حقوق مردم در طرح نوسازی اطراف حرم رعایت نشود، آن را متوقف می‌کنیم


9 تیر 1399 - 22:53
a318ee098b
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: حقوق مردم در طرح بافت پیرامونی حرم رعایت نشود، شورای شهر مشهد آن را تایید نخواهد کرد و از ظرفیت‌های قانونی خود برای توقف طرح استفاده می‌کند.

محمدرضا حیدری، امروز، ۹ تیر ماه، در آغاز نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به هفته قوه قضائیه، بیان کرد: اندیشه‌های ناب مرحوم بهشتی پیوسته درصدد ایجاد ارتباط و پیوند بین دین و آزادی، دین و حقوق بشر و دین و مردم سالاری در جلسات تدوین قانون اساسی بود.

وی افزود: مناظرات این روحانی فرزانه و پاسخگویی به جریان‌های چپ مارکسیستی و جریان التقاطی همواره در یادها ماندگار است. مرحوم شهید بهشتی یکی از نظریه‌پردازان و تئوریسین‌های درخشان انقلاب اسلامی است. یکی از نیازهای جدی امروز ما، بازخوانی اندیشه‌های این روحانی فرهیخته است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه مهاجرت حضرت معصومه(س) و امام‌رضا(ع) به خراسان تاثیرات بسزایی بر تاریخ ایران و جهان تشیع گذاشت که ما همچنان شاهد این آثار و برکات هستیم عنوان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر فضای عمومی شهر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، مجال برای برگزاری مراسم جشن و سرور در این دهه مبارک از مدیریت شهری گرفته شده است.

حیدری افزود: یکی از تاکیدات شورای پنجم تلاش در جهت ترویج و بسط اندیشه و فرهنگ رضوی است. عناصر مهم و موثر در این فرهنگ و سیره زندگی امام‌رضا(ع) همچون رواداری، بخشش، گفت‌وگو، برگزاری مناظرات و گفت‌وگو با عالمان کلامی زمان خود است. این موضوعات جزو مهم‌ترین نقاط برجسته زندگی این امام  تلقی می‌شود. خدا را شاکریم که افتخار خادمی و خدمت‌گذاری به مردم و زائران بارگاه منور رضوی را به ما عطاء کرده است. امیدواریم در حد وسع و توان، دین خود را نسبت به امام‌رضا(ع) را ادا کرده و در جهت ترویج و توسعه فرهنگ رضوی تلاش کنیم.

 فضاآرایی‌های شهری به نحوی باشد که دستاویز بهانه‌جویان نشود

وی در خصوص فضای اکران تبلیغات شهری برای دهه کرامت، اظهار کرد: زمان‌بندی فضاآرایی‌های شهری بهتر است به نحوی باشد که دستاویز برخی بهانه‌جویان و عناصری که صرفا به ظاهر توجه می‌کنند، نشود. در موضوع تبلیغات شهری، مسئولیت تنها با شهرداری نیست. نهادهای فرهنگی دیگری نیز در این زمینه مسئولیت دارند که نقش خود را باید ایفا کنند.

شهرداری مشهد در مناسبت‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد در مناسبت‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند. در عین حال برنامه‌ریزی و طراحی‌های شهرداری باید با ملاحظات بیشتر و با سرعت بالاتری انجام شود تا اندک راه بر بهانه‌جویان بسته شود.

حیدری با اشاره به اینکه حوزه صنعت، در سال جهش تولید نقش بسیار جدی دارد که البته در این مسیر با موانع جدی برای تامین نیازهای خود روبه‌رو است، تاکید کرد: دولت باید در جهت تامین نیازهای اولیه واحدهای صنعتی و تولیدی کشور اقدامات لازم را انجام دهد. این اقدامات در قالب بسته‌های حمایتی و تسهیلات می‌تواند تولید داخلی را تداوم ببخشد تا در این شرایط دشوار اقتصادی، فضای کسب و کار دچار آسیب نشود. شورای پنجم شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود تاکنون تعامل خوبی با حوزه صنعت و معدن داشته است. این تعاملات خروجی‌های مختلفی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به بازسازی و آسفالت جاده حسن‌آباد اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها جزو سازمان‌های خدمات‌رسان به مردم هستند که این روزها در شرایط دشوار و طاقت‌فرسایی فعالیت می‌کنند، گفت: هزینه اداره روزانه شهر از ۳ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۱۱ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است. تامین منابع و پاسخگویی به نیازهای متنوع مردم که نیازهایی ملموس و عینی هستند، کار بسیار دشواری است. در فضای موجود علاوه‌ بر اداره شهر، توسعه و عمران شهر هم فراتر از ظرفیت شهرها، به شهرداری‌ها واگذار شده که دولت و مجلس باید همراهی و حمایت لازم را داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص طرح بافت پیرامونی حرم گفت: چند ماهی است طرح بافت پیرامونی حرم در محافل علمی، تخصصی، مدیریت شهری و استان بحث و بررسی شده که جامعه نسبت به آن حساس است. رسانه‌ها در این زمینه نقش بسزایی دارند و باید با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی، شرح آنچه اتفاق خواهد افتاد را بیان کنند.

پیشرفت نیمی از طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم 

حیدری تصریح کرد: بیش از ۲۰ سال از اجرای این طرح گذشته است. این طرح در سال حدود ۲.۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تاکنون نیمی از این طرح پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح  مسیر قانونی خود را طی کرده و تاییدیه شورای عالی معماری و شهرسازی را هم دریافت کرده است. وزیر وقت هم این طرح را به‌عنوان رهاوردی بزرگ به مردم معرفی کرد و اجرای طرح در ۲ قطاع نیز بر ‌عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد. پس از ۲ دهه ارادتمندان و علاقه‌مندان به بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) به این نتیجه رسیده‌اند که آن‌چه در این طرح تاکنون اجرا شده، فاقد پیوند معنوی و هویتی با بارگاه منور رضوی است.

وی خاطرنشان کرد: در ضرورت بازنگری و اصلاح طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، در سطح ملی و استانی اتفاق نظر وجود دارد و آنچه محل بحث بوده، شیوه و روش برخورد با این موضوع است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری در این دوره هیچ مساله خاصی با بازنگری طرح ندارد و از آن حمایت می‌کند. شورای عالی معماری و شهرسازی یک بار اصلاح این طرح را با رویکرد آمرانه و یک‌سویه تحت عنوان طرح مهرآزان تجربه کرد. طرحی که خلاف نظر کمیسیون ماده ۵ بوده و یک‌سویه ابلاغ شده بود، موفقیتی کسب نکرد. شورای شهر مشهد در آغاز فعالیت خود درخواست بررسی طرح، پیش از ابلاغ را به شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح کرد ولی هیچ اعتنایی به این درخواست نشد. طرح مهرازان ۳ سال معطل مانده است و هیچ آثاری هم نگذاشت.

شورای عالی شهرسازی رویکرد آمرانه و یک‌سویه را انتخاب کرده است

حیدری با اشاره به اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی باز هم رویکرد آمرانه و یکسویه را انتخاب کرده بیان کرد: در شرایطی که براساس تصمیم مدیریت عالی استان، اعضای شورای شهر در کمیسیون‌های تخصصی مشغول بررسی طرح برای اعلام پیشنهادات و نظرات اصلاحی بودند، این طرح و شیوه‌نامه آن به یک‌باره ابلاغ شد که همان نگاه یک‌سویه را به ذهن متبادر می‌کند. حقوق مردم در طرح بافت پیرامونی حرم رعایت نشود، شورای شهر مشهد آن را تایید نخواهد کرد و از ظرفیت‌های قانونی  خود برای توقف طرح استفاده می‌کند. طرحی که در آن حقوق مردم اعم از ساکنین و کارآفرینان نادیده گرفته شود، مورد تایید شورای شهر مشهد نیست و آن را امضا نخواهد کرد.

بدعت‌های شورای عالی شهرسازی در خصوص طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم در تاریخ بی‌سابقه است

وی عنوان کرد: بدعت‌هایی که شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر گذاشته، در تاریخ بی‌سابقه است. به عنوان نمونه شورای عالی معماری و شهرسازی تشخیص تخلف را بر ‌عهده مجموعه‌ای دانشگاهی گذاشته؛ در حالی که مرجع قانونی و اصلی رسیدگی به این تخلفات، کمیسیون ماده ۱۰۰ است. چنین تصمیمی بدون شک مشکلات مختلفی را در پی خواهد داشت. شورای شهر مشهد به اصلاح طرح تاکید دارد ولی ظرفیت و توان مدیریت شهری، جدا از مشاور، باید در رده‌های استانی و کیمسیون ماده ۵ دنبال شود و آنچه وظیفه شورای شهر است، اعمال گردد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم و کارآفرینان را جدی می‌دانیم که شهرداری باید در این زمینه پیش‌قدم شود. موضع رسمی شورای پنجم همین گفته‌هاست و مشکلات ناشی از اجرای این مصوبه را ابلاغ‌کنندگان آن باید به‌عهده بگیرند. یکی از جهت‌گیری‌های شورای پنجم، حفظ ساکنان بومی و جلب مشارکت مردم در بافت پیرامونی حرم است. در همین راستا ۵ دفتر تسهیلگری فعال شده است. از سوی دیگر ما به دنبال احیای راستاهای تاریخی، تملک خانه‌های با قدمت در راسته‌های هویت تمدنی و دینی منطقه هستیم که اقدامات ارزشمندی نیز در این جهت اجرایی شده است.

حیدری گفت: مدیریت شهری در این دوره پیوسته برای تغییر رویه مهاجرت تلاش کرده است. جهت‌گیری ما تثبیت ساکنان بومی بوده که در همین راستا، پاسخگویی به املاک ریزدانه به مراتب بیشتر از املاک بزرگ بوده است. فضاهای مذهبی ایجاد شده در بافت پیرامونی حرم مطهر در طی ۳ سال اخیر ۲ برابر و مساحت فضای سبز احداث شده نیز ۱.۵ برابر دوره پیشین مدیریت شهری است.

برخی افراد با نیاتی مشخص ‌دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی‌اند

وی با اشاره به اینکه رویکرد مدیریت شهری در این دوره بر مبنای اصلاح و تغییر بوده، ادامه داد: در تعامل با سازمان برنامه و بودجه به‌ دنبال اخذ اوراق مشارکت برای تامین زیرساخت‌ها بوده‌ایم و نه خرید ملک. شهرداری زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند و مابقی طرح را شهروندان و مردم پیش خواهند برد. در چنین فضایی برخی افراد و عناصر با اهداف و نیاتی مشخص، دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی هستند.

ظرفیت‌ قانونی برای توقف طرح نوسازی بافت اطراف حرم به شهردار داده شده است

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: براساس طرح دوفوریتی که اخیرا به تصویب شورای شهر رسید، ظرفیت‌های قانونی به شهردار برای توقف طرح تفویض شده است. چنانچه مشاور، حقوق مردم را نادیده بگیرد، شهردار باید از اختیارات خود استفاده کند.

حیدری ببیان کرد: مشهد و خراسان از نظر آمار متبلایان و فوتی‌های کرونا، در وضعیت قرمز و هشدار است. براساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی تعداد بیماران در حال افزایش است. مدیریت شهری مشهد همچون موج اول آمادگی دارد مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا را دنبال و برخی محدودیت‌ها را برای بهبود شرایط مجدد اعمال کند. مردم نقش تاثیرگذاری در جلوگیری از شیوع این ویروس دارند. براساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی، تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در مشهد در حال افزایش است. شهروندان پیوسته باید فاصله بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند تا از این شرایط بحرانی گذر کنیم. از شهردار مشهد می‌خواهم تا در خصوص اکران پیام‌های تبلیغاتی و آگاه‌سازی مردم، مجدد برنامه‌ریزی کند تا حساسیت عمومی بیشتر شود.

فرمانداری باید درخصوص جایگزین شهلا تصمیم بگیرد

حیدری در حاشیه این نشست و در جمع خبرنگاران، در خصوص جایگزین امیر شهلا در شورای شهر مشهد اظهار کرد: با توجه به اجرای حکم عضو شورای اسلامی شهر مشهد، این امر مانع از انجام فعالیت ایشان در شورای شهر می‌شود. ما این مساله را به فرمانداری منعکس کردیم و فرمانداری باید نسبت به آن تصمیم گیری کند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: حقوق مردم در طرح بافت پیرامونی حرم رعایت نشود، شورای شهر مشهد آن را تایید نخواهد کرد و از ظرفیت‌های قانونی خود برای توقف طرح استفاده می‌کند.

پایگاه خبری مشهد فوری (mashhadfori.com)

a318ee098b
9 تیر 1399 - 22:53

محمدرضا حیدری، امروز، ۹ تیر ماه، در آغاز نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به هفته قوه قضائیه، بیان کرد: اندیشه‌های ناب مرحوم بهشتی پیوسته درصدد ایجاد ارتباط و پیوند بین دین و آزادی، دین و حقوق بشر و دین و مردم سالاری در جلسات تدوین قانون اساسی بود.

وی افزود: مناظرات این روحانی فرزانه و پاسخگویی به جریان‌های چپ مارکسیستی و جریان التقاطی همواره در یادها ماندگار است. مرحوم شهید بهشتی یکی از نظریه‌پردازان و تئوریسین‌های درخشان انقلاب اسلامی است. یکی از نیازهای جدی امروز ما، بازخوانی اندیشه‌های این روحانی فرهیخته است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه مهاجرت حضرت معصومه(س) و امام‌رضا(ع) به خراسان تاثیرات بسزایی بر تاریخ ایران و جهان تشیع گذاشت که ما همچنان شاهد این آثار و برکات هستیم عنوان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر فضای عمومی شهر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، مجال برای برگزاری مراسم جشن و سرور در این دهه مبارک از مدیریت شهری گرفته شده است.

حیدری افزود: یکی از تاکیدات شورای پنجم تلاش در جهت ترویج و بسط اندیشه و فرهنگ رضوی است. عناصر مهم و موثر در این فرهنگ و سیره زندگی امام‌رضا(ع) همچون رواداری، بخشش، گفت‌وگو، برگزاری مناظرات و گفت‌وگو با عالمان کلامی زمان خود است. این موضوعات جزو مهم‌ترین نقاط برجسته زندگی این امام  تلقی می‌شود. خدا را شاکریم که افتخار خادمی و خدمت‌گذاری به مردم و زائران بارگاه منور رضوی را به ما عطاء کرده است. امیدواریم در حد وسع و توان، دین خود را نسبت به امام‌رضا(ع) را ادا کرده و در جهت ترویج و توسعه فرهنگ رضوی تلاش کنیم.

 فضاآرایی‌های شهری به نحوی باشد که دستاویز بهانه‌جویان نشود

وی در خصوص فضای اکران تبلیغات شهری برای دهه کرامت، اظهار کرد: زمان‌بندی فضاآرایی‌های شهری بهتر است به نحوی باشد که دستاویز برخی بهانه‌جویان و عناصری که صرفا به ظاهر توجه می‌کنند، نشود. در موضوع تبلیغات شهری، مسئولیت تنها با شهرداری نیست. نهادهای فرهنگی دیگری نیز در این زمینه مسئولیت دارند که نقش خود را باید ایفا کنند.

شهرداری مشهد در مناسبت‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد در مناسبت‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند. در عین حال برنامه‌ریزی و طراحی‌های شهرداری باید با ملاحظات بیشتر و با سرعت بالاتری انجام شود تا اندک راه بر بهانه‌جویان بسته شود.

حیدری با اشاره به اینکه حوزه صنعت، در سال جهش تولید نقش بسیار جدی دارد که البته در این مسیر با موانع جدی برای تامین نیازهای خود روبه‌رو است، تاکید کرد: دولت باید در جهت تامین نیازهای اولیه واحدهای صنعتی و تولیدی کشور اقدامات لازم را انجام دهد. این اقدامات در قالب بسته‌های حمایتی و تسهیلات می‌تواند تولید داخلی را تداوم ببخشد تا در این شرایط دشوار اقتصادی، فضای کسب و کار دچار آسیب نشود. شورای پنجم شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود تاکنون تعامل خوبی با حوزه صنعت و معدن داشته است. این تعاملات خروجی‌های مختلفی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به بازسازی و آسفالت جاده حسن‌آباد اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها جزو سازمان‌های خدمات‌رسان به مردم هستند که این روزها در شرایط دشوار و طاقت‌فرسایی فعالیت می‌کنند، گفت: هزینه اداره روزانه شهر از ۳ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۱۱ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است. تامین منابع و پاسخگویی به نیازهای متنوع مردم که نیازهایی ملموس و عینی هستند، کار بسیار دشواری است. در فضای موجود علاوه‌ بر اداره شهر، توسعه و عمران شهر هم فراتر از ظرفیت شهرها، به شهرداری‌ها واگذار شده که دولت و مجلس باید همراهی و حمایت لازم را داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص طرح بافت پیرامونی حرم گفت: چند ماهی است طرح بافت پیرامونی حرم در محافل علمی، تخصصی، مدیریت شهری و استان بحث و بررسی شده که جامعه نسبت به آن حساس است. رسانه‌ها در این زمینه نقش بسزایی دارند و باید با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی، شرح آنچه اتفاق خواهد افتاد را بیان کنند.

پیشرفت نیمی از طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم 

حیدری تصریح کرد: بیش از ۲۰ سال از اجرای این طرح گذشته است. این طرح در سال حدود ۲.۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تاکنون نیمی از این طرح پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح  مسیر قانونی خود را طی کرده و تاییدیه شورای عالی معماری و شهرسازی را هم دریافت کرده است. وزیر وقت هم این طرح را به‌عنوان رهاوردی بزرگ به مردم معرفی کرد و اجرای طرح در ۲ قطاع نیز بر ‌عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد. پس از ۲ دهه ارادتمندان و علاقه‌مندان به بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) به این نتیجه رسیده‌اند که آن‌چه در این طرح تاکنون اجرا شده، فاقد پیوند معنوی و هویتی با بارگاه منور رضوی است.

وی خاطرنشان کرد: در ضرورت بازنگری و اصلاح طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، در سطح ملی و استانی اتفاق نظر وجود دارد و آنچه محل بحث بوده، شیوه و روش برخورد با این موضوع است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری در این دوره هیچ مساله خاصی با بازنگری طرح ندارد و از آن حمایت می‌کند. شورای عالی معماری و شهرسازی یک بار اصلاح این طرح را با رویکرد آمرانه و یک‌سویه تحت عنوان طرح مهرآزان تجربه کرد. طرحی که خلاف نظر کمیسیون ماده ۵ بوده و یک‌سویه ابلاغ شده بود، موفقیتی کسب نکرد. شورای شهر مشهد در آغاز فعالیت خود درخواست بررسی طرح، پیش از ابلاغ را به شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح کرد ولی هیچ اعتنایی به این درخواست نشد. طرح مهرازان ۳ سال معطل مانده است و هیچ آثاری هم نگذاشت.

شورای عالی شهرسازی رویکرد آمرانه و یک‌سویه را انتخاب کرده است

حیدری با اشاره به اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی باز هم رویکرد آمرانه و یکسویه را انتخاب کرده بیان کرد: در شرایطی که براساس تصمیم مدیریت عالی استان، اعضای شورای شهر در کمیسیون‌های تخصصی مشغول بررسی طرح برای اعلام پیشنهادات و نظرات اصلاحی بودند، این طرح و شیوه‌نامه آن به یک‌باره ابلاغ شد که همان نگاه یک‌سویه را به ذهن متبادر می‌کند. حقوق مردم در طرح بافت پیرامونی حرم رعایت نشود، شورای شهر مشهد آن را تایید نخواهد کرد و از ظرفیت‌های قانونی  خود برای توقف طرح استفاده می‌کند. طرحی که در آن حقوق مردم اعم از ساکنین و کارآفرینان نادیده گرفته شود، مورد تایید شورای شهر مشهد نیست و آن را امضا نخواهد کرد.

بدعت‌های شورای عالی شهرسازی در خصوص طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم در تاریخ بی‌سابقه است

وی عنوان کرد: بدعت‌هایی که شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر گذاشته، در تاریخ بی‌سابقه است. به عنوان نمونه شورای عالی معماری و شهرسازی تشخیص تخلف را بر ‌عهده مجموعه‌ای دانشگاهی گذاشته؛ در حالی که مرجع قانونی و اصلی رسیدگی به این تخلفات، کمیسیون ماده ۱۰۰ است. چنین تصمیمی بدون شک مشکلات مختلفی را در پی خواهد داشت. شورای شهر مشهد به اصلاح طرح تاکید دارد ولی ظرفیت و توان مدیریت شهری، جدا از مشاور، باید در رده‌های استانی و کیمسیون ماده ۵ دنبال شود و آنچه وظیفه شورای شهر است، اعمال گردد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم و کارآفرینان را جدی می‌دانیم که شهرداری باید در این زمینه پیش‌قدم شود. موضع رسمی شورای پنجم همین گفته‌هاست و مشکلات ناشی از اجرای این مصوبه را ابلاغ‌کنندگان آن باید به‌عهده بگیرند. یکی از جهت‌گیری‌های شورای پنجم، حفظ ساکنان بومی و جلب مشارکت مردم در بافت پیرامونی حرم است. در همین راستا ۵ دفتر تسهیلگری فعال شده است. از سوی دیگر ما به دنبال احیای راستاهای تاریخی، تملک خانه‌های با قدمت در راسته‌های هویت تمدنی و دینی منطقه هستیم که اقدامات ارزشمندی نیز در این جهت اجرایی شده است.

حیدری گفت: مدیریت شهری در این دوره پیوسته برای تغییر رویه مهاجرت تلاش کرده است. جهت‌گیری ما تثبیت ساکنان بومی بوده که در همین راستا، پاسخگویی به املاک ریزدانه به مراتب بیشتر از املاک بزرگ بوده است. فضاهای مذهبی ایجاد شده در بافت پیرامونی حرم مطهر در طی ۳ سال اخیر ۲ برابر و مساحت فضای سبز احداث شده نیز ۱.۵ برابر دوره پیشین مدیریت شهری است.

برخی افراد با نیاتی مشخص ‌دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی‌اند

وی با اشاره به اینکه رویکرد مدیریت شهری در این دوره بر مبنای اصلاح و تغییر بوده، ادامه داد: در تعامل با سازمان برنامه و بودجه به‌ دنبال اخذ اوراق مشارکت برای تامین زیرساخت‌ها بوده‌ایم و نه خرید ملک. شهرداری زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند و مابقی طرح را شهروندان و مردم پیش خواهند برد. در چنین فضایی برخی افراد و عناصر با اهداف و نیاتی مشخص، دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی هستند.

ظرفیت‌ قانونی برای توقف طرح نوسازی بافت اطراف حرم به شهردار داده شده است

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: براساس طرح دوفوریتی که اخیرا به تصویب شورای شهر رسید، ظرفیت‌های قانونی به شهردار برای توقف طرح تفویض شده است. چنانچه مشاور، حقوق مردم را نادیده بگیرد، شهردار باید از اختیارات خود استفاده کند.

حیدری ببیان کرد: مشهد و خراسان از نظر آمار متبلایان و فوتی‌های کرونا، در وضعیت قرمز و هشدار است. براساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی تعداد بیماران در حال افزایش است. مدیریت شهری مشهد همچون موج اول آمادگی دارد مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا را دنبال و برخی محدودیت‌ها را برای بهبود شرایط مجدد اعمال کند. مردم نقش تاثیرگذاری در جلوگیری از شیوع این ویروس دارند. براساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی، تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در مشهد در حال افزایش است. شهروندان پیوسته باید فاصله بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند تا از این شرایط بحرانی گذر کنیم. از شهردار مشهد می‌خواهم تا در خصوص اکران پیام‌های تبلیغاتی و آگاه‌سازی مردم، مجدد برنامه‌ریزی کند تا حساسیت عمومی بیشتر شود.

فرمانداری باید درخصوص جایگزین شهلا تصمیم بگیرد

حیدری در حاشیه این نشست و در جمع خبرنگاران، در خصوص جایگزین امیر شهلا در شورای شهر مشهد اظهار کرد: با توجه به اجرای حکم عضو شورای اسلامی شهر مشهد، این امر مانع از انجام فعالیت ایشان در شورای شهر می‌شود. ما این مساله را به فرمانداری منعکس کردیم و فرمانداری باید نسبت به آن تصمیم گیری کند.

منبع: ایسنا