استاندار سابق خراسان در گفتگو با مشهدفوری؛

هزینه تغییر استاندار زیاد است / اصلاح طلبان طلبی از دولت ندارند


29 آبان 1396 - 14:40
حسن رسولی با تاکید بر اینکه مخالف جابه‌جایی استاندار خراسان رضوی هستم، افزود: رشیدیان در دولت احمدی‌نژاد مورد غضب قرار گرفت! بنده ایشان را از طیف اقایان احمدی نژاد و پایداری‌ها نمی‌دانم.

استاندار اسبق خراسان و سیاست‌مدار کهنه‌کار اصلاح طلب خراسانی که این روزها در شورای شهر تهران فعالیت می‌کند مهمان مشهد فوری بود تا در خصوص وضعیت استان و نماینده عالی دولت در آن گپ بزنیم.

رسولی که در کارنامه خود سمت‌های سیاسی و اجرایی فراوانی دارد، اکنون در آستانه 60 سالگی و با کوله‌باری از تجربه همچنان صریح، شفاف و نقاد است، فرمانداری زاهدان در سال‌های دفاع مقدس تا استانداری خراسان در روزهای پر التهاب تقسیم آن از جمله سمت‌های اوست. در ادامه بخش‌هایی از گفتگو با وی در خصوص استانداری خراسان رضوی را می‌خوانید.

چرا استاندار خراسان رضوی از میان گزینه‌های اصلاح طلبان برگزیده نمی‌شود؟ 

استاندار سابق خراسان با اشاره به حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: ما اصلاح‌طلبان به آقای روحانی رای دادیم و اگر جریان ما از ایشان حمایت نمی‌کرد ایشان رئیس جمهور نبود. بدون تردید انتظار داریم همچنان که خود ایشان گفتند مدیران ارشد، وزرا و استانداران کلیدی ایشان از جامعه اصلاح‌طلبی انتخاب شوند و این قاعده در همه گستره سرزمینی ایران جاری و ساری باشد.

رسولی در ادامه تاکید کرد: از لحاظ نظری حق این بود که در همان هفته‌های اول پس از انتخابات آقای رئیس جمهور یکی از چهره‌های سیاسی مجرب کار کرده از بین وزرا سابق و مدیران ارشد سابق با گرایش اصلاح طلب، به استثنا استانداران سابق، فردی را برای خراسان رضوی انتخاب می‌کردند تا استان با یک رویکرد اصلاح طلبی اداره می‌شد.

اصلاح طلبان استان طلبی از دولت ندارند

رسولی اما با تاکید بر نگاه واقع‌بینانه به انتخابات اردیبهشت ماه 96، افزود: از منظر کارشناسی اتفاق خاصی در خراسان رخ نداده است! دو سوم مردم خراسان به آقای رئیسی رای دادند، در حالیکه در سال 92 مشهد با 500 هزار رای بیشتر به آقای روحانی باعث ایجاد تفاضل دویست و هفتاد دو هزار رای شدند که در غیر این صورت ممکن بود انتخابات به دور دوم کشیده شود. نقش خراسان‌ها شمالی، رضوی و جنوبی در سال 96 نقش در رای آوری آقای روحانی برجسته و برتری‌بخش نبود و جزء 8 استانی بودند که آقای رئیس جمهور نسبت به رقیبشان رای کمتری در آن‌ها کسب کردند. بنابراین از این منظر اگر قرار بر اعتنا به رای مردم باشد بر اساس قواعد دموکراتیک بر خلاف سال 92 ما اصلاح طلبان، طلبی از دولت نداریم، به خصوص این دولت که ذاتش با دولت‌های گذشته فرق دارد.

تکلیفمان را با احمدی‌نژاد می‌دانستیم  

رسولی اضافه کرد: در دولت آقای احمدی‌نژاد، وی معتقد بود که جریان اصلاحات باید حذف شود. این امر چه خوب یا بد اما ظاهر و باطنش یکی بود. خود ما نیز در دوره اصلاحات یک مانیفست داشتیم اما دولت آقای روحانی یک دولت عمل گرا خاصی است که خیلی وجه تشابهی  با سایر دولت ها ندارد. البته آقای روحانی بیشترین چالش هایش طبیعتا با اصلی ترین رقیبشان بود که 16 میلیون رای آورده است.

استاندار سابق خراسان با بیان اینکه دولت روحانی  نه دولت اصولگرا به معنا واقعی کلمه و نه دولت اصلاح طلب است، ابراز کرد: دولتی است که در حوزه سیاست داخلی و انتخاب استاندار استان‌های مهمی به خصوص خراسان بیشتر از نوعی از دکترین دیپلماتیک استفاده می‌کند. 

مخالف تغییر استاندار هستم/ رشیدیان عنصر خطی نیست

مشاور اسبق وزیر کشور با تاکید بر اینکه مخالف جابه جایی استاندار خراسان رضوی هستم، گفت: بنده همچنان که در سال 80 مخالف تقسیم استان بودم هم‌اکنون نیز به عنوان یک کارشناس توصیه نمی‌کنم که مدیریت استان جا به جا شود. 

رسولی با بیان اینکه مهم‌ترین خصوصیت رشیدیان این بوده که عنصر خطی نیست، اظهار کرد: رشیدیان در دولت احمدی‌نژاد که افراد با کوچکترین علامتی حتی در حد وزیر مغضوب واقع می‌شدند، مورد غضب قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد علیرضا رشیدیان در استان و دوران مرحوم آیت الله هاشمی مدیرکل اطلاعات بوده و فردی باسواد و مسلط به امور استان است.

رشیدیان از طیف آقایان احمدی‌نژاد و پایداری‌ها نیست 

استاندار سابق خراسان یادآور شد: رشیدیان حساس‌ترین حوزه معاونت اطلاعات را در دوره اصلاحات داشته و مدیر کم سابقه‌ای نیست. بنده ایشان را از طیف اقای احمدی نژاد و از طیف پایداری نمی‌شناسم، مضاف بر اینکه به تجربه دریافتم دوستانی که در حوزه مدیرت پنهان یا اطلاعات سوابق نسبتا طولانی دارند دارای خصوصیت مثبت و منفی بوده من جمله اینکه محافظه کارانه تصمیم گیری می‌کنند.

وی  تاکید کرد: حوزه سیاسی با حوزه اطلاعاتی متفاوت است؛ اینجا مسئول حکومت یا باید حکومت کند یا بر او حکومت خواهند کرد. در مجموع با این ترکیبی که در وزارت کشور داریم تقریبا نا امید هستم از اینکه دولت بتواند یا بخواهد یک عنصر اصلاح طلب در راس استان بگذارد.

انتخاب استاندار در خراسان چه تفاوتی با سایر استان‌ها دارد؟ 

استاندار سابق خراسان با بیان اینکه مدیریت ارشد استان قبل و بعد از تقسیم در منظومه تصمیم‌گیری حوزه مدیریت سیاست داخلی کشور از وضعیت و خصوصیت منحصر به فردی برخوردار بوده است، اظهار کرد: این وجه تمایز همچنان جاری و ساری است.

حسن رسولی در ادامه به عوامل وجوه تمایز این استان نسبت به سایر استان‌ها اشاره کرد و گفت: عوامل متنوع و متعددی قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، باعث ایجاد این وجوه تمایز هستند که به اختصار می‌توان به اهمیت ژئوپولوتیک استان، حوزه نفوذ فرهنگی و تاریخی خراسان در مقیاس خراسان بزرگ، تحولات در مرزهای شرقی و شمالی کشور در طی سال‌های اخیر، تنوع قومی، دوگانگی مذهبی و به طور خاص موقعیت ویژه معنوی مشهد اشاره کرد.

وی افزود: وجود مراکز مهم تاثیرگذار در حوزه عمومی خراسان از قبیل حوزه علمیه قدیمی ریشه‌دار و موثر مشهد، نقش روحانیون و علما دینی در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و سهمی که بزرگان انقلابی مشهد مانند مرحوم آیت‌الله شیرازی، طبسی، قمی، مطهری، هاشمی‌نژاد و سایر یزرگان انقلاب داشتند حائز اهمیت است. همچنین ظرفیت بسیار غنی و قوی دانشگاهی مشهد و همینطور مولفه‌های تقویت کننده فرهنگ ایرانی و ادب پارسی در مشهد و استان نظیر فردوسی، خیام و بزرگانی از این دست و نیز ظرفیت بزرگ و تعیین کننده آستان قدس رضوی در کنار گستردگی جغرافیایی استان و تداخلی که بین مراجع ذینفوذ ملی و استانی وجود دارد را می‌توان بخشی از این متغیرهای تعیین کننده برشمرد.

با توجه به این عوامل، انتخاب استاندار تابع چه فرایندی است؟ 

استاندار سابق خراسان با تاکید براینکه روند انتخاب استاندار قانونا تابع طی فرایندی است، یادآور شد: در دوره‌ای که در وزارت کشور بودم برای بعضی از استان‌ها در کمتر از یک هفته یا 24 ساعت تصمیم می‌گرفتیم. بر اساس فرایند انتخاب استاندار، وزیر کشور با استفاده از ستاد شخصی و مشاورانش فرد یا افرادی را نامزد و بعد از انجام تشریفات حفاظتی با رئیس دولت هماهنگ کرده و در صورت تایید رئیس دولت فرد مورد نظر وزیر کشور که از سوی وی به صورت رسمی پیشنهاد می‌شود درجلسه هیات دولت حضور می‌یابد و به تبیین قابلیت‌ها، برنامه‌ها و ارائه تصویری که از استان دارد می‌پردازد.

رسولی ادامه داد: در این جلسه سوال و جواب‌هایی صورت می‌گیرد و در صورتی که اکثریت اعضا هیات وزیران اقناع شوند به پیشنهاد وزیر کشور به فرد پیشنهاد شده رای اعتماد می دهند؛ فرایندی مشابه رای اعتمادی که نمایندگان مجلس به وزرا می‌دهند. اما اگر اقناع نشوند طبیعتا گزینه مطرح شده رد می‌شود. بنابراین وزیر کشور تنها وظیفه پیشنهاد را دارد و البته اختیار عزل استاندار و نصب سرپرست تا مدت سه ماه نیز بر عهده وی می‌باشد اما نصب استانداران فراتر از اختیار وزیر کشور است. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است تقریبا در همه ادوار مسیر منتهی به انتخاب مدیر ارشد در خراسان چه بعد و چه قبل از تقسیم یک مسیر نسبتا طولانی طی شده است. 

چه کسی دوبار استاندار خراسان شد؟ 

خراسان تنها استانی که یک نفر دوبار سکان مدیریت آن را برعهده داشته است 

 به گفته رسولی شاید خراسان تنها استانی باشد که یک نفر دو بار به عنوان استاندار آن منصوب شده باشد، مهندس عبداالله کوپایی در دهه 60 استاندار شد، یکبار نیز در دهه 70  در دوران آقای رفسنجانی شاید تحت تاثیر مناقشاتی آن زمان برای بار دوم به عنوان استاندار خراسان برگزیده شد.

وی با بیان اینکه به نسبت تعدد و تکثرعوامل موثر و ذی نفوذ، کشمکش‌های فراوانی نیز در مورد انتخاب استاندار خراسان در سیاست عمومی کشور مشاهده شده و خواهد شد، این روند را غیرطبیعی نمی‌داند و می‌افزاسد: به طور مشخص در دهه 60 در زمان حیات حضرت امام (ره) و مجلس سوم که برخوردار از نیروهای خط امام آن زمان و اصلاح طلب امروز بود، مهندس کوپایی در خراسان استاندار بودند، محتشمی‌پور وزیر کشور امام بودند، هماهنگی با مراکز ذی نفوذ و نهایتا به سرانجام رساندنش یک پرسه بسیار طولانی طی کرد، نهایتا وزیر کشور به دلیل همین پیچیدگی‌ها نتوانست این مسیر قانونی را به درستی طی کند، و لذا به آقای طباطبایی برادر همسر مرحوم حاج احمدآقا که ان زمان معاون ایشان بودند با حفظ سمت معاون اداری مالی وزارت کشور حکم سرپرستی در خراسان را دادند، بدین صورت مهندس کوپایی جا به جا شدند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اما در دوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دلیل همین پیچیدگی‌ها مهندس کوپایی دوباره به عنوان استاندار خراسان انتخاب شدند، بنده به یاد ندارم در یک استان یک نفر دو بار استاندار شده باشد، برخی از همکارانی که در استانی معاون بودند ارتقا پیدا کرده و به عنوان استاندار انتخاب شده اند مانند بنده که در زمان جنگ معاون استاندار لرستان بودم بعد ار خرداد 86 استاندار انتخاب شدم، بنابراین ارتقا معاونین سابق یک استانداری امری غیر طبیعی نبوده است اما اینکه یک نفر دوبار استانداری یک استان را برعهده بگیرد تنها در خراسان رخ داده است.

در دوران استانداری رسولی خراسان تقسیم بندی شد، بنابراین دوران تصدی وی دو سال قبل از تقسیم و دو سال بعد از تصمیم بود، به گفته او مقیاس حوزه مدیریتی استان خراسان با سایر استان‌ها علاوه بر مقولاتی که ذاتا ماهیت کیفی دارند به لحاظ کمی نیز خیلی قابل قیاس نیست.

رسولی در ادامه این گفت و گو به انتخاب خود به عنوان استاندار خراسان نیز اشاره کرد و گفت: بنده در آن زمان معاون وزیر کشور بودم، در دیداری که با آقای وزیر و رئیس جمهور داشتم به بنده اطلاع دادند که باید به خراسان بروم اما بنده به عنوان یک خراسانی معتقد بودم که آقای مهرعلیزاده تازه استاندار شده و همچنان راه طولانی را باید طی کنند. 

وی گفت: با وجود اینکه در کشور ما یک فردی را از صنعت و هنر وارد سیاست می‌کنیم اما هر شغلی دارای مراحلی است که از نظر مدریت هر مدیری یک دوره‌ای دارد، به اعتقاد بنده آقای مهرعلیزاده که فاقد سابقه سیاسی بودند تازه استاندار شده، لذا خراسان بنا به تجربه در مقطع جابه جایی استاندار هزینه‌های هنگفتی را متحمل شده است.، بنابراین با هدف جلوگیری از تحمیل هزینه بیشتر به خراسان مخالف تغییر بودم.

استاندار سابق خراسان خاطرنشان کرد: در همین راستا از آقای مهرعلیزاده را به تهران دعوت کرده تا ضمن صحبت ایشان را متعاقد به ماندن در خراسان  بکنم اما ایشان خواستار تغییر و پیوستن به دولت بودند، بنابراین بنده در استان مستقر شدم. 

وی ادامه داد: در ماه اول استقرار در استان با وجود اینکه اهل خراسان بودم به همه نقاط استان رفته و  ابتدا و انتهای استان که هزار و 500 کیلومتر فاصله داشت از جنگل گلستان تا 200 کیلومتری زاهدان را طی کردم، البته این مصافت با تقسیم استان‌ها، حوزه جغرافیایی آن کوتاه‌تر شده اما تقسیم استان تاثیر عمیقی بر کاستن از آن مولفه‌های تاثیر گذار نداشته  زیرا هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم انتخاب استاندار خراسان شمالی و جنوبی با گیلان و چهار محال فرقی ندارد. 

پیروزی اصلاح‌طلبان در شورای شهر مشهد

رسولی به پیروزی اصلاح‌طلبان در شورای شهر مشهد نیز اشاره و عنوان کرد: یکی از نکات جالب توجه انتخابات 96 در مشهد پیروزی 100 درصد اصلاح‌طلبان و رای آقای رئیسی که بیشترین آرا این استان را به خود اختصاص دادند بود، بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب معتقد بودند که طبع مشهد اصولگرا است اما پاسخ بنده منفی بود زیرا معتقد بودم اگر با بدنه جامعه مشهد ارتباط متقاعد کننده‌ای برقرار بکنیم و قهرکنندگان قبلی از صندوق‌ها را برگردانیم می‌توان به نتیجه رسید. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما اصلاح طلبان مسئول اداره شهر مشهد هستیم، آقای تقی‌زاده و 15 نفر اصلاح‌طلب بی غل و غش پارلمان شهری مشهد طی چهارسالی که مردم به آن ها رای دادند مثل ما و آقای نجفی در تهران برعهده دارند، اگر قرار باشد کارنامه اصلاح طلبان در مشهد و خراسان در حیطه نقد و بررسی قرار بگیرد حوزه مدیریت شهری است. 

حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی برای پیوستن به دولت نبود 

وی با بیان اینکه نسبت ما با دولت نسبت حامی است، افزود: حمایتی که از ایشان انجام دادیم برای گرفتن پست و سمت نبود، بنده در  سال 92 سخنگوی ستاد آقای عارف بودم آقای توفیقی نیز رئیس ستاد ایشان بود، هیچ کدام ما به دولت نپیوستیم البته هیچ فردی از دولت هم از ما نخواست که بپوندیم، بنده شخصا اگر می خواستند نیز نمی پیوستم. 

عالما و عامدا به حسن روحانی رای دادیم 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: ما با تمام انتقاداتی که به روحانی داریم، عالما و عامدا به وی رای دادیم زیرا گزینه مناسب‌تری از وی نبود و  مصالح ملی که موجه است بر منافع جناحی و ضرورت گذر از شرایط ناپایدار آن زمان کشور اقتضا می‌کرد که به آقای روحانی رای دهیم. 

رسولی در پایان تاکید کرد: در مورد خراسان در مجموع بقا آقای استاندار را به لقا ایشان موجه می‌دانم.

حسن رسولی با تاکید بر اینکه مخالف جابه‌جایی استاندار خراسان رضوی هستم، افزود: رشیدیان در دولت احمدی‌نژاد مورد غضب قرار گرفت! بنده ایشان را از طیف اقایان احمدی نژاد و پایداری‌ها نمی‌دانم.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

29 آبان 1396 - 14:40

استاندار اسبق خراسان و سیاست‌مدار کهنه‌کار اصلاح طلب خراسانی که این روزها در شورای شهر تهران فعالیت می‌کند مهمان مشهد فوری بود تا در خصوص وضعیت استان و نماینده عالی دولت در آن گپ بزنیم.

رسولی که در کارنامه خود سمت‌های سیاسی و اجرایی فراوانی دارد، اکنون در آستانه 60 سالگی و با کوله‌باری از تجربه همچنان صریح، شفاف و نقاد است، فرمانداری زاهدان در سال‌های دفاع مقدس تا استانداری خراسان در روزهای پر التهاب تقسیم آن از جمله سمت‌های اوست. در ادامه بخش‌هایی از گفتگو با وی در خصوص استانداری خراسان رضوی را می‌خوانید.

چرا استاندار خراسان رضوی از میان گزینه‌های اصلاح طلبان برگزیده نمی‌شود؟ 

استاندار سابق خراسان با اشاره به حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: ما اصلاح‌طلبان به آقای روحانی رای دادیم و اگر جریان ما از ایشان حمایت نمی‌کرد ایشان رئیس جمهور نبود. بدون تردید انتظار داریم همچنان که خود ایشان گفتند مدیران ارشد، وزرا و استانداران کلیدی ایشان از جامعه اصلاح‌طلبی انتخاب شوند و این قاعده در همه گستره سرزمینی ایران جاری و ساری باشد.

رسولی در ادامه تاکید کرد: از لحاظ نظری حق این بود که در همان هفته‌های اول پس از انتخابات آقای رئیس جمهور یکی از چهره‌های سیاسی مجرب کار کرده از بین وزرا سابق و مدیران ارشد سابق با گرایش اصلاح طلب، به استثنا استانداران سابق، فردی را برای خراسان رضوی انتخاب می‌کردند تا استان با یک رویکرد اصلاح طلبی اداره می‌شد.

اصلاح طلبان استان طلبی از دولت ندارند

رسولی اما با تاکید بر نگاه واقع‌بینانه به انتخابات اردیبهشت ماه 96، افزود: از منظر کارشناسی اتفاق خاصی در خراسان رخ نداده است! دو سوم مردم خراسان به آقای رئیسی رای دادند، در حالیکه در سال 92 مشهد با 500 هزار رای بیشتر به آقای روحانی باعث ایجاد تفاضل دویست و هفتاد دو هزار رای شدند که در غیر این صورت ممکن بود انتخابات به دور دوم کشیده شود. نقش خراسان‌ها شمالی، رضوی و جنوبی در سال 96 نقش در رای آوری آقای روحانی برجسته و برتری‌بخش نبود و جزء 8 استانی بودند که آقای رئیس جمهور نسبت به رقیبشان رای کمتری در آن‌ها کسب کردند. بنابراین از این منظر اگر قرار بر اعتنا به رای مردم باشد بر اساس قواعد دموکراتیک بر خلاف سال 92 ما اصلاح طلبان، طلبی از دولت نداریم، به خصوص این دولت که ذاتش با دولت‌های گذشته فرق دارد.

تکلیفمان را با احمدی‌نژاد می‌دانستیم  

رسولی اضافه کرد: در دولت آقای احمدی‌نژاد، وی معتقد بود که جریان اصلاحات باید حذف شود. این امر چه خوب یا بد اما ظاهر و باطنش یکی بود. خود ما نیز در دوره اصلاحات یک مانیفست داشتیم اما دولت آقای روحانی یک دولت عمل گرا خاصی است که خیلی وجه تشابهی  با سایر دولت ها ندارد. البته آقای روحانی بیشترین چالش هایش طبیعتا با اصلی ترین رقیبشان بود که 16 میلیون رای آورده است.

استاندار سابق خراسان با بیان اینکه دولت روحانی  نه دولت اصولگرا به معنا واقعی کلمه و نه دولت اصلاح طلب است، ابراز کرد: دولتی است که در حوزه سیاست داخلی و انتخاب استاندار استان‌های مهمی به خصوص خراسان بیشتر از نوعی از دکترین دیپلماتیک استفاده می‌کند. 

مخالف تغییر استاندار هستم/ رشیدیان عنصر خطی نیست

مشاور اسبق وزیر کشور با تاکید بر اینکه مخالف جابه جایی استاندار خراسان رضوی هستم، گفت: بنده همچنان که در سال 80 مخالف تقسیم استان بودم هم‌اکنون نیز به عنوان یک کارشناس توصیه نمی‌کنم که مدیریت استان جا به جا شود. 

رسولی با بیان اینکه مهم‌ترین خصوصیت رشیدیان این بوده که عنصر خطی نیست، اظهار کرد: رشیدیان در دولت احمدی‌نژاد که افراد با کوچکترین علامتی حتی در حد وزیر مغضوب واقع می‌شدند، مورد غضب قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد علیرضا رشیدیان در استان و دوران مرحوم آیت الله هاشمی مدیرکل اطلاعات بوده و فردی باسواد و مسلط به امور استان است.

رشیدیان از طیف آقایان احمدی‌نژاد و پایداری‌ها نیست 

استاندار سابق خراسان یادآور شد: رشیدیان حساس‌ترین حوزه معاونت اطلاعات را در دوره اصلاحات داشته و مدیر کم سابقه‌ای نیست. بنده ایشان را از طیف اقای احمدی نژاد و از طیف پایداری نمی‌شناسم، مضاف بر اینکه به تجربه دریافتم دوستانی که در حوزه مدیرت پنهان یا اطلاعات سوابق نسبتا طولانی دارند دارای خصوصیت مثبت و منفی بوده من جمله اینکه محافظه کارانه تصمیم گیری می‌کنند.

وی  تاکید کرد: حوزه سیاسی با حوزه اطلاعاتی متفاوت است؛ اینجا مسئول حکومت یا باید حکومت کند یا بر او حکومت خواهند کرد. در مجموع با این ترکیبی که در وزارت کشور داریم تقریبا نا امید هستم از اینکه دولت بتواند یا بخواهد یک عنصر اصلاح طلب در راس استان بگذارد.

انتخاب استاندار در خراسان چه تفاوتی با سایر استان‌ها دارد؟ 

استاندار سابق خراسان با بیان اینکه مدیریت ارشد استان قبل و بعد از تقسیم در منظومه تصمیم‌گیری حوزه مدیریت سیاست داخلی کشور از وضعیت و خصوصیت منحصر به فردی برخوردار بوده است، اظهار کرد: این وجه تمایز همچنان جاری و ساری است.

حسن رسولی در ادامه به عوامل وجوه تمایز این استان نسبت به سایر استان‌ها اشاره کرد و گفت: عوامل متنوع و متعددی قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، باعث ایجاد این وجوه تمایز هستند که به اختصار می‌توان به اهمیت ژئوپولوتیک استان، حوزه نفوذ فرهنگی و تاریخی خراسان در مقیاس خراسان بزرگ، تحولات در مرزهای شرقی و شمالی کشور در طی سال‌های اخیر، تنوع قومی، دوگانگی مذهبی و به طور خاص موقعیت ویژه معنوی مشهد اشاره کرد.

وی افزود: وجود مراکز مهم تاثیرگذار در حوزه عمومی خراسان از قبیل حوزه علمیه قدیمی ریشه‌دار و موثر مشهد، نقش روحانیون و علما دینی در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و سهمی که بزرگان انقلابی مشهد مانند مرحوم آیت‌الله شیرازی، طبسی، قمی، مطهری، هاشمی‌نژاد و سایر یزرگان انقلاب داشتند حائز اهمیت است. همچنین ظرفیت بسیار غنی و قوی دانشگاهی مشهد و همینطور مولفه‌های تقویت کننده فرهنگ ایرانی و ادب پارسی در مشهد و استان نظیر فردوسی، خیام و بزرگانی از این دست و نیز ظرفیت بزرگ و تعیین کننده آستان قدس رضوی در کنار گستردگی جغرافیایی استان و تداخلی که بین مراجع ذینفوذ ملی و استانی وجود دارد را می‌توان بخشی از این متغیرهای تعیین کننده برشمرد.

با توجه به این عوامل، انتخاب استاندار تابع چه فرایندی است؟ 

استاندار سابق خراسان با تاکید براینکه روند انتخاب استاندار قانونا تابع طی فرایندی است، یادآور شد: در دوره‌ای که در وزارت کشور بودم برای بعضی از استان‌ها در کمتر از یک هفته یا 24 ساعت تصمیم می‌گرفتیم. بر اساس فرایند انتخاب استاندار، وزیر کشور با استفاده از ستاد شخصی و مشاورانش فرد یا افرادی را نامزد و بعد از انجام تشریفات حفاظتی با رئیس دولت هماهنگ کرده و در صورت تایید رئیس دولت فرد مورد نظر وزیر کشور که از سوی وی به صورت رسمی پیشنهاد می‌شود درجلسه هیات دولت حضور می‌یابد و به تبیین قابلیت‌ها، برنامه‌ها و ارائه تصویری که از استان دارد می‌پردازد.

رسولی ادامه داد: در این جلسه سوال و جواب‌هایی صورت می‌گیرد و در صورتی که اکثریت اعضا هیات وزیران اقناع شوند به پیشنهاد وزیر کشور به فرد پیشنهاد شده رای اعتماد می دهند؛ فرایندی مشابه رای اعتمادی که نمایندگان مجلس به وزرا می‌دهند. اما اگر اقناع نشوند طبیعتا گزینه مطرح شده رد می‌شود. بنابراین وزیر کشور تنها وظیفه پیشنهاد را دارد و البته اختیار عزل استاندار و نصب سرپرست تا مدت سه ماه نیز بر عهده وی می‌باشد اما نصب استانداران فراتر از اختیار وزیر کشور است. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است تقریبا در همه ادوار مسیر منتهی به انتخاب مدیر ارشد در خراسان چه بعد و چه قبل از تقسیم یک مسیر نسبتا طولانی طی شده است. 

چه کسی دوبار استاندار خراسان شد؟ 

خراسان تنها استانی که یک نفر دوبار سکان مدیریت آن را برعهده داشته است 

 به گفته رسولی شاید خراسان تنها استانی باشد که یک نفر دو بار به عنوان استاندار آن منصوب شده باشد، مهندس عبداالله کوپایی در دهه 60 استاندار شد، یکبار نیز در دهه 70  در دوران آقای رفسنجانی شاید تحت تاثیر مناقشاتی آن زمان برای بار دوم به عنوان استاندار خراسان برگزیده شد.

وی با بیان اینکه به نسبت تعدد و تکثرعوامل موثر و ذی نفوذ، کشمکش‌های فراوانی نیز در مورد انتخاب استاندار خراسان در سیاست عمومی کشور مشاهده شده و خواهد شد، این روند را غیرطبیعی نمی‌داند و می‌افزاسد: به طور مشخص در دهه 60 در زمان حیات حضرت امام (ره) و مجلس سوم که برخوردار از نیروهای خط امام آن زمان و اصلاح طلب امروز بود، مهندس کوپایی در خراسان استاندار بودند، محتشمی‌پور وزیر کشور امام بودند، هماهنگی با مراکز ذی نفوذ و نهایتا به سرانجام رساندنش یک پرسه بسیار طولانی طی کرد، نهایتا وزیر کشور به دلیل همین پیچیدگی‌ها نتوانست این مسیر قانونی را به درستی طی کند، و لذا به آقای طباطبایی برادر همسر مرحوم حاج احمدآقا که ان زمان معاون ایشان بودند با حفظ سمت معاون اداری مالی وزارت کشور حکم سرپرستی در خراسان را دادند، بدین صورت مهندس کوپایی جا به جا شدند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اما در دوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دلیل همین پیچیدگی‌ها مهندس کوپایی دوباره به عنوان استاندار خراسان انتخاب شدند، بنده به یاد ندارم در یک استان یک نفر دو بار استاندار شده باشد، برخی از همکارانی که در استانی معاون بودند ارتقا پیدا کرده و به عنوان استاندار انتخاب شده اند مانند بنده که در زمان جنگ معاون استاندار لرستان بودم بعد ار خرداد 86 استاندار انتخاب شدم، بنابراین ارتقا معاونین سابق یک استانداری امری غیر طبیعی نبوده است اما اینکه یک نفر دوبار استانداری یک استان را برعهده بگیرد تنها در خراسان رخ داده است.

در دوران استانداری رسولی خراسان تقسیم بندی شد، بنابراین دوران تصدی وی دو سال قبل از تقسیم و دو سال بعد از تصمیم بود، به گفته او مقیاس حوزه مدیریتی استان خراسان با سایر استان‌ها علاوه بر مقولاتی که ذاتا ماهیت کیفی دارند به لحاظ کمی نیز خیلی قابل قیاس نیست.

رسولی در ادامه این گفت و گو به انتخاب خود به عنوان استاندار خراسان نیز اشاره کرد و گفت: بنده در آن زمان معاون وزیر کشور بودم، در دیداری که با آقای وزیر و رئیس جمهور داشتم به بنده اطلاع دادند که باید به خراسان بروم اما بنده به عنوان یک خراسانی معتقد بودم که آقای مهرعلیزاده تازه استاندار شده و همچنان راه طولانی را باید طی کنند. 

وی گفت: با وجود اینکه در کشور ما یک فردی را از صنعت و هنر وارد سیاست می‌کنیم اما هر شغلی دارای مراحلی است که از نظر مدریت هر مدیری یک دوره‌ای دارد، به اعتقاد بنده آقای مهرعلیزاده که فاقد سابقه سیاسی بودند تازه استاندار شده، لذا خراسان بنا به تجربه در مقطع جابه جایی استاندار هزینه‌های هنگفتی را متحمل شده است.، بنابراین با هدف جلوگیری از تحمیل هزینه بیشتر به خراسان مخالف تغییر بودم.

استاندار سابق خراسان خاطرنشان کرد: در همین راستا از آقای مهرعلیزاده را به تهران دعوت کرده تا ضمن صحبت ایشان را متعاقد به ماندن در خراسان  بکنم اما ایشان خواستار تغییر و پیوستن به دولت بودند، بنابراین بنده در استان مستقر شدم. 

وی ادامه داد: در ماه اول استقرار در استان با وجود اینکه اهل خراسان بودم به همه نقاط استان رفته و  ابتدا و انتهای استان که هزار و 500 کیلومتر فاصله داشت از جنگل گلستان تا 200 کیلومتری زاهدان را طی کردم، البته این مصافت با تقسیم استان‌ها، حوزه جغرافیایی آن کوتاه‌تر شده اما تقسیم استان تاثیر عمیقی بر کاستن از آن مولفه‌های تاثیر گذار نداشته  زیرا هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم انتخاب استاندار خراسان شمالی و جنوبی با گیلان و چهار محال فرقی ندارد. 

پیروزی اصلاح‌طلبان در شورای شهر مشهد

رسولی به پیروزی اصلاح‌طلبان در شورای شهر مشهد نیز اشاره و عنوان کرد: یکی از نکات جالب توجه انتخابات 96 در مشهد پیروزی 100 درصد اصلاح‌طلبان و رای آقای رئیسی که بیشترین آرا این استان را به خود اختصاص دادند بود، بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب معتقد بودند که طبع مشهد اصولگرا است اما پاسخ بنده منفی بود زیرا معتقد بودم اگر با بدنه جامعه مشهد ارتباط متقاعد کننده‌ای برقرار بکنیم و قهرکنندگان قبلی از صندوق‌ها را برگردانیم می‌توان به نتیجه رسید. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما اصلاح طلبان مسئول اداره شهر مشهد هستیم، آقای تقی‌زاده و 15 نفر اصلاح‌طلب بی غل و غش پارلمان شهری مشهد طی چهارسالی که مردم به آن ها رای دادند مثل ما و آقای نجفی در تهران برعهده دارند، اگر قرار باشد کارنامه اصلاح طلبان در مشهد و خراسان در حیطه نقد و بررسی قرار بگیرد حوزه مدیریت شهری است. 

حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی برای پیوستن به دولت نبود 

وی با بیان اینکه نسبت ما با دولت نسبت حامی است، افزود: حمایتی که از ایشان انجام دادیم برای گرفتن پست و سمت نبود، بنده در  سال 92 سخنگوی ستاد آقای عارف بودم آقای توفیقی نیز رئیس ستاد ایشان بود، هیچ کدام ما به دولت نپیوستیم البته هیچ فردی از دولت هم از ما نخواست که بپوندیم، بنده شخصا اگر می خواستند نیز نمی پیوستم. 

عالما و عامدا به حسن روحانی رای دادیم 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: ما با تمام انتقاداتی که به روحانی داریم، عالما و عامدا به وی رای دادیم زیرا گزینه مناسب‌تری از وی نبود و  مصالح ملی که موجه است بر منافع جناحی و ضرورت گذر از شرایط ناپایدار آن زمان کشور اقتضا می‌کرد که به آقای روحانی رای دهیم. 

رسولی در پایان تاکید کرد: در مورد خراسان در مجموع بقا آقای استاندار را به لقا ایشان موجه می‌دانم.

24 /44

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار سیاسی
رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی: مسئولان شوراها را تضعیف‌کننده نظام ندانند
سردار غیب‌پرور: دولت متولی اصلی طرح «جهاد همبستگی ملی» است
ناگفته‌های مترجم عمران‌خان از حرم رضوی
اقدام خباثت‌آمیز آمریکا، سرمایه اجتماعی و ملی سپاه را بالا برد
طواف و اقامه نماز برپیکر مطهر شهید مدافع حرم «مجید قربانخانی» معروف به «حر مدافعان حرم» در حرم رضوی
گزینه های مدیریت جهاد کشاورزی خراسان رضوی مشخص شده اند
نگاه تقلیل‌گرایانه به FATF خیانت به آرمان‌ها و منافع ملی است‌
آیت‌الله علم‌الهدی: افزایش نقدینگی یعنی سم مهلک اقتصاد کشور
اصلاح‎طلبان در کل کشور دچار ضعف هستند
تکلیف اجرای پروژه کمربند جنوبی مشهد به کجا رسید؟
آشنایی با سوابق و مواضع «سرلشکر سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران
تعلل در انتصاب فرمانداران یک ساله شد/ جای خالی 9 فرماندار در خراسان رضوی
تقویت مشترکات ایران و پاکستان بهترین زمینه برای خنثی کردن توطئه‌های مستکبران است
امیدواریم زمینه سفر زمینی از پاکستان به مشهد مقدس مهیا شود
مشهد مقدس سالانه پذیرای بیش از ۱۰۰ هزار زائر پاکستانی است