دلار 25 هزار تومانی نتیجه برجام بود


8 اسفند 1399 - 12:02
8afebe10c7
امام جمعه مشهد گفت: بعد از 40 سال این همه اقتدار و عظمت شک کنیم؟ مگر برجام مقدس است؟ این برجام را از روز اول درست کردید که تحریم‌ها لغو شود، 8 سال پای این برجام ایستادید، تحریم‌ها لغو نشد، دلار 3 هزار تومانی شد 25 هزار تومان، این نتیجه برجام بود، مگر این قداست دارد که بگوییم حالا اگر به برجام برگشتند، چنین و چنان کنیم، با برگشت به برجام باید تحریم‌ها لغو شود.

به گزارش مشهد فوری، آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه با اشاره به برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: نکته‌ای که در رهنمودهای رهبری به عنوان یک دستورالعمل قاطع وجود داشت این بود که فرمودند «در مسائل هسته‌ای در برابر دشمن، مردم یک‌صدا داشته باشند، چه دولت، چه مجلس، چه جریان‌های سیاسی، یک صدا در جریان هسته‌ای در مقابل دشمن قیام کنند، دو صدایی نباشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: این صدا که باید به آن ملتزم باشند صدای خود رهبری و ولایت و موضع امامت است و آن این است که مقام معظم رهبری فرمودند «قانون مجلس در راهبرد لغو تحریم‌ها، قانون خوبی بود»، اگر این قانون، قانون خوبی بود پس آن یک صدایی که رهبری می‌فرمایند، این یک صدا دقیقأ باید برای همه قانون باشد.

وی ادامه داد: این قانون دو جنبه حقوقی و سیاسی داشت و جنبه حقوقی آن این بود که از 5 اسفند پروتکل الحاقی باید لغو شود و الا ما هم به آن ملزم نیستیم چون پروتکل الحاقی داوطلبانه است. قانونی نیست، آن چه قانون است، پادمان است.

آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: وقتی فعالیت‌های هسته‌ای در یک کشور متعهد به NPT وجود دارد، باید از آژانس هسته‌ای بین‌المللی امکانات نظارت طبق یک مسیر و تشریفات خاصی به وجود بیاید هروقت آنان خواستند بیایند سرکشی کنند، باید قبلأ اعلام کنند، زمان و مکانش را مشخص کنند، بررسی بشود، به تصویب برسد و بعد این‌ها در همان محدوده، نظارت و بازرسی داشته باشند، اما پروتکل الحاقی این است که این‌ها هر وقت خواستند بیایند و هر زمانی از هر مکانی که قصد داشتند بازدید کنند و در این قرارداد برجام، ایران به اجرای این پروتکل الحاقی داوطلب شد.

امام جمعه مشهد بیان کرد: قانون مجلس گفته اگر تا 5 اسفند، تحریم‌ها لغو نشد، ما از این پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و این تعهد را کنار می‌گذاریم، لغو این پروتکل معنایش این است که نظارت غیر حساب شده و آزاد آژانس بین المللی نسبت به غنی سازی دیگر وجود ندارد و حق نظارت آزاد ندارند و اگر می‌خواهند نظارت کنند براساس قانون پادمان می‌توانند نظارت کنند.

وی با انتقاد از نحوه توافق دولت با آژانس انرژی اتمی، تصریح کرد: این که دولتمردان ما بیایند با مدیر آژانس بین‌المللی تفاهم کنند که در این مدت، می‌خواهند تمام برنامه‌های اجرایی در جریان غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های هسته‌ای را ضبط کنند که هر روزی تحریم‌ها را لغو کنند، برای این که سلسله نظارت آنان قطع نشود، مدتی که این‌ها نظارت نداشته‌اند را هم در اختیار آنان قرار دهند، این خلاف قانون است چون قانون می‌گوید اگر تحریم‌ها لغو نشد، این نظارت نباید وجود داشته باشد.

آیت الله علم الهدی یادآور شد: اگر بنا شد یک ماه تحریم‌ها را لغو کردند، بعد از یک ماه تحریم کردند، در این یک ماه نباید نظارت داشته باشند، این که بخواهد ضبط شود و بعد در اختیارشان قرار بگیرد، تخلف از قانون است، شما که گفتید ما حقوق‌دانیم و سرهنگ نیستیم!

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: از نظر جنبه‌های سیاسی هم خلاف است، قانون لغو راهبرد تحریم‌های مجلس این بود که با برخوردهای استکباری مقابله شود.

وی ادامه داد: وقتی توافق کردند، آقای مدیر آژانس مصاحبه کرد و گفت نظارت ما بر مبنای پروتکل الحاقی برقرار است و نظارت ما از فعالیت‌های هسته‌ای ایران قطع نشد، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت نظارت ما برقرار است و قطع نشده، شروع کردند مانور دادن؛ در برابر آن اثر سیاسی که این قانون داشت که مقابله با برخوردهای مستکبرانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بود، اثرش از بین رفت و بعد هم اطلاعیه کذایی را کشورهای اروپایی صادر کردند و سردمداران آمریکایی نیز به عربده کشی شروع کردند که تحریم‌ها را لغو نمی‌کنیم.

آیت الله علم الهدی تاکید کرد: این که اینجا باید چه می‌شد، خود رهبری فرمودند «مجلس و دولت بنشینند مسئله را حل کنند»، این تکلیف مجلس و دولت است که بنشینند و این تخلف حقوقی را حل کنند، انچه به ما مربوط است و می‌خواهم خدمت شما بگویم این است که ما چرا از آمریکا می‌ترسیم؟ چرا از غرب وحشت داریم؟ چرا باید مماشات کنیم بعد از اثبات این همه مشکلات، چرا باید در مقابل مسائل در مقابل این کفار نامرد ضد خدا هی عقب‌نشینی کنیم و آنان جنایت کنند؟ 

امام جمعه مشهد متذکر شد: رهبری فرمودند «روزی که آمریکا از برجام خارج شد، ایران باید آن روز تمام تعهدات خودش را کنار می‌گذاشت»، خب نکردید، چرا باید عقب‌نشینی کنیم و با دشمن اینقدر مماشات کنیم؟ ما قرآن را باور داریم، شما مسلمانید و قرآن را قبول دارید، شما مسؤولان محترم با هر اندیشه و تحلیلی، سرسپرده قرآن هستید، قرآن می‌گوید «عَسَى رَبُّکُمْ أَنْ یُهْلِکَ عَدُوَّکُمْ وَیَسْتَخْلِفَکُمْ فِی الْأَرْضِ فَیَنْظُرَ کَیْفَ تَعْمَلُونَ»، مردم، خدا به زودی دشمن شما را هلاک می‌کند، شما را در زمین جانشین می‌کند و همه قدرت‌های زمین در اختیار شما قرار می‌گیرد تا خدا ببیند شما چطور عمل می کنید، این وعده خداست، باور کنید قرآن را؛ امام بزرگوار 40 سال قبل، این آیه قرآن را قبول کردند و بر اساس این آیه فرمودند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند». 

وی یادآور شد: امام بزرگوار قران را باور کردند و براساس آن گفتند امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند اینکه امام فرمودند، پیشگویی سیاسی، شعار و بلوف نبود این استفاده از ایه قران بود. در این 40 سال دوتا نمایشگاه برای اثبات حرف امام به وجود آمد یکی نمایشگاه در ایران و یکی در امریکا که کارتر، ریگان بوش پدر، کلینتن، اوباما و ترامپ امدند و ثابت شد هیچ غلطی نتوانستند بکنند و هر کدام با تهدیدها و برنامه‌ها و سختگیری‌هایی سعی کردند اما شکست خوردند.

نباید دربرابر دشمن کوتاه بیاییم

آیت الله علم الهدی افزود: نمایشگاه دوم نیز در ایران بود، 40 سال گذشت، ما هم مقابل امریکا و غرب ایستادیم هیچ غلطی نتوانستند بکنند امروز اقتدارمان از روز اول زیادتر است ما چرا بترسیم ایا طمع دارید کسانی که جنایت کردند با شما مهربانی کنند؟ این‌هایی که چنگ و دندان و جنایت نابکارنه انجام دادند، 25 سال آمریکا در این مملکت مسلط بود، آیا از شاه کسی بیشتر می‌تواند تابع آمریکا باشد و نتیجه آن 25 سال چه بود که همه چیز مملکت را پایین انداختند و 40 هزار مستشارش بر همه چیز این مملکت مسلط شدند؟ جز جنایت، بی‌ناموسی، خیانت و دزدی چه کردند در این 25 سال؟

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در ادامه خطاب به مسئولان گفت: برادران مسئول و جریان‌های سیاسی بیایید قرآن بخوانید و قران را باور کنید، بیایید علی(ع) و زینب(س) را باور کنید.

وی تصریح کرد: بعد از 40 سال این همه اقتدار و عظمت شک کنیم؟ مگر برجام مقدس است؟ این برجام را از روز اول درست کردید که تحریم‌ها لغو شود، 8 سال پای این برجام ایستادید، تحریم‌ها لغو نشد، دلار 3 هزار تومانی شد 25 هزار تومان، این نتیجه برجام بود، مگر این قداست دارد که بگوییم حالا اگر به برجام برگشتند، چنین و چنان کنیم، با برگشت به برجام باید تحریم‌ها لغو شود. 

آیت الله علم الهدی یادآور شد: رهبری فرمودند «تحریم‌ها باید لغو شود و ما راستی‌آزمایی کنیم آن هم در عمل، نه در اظهار»، نباید به کمتر از این راضی شد و روی خوش به استکبار جهانی نشان داد، ما پرورده مکتب مولا هستیم، کشور ما کشور امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است، کشور ما کشور رسول‌الله (صلوات‌الله علیه) است، روش و خط سیاسی مان را از وجود مقدس پیغمبر اکرم و مولا اتخاذ کنیم، نباید در برابر دشمن کوتاه آمد.

حفظ حرمت زن و شوهر در زندگی لازم است

آیت الله علم الهدی در خصوص تقوا در زندگی به سیره زندگی امیرالمومنین (ع) اشاره و اظهار کرد: از مسائلی که بین زن و شوهر تحت عنوان خوش خلقی و خوش رفتاری عامل اجرایی تقوای خانوادگی مطرح است مسئله نوع برخورد با داخل زندگی و خانواده بین دو همسر است.

امام جمعه مشهد گفت: حضرت علی(ع) فرهنگ زندگی خانوادگی‌شان این بود که وقتی از بیرون وارد منزل می‌شدند ورود خود را با سلام اعلام می‌کردند. آن زمان حضرت فاطمه(س) در هر شرایطی بودند بلافاصله به استقبال می‌آمدند و با صورتی گشاده و لبانی متبسم از مولا استقبال می‌کردند.

وی ادامه داد: در مقام مخاطبه یکدیگر هر وقت مولا می‌خواستند صدیقه اطهر را صدا بزنند با اسم کوچک صدا نمی‌زدند می‌فرمودند یا بنت رسول الله و هر وقت صدیقه اطهر می‌خواستند مولا را صدا بزنند با اسم کوچک صدا نمی‌زدند می‌فرمودند سیدی و مولایی، خب این فرهنگ زندگی خانوادگی امیرالمومنین(ع) و ارتباط همسری بین زن و شوهر بود که در بین ما شیعیان هم این فرهنگ تا چندی قبل حاکم بود. کم کم متاسفانه یک رسمی از غربی‌ها به جامعه ما و مردم ما نفوذ کرد اینکه زن و شوهر یکدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند یعنی یک خانمی داخل منزل شوهرش را آنطور صدا می‌زند که بچه‌اش را صدا می‌زند و یک آقا خانمش را آنطور صدا می‌زند که دخترش را صدا می‌زند.

آیت الله علم الهدی با بین اینکه زندگی خانوادگی دولایه دارد، تصریح کرد: یک لایه داخلی و باطنی که مربوط به روابط محرمانه بین زن و شوهر است این روابط در هیچ بعدی نباید در فضای ظاهری خانواده منعکس شود لایه دیگر زندگی خانوادگی، زندگی ظاهری و فضای ظاهری خانواده است در آن لایه باطنی و داخلی زندگی که محرمیت، صمیمیت و عشق بین یک زن و شوهر حاکم است هرطور می‌خواهند یکدیگر را صدا بزنند اما در لایه ظاهری خانواده حرمت زن بر مرد و حرمت مرد بر زن لازم است. اینکه با اسم کوچک داخل زندگی همدیگر را صدا می‌زنند در فضای ظاهری این یک رسم غربی است که متاسفانه از قریب چند دهه میان خانواده‌های متدینین ما هم سرایت کرده است یک خانم شوهرش را طوری صدا می‌کند که بچه اش را صدا می‌زند یک آقا همسرش را طوری صدا می‌کند که دخترش را صدا می‌زند این روش خوبی نیست و با رسم زندگی امیرالمومنین و صدیقه اطهر سازگار نیست.

وی دومین نکته در خوش رفتاری در زندگی را حفظ حقوق زن در خانواده دانست و گفت: مسائلی که مربوط به زن است باید با اذن و اجازه او اجرا شود محذور ایجاد کردن و تحکم کردن مرد بر زن نسبت به مسائلی که مربوط به زن است، درست نیست.

فرهنگ همزیستی زناشویی را از حضرت علی(ع) و فاطمه(س) یادبگیرید

آیت الله علم الهدی با اشاره به روایتی از زندگی حضرت علی و فاطمه که گذشت را سرلوحه داشتند، بیان کرد: زندگی خانوادگی و لوازم و شرایطش این نوع زندگی است نه اینکه زن در مقابل شوهر یک پا بایستد و مرد هم بخواهد نظر خود را تحمیل کند و حرف خود را بزند اگر این فرهنگ در زندگی جا افتاد می‌بینید چقدر زندگی چقدر صمیمیت دارد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خطاب به جوانان گفت: فرهنگ همزیستی زن و شوهر را از این دو بزرگوار یادبگیرید البته اگر یک نفر ملتزم به این فرهنگ شد و دیگری نشد مشکل به وجود می‌آید.

امام جمعه مشهد گفت: بعد از 40 سال این همه اقتدار و عظمت شک کنیم؟ مگر برجام مقدس است؟ این برجام را از روز اول درست کردید که تحریم‌ها لغو شود، 8 سال پای این برجام ایستادید، تحریم‌ها لغو نشد، دلار 3 هزار تومانی شد 25 هزار تومان، این نتیجه برجام بود، مگر این قداست دارد که بگوییم حالا اگر به برجام برگشتند، چنین و چنان کنیم، با برگشت به برجام باید تحریم‌ها لغو شود.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

8afebe10c7
8 اسفند 1399 - 12:02

به گزارش مشهد فوری، آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه با اشاره به برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: نکته‌ای که در رهنمودهای رهبری به عنوان یک دستورالعمل قاطع وجود داشت این بود که فرمودند «در مسائل هسته‌ای در برابر دشمن، مردم یک‌صدا داشته باشند، چه دولت، چه مجلس، چه جریان‌های سیاسی، یک صدا در جریان هسته‌ای در مقابل دشمن قیام کنند، دو صدایی نباشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: این صدا که باید به آن ملتزم باشند صدای خود رهبری و ولایت و موضع امامت است و آن این است که مقام معظم رهبری فرمودند «قانون مجلس در راهبرد لغو تحریم‌ها، قانون خوبی بود»، اگر این قانون، قانون خوبی بود پس آن یک صدایی که رهبری می‌فرمایند، این یک صدا دقیقأ باید برای همه قانون باشد.

وی ادامه داد: این قانون دو جنبه حقوقی و سیاسی داشت و جنبه حقوقی آن این بود که از 5 اسفند پروتکل الحاقی باید لغو شود و الا ما هم به آن ملزم نیستیم چون پروتکل الحاقی داوطلبانه است. قانونی نیست، آن چه قانون است، پادمان است.

آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: وقتی فعالیت‌های هسته‌ای در یک کشور متعهد به NPT وجود دارد، باید از آژانس هسته‌ای بین‌المللی امکانات نظارت طبق یک مسیر و تشریفات خاصی به وجود بیاید هروقت آنان خواستند بیایند سرکشی کنند، باید قبلأ اعلام کنند، زمان و مکانش را مشخص کنند، بررسی بشود، به تصویب برسد و بعد این‌ها در همان محدوده، نظارت و بازرسی داشته باشند، اما پروتکل الحاقی این است که این‌ها هر وقت خواستند بیایند و هر زمانی از هر مکانی که قصد داشتند بازدید کنند و در این قرارداد برجام، ایران به اجرای این پروتکل الحاقی داوطلب شد.

امام جمعه مشهد بیان کرد: قانون مجلس گفته اگر تا 5 اسفند، تحریم‌ها لغو نشد، ما از این پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و این تعهد را کنار می‌گذاریم، لغو این پروتکل معنایش این است که نظارت غیر حساب شده و آزاد آژانس بین المللی نسبت به غنی سازی دیگر وجود ندارد و حق نظارت آزاد ندارند و اگر می‌خواهند نظارت کنند براساس قانون پادمان می‌توانند نظارت کنند.

وی با انتقاد از نحوه توافق دولت با آژانس انرژی اتمی، تصریح کرد: این که دولتمردان ما بیایند با مدیر آژانس بین‌المللی تفاهم کنند که در این مدت، می‌خواهند تمام برنامه‌های اجرایی در جریان غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های هسته‌ای را ضبط کنند که هر روزی تحریم‌ها را لغو کنند، برای این که سلسله نظارت آنان قطع نشود، مدتی که این‌ها نظارت نداشته‌اند را هم در اختیار آنان قرار دهند، این خلاف قانون است چون قانون می‌گوید اگر تحریم‌ها لغو نشد، این نظارت نباید وجود داشته باشد.

آیت الله علم الهدی یادآور شد: اگر بنا شد یک ماه تحریم‌ها را لغو کردند، بعد از یک ماه تحریم کردند، در این یک ماه نباید نظارت داشته باشند، این که بخواهد ضبط شود و بعد در اختیارشان قرار بگیرد، تخلف از قانون است، شما که گفتید ما حقوق‌دانیم و سرهنگ نیستیم!

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: از نظر جنبه‌های سیاسی هم خلاف است، قانون لغو راهبرد تحریم‌های مجلس این بود که با برخوردهای استکباری مقابله شود.

وی ادامه داد: وقتی توافق کردند، آقای مدیر آژانس مصاحبه کرد و گفت نظارت ما بر مبنای پروتکل الحاقی برقرار است و نظارت ما از فعالیت‌های هسته‌ای ایران قطع نشد، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت نظارت ما برقرار است و قطع نشده، شروع کردند مانور دادن؛ در برابر آن اثر سیاسی که این قانون داشت که مقابله با برخوردهای مستکبرانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بود، اثرش از بین رفت و بعد هم اطلاعیه کذایی را کشورهای اروپایی صادر کردند و سردمداران آمریکایی نیز به عربده کشی شروع کردند که تحریم‌ها را لغو نمی‌کنیم.

آیت الله علم الهدی تاکید کرد: این که اینجا باید چه می‌شد، خود رهبری فرمودند «مجلس و دولت بنشینند مسئله را حل کنند»، این تکلیف مجلس و دولت است که بنشینند و این تخلف حقوقی را حل کنند، انچه به ما مربوط است و می‌خواهم خدمت شما بگویم این است که ما چرا از آمریکا می‌ترسیم؟ چرا از غرب وحشت داریم؟ چرا باید مماشات کنیم بعد از اثبات این همه مشکلات، چرا باید در مقابل مسائل در مقابل این کفار نامرد ضد خدا هی عقب‌نشینی کنیم و آنان جنایت کنند؟ 

امام جمعه مشهد متذکر شد: رهبری فرمودند «روزی که آمریکا از برجام خارج شد، ایران باید آن روز تمام تعهدات خودش را کنار می‌گذاشت»، خب نکردید، چرا باید عقب‌نشینی کنیم و با دشمن اینقدر مماشات کنیم؟ ما قرآن را باور داریم، شما مسلمانید و قرآن را قبول دارید، شما مسؤولان محترم با هر اندیشه و تحلیلی، سرسپرده قرآن هستید، قرآن می‌گوید «عَسَى رَبُّکُمْ أَنْ یُهْلِکَ عَدُوَّکُمْ وَیَسْتَخْلِفَکُمْ فِی الْأَرْضِ فَیَنْظُرَ کَیْفَ تَعْمَلُونَ»، مردم، خدا به زودی دشمن شما را هلاک می‌کند، شما را در زمین جانشین می‌کند و همه قدرت‌های زمین در اختیار شما قرار می‌گیرد تا خدا ببیند شما چطور عمل می کنید، این وعده خداست، باور کنید قرآن را؛ امام بزرگوار 40 سال قبل، این آیه قرآن را قبول کردند و بر اساس این آیه فرمودند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند». 

وی یادآور شد: امام بزرگوار قران را باور کردند و براساس آن گفتند امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند اینکه امام فرمودند، پیشگویی سیاسی، شعار و بلوف نبود این استفاده از ایه قران بود. در این 40 سال دوتا نمایشگاه برای اثبات حرف امام به وجود آمد یکی نمایشگاه در ایران و یکی در امریکا که کارتر، ریگان بوش پدر، کلینتن، اوباما و ترامپ امدند و ثابت شد هیچ غلطی نتوانستند بکنند و هر کدام با تهدیدها و برنامه‌ها و سختگیری‌هایی سعی کردند اما شکست خوردند.

نباید دربرابر دشمن کوتاه بیاییم

آیت الله علم الهدی افزود: نمایشگاه دوم نیز در ایران بود، 40 سال گذشت، ما هم مقابل امریکا و غرب ایستادیم هیچ غلطی نتوانستند بکنند امروز اقتدارمان از روز اول زیادتر است ما چرا بترسیم ایا طمع دارید کسانی که جنایت کردند با شما مهربانی کنند؟ این‌هایی که چنگ و دندان و جنایت نابکارنه انجام دادند، 25 سال آمریکا در این مملکت مسلط بود، آیا از شاه کسی بیشتر می‌تواند تابع آمریکا باشد و نتیجه آن 25 سال چه بود که همه چیز مملکت را پایین انداختند و 40 هزار مستشارش بر همه چیز این مملکت مسلط شدند؟ جز جنایت، بی‌ناموسی، خیانت و دزدی چه کردند در این 25 سال؟

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در ادامه خطاب به مسئولان گفت: برادران مسئول و جریان‌های سیاسی بیایید قرآن بخوانید و قران را باور کنید، بیایید علی(ع) و زینب(س) را باور کنید.

وی تصریح کرد: بعد از 40 سال این همه اقتدار و عظمت شک کنیم؟ مگر برجام مقدس است؟ این برجام را از روز اول درست کردید که تحریم‌ها لغو شود، 8 سال پای این برجام ایستادید، تحریم‌ها لغو نشد، دلار 3 هزار تومانی شد 25 هزار تومان، این نتیجه برجام بود، مگر این قداست دارد که بگوییم حالا اگر به برجام برگشتند، چنین و چنان کنیم، با برگشت به برجام باید تحریم‌ها لغو شود. 

آیت الله علم الهدی یادآور شد: رهبری فرمودند «تحریم‌ها باید لغو شود و ما راستی‌آزمایی کنیم آن هم در عمل، نه در اظهار»، نباید به کمتر از این راضی شد و روی خوش به استکبار جهانی نشان داد، ما پرورده مکتب مولا هستیم، کشور ما کشور امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است، کشور ما کشور رسول‌الله (صلوات‌الله علیه) است، روش و خط سیاسی مان را از وجود مقدس پیغمبر اکرم و مولا اتخاذ کنیم، نباید در برابر دشمن کوتاه آمد.

حفظ حرمت زن و شوهر در زندگی لازم است

آیت الله علم الهدی در خصوص تقوا در زندگی به سیره زندگی امیرالمومنین (ع) اشاره و اظهار کرد: از مسائلی که بین زن و شوهر تحت عنوان خوش خلقی و خوش رفتاری عامل اجرایی تقوای خانوادگی مطرح است مسئله نوع برخورد با داخل زندگی و خانواده بین دو همسر است.

امام جمعه مشهد گفت: حضرت علی(ع) فرهنگ زندگی خانوادگی‌شان این بود که وقتی از بیرون وارد منزل می‌شدند ورود خود را با سلام اعلام می‌کردند. آن زمان حضرت فاطمه(س) در هر شرایطی بودند بلافاصله به استقبال می‌آمدند و با صورتی گشاده و لبانی متبسم از مولا استقبال می‌کردند.

وی ادامه داد: در مقام مخاطبه یکدیگر هر وقت مولا می‌خواستند صدیقه اطهر را صدا بزنند با اسم کوچک صدا نمی‌زدند می‌فرمودند یا بنت رسول الله و هر وقت صدیقه اطهر می‌خواستند مولا را صدا بزنند با اسم کوچک صدا نمی‌زدند می‌فرمودند سیدی و مولایی، خب این فرهنگ زندگی خانوادگی امیرالمومنین(ع) و ارتباط همسری بین زن و شوهر بود که در بین ما شیعیان هم این فرهنگ تا چندی قبل حاکم بود. کم کم متاسفانه یک رسمی از غربی‌ها به جامعه ما و مردم ما نفوذ کرد اینکه زن و شوهر یکدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند یعنی یک خانمی داخل منزل شوهرش را آنطور صدا می‌زند که بچه‌اش را صدا می‌زند و یک آقا خانمش را آنطور صدا می‌زند که دخترش را صدا می‌زند.

آیت الله علم الهدی با بین اینکه زندگی خانوادگی دولایه دارد، تصریح کرد: یک لایه داخلی و باطنی که مربوط به روابط محرمانه بین زن و شوهر است این روابط در هیچ بعدی نباید در فضای ظاهری خانواده منعکس شود لایه دیگر زندگی خانوادگی، زندگی ظاهری و فضای ظاهری خانواده است در آن لایه باطنی و داخلی زندگی که محرمیت، صمیمیت و عشق بین یک زن و شوهر حاکم است هرطور می‌خواهند یکدیگر را صدا بزنند اما در لایه ظاهری خانواده حرمت زن بر مرد و حرمت مرد بر زن لازم است. اینکه با اسم کوچک داخل زندگی همدیگر را صدا می‌زنند در فضای ظاهری این یک رسم غربی است که متاسفانه از قریب چند دهه میان خانواده‌های متدینین ما هم سرایت کرده است یک خانم شوهرش را طوری صدا می‌کند که بچه اش را صدا می‌زند یک آقا همسرش را طوری صدا می‌کند که دخترش را صدا می‌زند این روش خوبی نیست و با رسم زندگی امیرالمومنین و صدیقه اطهر سازگار نیست.

وی دومین نکته در خوش رفتاری در زندگی را حفظ حقوق زن در خانواده دانست و گفت: مسائلی که مربوط به زن است باید با اذن و اجازه او اجرا شود محذور ایجاد کردن و تحکم کردن مرد بر زن نسبت به مسائلی که مربوط به زن است، درست نیست.

فرهنگ همزیستی زناشویی را از حضرت علی(ع) و فاطمه(س) یادبگیرید

آیت الله علم الهدی با اشاره به روایتی از زندگی حضرت علی و فاطمه که گذشت را سرلوحه داشتند، بیان کرد: زندگی خانوادگی و لوازم و شرایطش این نوع زندگی است نه اینکه زن در مقابل شوهر یک پا بایستد و مرد هم بخواهد نظر خود را تحمیل کند و حرف خود را بزند اگر این فرهنگ در زندگی جا افتاد می‌بینید چقدر زندگی چقدر صمیمیت دارد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خطاب به جوانان گفت: فرهنگ همزیستی زن و شوهر را از این دو بزرگوار یادبگیرید البته اگر یک نفر ملتزم به این فرهنگ شد و دیگری نشد مشکل به وجود می‌آید.

منبع: مشهد فوری

316

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

اخبار ایران و جهان