت خارجه در خصوص هریرود، تشابهی ویژه با هیرمند دارد و در صورت اهمال در این موضوع، شاید عاقبت دو رودخانه مرزی ایران با کشور افغانستان به یک‌جا ختم شود.

در نخستین نشست خبری محمد علایی، سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص آخرین وضعیت هریرود موضوعی که در دوره قبلی مدیریت این مجموعه تقریبا در زمره محرمانه‌های شرکت آبی‌ها قلمداد می‌شد سخن گفت.

بازی پدربزرگ‌ها!

علایی که تنها چند روز از تکیه‌اش به کرسی سرپرستی شرکت آب منطقه‌ای استان می‌گذرد، در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر آخرین وضعیت منازعه آبی بین ایران و افغانستان در خصوص رودخانه تاریخی هریرود، گفت: هریرود و هیرمند دو رودخانه‌ای هستند که با سرچشمه گرفتن از کشور افغانستان، حیات‌بخش قسمتی از شرق کشور در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند.

وی با اشاره به قطع ذخیره برفی در منطقه هندوکش و همچنین برداشت‌های زیاد طرف همسایه افزود: بی‌شک یکی از موضوعاتی که این انگیزه را برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور بیشتر می‌کند، تغییراتی است که در حوزه منابع آبی در کشور افغانستان در حال انجام است.

با این حال سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، تصمیم‌گیری درباره رودخانه هریرود را از حیطه اختیارات استان بسیار فراتر دانست و به تعبیر خود این بازی را به بازی «پدربزرگ‌ها» تشبیه کرد که باید میان مقامات بلندپایه دو کشور حل‌و‌فصل شود.

علایی حتی این موضوع را نیز یادآور شد که جبهه بازی نه تنها در سطح آب منطقه‌ای نیست، رده تصمیم‌گیری آن از وزارت نیرو نیز بالاتر است.

از حقابه خود نمی‌گذریم

وی با این حال تأکید کرد: ایران به هیچ‌وجه از حقابه‌های قانونی و قدیمی خود به‌ویژه در حوزه هریرود کوتاه نمی‌آید و در این زمینه مذاکرات بین دو کشور در حال انجام است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان که یکی از مدافعان سرسخت انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور است، در تشریح اصرار خود بر انجام این کار گفت: اجرای این طرح، تنها راه ممکن برای تأمین آب این منطقه در طولانی مدت است و به معنای دیگر اصلا زمانی نداریم که در روند عملیاتی شدن آن معطل کنیم.وی خطاب به مخالفانی که در سطوح مختلف به بیان انتقادات خود در زمینه این انتقال سخن به زبان می‌آورند، نیز اظهار کرد: مخالفت خود را در زمان تصویب طرح بیان کنید اما در اجرای این پروژه مهم و حیاتی هیچ شکی وجود ندارد

.به گفته علایی اکنون دو موضوع پیوست زیست‌محیطی و همچنین پدافند غیرعامل برای انتقال آب از دور‌دست‌ها مطرح است که باید روی این مباحث کارهای کارشناسی لازم انجام شود.وی ادامه داد: در این‌خصوص وزیر نیرو نیز تمام قد از اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی حمایت و این موضوع مهم را دنبال می‌کند.

چرا اجرای پروژه‌های پرآب‌طلب؟

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی همچنین در واکنش به سؤالی مبنی بر این که چرا در استانی با وضعیت حاد از لحاظ منابع آبی، باید پروژه‌های پرآب‌طلب مانند فولاد در مدار بهره‌برداری قرار گیرد، گفت: قطعا پیش از اجرای هرگونه پروژه باید تمامی مسائل مرتبط با آن مورد بررسی قرار گیرد و حال که این کار شده است، باید آب آن تأمین شود. یکی از عوامل انتقال آب از خارج استان نیز همین موضوعات است.

وی با بیان اینکه وضعیت آبی استان فراتر از بحران است، ادامه داد: با وجود کاهش سالانه ١/١ میلی‌متری بارندگی‌ها، میزان برداشت ما همواره افزایش می‌یابد؛ از طرف دیگر در حالی که سالانه حق برداشت ۴٠ درصد از مخازن زیرزمینی را داریم اما ۱۱۳ درصد برداشت می‌کنیم و با این اقدام منابع نسل آینده را امروز استفاده می‌کنیم.

علایی تصریح کرد: به ازای هر متر افت سطح آب زیرزمینی دو تا سه سانتی‌متر نشست زمین اتفاق می‌افتد که این پدیده به صورت شکاف‌هایی در زمین خود را نشان می‌دهد و شوری آب از دیگر پیامدهای این نشست است.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود ١٠٠ درصد چاه‌های آب با موتور برقی به کنتور حجمی مجهز شدند، افزود: همچنین طی سال‌های ٩۵ و ٩۶، بیش از پنج هزار و ۴٠٠ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که سهم بالایی در کاهش میزان مصارف در این بخش دارد

.سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص وجود پدیده آب‌فروشی در بخش کشاورزی بیان کرد: این مجموعه به شدت روی این موضوع حساس است و در راستای صیانت از منابع آبی تمام تلاش خود را برای کنترل چاه‌ها به کار می‌گیرد.

علایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این که چطور می خواهید آب مورد نیاز صنایع فولادی استان را با وجود بحران کم آبی تامین کنید، ابتدا به بیان انتقادات خود از کارشناسی نبودن اجرای برخی طرح های صنعتی پرداخت و گفت : توسعه در ایران باید آب محور باشد یعنی اگر قرار است در یک حوضه آبریز یا منطقه‌ای، توسعه‌ای انجام شود باید با منابع آبی و زیستی آن منطقه همخوانی داشته باشد.

 از این رو یکی از انتقادات جدی ما در موضوع مدیریت آب به ویژه در بخش اجرای طرح های کلان توسعه ملی و استانی، این است که توسعه ما برآمده از طرح زیست‌محیطی نیست. اگر این گونه بود امروز با بحران کم آبی روبه رو نبودیم. یکی از ایرادات مطرح، این است که چرا بخش آب استان غیر منفعلانه عمل می‌کند؟ چرا نمی گوید این صنعت نباید در این دشت فعال شود؟

علایی بابیان این که دو پروژه صنعتی افتتاح‌شده آب طلب هستند، ادامه داد: بخش اصلی آب موردنیاز این دو پروژه، در جوین از طریق خرید آب چاه‌های کشاورزی و تغییر کاربری تامین می شود و در نیشابور نیز از این طریق، بخشی از آب موردنیاز صنایع فولادی را تأمین خواهیم کرد . از ظرفیت سد نیشابور هم می توان استفاده کرد اما در کلان موضوع، اگر بنده 30 سال پیش این جا بودم و دانش و تجربه و جرئت امروز را می‌داشتم و از من هم نظرخواهی می‌کردند، پاسخم برای این گونه توسعه منفی بود. حالا هم رسانه‌ها باید از مدیران بپرسند چرا با اجرای این طرح‌ها موافقت شده است؟ نقد به این موضوع کاملاً وارد است که ما در الگوی توسعه، یک طرح مدون برنامه‌ریزی‌شده برآمده از طرح آمایش سرزمینی یا آب محور نداشتیم که نمونه بارز آن، استان اصفهان است که زرنگی کردند و صنایع فولاد را به آن جا بردند اما امروز برای تأمین آب آن درمانده اند و 700 میلیون مترمکعب آب زاینده رود و انتقال یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب کارون به اصفهان، بازهم پاسخگوی نیاز آبی آن‌ها نیست.

علایی با تاکید بر این که اتفاقات روی داده در حوزه آب، تحت تأثیر سرمایه‌گذاری‌های کلانی است که طی سال های گذشته انجام‌شده است، ادامه داد: به‌طور مثال برای بهبود وضعیت پیشنهاد دادیم مواد استخراجی در سنگان خواف به کنسانتره تبدیل شود و به سواحل جنوبی کشور انتقال یابداگرچه همین کنسانتره کردن هم نیازمند آب است.

دشت نیشابور توان تأمین آب موردنیاز صنایع فولادی را در درازمدت ندارد

وی همچنین بر ضرورت اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به استان تأکید کرد و افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم صنایع زنجیره فولاد نیشابور تعطیل شود زیرا میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری در این بخش انجام شده است و اکنون آب مورد نیاز آن، باید تأمین شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گفت: 50 درصد جمعیت ، 75 درصد صنایع و 90 مرکز خدماتی استان در دشت مشهد مستقر هستند که این موضوع با منابع آبی و حتی پیوست هایی مانند زلزله همخوانی ندارد.

وی در ادامه بابیان این که ما امروز به دلیل مشکلاتی که در خصوص سد دوستی داریم، نمی‌توانیم آب مشهد را تأمین کنیم، درباره تأمین حقابه کشور از رودخانه هریرود و سد دوستی گفت: میزان برداشت افغانستان از هریرود تحت تأثیر کاهش برف کوه‌های هندوکش افزایش یافته است، از این رو موضوع تأمین حقابه کشور از سد دوستی با تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور در شورای عالی آب و از طریق وزارت امور خارجه در حال پیگیری است .ما حتماً باید حق قانونی خودمان را از رودخانه‌های مرزی بگیریم و این موضوع فراتر از پیگیری‌های آب منطقه‌ای و وزارت نیروست.

فقط 22.8 درصد ظرفیت سدها  پر است

علایی در ادامه بابیان این که هم اکنون فقط 22.8 درصد ظرفیت سدهای استان پر است و سالانه با حدود نیم متر افت آب سفره‌های زیرزمینی در استان مواجه ایم، درباره اجرای طرح تعادل بخشی سفره‌های زیرزمینی استان، به بسته شدن حدود 2067 حلقه چاه غیرمجاز در سال 96 اشاره کرد و افزود: سال گذشته با اجرای این طرح و جلوگیری از اضافه برداشت و هوشمند سازی کنتورها، موفق به صرفه‌جویی 206 میلیون مترمکعب آب شدیم که البته این میزان در سال 95 حدود 259 میلیون مترمکعب بوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سرنوشت طرح انتقال آب دریای عمان نیز با اشاره به جلسه اخیر استاندار و وزیر نیرو اظهار کرد: وزیر نیرو قول جدی برای پیگیری این طرح داده اند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سهم آب منطقه‌ای از اعتبارات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان ، بابیان این که نگاه ما به سفر ریاست‌جمهوری فقط جذب اعتبارات نیست، تصریح کرد: بحثی که ما داریم این است که بتوانیم مصوبات شورای عالی آب و نیز سهم استان از باقی‌مانده اعتبار 160 میلیارد تومانی کشف رود را عملیاتی کنیم ، درخواست‌های ما در این سفر تخصیص سهم استان در اجرای طرح تعادل بخشی آب ،تأمین اعتبارات انتقال آب دریای عمان و نیز اعتبار اجرای طرح انتقال آب از کوه‌های هزار مسجد بود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همچنین بابیان این که امروزه مدیریت خطی آب به‌هیچ‌وجه در استان پاسخگو نیست، بر اجرای طرح‌های بازچرخانی آب در استان تأکید و اظهار کرد: حدود 100 میلیون مترمکعب آب فاضلاب در حوزه کشف رود وجود دارد که با اجرای طرح‌های بازچرخانی و تصفیه‌خانه‌های این منطقه، می‌توان 75 درصد آن را به‌صورت استاندارد وارد بخش کشاورزی مشهد کرد.

هم اکنون فقط 22.8 درصد ظرفیت سدهای استان پر است و سالانه با حدود نیم متر افت آب سفره‌های زیرزمینی در استان مواجه ایم

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

20 اردیبهشت 1397 - 10:12

در کنار تمام فصل‌های مشترک بین ایران و افغانستان، دو رودخانه تاریخی به نام هیرمند و هریرود به چشم می‌خورد که در دهه‌های گذشته بیشتر از اینکه عامل پیوند و وصال بین دو کشور باشد، به بستری برای مجادلات سیاسی و اختلاف‌ نظرهای آبی بین ایرانی‌ها و افغان‌ها تبدیل شده است.

 همین چند‌روز پیش بود که نمایندگان مجلس، وزیر امور خارجه را برای ارائه توضیحاتی درباره وضعیت نابسامان رودخانه هیرمند به پارلمان کشیدند و از محمدجواد ظریف خواستند تا با همتای همسایه خود به صورت جدی سنگ‌های آبی بین دو کشور را وابکند. از آنجایی که رودخانه‌های هیرمند و هریرود، شباهت‌های زیادی در سرچشمه با یکدیگر دارند، انتظارات فعالان حوزه آبی از وزارت خارجه در خصوص هریرود، تشابهی ویژه با هیرمند دارد و در صورت اهمال در این موضوع، شاید عاقبت دو رودخانه مرزی ایران با کشور افغانستان به یک‌جا ختم شود.

در نخستین نشست خبری محمد علایی، سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص آخرین وضعیت هریرود موضوعی که در دوره قبلی مدیریت این مجموعه تقریبا در زمره محرمانه‌های شرکت آبی‌ها قلمداد می‌شد سخن گفت.

بازی پدربزرگ‌ها!

علایی که تنها چند روز از تکیه‌اش به کرسی سرپرستی شرکت آب منطقه‌ای استان می‌گذرد، در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر آخرین وضعیت منازعه آبی بین ایران و افغانستان در خصوص رودخانه تاریخی هریرود، گفت: هریرود و هیرمند دو رودخانه‌ای هستند که با سرچشمه گرفتن از کشور افغانستان، حیات‌بخش قسمتی از شرق کشور در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند.

وی با اشاره به قطع ذخیره برفی در منطقه هندوکش و همچنین برداشت‌های زیاد طرف همسایه افزود: بی‌شک یکی از موضوعاتی که این انگیزه را برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور بیشتر می‌کند، تغییراتی است که در حوزه منابع آبی در کشور افغانستان در حال انجام است.

با این حال سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، تصمیم‌گیری درباره رودخانه هریرود را از حیطه اختیارات استان بسیار فراتر دانست و به تعبیر خود این بازی را به بازی «پدربزرگ‌ها» تشبیه کرد که باید میان مقامات بلندپایه دو کشور حل‌و‌فصل شود.

علایی حتی این موضوع را نیز یادآور شد که جبهه بازی نه تنها در سطح آب منطقه‌ای نیست، رده تصمیم‌گیری آن از وزارت نیرو نیز بالاتر است.

از حقابه خود نمی‌گذریم

وی با این حال تأکید کرد: ایران به هیچ‌وجه از حقابه‌های قانونی و قدیمی خود به‌ویژه در حوزه هریرود کوتاه نمی‌آید و در این زمینه مذاکرات بین دو کشور در حال انجام است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان که یکی از مدافعان سرسخت انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور است، در تشریح اصرار خود بر انجام این کار گفت: اجرای این طرح، تنها راه ممکن برای تأمین آب این منطقه در طولانی مدت است و به معنای دیگر اصلا زمانی نداریم که در روند عملیاتی شدن آن معطل کنیم.وی خطاب به مخالفانی که در سطوح مختلف به بیان انتقادات خود در زمینه این انتقال سخن به زبان می‌آورند، نیز اظهار کرد: مخالفت خود را در زمان تصویب طرح بیان کنید اما در اجرای این پروژه مهم و حیاتی هیچ شکی وجود ندارد

.به گفته علایی اکنون دو موضوع پیوست زیست‌محیطی و همچنین پدافند غیرعامل برای انتقال آب از دور‌دست‌ها مطرح است که باید روی این مباحث کارهای کارشناسی لازم انجام شود.وی ادامه داد: در این‌خصوص وزیر نیرو نیز تمام قد از اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی حمایت و این موضوع مهم را دنبال می‌کند.

چرا اجرای پروژه‌های پرآب‌طلب؟

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی همچنین در واکنش به سؤالی مبنی بر این که چرا در استانی با وضعیت حاد از لحاظ منابع آبی، باید پروژه‌های پرآب‌طلب مانند فولاد در مدار بهره‌برداری قرار گیرد، گفت: قطعا پیش از اجرای هرگونه پروژه باید تمامی مسائل مرتبط با آن مورد بررسی قرار گیرد و حال که این کار شده است، باید آب آن تأمین شود. یکی از عوامل انتقال آب از خارج استان نیز همین موضوعات است.

وی با بیان اینکه وضعیت آبی استان فراتر از بحران است، ادامه داد: با وجود کاهش سالانه ١/١ میلی‌متری بارندگی‌ها، میزان برداشت ما همواره افزایش می‌یابد؛ از طرف دیگر در حالی که سالانه حق برداشت ۴٠ درصد از مخازن زیرزمینی را داریم اما ۱۱۳ درصد برداشت می‌کنیم و با این اقدام منابع نسل آینده را امروز استفاده می‌کنیم.

علایی تصریح کرد: به ازای هر متر افت سطح آب زیرزمینی دو تا سه سانتی‌متر نشست زمین اتفاق می‌افتد که این پدیده به صورت شکاف‌هایی در زمین خود را نشان می‌دهد و شوری آب از دیگر پیامدهای این نشست است.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود ١٠٠ درصد چاه‌های آب با موتور برقی به کنتور حجمی مجهز شدند، افزود: همچنین طی سال‌های ٩۵ و ٩۶، بیش از پنج هزار و ۴٠٠ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که سهم بالایی در کاهش میزان مصارف در این بخش دارد

.سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص وجود پدیده آب‌فروشی در بخش کشاورزی بیان کرد: این مجموعه به شدت روی این موضوع حساس است و در راستای صیانت از منابع آبی تمام تلاش خود را برای کنترل چاه‌ها به کار می‌گیرد.

علایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این که چطور می خواهید آب مورد نیاز صنایع فولادی استان را با وجود بحران کم آبی تامین کنید، ابتدا به بیان انتقادات خود از کارشناسی نبودن اجرای برخی طرح های صنعتی پرداخت و گفت : توسعه در ایران باید آب محور باشد یعنی اگر قرار است در یک حوضه آبریز یا منطقه‌ای، توسعه‌ای انجام شود باید با منابع آبی و زیستی آن منطقه همخوانی داشته باشد.

 از این رو یکی از انتقادات جدی ما در موضوع مدیریت آب به ویژه در بخش اجرای طرح های کلان توسعه ملی و استانی، این است که توسعه ما برآمده از طرح زیست‌محیطی نیست. اگر این گونه بود امروز با بحران کم آبی روبه رو نبودیم. یکی از ایرادات مطرح، این است که چرا بخش آب استان غیر منفعلانه عمل می‌کند؟ چرا نمی گوید این صنعت نباید در این دشت فعال شود؟

علایی بابیان این که دو پروژه صنعتی افتتاح‌شده آب طلب هستند، ادامه داد: بخش اصلی آب موردنیاز این دو پروژه، در جوین از طریق خرید آب چاه‌های کشاورزی و تغییر کاربری تامین می شود و در نیشابور نیز از این طریق، بخشی از آب موردنیاز صنایع فولادی را تأمین خواهیم کرد . از ظرفیت سد نیشابور هم می توان استفاده کرد اما در کلان موضوع، اگر بنده 30 سال پیش این جا بودم و دانش و تجربه و جرئت امروز را می‌داشتم و از من هم نظرخواهی می‌کردند، پاسخم برای این گونه توسعه منفی بود. حالا هم رسانه‌ها باید از مدیران بپرسند چرا با اجرای این طرح‌ها موافقت شده است؟ نقد به این موضوع کاملاً وارد است که ما در الگوی توسعه، یک طرح مدون برنامه‌ریزی‌شده برآمده از طرح آمایش سرزمینی یا آب محور نداشتیم که نمونه بارز آن، استان اصفهان است که زرنگی کردند و صنایع فولاد را به آن جا بردند اما امروز برای تأمین آب آن درمانده اند و 700 میلیون مترمکعب آب زاینده رود و انتقال یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب کارون به اصفهان، بازهم پاسخگوی نیاز آبی آن‌ها نیست.

علایی با تاکید بر این که اتفاقات روی داده در حوزه آب، تحت تأثیر سرمایه‌گذاری‌های کلانی است که طی سال های گذشته انجام‌شده است، ادامه داد: به‌طور مثال برای بهبود وضعیت پیشنهاد دادیم مواد استخراجی در سنگان خواف به کنسانتره تبدیل شود و به سواحل جنوبی کشور انتقال یابداگرچه همین کنسانتره کردن هم نیازمند آب است.

دشت نیشابور توان تأمین آب موردنیاز صنایع فولادی را در درازمدت ندارد

وی همچنین بر ضرورت اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به استان تأکید کرد و افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم صنایع زنجیره فولاد نیشابور تعطیل شود زیرا میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری در این بخش انجام شده است و اکنون آب مورد نیاز آن، باید تأمین شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گفت: 50 درصد جمعیت ، 75 درصد صنایع و 90 مرکز خدماتی استان در دشت مشهد مستقر هستند که این موضوع با منابع آبی و حتی پیوست هایی مانند زلزله همخوانی ندارد.

وی در ادامه بابیان این که ما امروز به دلیل مشکلاتی که در خصوص سد دوستی داریم، نمی‌توانیم آب مشهد را تأمین کنیم، درباره تأمین حقابه کشور از رودخانه هریرود و سد دوستی گفت: میزان برداشت افغانستان از هریرود تحت تأثیر کاهش برف کوه‌های هندوکش افزایش یافته است، از این رو موضوع تأمین حقابه کشور از سد دوستی با تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور در شورای عالی آب و از طریق وزارت امور خارجه در حال پیگیری است .ما حتماً باید حق قانونی خودمان را از رودخانه‌های مرزی بگیریم و این موضوع فراتر از پیگیری‌های آب منطقه‌ای و وزارت نیروست.

فقط 22.8 درصد ظرفیت سدها  پر است

علایی در ادامه بابیان این که هم اکنون فقط 22.8 درصد ظرفیت سدهای استان پر است و سالانه با حدود نیم متر افت آب سفره‌های زیرزمینی در استان مواجه ایم، درباره اجرای طرح تعادل بخشی سفره‌های زیرزمینی استان، به بسته شدن حدود 2067 حلقه چاه غیرمجاز در سال 96 اشاره کرد و افزود: سال گذشته با اجرای این طرح و جلوگیری از اضافه برداشت و هوشمند سازی کنتورها، موفق به صرفه‌جویی 206 میلیون مترمکعب آب شدیم که البته این میزان در سال 95 حدود 259 میلیون مترمکعب بوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سرنوشت طرح انتقال آب دریای عمان نیز با اشاره به جلسه اخیر استاندار و وزیر نیرو اظهار کرد: وزیر نیرو قول جدی برای پیگیری این طرح داده اند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سهم آب منطقه‌ای از اعتبارات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان ، بابیان این که نگاه ما به سفر ریاست‌جمهوری فقط جذب اعتبارات نیست، تصریح کرد: بحثی که ما داریم این است که بتوانیم مصوبات شورای عالی آب و نیز سهم استان از باقی‌مانده اعتبار 160 میلیارد تومانی کشف رود را عملیاتی کنیم ، درخواست‌های ما در این سفر تخصیص سهم استان در اجرای طرح تعادل بخشی آب ،تأمین اعتبارات انتقال آب دریای عمان و نیز اعتبار اجرای طرح انتقال آب از کوه‌های هزار مسجد بود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همچنین بابیان این که امروزه مدیریت خطی آب به‌هیچ‌وجه در استان پاسخگو نیست، بر اجرای طرح‌های بازچرخانی آب در استان تأکید و اظهار کرد: حدود 100 میلیون مترمکعب آب فاضلاب در حوزه کشف رود وجود دارد که با اجرای طرح‌های بازچرخانی و تصفیه‌خانه‌های این منطقه، می‌توان 75 درصد آن را به‌صورت استاندارد وارد بخش کشاورزی مشهد کرد.

24 /18

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.